Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Metode de ingrasare

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#415
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
tu mergi la sala?

#416
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Trebuia sa-l intrebi daca are servici, la sala merge.

#417
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
Nu , dar impart camera cu vreo 70j de kg de bara , gantere si discuri de cativa ani ca sa castig timp .
In mod ciudat n-am timp sa merg la sala propriu- zis , asa ca am improvizat ca sa nu ma culc pe-o ureche .
Si da , merg si la munca .

Edited by jeffy86able, 13 September 2014 - 08:39.


#418
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai vezi, n-ai timp de sala. :)

#419
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
Concret , nu , pt. ca sala e departe de mine .
Asa ca improvizez pe cat posibil acasa .
Ideea e sa nu ma legumesc pe canapea .

#420
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Bhahahaha, sa fim seriosi, Si eu am sot, sotul nu consuma timp. Lipsa de interes pentru sala de fapt consuma din timpul pe care, de altfel, l-ai avea pentru sala, daca te-ar interesa sa o vizitezi. ;)

#421
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postjeffy86able, on 13 septembrie 2014 - 08:21, said:

Eu nu inteleg chestia asta cu "nu am timp de sala" .
Timp sa stai la televizor ai ?
Atunci ai timp de sala .
Doar ca n-o prioritizezi ca esti lenes .
Nu ma uit la t.v niciodata.(serios)
As avea timp de sala deabia in ianuarie,in care programul are facultate 50km dus-50 intors(cu zapada cred ca fac o ora),si 40 de ore de lucru in weekend.
La mine se vaita colegii ca e imposibil facultate si servici full time,si eu ma gandesc ca poate fac timp si de sala.

On topic:La asa program incarcat e foarte greu sa mentii kilogramele sa nu slabesti,de ingrasat cred ca e imposibil cu 40 de ore de munca intrun weekend.


View Postdiorama, on 13 septembrie 2014 - 09:55, said:

Bhahahaha, sa fim seriosi, Si eu am sot, sotul nu consuma timp. Lipsa de interes pentru sala de fapt consuma din timpul pe care, de altfel, l-ai avea pentru sala, daca te-ar interesa sa o vizitezi. ;)
Uite un exemplu:
Ieri am lucrat 16 ore si am numai 5 ore si ceva de somn la dispozitie pana ma duc iara la servici.

Lasati prostiile cu lenea sau interes,unele persoane chiar NU au timp de sala.

Edited by Whitefairy, 13 September 2014 - 14:00.


#422
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
majoritatea fetelor baietilor care arata bine (peste medie), isi dedica destul de mult timp sportului, meselor dese si sa nu uitam, cel mai important, al somnului!

Cel mai bine faci acasa cu sotul.

#423
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postpg-soare, on 13 septembrie 2014 - 14:22, said:

majoritatea fetelor baietilor care arata bine (peste medie), isi dedica destul de mult timp sportului, meselor dese si sa nu uitam, cel mai important, al somnului!

Cel mai bine faci acasa cu sotul.
Sa nu uitam si cei care arata bine fara sport!!(mai rar,dar sunt)

#424
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ah, daca e s-o luam asa, ne-am sinucide astia cu ADN mai slab .Posted Image

#425
marian187

marian187

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.08.2015

View Postbogdanel2006, on 12 aprilie 2006 - 12:45, said:

Salutare tuturor!

Am si eu o dilema .

Sunt inalt de 1.95, vreo 63 kg,18 ani, metabolism rapid, etc.  si as vrea sa cresc putin in greutate .
Este recomandat sa folosesc prafuri din acestea pentru a creste in greutate ? Cum mi-ar putea afecta sanatatea un asemenea "tratament"?
Ce imi recomandati sa fac ?
Am incercat mai multe diete (mancam de 4-5 ori pe zi, mancaruri bogate in proteine si/sau grasimi, etc. ) dar fara rezultat. am fost si la sala vreo 5 luni dar prea mult nu m-a ajutat.
Ma gandeam sa ma reapuc de sala si sa iau in acelasi timp si proteine . Ar fi o idee buna ?

Multumesc anticipat!
suplimentele nu iti afecteaza sanatatea poti lua linistit gainer = supliment carbo proteic. da ar trebui sa iei sun asemenea supliment. si da apucate de sala si nu depasi o ora de antrenamnet cu greutati si baga 2 sau 3 grupe pe zi de 3 sau 4 ori pe saptamana. si vei incepe sa vezi rezultate dar mananca bine alimnete bogate in grasimi sanatoase olaginoase si unturi din olaginoase ulei de masline. dieta ar ttrebui sa fie 60%carbo 15% proteina si 25% grasimi si sa vezi tu cum incepi sa acumulezi. acuma depinde si de fiecare organism poate tu acumulezi mai greu da nu te da batut. vezi ca sunt multe saituri cu suplimente eu iti recomand cele romanesti din propia experienta cele starine sunt cam la fel cu cele romanesti duar ca la cel straine platesti marca.

#426
AlexandruNicolae

AlexandruNicolae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2016

View Postpg-soare, on 13 septembrie 2014 - 14:22, said:

majoritatea fetelor baietilor care arata bine (peste medie), isi dedica destul de mult timp sportului, meselor dese si sa nu uitam, cel mai important, al somnului!

Posted Image

#427
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Exista diverse metode de ingrasare, insa unele frizeaza nebunia !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T2CDvlwJ--s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#428
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Revitalizez topicul -

la 32 ani am 52 kg si 1.70. Masura XS sau pe acolo.

Ar fi inca OK, asa am fost mereu, m-am obisnuit. Insa ptroblema e ca putina rotunjime pe care am reusit sa o pun se aduna pe coaste, torace si abdomen. Nu av imaginati cine stie ce, ci 1-2 cm castigati pe circumferinta.

as vrea sa pot ingrasa/rotunji anumite zone din corp - si mainile si picioarele.

Nu merg la sala, recunosc, oricum sunt o corporatista tracasata, insa nici nu vreau sa mi se vada muschii prea vizibile pe maini, picioare - mi-as dori doar un mic tonus pe care cred ca il am si acum si un strat sanatos de slaninuta sa le ingros si sa intru si eu frumos in cizme.

Am intrebat la o sala de renume, mi-au zis ca nu se poate. Am maini si picioare subtiri asa raman si cu sala.
Vreo alta idee?

#429
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Unele femei te-ar invidia, sa poti sa ramai atat de slaba in mod natural ! Indicele tau de masa corporala ( definit ca raportul intre greutate si patratul inaltimii ) este de 18, iar normal este intre 18.5-24.9, deci esti usor subponderala. De asemenea femeile au tendinta sa depuna grasime mai ales in partea inferioara a corpului, spre deosebire de barbati care depun grasime mai ales in partea superioara a corpului, insa sunt doar tendinte, in realitate exista o larga variatie intre persoane. Ai mentionat ca esti "tracasata", ceea ce traduc prin stresata, in situatiile de stres se secreta cortisol care are tendinta de a depozita grasimea mai ales in zona abdominala, asta ar putea fi o explicatie. Ar fi interesant de stiut daca ai avut perioade in viata in care te-ai ingrasat si modul in care s-a dispus grasimea, ca sa stim daca situatia actuala este o reflectare a unei tendinte genetice sau este influentata de o situatie conjuncturala - stresul.

Daca se intampla sa fii sedentara asta ar putea influenta de asemenea depunerea grasimii, care are tendinta sa se depuna tot in zona abdominala, deci si asta ar putea fi un factor.

Tu vrei sa influentezi modul in care grasimea si muschii sunt distribuiti si doresti ca acumularea sa se produca pe brate si picioare. Cele mai multe femei vor sa scape de grasimea de pe brate, tu esti destul de atipica. Insa trecand peste acestea, ceea ce vrei tu sa faci se poate obtine in felul urmator: un program de fitness care sa puna accentul pe brate si picioare, combinat cu o dieta usor hipercalorica si cu un continut crescut de proteine. Daca vrei si un mic strat de grasime va trebui sa cresti caloriile ceva mai mult. Cat ? Asta depinde de cum raspunde corpul tau la antrenament si cat de multumita esti de rezultate, trebuie sa testezi si sa ajustezi pe parcurs.

Multe femei se tem sa faca exercitii cu greutati pentru ca cred ca asta va duce la dezvoltarea inestetica a muschilor, insa aceste temeri sunt nejustificate, muschii se dezvolta in general destul de greu, iar la femei in mod special se dezvolta foarte greu, din cauza cantitatii mai mici de testosteron, deci nu trebuie sa te temi ca vei acumula muschi precum barbatii.

Iata o serie de poze before-after cu o tanara care a acumulat 8 kg dupa un program de fitness:

Attached File  Transformare fitness +8 kg.jpg   125.91K   31 downloads

#430
CiocanelAurel

CiocanelAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.05.2016
Marita-te: [ http://img.memecdn.com/NOW-I-CAN-GET-FAT_o_96188.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#431
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Skeptical - multumesc de raspuns.


Quote

Ar fi interesant de stiut daca ai avut perioade in viata in care te-ai ingrasat si modul in care s-a dispus grasimea, ca sa stim daca situatia actuala este o reflectare a unei tendinte genetice sau este influentata de o situatie conjuncturala - stresul.

O singura perioada de ingrasare, studenta in Italia - mancam o farfurie varfuita de paste la pranz si seara, plus friptura, ca asta ceream de la cantina si bateam orasul pe jos 3-4 ore zilnic.
Vara inotam.
Am luat in 4 luni vreo 5 kg, dar nu am remarcat o anumita distributie. Aveam insa si 23 ani.
si mama si bunica au picioare si maini f subtiri, combinate cu un trunchi mai pufos un pic - au facut burtica, grasime pe spate etc.
Mama macar are si bust, eu nici atat nu am :(

Deci - as inclina spre genetic.

Quote

Daca se intampla sa fii sedentara
Recunosc ca nu merg la sala - insa merg pe jos fac plimbari lungi cam 5-6 km zilnic. In rest, stau pe scaun la birou 9 ore pe zi :(

Vreau sa ingros mainile si picioarele pt ca m-am saturat sa fiu un paianjen cu picioruse subtiri in dres care nu poate gasi o cizma stransa pe picior. :(

In principiu sunt cam ca si tipa din poza - dar as vrea sa devin muuult mai rotunda decat ea in poza 3 - gen curvy.
Va rog nu radeti, eu am fost toata adolescenta o scandura si am suferit mult din cauza asta.

Ma gandesc ca daca as putea pune un 15-20kg pe mine, cred ca e aproape imposibil la ce metabolism am, as fi mult mia multumita cred. Desi imi dau seama logic ca o mare parte din grasimea asta se va duce si pe burtica, trunchi.

Quote

un program de fitness care sa puna accentul pe brate si picioare, combinat cu o dieta usor hipercalorica si cu un continut crescut de proteine.

Ai o recomandare? cum se numeste un astfel de program sa caut ce sala in Bucuresti ofera asa ceva?

CiocanelAurel - nope, won't do the trick. Rochia de mireasa a mamei e mai mica decat pot purta eu acum. :(
ca exemplu am mancat aseara  o shaorma si cataif - si nu se depune.

#432
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Scuze de intarziere, din motive obiective n-am putut sa raspund mai devreme. Cred ca e greu de spus daca ai o predispozitie genetica in a acumula grasime in partea superioara a corpului, ai fi observat asta atunci cand te-ai ingrasat in Italia, de asemenea aceasta experienta demonstreaza ca te poti ingrasa chiar si tu, in ciuda unei tendinte naturale de a ramane slaba.

Insa experientele mamei si bunicii tale inclina spre o anumita tendinta, insa trebuie prudenta in interpretarea acestor informatii, pentru ca de la o anumita varsta apar modificari hormonale ( menopauza ) care predispun si femeile la a acumula grasime preponderent in zona trunchiului, la fel ca si in cazul barbatilor.

Cu mersul pe jos nu poti sa acumulezi greutate, ci mai degraba sa pierzi, insa e bine pentru sanatate. Insa daca vrei sa acumulezi masa corporala atunci trebuie sa lucrezi cu greutati. Programul nu trebuie sa fie ceva special, ci doar sa puna accent pe partile pe care vrei sa le dezvolti. Dieta trebuie sa fie hipercalorica si bogata in proteine pentru a asigura conditiile de dezvoltare si de asemenea trebuie sa contina si suficienti carbohidrati ca sa sustina efortul fizic intens. Programul de antrenament il stabilesti  cu antrenorul.

Cred ca mai realist ar fi sa-ti propui un castig de 5-10 kg initial, vezi cum arati si apoi decizi daca vrei mai multe kg in plus. Prea mult insa ar putea sa te plaseze in categoria supraponderalilor.

Sfatul meu este sa consulti un nutritionist care sa-ti creeze o dieta personalizata adecvata scopurilor tale si sa te adresezi unui antrenor care sa-ti conceapa un program de antrenament necesar dezvoltarii grupelor musculare dorite de tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate