Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Multumiri cu banul jos

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,325
  • Înscris: 13.01.2011

View PostP-I-G, on 13 mai 2023 - 20:47, said:

De ce trebuie sa transformam totul in : cu si despre bani?
Medalii?   :eek:

View PostBursul, on 13 mai 2023 - 22:10, said:

... 2 panouri voltaice.
Ooori... o mașină electrică 🤣

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002

View Postpufonel, on 13 mai 2023 - 20:31, said:

Lui djl poti sa-i faci cadou cateva laser-discuri, iar lui neaceasca, o lampa cu mercur. Bafta!
Lui @djl mai bine un telefon public, ideal intr-o cabina telefonica.
Iar nuea @neaceasca85 cateva sigurante diferentiale si musai prize de pamant.

View PostPhobos, on 13 mai 2023 - 22:05, said:

Neaceasca e bogat, va ingroapa in bani. Posted Image
O fi, dar ii primeste de la fratele lui.

View PostSerafim606, on 13 mai 2023 - 22:24, said:


djl primeste doar prin posta.
Prin postalion, care posta?

#21
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdani.user, on 13 mai 2023 - 21:19, said:

Rasplateste oferind locuri de munca.

Era vorba despre răsplată, nu despre pedeapsă. Posted Image

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,260
  • Înscris: 24.07.2022

View Postvestale, on 13 mai 2023 - 23:41, said:


Prin postalion, care posta?
eu ma ofer sa fiu postalionul daca ma plateste in galbeni de aur. :) oare avem onoarea cu adi minune aici?

#23
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 05.04.2023
Observ ca deja s-a insinuat ideea de manevre necurate in spatele acestor donatii. Una e ca nu poti lua paine de la magazin cu povesti, caci nu esti cersetor (mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste de pomana, Dinica dixit). Si alta e ca unii considera o ofensa acest lucru, de a accepta o atentie de la un necunoscut, haidi bre, ma vezi tu pe mine un cersetor, ma lasi, la ce-ti trebuie tie numele meu si ibanul, ca sa imi dai bani de o bericioaica, pe bune? Ti se pare tie ca eu cersesc aici? Deci e de rau augur sa il sacai, sa il indispui cerand detalii asupra transferului.

In opinia mea, djl e faimos prin dumele sale nevinovate (nu-mi dau seama cate din ele sunt involuntare, insa majoritatea au un impact pozitiv). Nu-i pot ignora apetenta pentru detalii aparent nesemnificative cu care isi sustine punctul de vedere in pasiunile lui, ceea ce duce la o incursiune atipica a cititorului pe firul narativ, presarand cu simtul umorului acea cale nastrusnica in a evoca anumite lucruri. Asta e farmecul lui, fie ca sunt livrate intentionat sau nu, e o lume din trecut observata subiectiv si obiectiv (cu probe) de djl. Daca ar fi sa scoata o opera, scrisa sintetizand ceea ce a lasat pe acest forum, cu siguranta l-ar bate la numar de pagini pe Dostoievski :D NeaCeasca85 are o perspectiva oarecum mai pragmatica de insiruire a gandurilor, dar tot asa, condimentata cu detalii care nu neaparat te surprind ci te fac sa vrei sa citesti mai mult din ceea ce-a scris.

Ar fi de preferat o abordare mai impersonala, dar facila. Cand apreciezi ceea ce a scris cineva, marci banul rapid in mod anonim, un soi de validare prin sustinere. Pe platforma de streaming a Amazonului poti cumpara o moneda inventata de ei, care e imediat convertibila in bani reali si valabila doar la ei in curte, anonimizand in felul asta cadoul, atat pentru cel care il ofera cat si pentru cel care il primeste.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
@ManelistDeSuccesMaxim cauta si citeste literatura, nu topice si postari.
Tu vezi lucrurile sa se dea la BAC din opera lui @djl de pe forumul softpedia, daca tot a ajuns d-na Esca in manualul de istorie, nu?

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
La Subiectul III, rezumat din Otobel,

#26
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 05.04.2023

View Postvestale, on 14 mai 2023 - 09:21, said:

@ManelistDeSuccesMaxim cauta si citeste literatura, nu topice si postari.
Tu vezi lucrurile sa se dea la BAC din opera lui @djl de pe forumul softpedia, daca tot a ajuns d-na Esca in manualul de istorie, nu?

Atunci cand vreau sa citesc o carte, consider ca deja l-am recompensat in avans pe autor cumparandu-i opera artistica, e adevarat ca m-am bazat initial pe opiniile generale legate de subiect, convins fiind ca nu voi lua o teapa prea mare ca l-am cumparat (adica daca imi va place sau nu).

Aici ai posibilitatea sa observi creatorul operei in actiune :D e interactiv, te poti interpune in conturarea capitolelor. Abia dupa ce te-ai convins ca merita timpul investit, il poti recompensa, daca vrei, bineinteles.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Invata-l pe djl sa scrie lucruri de calitate atunci. Nu doar ganduri de moment amestecate si repetate saptamanal.

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 14 mai 2023 - 10:03, said:

Atunci cand vreau sa citesc o carte, consider ca deja l-am recompensat in avans pe autor cumparandu-i opera artistica, e adevarat ca m-am bazat initial pe opiniile generale legate de subiect, convins fiind ca nu voi lua o teapa prea mare ca l-am cumparat (adica daca imi va place sau nu).

Aici ai posibilitatea sa observi creatorul operei in actiune Posted Image e interactiv, te poti interpune in conturarea capitolelor. Abia dupa ce te-ai convins ca merita timpul investit, il poti recompensa, daca vrei, bineinteles.
Draga, vezi ca nu djl este fruntasul forumului la postari!

Eu tot nu pricep rostul acestui topic, au cerut respectivii ajutor de la noi sau te-au mandatat pe tine sa o faci?

presupun ca se simt jigniti de acet topic si probabil de aceea nici nu comenteaza ideea ta aberanta!

#29
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 05.04.2023
Imi pare rau ca am date nume, a fost o idee de-a mea care nu mi se pare deloc aberanta.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Nu este aberanta, si nici măcar originală.
Problema în esență este numărul limitat de like-uri, și lejeritatea cu care userii apasa "pe butonul verde".
OC propusese un sistem similar unde o suma donata lunar este.imparita între toți cei care primesc like de la respectivul sponsor.
Cred ca sunt 8 ani de când a fost făcută propunerea.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu mai am demult limitare la numarul de Like-uri.

In fine, ideea in sine nu este rea, internetul a oferit modalitati mai facile de a scoate bani, decat munca clasica, insa trebuie si noroc, trebuie si talent, mie mi-a placut sa scriu pe forumuri dar nu mi-a placut deloc vlogging-ul ori cryptoshit-urile.

Tratez forumul deseori cu mai multa seriozitate decat ceea ce fac la munca, vocatia mea asta pare sa fie, cea de forumist, nu ma pot lipsi de forum nici in concediu (chiar daca in ultimii ani Whatsapp-ul a devenit o concurenta serioasa) si cand primesc suspend chiar sunt suparat, il percep ca pe o defectiune la ceva important pentru mine.

In domeniile care ma pasioneaza nu pot lucra, poate cel mult tehnician la RDS as putea fi, sau vreun sef de echipa acolo.

IBAN? djl nici nu are asa ceva, in mod sigur.

View PostBursul, on 13 mai 2023 - 22:10, said:

Si mie imi place userul Neaceasca, i-as darui cu drag 2 panouri voltaice.
E ca si cum ai zice smartphone pentru djl.

Asta este, lui ii plac telefoanele old school, mie instalatiile electrice old school.

View PostPhobos, on 13 mai 2023 - 22:05, said:

Neaceasca e bogat, va ingroapa in bani. Posted Image
Poate eram daca nu murea tata in 2014.

Poate avem venituri peste medie dar nu cu mult si cheltuielile sunt pe masura. Eu si fratele avem pasiuni diametral opuse (el e foarte axat pe calatorii) si astfel am investi bani in directii opuse, de aici certuri. Posted Image

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,325
  • Înscris: 13.01.2011

View PostNeaceasca85, on 14 mai 2023 - 21:52, said:

... certuri. Posted Image
Cînd vrei poți să fii și rău  😁

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,880
  • Înscris: 17.08.2022

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 14 mai 2023 - 19:45, said:

Imi pare rau ca am date nume, a fost o idee de-a mea care nu mi se pare deloc aberanta.

Orice gand altruist este bine venit.

#34
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Putem să punem mînă de la mînă și să-i plătim lui djl un citybreak aici:
https://ziare.com/di...-bunici-1805171

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006
El pe ce-si cheltuie salariul?

#36
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022
Eu îmi fac griji in legătură cu Softpedia; observ că nu se mai investește nimic. Arată ca acum 20 ani. E lăsat să moară.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate