Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Date personale pentru analize

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si? Ii tatueaza pe frunte ?

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
încet-încet devenim super-paranoici...
oare chiar nu se-nțelege că DEJA figurii fiecăruia este asociat un cnp și un dosar complet? :o

(ce-am scris io este exemplul concret, dar io am declarat demult că-s paranoicul șef! :P )

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ARAS oferă testare rapidă pentru HIV gratuit și anonim!

Testare gratuită şi anonimă pentru HIV şi hepatita C, în cadrul Săptămânii internaţionale a testării

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 07.11.2006
Si pana la urma care at fi problema daca s-ar sti ca x e cu HIV, y e diabetic iar z e cretin din nastere?

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,600
  • Înscris: 30.08.2017
Când faci un contract pentru un serviciu, telefonie mobilă de exemplu, se dă cnp-ul și nu se plânge nimeni. Dar când când e să faci niște analize, devine brusc o problema. Obsesia asta cu anonimitatea generează dezbateri stupide.

#24
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postadisz, on 14 iulie 2023 - 08:53, said:

Si pana la urma care at fi problema daca s-ar sti ca x e cu HIV, y e diabetic iar z e cretin din nastere?

Pentru combaterea discriminarii. Cum te-ai comporta cu colegul care are HiV sau hepatita B? L-ai lasa sa lucreze langa tine? S-au l-ai trata ca pe un ciumat?

Stiu stomatologi care refuza pacientii cu hepatita B. Daca ii spui ca ai Hiv risti sa manaci cu paiul toata viata, nu iti umbla nimeni in gura.

Cati angajatori cezi ca vor sa angajeze bolnavi cu HiV, hepatita B sau femei insarcinate? De asta nici nu ai voie sa intrebi la interviu.

Iti duci copilul la gradinita /scoala . Cum crezi ca il vor trata colegii? Il vor trata ca si cum el are Hiv Hepatita B, ca sigur a luat de la parinti.

Cine mai are exemple ...

View Postgeorge_alexandru, on 14 iulie 2023 - 08:57, said:

Când faci un contract pentru un serviciu, telefonie mobilă de exemplu, se dă cnp-ul și nu se plânge nimeni. Dar când când e să faci niște analize, devine brusc o problema. Obsesia asta cu anonimitatea generează dezbateri stupide.

NU e vorba de anonimitate ci de confidentialitate. Din pacate in Romania confidentialitatea nu inseamna mare lucru :(  de aici dorinta de a fi anonim. Daca nu se stie pt cine a fost efectuata analiza, nu exista nici riscul ca altcinva sa afle.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,600
  • Înscris: 30.08.2017
Care confidențialitate? Crezi că interesează pe cineva cât ai tu nivelul colesterolului?

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Încă nu. Dar încet, încet... firmele de asigurări de sănătate plătesc bani frumoși pentru astfel de date.

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

View Postunknown_35, on 14 iulie 2023 - 09:01, said:

Pentru combaterea discriminarii. Cum te-ai comporta cu colegul care are HiV sau hepatita B? L-ai lasa sa lucreze langa tine? S-au l-ai trata ca pe un ciumat?

Normal, pentru ca si Hepatita B dar si HIV-ul se transmit doar prin sange/act sexual ....
Sa nu mai zic ca daca esti pe tratament HIV nu se transmite nici prin act sexual

View Postunknown_35, on 14 iulie 2023 - 09:01, said:

Stiu stomatologi care refuza pacientii cu hepatita B. Daca ii spui ca ai Hiv risti sa manaci cu paiul toata viata, nu iti umbla nimeni in gura.

Gresit... cred ca numeri pe degete stomatologii care nu trateaza daca ai Hepatita B / HIV...

View Postunknown_35, on 14 iulie 2023 - 09:01, said:

Cati angajatori cezi ca vor sa angajeze bolnavi cu HiV, hepatita B sau femei insarcinate? De asta nici nu ai voie sa intrebi la interviu.

Toate informatiile medicale sunt confidentiale... tot ce transmiti medicului de medicina muncii e confidential... daca acele informatii ajung la angajator, posibil sa nu mai trebuiasca sa lucrezi, iti vor fi suficiente despagubirile primite de la cinica medicala...

Chiar a fost un caz acum cativa ani cu un primar care si-o tragea cu secretara si a luat Hepatita B... a banuit ca a luat de la secretara si a cerut dosarul medical la firma de medicina muncii... si aia idioti i-au dat dosarul... Tipa i-a dat in judecata si sa isi retraga plangerea a primit cateva sute de mii de euro...

View Postunknown_35, on 14 iulie 2023 - 09:01, said:

Iti duci copilul la gradinita /scoala . Cum crezi ca il vor trata colegii? Il vor trata ca si cum el are Hiv Hepatita B, ca sigur a luat de la parinti.

Inca o data si hepatita B dar si HIV-ul se transmit prin sange/act sexual... cam complicat sa ia copilul de la parinti, nu crezi?

#28
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 21.04.2016

View Postmirel3003, on 14 iulie 2023 - 09:16, said:



Normal, pentru ca si Hepatita B dar si HIV-ul se transmit doar prin sange/act sexual ....
Sa nu mai zic ca daca esti pe tratament HIV nu se transmite nici prin act sexual



Gresit... cred ca numeri pe degete stomatologii care nu trateaza daca ai Hepatita B / HIV...



Toate informatiile medicale sunt confidentiale... tot ce transmiti medicului de medicina muncii e confidential... daca acele informatii ajung la angajator, posibil sa nu mai trebuiasca sa lucrezi, iti vor fi suficiente despagubirile primite de la cinica medicala...

Chiar a fost un caz acum cativa ani cu un primar care si-o tragea cu secretara si a luat Hepatita B... a banuit ca a luat de la secretara si a cerut dosarul medical la firma de medicina muncii... si aia idioti i-au dat dosarul... Tipa i-a dat in judecata si sa isi retraga plangerea a primit cateva sute de mii de euro...



Inca o data si hepatita B dar si HIV-ul se transmit prin sange/act sexual... cam complicat sa ia copilul de la parinti, nu crezi?

Cel mai Ne complicat , se numeste transmitere verticala, se poate transmite in timpul nasterii sau chiar prin alaptare.

#29
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postmirel3003, on 14 iulie 2023 - 09:16, said:

Normal, pentru ca si Hepatita B dar si HIV-ul se transmit doar prin sange/act sexual ....
Sa nu mai zic ca daca esti pe tratament HIV nu se transmite nici prin act sexual



Gresit... cred ca numeri pe degete stomatologii care nu trateaza daca ai Hepatita B / HIV...



Toate informatiile medicale sunt confidentiale... tot ce transmiti medicului de medicina muncii e confidential... daca acele informatii ajung la angajator, posibil sa nu mai trebuiasca sa lucrezi, iti vor fi suficiente despagubirile primite de la cinica medicala...

Chiar a fost un caz acum cativa ani cu un primar care si-o tragea cu secretara si a luat Hepatita B... a banuit ca a luat de la secretara si a cerut dosarul medical la firma de medicina muncii... si aia idioti i-au dat dosarul... Tipa i-a dat in judecata si sa isi retraga plangerea a primit cateva sute de mii de euro...



Inca o data si hepatita B dar si HIV-ul se transmit prin sange/act sexual... cam complicat sa ia copilul de la parinti, nu crezi?

Crezi ca ii duce capul pe cei care discrimineaza?

Nu se iau doar prin act sexual, se iau prin contact cu sange infectat. Adica daca parintele are o rana, HIV nu, dar hepatita B e rezistenta, poti lua daca atingi suprafata contaminata cu mana la care ai o taietura.

E discriminarea angajatorului care nu vrea un angajat care va lipsi mult pentru probleme de sanatate, si discriminarea colegilor de teama sa nu se infecteze.

Referitor  la dentisit, stiu un caz personal, care s-a dus sa isi faca implant la o clinica mare din Bucuresti, si dupa ce a completat in fisa ca are hepatita B a fost poftit pe usa afara.

Doctorii ar trebui sa fie vaccinati obligatoriu pt hepatita B, dar multi nu o fac.

#30
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 17.08.2022

View Postgeorge_alexandru, on 14 iulie 2023 - 09:02, said:

Care confidențialitate? Crezi că interesează pe cineva cât ai tu nivelul colesterolului?

Absolut....sunt baze de date care se vand pe bani frumosi....
si pe care firmele de asigurari le cauta disperate...

#31
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 02.12.2007

View Poststrongsss, on 14 iulie 2023 - 06:51, said:

este obligatoriu sa te intrebe locul de munca si sa raporteze la ITM daca li se pare ca, de fapt, afectiunea pentru care te-ai prezentat la urgenta, ar putea fi urmare a unui accident de munca.
Si atunci m-am apucat sa le explic ca lucrez ca freelancer pe o firma care e inregistrata in Anglia. Se uitau la mine ca broastele la sudura.
Ca sa nu mai spun ca ajunsesem la spital din cauza bauturii. Fix accident de munca.

Edited by Tipiric, 15 July 2023 - 12:50.


#32
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 21.04.2016

View PostApostolulAndrei, on 13 iulie 2023 - 22:22, said:

Poate pentru factura? Si pentru ca trebuie sa fii identificat cumva atunci cand le iei?
Se gasesc solutii pentru asta, cod de referinta sau trimise pe mail care le dai la momentul recoltarii, pentru factura nu au nevoie de factuta ca le dai bani nu le ceri bani pe persoana fizica


View Postyekun, on 13 iulie 2023 - 22:26, said:

Pentru ca e multi analfabeti si agramati.

Si nu l stiu ăia de la clinică pe cate un James Bond de asta ca tine, care nu poate dezvălui niste date personale de care nu e nici sulea interesat.

Mai simplu ziceai " nu stiu" sau si mai simplu nu dadeai reply la topic, greselile de acolo sunt mai mult de tiparire nu de gramatica😁 plus ca nu stau prea mult prin tara si uneuri posibil sa fac su greseli gramaticale sau sa imi gasesc mai greu cuvintele.
Totusi perdoanele cu deficiente cognitive sau analfabeti care nu scriu sa scrie si sa citeasca nu au dreptul la servicii medicale?
Am scris de pe telefon in viteza, si totusi agramatii .
Imi miroase a frustrare raspunsul tau ofticat care insista cu inversunare..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate