Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Metode de ingrasare

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#379
UTP

UTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 28.05.2014
MC Donalds cat incape si fainoase la greu si problema rezolvata.

#380
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008
Salut, am citit cateva lucruri interesante prin acest topic totusi as vrea sa intreb cateva lucruri mai subiective, direct legate de problema mea.

Sora mea, are 21 de ani, 1.65 m si 41 de kg, este extrem de putin. Si eu si ea suntem de parere ca ar trebui sa mai puna cateva kg. Hai sa povestim putin si spre sfarsit vin cu intrebari. Nu am absolut nicio indoiala ca ea ar putea lua in greutate dar nu are pofta de mancare, deloc, mananca la o masa cam cat mananca o pisica. A incercat de toate, Mcdonalds, kfc, dulciuri cumparate, facute acasa, fripturi, cartofi prajiti, pizze, paste, absolut orice forma de mancare care in mod normal te faci "balon". Nu vrea sa manance si nu o puteam obliga, dar e foarte ciudat, ma apuca toate spumele cand sunt la McDonald's de exemplu, si ea mananca jumatete de McPuisor in zilele bune, si doi cartofi. Si cand zic doi cartofi, nu o zic la figurat, gen, doi cartofi in sensul ca mananca putini cartofi, ma refer la prorpiu doua fasii de cartof prajit, 2 !!!. Mai pe scurt, ea nu mananca nici macar cat sa isi acopere energia consumata in ziua respectiva, de ingrasat nici macar nu se pune problema.  

Ce poate incerca pentru o pofta de mancare mai sporita ?
Credeti ca se merita sa luam in calcul proteinele de tipul celor pe care le folosesc barbatii pentru construirea masei musculare, bineinteles cu o dupa sfaturile unui specialit, nu dupa ochi.... ? Ceva argumente pro si contra !?
As vrea sa consolte si un medic in ceea ce priveste aceasta problema, ar fi mai ok sa mearga la medicul de familie, sau direct la un nutritionist ?

#381
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Post0crossfire0, on 26 iulie 2014 - 01:46, said:

Salut, am citit cateva lucruri interesante prin acest topic totusi as vrea sa intreb cateva lucruri mai subiective, direct legate de problema mea.

Sora mea, are 21 de ani, 1.65 m si 41 de kg, este extrem de putin. Si eu si ea suntem de parere ca ar trebui sa mai puna cateva kg. Hai sa povestim putin si spre sfarsit vin cu intrebari. Nu am absolut nicio indoiala ca ea ar putea lua in greutate dar nu are pofta de mancare, deloc, mananca la o masa cam cat mananca o pisica. A incercat de toate, Mcdonalds, kfc, dulciuri cumparate, facute acasa, fripturi, cartofi prajiti, pizze, paste, absolut orice forma de mancare care in mod normal te faci "balon". Nu vrea sa manance si nu o puteam obliga, dar e foarte ciudat, ma apuca toate spumele cand sunt la McDonald's de exemplu, si ea mananca jumatete de McPuisor in zilele bune, si doi cartofi. Si cand zic doi cartofi, nu o zic la figurat, gen, doi cartofi in sensul ca mananca putini cartofi, ma refer la prorpiu doua fasii de cartof prajit, 2 !!!. Mai pe scurt, ea nu mananca nici macar cat sa isi acopere energia consumata in ziua respectiva, de ingrasat nici macar nu se pune problema.  

Ce poate incerca pentru o pofta de mancare mai sporita ?
Credeti ca se merita sa luam in calcul proteinele de tipul celor pe care le folosesc barbatii pentru construirea masei musculare, bineinteles cu o dupa sfaturile unui specialit, nu dupa ochi.... ? Ceva argumente pro si contra !?
As vrea sa consolte si un medic in ceea ce priveste aceasta problema, ar fi mai ok sa mearga la medicul de familie, sau direct la un nutritionist ?
Mai intai sa mearga la medicul de familie,sa vada care e cauza,de nu are pofta!Poate avea o probleme de sanatate.
Cateva suplimente ar ajuta sa creasca pofta.
Si eu am avut o problema similara,din cauza stresului slabisem  si nu reusisem sa ma ingras ani buni,pofta de mancare era problema.
Proteinele care ai mentionat la mine nu a avut un efect,nu am avut asa o pofta crescuta,si nu am vazut nici o schimbare,dupa o luna ma opream,si dupaia aceasi poveste.Oricum proteinele de genul asta trebuie combinate cu gym.
Pastilele (suplimente,vitamine etc nu prea au ajutat),mai ales ca si uitam sa le i-au.
Dupa mult timp  am baut un supliment nutritional bogat in calorii etc minim 250 calorii pe sticla,este folosit in majoritatea spitalelor si este foarte bun "Boost" de la Nestle Health Science.Aveam o pofta nebuna de mancare.Zilnic in jur de 4-5 sticle beam total calorii peste 1500.
De la 42 kg am ajuns in 2 luni  la 50,si sper sa ajung la 55.
Am facut o pauza si incerc iar sa procur produsul,cred ca ramane varianta cu ebay pana la urma,520 calorii la cutie(nu sticla),e ce-a mai buna varianta.

Edited by Whitefairy, 26 July 2014 - 07:55.


#382
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Bine ca s-a tarat prin toate fastfoodurile dar sa-si faca niste analize nu s-a gandit ..

#383
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ceva suspecta de anorexie? Nu ca bag panica, dar anorexicii disimuleaza atat de bine, incat toti din jur ii cred.

#384
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Ceva ce a functionat la mine, bineinteles nesanatos dar 1 luna, 2 nu moare nimeni.

La 18 ani aveam si eu obsesia asta, 1.76 si 60kg.

2 shake-uri pe zi, unul dimineata si unul seara format din:

- 1 banana
- 1 ou
- 2 pliculete de zahar vanilat
- 1 cana mica de lapte
- alte fructe la alegere
- 1 pumn de cereale

Toate bagate la blender.

Aport caloric de cca. 1400 calorii zilnic. M-am ingrasat 8 kg intr-o luna.

Edited by User36, 26 July 2014 - 13:19.


#385
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Luat shake la inceput de "sezon" cu portii de 1200kcal fiecare pe zi timp de-o luna. N-am mai slabit, dar nici nu m-am ingrasat. :)

#386
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

View PostWhitefairy, on 26 iulie 2014 - 07:46, said:

Mai intai sa mearga la medicul de familie,sa vada care e cauza,de nu are pofta!Poate avea o probleme de sanatate.
Cateva suplimente ar ajuta sa creasca pofta.
Si eu am avut o problema similara,din cauza stresului slabisem  si nu reusisem sa ma ingras ani buni,pofta de mancare era problema.
Proteinele care ai mentionat la mine nu a avut un efect,nu am avut asa o pofta crescuta,si nu am vazut nici o schimbare,dupa o luna ma opream,si dupaia aceasi poveste.Oricum proteinele de genul asta trebuie combinate cu gym.
Pastilele (suplimente,vitamine etc nu prea au ajutat),mai ales ca si uitam sa le i-au.
Dupa mult timp  am baut un supliment nutritional bogat in calorii etc minim 250 calorii pe sticla,este folosit in majoritatea spitalelor si este foarte bun "Boost" de la Nestle Health Science.Aveam o pofta nebuna de mancare.Zilnic in jur de 4-5 sticle beam total calorii peste 1500.
De la 42 kg am ajuns in 2 luni  la 50,si sper sa ajung la 55.
Am facut o pauza si incerc iar sa procur produsul,cred ca ramane varianta cu ebay pana la urma,520 calorii la cutie(nu sticla),e ce-a mai buna varianta.

Prin magazine, supermarketuri, sau chiar si magazine de secialitate in RO nu pot gasi astfel de shakuri, bauturi ??

View Postbadsica, on 26 iulie 2014 - 07:52, said:

Bine ca s-a tarat prin toate fastfoodurile dar sa-si faca niste analize nu s-a gandit ..

Esti degeaba, prietene.


View PostUser36, on 26 iulie 2014 - 13:16, said:

Ceva ce a functionat la mine, bineinteles nesanatos dar 1 luna, 2 nu moare nimeni.

La 18 ani aveam si eu obsesia asta, 1.76 si 60kg.

2 shake-uri pe zi, unul dimineata si unul seara format din:

- 1 banana
- 1 ou
- 2 pliculete de zahar vanilat
- 1 cana mica de lapte
- alte fructe la alegere
- 1 pumn de cereale

Toate bagate la blender.

Aport caloric de cca. 1400 calorii zilnic. M-am ingrasat 8 kg intr-o luna.

View Postpg-soare, on 26 iulie 2014 - 17:48, said:

Luat shake la inceput de "sezon" cu portii de 1200kcal fiecare pe zi timp de-o luna. N-am mai slabit, dar nici nu m-am ingrasat. Posted Image

Am sa incerc acel shake nebun de care zicea User36. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#387
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
O sa fie destul de gros, cu paiul il beam eu sau il subtiam cu mai mult lapte. Sa folosesti fulgi de porumb simpli si sa manance cum trebuie pe parcursul zilei, de preferat 4 mese sanatoase si fructe. Nu trebuie mult daca nu poate ci des. La mine a functionat. Bafta si sa revii cu raspuns dupa 30 zile. Ii dau un 3kg poate 4.

Edited by User36, 26 July 2014 - 22:21.


#388
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Post0crossfire0, on 26 iulie 2014 - 21:32, said:



Prin magazine, supermarketuri, sau chiar si magazine de secialitate in RO nu pot gasi astfel de shakuri, bauturi ??

Am sa incerc acel shake nebun de care zicea User36. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am gasit  pe ebay sa il cumperi.
http://www.ebay.com/...=item27e7de502d
Mi se pare suspicios de ieftin transportul avand in vedere ca eu as plati 40$ pt o cutie de 27 si tu platesti doar 5$ in plus transportul.Incearca sa comanzi.Putin piperat pretul,dar merita  fiecare banut.( proteinele pt gym costa acelasi pret ca sa le prepari in shake).
Boost e folosit de majoritatea spitalelor in SUA,mai ales la pacientii care au slabit mult dupa chimioterapie,cu Boost daca citesti reviews de pe amazon te vei convinge.
Eu nu prea am timp liber sa fac shake acasa,asa la cutie e gata preparat si il poti lua in geanta.
O sa vezi ca sunt mai multe dar cel mai bun este VHC,very high calories. (530 calorii) sa nu il confunzi cu very vanilla.
Eu am luat kg in plus cu cel de 360 sau 240(gasisem o oferta buna la pret)ai beam cate 5-6 ca sa ajung la 1500 calorii pe zii.
Cu 2 maxim 3 cutii pe zii este ok sa bea,incearca sa comanzi si vezi cum merge.
Are gust de milkshake.
O sa comand si eu 2-3 case pt ca am ramas fara supliment si incep runda a doua de luat inca 5 kg de data asta cu gym combinat.


View PostUser36, on 26 iulie 2014 - 22:16, said:

O sa fie destul de gros, cu paiul il beam eu sau il subtiam cu mai mult lapte. Sa folosesti fulgi de porumb simpli si sa manance cum trebuie pe parcursul zilei, de preferat 4 mese sanatoase si fructe. Nu trebuie mult daca nu poate ci des. La mine a functionat. Bafta si sa revii cu raspuns dupa 30 zile. Ii dau un 3kg poate 4.
Poti sa folosesti un pai mai gros pt asta.

Edited by Whitefairy, 27 July 2014 - 06:56.


#389
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postpg-soare, on 26 iulie 2014 - 17:48, said:

Luat shake la inceput de "sezon" cu portii de 1200kcal fiecare pe zi timp de-o luna. N-am mai slabit, dar nici nu m-am ingrasat. :)
Incearca sa vezi cate calorii ai nevoie la inaltime si greutate.
http://nutritiondata...calories-burned
La mine arata 1800 pe zi,daca beau cate 3 shakuri plus mancare ar trebui sa i-au peste 2000 calorii.


Tocmai am comandat Boost 3 cutii cu 24 inauntru(normal sunt 27 inauntru),la 30$ cutia tot cu shippingul.Vor ajunge pe la inceputul lui august.
Voi reveni cu update cand incep iara + gym si dupa o luna  rezultatul!

Edited by Whitefairy, 27 July 2014 - 14:21.


#390
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Update:Am  inceput acum 6 zile cu Boost.
Calorii:intre 1500-2000 zilnic
Mese pe zi:1(program foarte incarcat nu am timp sa mananc)
Gym:deloc
Inaltime 1,68
Greutatea 4 August 112 pounds(50,8kg)
Greutate 10 August:115 pounds(52,1)
Am luat un kilogram si ceva...in ritmul asta pun 4-5 kilograme intr-o luna!!
O colega trebuie sa se ingrase pt o operatie,a luat si ea Boost in jur de o saptamana si deja a luat 2kg.
Revin cu update peste o luna
P.s am un metabolism foarte bun si ma ingras greu,ar trebui sa mananc toata ziua sa pun ceva kg.


#391
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu mananc ~3kcal  pe zi de 4 zile.  Slabe sanse sa ma ingras :D

#392
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012

View Postpg-soare, on 10 august 2014 - 19:12, said:

Eu mananc ~3kcal  pe zi de 4 zile.  Slabe sanse sa ma ingras Posted Image

3?Posted Image

#393
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostDannyOMD, on 10 august 2014 - 20:07, said:



3?Posted Image
3k ar fi 3000 daca nu ma insel.in 4 zile e devreme pt rezultat.

#394
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 11.06.2010
De curiozitate m-am uitat in dulap la uleiul de masline care m-a costat 10 lei litru la carfur... 900 calorii pe suta de grame Posted Image  . Bineinteles mai mult de o lingura pe zi n-as recomanda. Totusi o lingura (=3 lingurite) plina are 15 grame, asta ar fi 135 calorii, da' sunt a dracu' de ieftine astea 135 calorii, cred ca-s de 10 ori mai ieftine decat Boost ala.

Edited by Handicarpati, 11 August 2014 - 07:55.


#395
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu mananc pe zi aproximativ urmatoarele alimente :

- paste
- un avocado
- o telina
- rosii/castraveti
- carne de vita
- "carne" de pui
- un pepene galben 1.5, 2kg
- ciuperci
-patrunjel
- unt, nu gluma de unt
- miere
- cartofi copti sau fierti
- seminte de dovleac si floarea soarelui
- alune de padure
- oua
- branza de vaca, - tre s-o schimb p-asta.

Am bagat o amandina acum 3 zile, nu-mi prea place dulcele si am renuntat. Am bagat-o doar asa , de distractie, sa-mi aduc minte ca nu-mi place.

Le combin, nu mananc zilic asa ceva

#396
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Am pus 3,5 jumate luna asta,sper sa ma mai ingras inca 4 si gata!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate