Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce material este recomandat sa folosesc la umplutura in acest caz.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Urmeaza sa indrept peretii in baie iar la suprafata o sa folosesc un strat de tinci, care vad ca este recomandat la o grosime de 2-5mm.
De fapt vad ca se pune maxim 5mm per strat.
Am unele zone in peretii din baie cu goluri mari cu adancime maxima de 9-10 cm mai ales in zona unde era vechea cada zidita inainte.
Ce material ar fi recomandat sa folosesc ca sa umplu aceste goluri ?
Avand in vedere ca este baie si ca ulterior urmeaza sa aplic faianta nu pot folosii glet de umplutura... iar ca sa umplu cu tinci in straturi de maxim 5mm (recomandat) ar insemna cam 18-20 de aplicari consecutive in zona cea mai adanca... lucru care imi pare complet nepractic...

Ce sfaturi aveti ?

Mersi.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Adeziv de faianta

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Tinciul e pentru reparatii estetice, la vedere, in zone cu crapaturi, denivelari si alte defecte.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
9-10 cm de goluri le umpli cu o galeata de mortar, nisip ciment si var

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Merge si cu adeziv de gresie si faianta - preferabil de exterior ca e mai rezistent. Eventual se poate baga si ceva umplutura - bucatele de caramida de ex daca sunt gaurile prea mari.

#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Poti folosi si tencuiala la sac. Dar daca ai mult. mai ieftin iti iese sa iti faci din ciment+var+nisip.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Mi-au ramas bucati de caramida din lut si bucati BCA, avand in vedere ca este baie (adica zona cu umezeala) cred ca cel mai indicat ar fi sa folosesc bucatele din caramida din lut.
Ca material de umplutura inteleg ca pot folosii tencuiala sau adeziv de faianta... din pacate deocamdata nu am aceste materiale pe stoc si cum nu am masina personala nu prea merita sa platesc o duba ca sa-mi aduca 2-3 saci.
Mi-as dori sa aplic varianta cu prepararea locala (abia mai invat si eu proportiile) dar fiind in apartament nu am la dispozitie aceste materiale iar aducerea lor costa cel mai probabil inca o data pretul lor... probabil ca altfel o sa fie situatia la casa Posted Image
Am in schimb pe stoc prea multi saci de sapa grosiera de la ultima comanda... as putea amesteca sapa respectiva cu un alt material si noul material obtinut sa folosesc la umplutura cu bucatele de caramida ? Daca da, de ce alt material as avea nevoie (ciment, multibat, var, e.t.c) ?
Mersi.

Edited by dagobar, 07 June 2023 - 09:38.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
var. Asta presupunand ca sapa aia contine nisip si ciment.

#9
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Nu ai zis nimic de lut. Pai atunci poate ca merita sa bagi si un tinci de 2 mm grosime pe toata suprafata, pentru impermeabilizare (in cazul in care nu ai acoperit toata suprafata peretelui cu adeziv si iti raman zone neprotejate la imbibare).

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
la asa goluri de ce nu gips carton verde?

#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ca experi@modoran
Imi place presupunerea Posted Image
Exista insa o mica problema cu sapa grosiera... daca o prepar cu suficenta apa o sa fie prea moale si o sa se scurga de pe perete... daca pun mai putina apa ca sa fie mai tare nu sunt sigur ca o sa tina materialul... varul rezolva cumva aceasta problema ?
De asemenea care este proportia de var necesara ?

@ManelistDeSuccesMaxim
Te rog observa ca referirea "din lut" este la bucati caramida suplimentara care mi-a mai ramas in plus... pentru ca am si bucati de caramida BCA.
In interior peretele are si caramida din lut insa este acoperita de alte straturi de tencuiala... nu este vizibila.

@vladut01
Prefer umplutura pentru ca nu mai am suficent rigips verde (urmeaza sa mai pun restul ramas pe tavan ca sa-l indrept).
In plus rigipsul verde este scump, placile sunt mari si mai greu de transportat.

Edited by dagobar, 07 June 2023 - 10:08.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
1 parte var 2 părți ciment, restul nisip. Acum nu știu cât ciment are sapa aia a ta. Baga la ochi 2 cancioace de var la un sac de sapa din aia.

Var ciment nisip e materialul clasic pentru tencuieli. Că sa stea pe pereți trebuie și experiența. Oricum 10 cm nu merge într-o singură mână.

#13
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
In primul rand mersi pentru specificarea partilor.
Cati cm grosime ca strat ar fi rezonabili la o singura mana ?

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
5 cm o mana e cam la limita, normal 2 - 3 cm. Ar trebui sa pui și plasa de buzau la grosimea aia. Dacă dai gros va crăpa sau va pica jos de pe perete, am pățit când am forțat. Între staturi lași așa, nu nivelezi

#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Daca bagi plasa de Buzau atunci nu mai baga var, ca varul ataca metalul. Faci mortar numai cu nisip si ciment. Varul face mortarul mai lucrabil, mai maleabil, atunci cand il pui in opera si iti va da o rezistenta mai buna la final (caci poti pune apa mai putina si mortarul iese mai vartos cu var, dar face intarirea mai lenta)

#16
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
O poza face cat 1000 de cuvinte.Posted Image
Din ce inteleg vrei sa faci cat mai mult cu investitie minima.
Ce te complici, cum a zis cineva mai sus, bucati de caramida sau BCA, asta il tai si fasonezi exact cat iti trebui.
Hidroizolezi peretele ala cu maglavaisuri dedicate dupa care aplici faianta.

#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@modoran
Mersi pentru info.
M-am gandit si eu la plasa pentru ranforsare.... insa nu am plasa de Buzau... mi-a mai ramas ceva plasa de plastic/fibra pe care o pot folosi.
Dau un strat de 1-2 cm, prind plasa in cateva dibluri ca un buzunar, inauntru pun bucatelele de caramida si apoi acoper totul cu material.
In asta refolosesc unele din materialele care mi-au mai ramas in loc sa le arunc si sa platesc in plus si debarasarea ca moloz.

@ManelistDeSuccesMaxim
Multumesc pentru explicatiile vis-a-vis de var si plasa de Buzau, nu le stiam si imi sunt utile.

@xymzar
Nu am cum sa fac nici o poza... deocamdata astept sa se intareasca sapa autonivelanta turnata in holul de intrare in apartament... asa ca inca nu pot nici macar intra in apartament :)
Corect... merg pe principiul... nu risipi si nu vei duce lipsa :)

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am incercat sa cumpar var hidratat (uscat nu pasta) din piata Obor... punga 2 kg = 9 RON adica 4,5 RON/kg. in conditiile in care in magazinele de bricolaj un sac de 20 kg. costa 25 RON adica 1,25 RON/kg. :)
Cu ocazia asta am vazut ca exista var hidratat si la 1 Kg. la 13 RON... am senzatia ca pretul creste invers proportional cu cantitatea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate