Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce material este recomandat sa folosesc la umplutura in acest caz.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Asa e la toate materialele, cantitati mici costa foarte mult.

Vezi ca Leroymerlin are livrare gratis prin curier pana pe 15 iunie, de ce nu cumperi de la ei ce iti trebuie ?  Poti sa comanzi si un surub odata, ca e gratis.

Edited by modoran, 09 June 2023 - 08:02.


#20
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Este o idee foarte buna (in cazul meu cu masina lipsa).
Aduce marfa pana in apartament ? (ca nu scrie pe site).

#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

View Postdagobar, on 09 iunie 2023 - 11:11, said:

(ca nu scrie pe site).
O depoziteaza in uscatorie sau pe balcon.

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Cum știi că livrează firmele de curierat de obicei. Nu cred că aduc nimic la ușă.

#23
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postmodoran, on 09 iunie 2023 - 16:38, said:

Cum știi că livrează firmele de curierat de obicei. Nu cred că aduc nimic la ușă.

Raspunsul oficial primit prin email:
"Iar serviciile de livrare Express presupun doar transportul marfurilor de la magazin la adresa indicata (in fata blocului/casei), nu includ si manipularea marfurilor pana la usa."

Partea buna este ca am platit ramburs, daca nu le aduce la usa apartamentului sau nu am nici un salahor pe santier la momentul respectiv ca sa care o sa fie un sac care o sa faca doar o plimbare prin Bucuresti :)

#24
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.12.2019
O să fii dezamăgit de treaba cu transportul. Am trecut recent printr-o renovare de apartament la 4/4 fără lift și n-am găsit nicio soluție pentru a putea avea livrate la ușa materialele, a trebuit să mă descurc singur cu asta.

Cred că un furnizor care ar livra până în apartament ar da lovitura ca vânzări pentru că nici meșterii nu vor să își asume partea cu căratul.

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Aproape orice furnizor are serviciu de livrare "premium" contra cost ce include manipularea materialelor pana in casa/  la usa, dar nu include caratul fara lift.

#26
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@sunshine266
Prima data am aflat de treaba asta de la cei care se ocupa cu ridicarea sacilor cu moloz din apartament.
Ulterior am observat ca majoritatea fac la fel in cazul blocurilor fara lift sau cu lift nefunctional.
In cazul meu apartamentul este la et.1 si am si lift functional insa chiar si asa sunt probleme... majoritatea considera "transport" pana in parcare sau cel mult usa blocului... acesta fiind si motivul pentru care nu am folosit serviciile lor de transport precum si decizia de cumparare de la ei este pe ultimul loc.
Cei cu masina cred ca pot iesi mai ieftin cu transportul daca folosesc remorca gratuita de la Hornbach (~500 kg.in remorca) + muncitori zilieri la descarcare/incarcare.
Vis-a-vis de transportul materialelor eu am apelat la o cunostiinta cu duba cu care m-am inteles de la bun inceput ca toate materialele se transporta pana in interiorul apartamentului.

@modoran
M-am interesat de preturile de transport pana in apartament... cel putin la Dedeman... tariful era de 100 RON pentru fiecare 100 Kg. cel putin pentru etajul 1 cum am eu apartamentul.
Eu pana acum am transportat in apartament materiale de 4-5 tone si evacuat inca cateva tone de moloz si deseuri.... si nu am terminat inca... cred ca lista celor care isi pot permite sa foloseasca astfel de servicii este destul de mica raportata la preturi.

Edited by dagobar, 11 June 2023 - 06:57.


#27
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postmodoran, on 10 iunie 2023 - 19:08, said:

Aproape orice furnizor are serviciu de livrare "premium" contra cost ce include manipularea materialelor pana in casa/  la usa, dar nu include caratul fara lift.

Uite o idee de afacere! Firmă de cărăușie în blocuri fără lift. Doi angajați, un Dokker cu care să transporte lize pentru trepte (d-alea cu trei rotițe), chingi pentru voluminoase...

#28
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View PostMFU, on 11 iunie 2023 - 07:55, said:


Uite o idee de afacere! Firmă de cărăușie în blocuri fără lift. Doi angajați, un Dokker cu care să transporte lize pentru trepte (d-alea cu trei rotițe), chingi pentru voluminoase...

Am si eu o idee (mai automatizata) insa nu stiu daca este practica d.p.d.v. tehnic/financiar.
Montarea unui scripete cu motor electric (cred ca exista un termen tehnic mai potrivit insa nu il stiu) in balcon sau la unul din geamuri pentru ridicare/coborare cantitati mai mari.
Am vazut deja astfel de instalatii prin oras... una care sa fie usor montabila/demontabila presupun ca ar fi de mare ajutor...
Consta din 2 popi metalici de sustinere pe care sta un alt treilea si de acesta este montat pe un fel de sina (care culiseaza inainte si inapoi) un mic motor electric cu scripete.
Prespun ca este mult mai usor de ridicat saci sau alte materiale grele cu asa ceva decat doar cu forta muschilor pe scari in sus pana la etajul 4... insa tot o sa ai nevoie de minim 2 manipulanti unul jos si unul sus.

#29
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@MFU
Intre timp am vazut si eu videoclip-uri cu o astfel de liza pe scari, asa ca mi-am comandat si eu online una... pe care urmeaza sa o testez... oricum multmesc pentru idee.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate