Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

oare sa fie cancer pulmonar?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postabac, on 11 mai 2023 - 11:54, said:

Pai te eutanasiaza sistemul prin promptitudinea (sau lipsa ei), nivelul si valoarea serviciilor medicale oferite, chiar daca nu ii zice in mod oficial eutanasiere.
Dupa ce ai plamanii praf,mai conteaza sistemul medical?

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,406
  • Înscris: 28.10.2018
Pai conteaza sa ai parte de ingrijiri paliative de calitate si nu sa mori in chinuri ca un caine acasa.

Cel mai mult conteaza asta pentru familie, pentru linistea lor sufleteasca. Pentru ca nu e absolut nimic demn la muritul de cancer in chinuri sub privirea familiei care ramane traumatizata dupa o astfel de experienta.

Edited by abac, 12 May 2023 - 18:37.


#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017

View Postpetit_christian, on 12 mai 2023 - 15:49, said:

Povesti vinatoresti,odata disparuta dependenta de nicotina nu mai are nici o treaba gestul. Aia care se lasa de fumat fara tigara electronica nu s tot oameni? Eu m am lasat de 2 ori fara electronica16 luni si 3 luni,o data cu electronica 18 luni,am vapat in tot timpul asta si din 2020 pina azi. Tot cu electronica.am vapat 0 nicotina din mai pina in august,nu din obisnuinta gestului ci teama de a nu ma reapuca de fumat.
Asa ca,obisnuinta gestului e un cacat cu mot,intro saptamina uiti ca ai dus ceva la gura
Iar renuntarea la o dependenta nu duce automat la crearea alteia,alta scuza inventata sa tina fraierii prizonieri in dependentele lor.
Revin,cunosc 2 persoane care s au last de fumat aruncind pachetul din mina si fumau 3 pachete pe zi. Si nu poate xulescu sa lase elctronica cu 0 nicotina.....mda............
Si mai vor si credibilitate........
Nu toti sunt identici , fiecare reactioneaza intr-un anumit fel .
Poate nu vreau sa las et din simplul motiv ca-mi place gustul
Cam atitudite de dictator ai asa in alta ordine de idei  , toti trebuie sa fim ca tine ca daca nu...

Edited by ldpe, 12 May 2023 - 19:31.


#40
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
partea trista a povestii e ca un cancer descoperit la timp si tratat corect, are sanse de tratament cu rezultate destul de ridicat, in zilele noastre!
am un coleg de serviciu, care in urma cu vreo 5 ani a trecut prin asta, a avut ,,noroc" si ca a putut sa fie operat.
toata bune pana in prezent!
dar chiar daca nu se poate opera, exista destule variante de terapii!
partea proasta e ca unuii doctori folosesc terapii ,,blande" si care nu dau rezultaul scontat!

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,406
  • Înscris: 28.10.2018
Doar stadiul 1 are ceva prognoze optimiste. Incepand de la stadiul 2 treaba se impute grav. Cu mama tratamentului agresiv cu tot.

Quote

Stage 2 lung cancer survival rate
According to the National Cancer Institute, the five-year survival rate for treated stage 2 non-small cell lung cancer is 35 percent. This means about 35 out of 100 patients are expected to be alive five years after treatment.

Cat despre afirmatia "partea proasta e ca unuii doctori folosesc terapii ,,blande" si care nu dau rezultaul scontat!", daca nu te pricepti esti tentat sa bagi gogorite din astea. Daca te pricepi, stii ca balanta tratamentului pentru cancer este extrem de fina. Daca exagerezi, distrugi sistemul imunitar, adica omori pacientul mai repede decat o poate face cancerul.

Edited by abac, 12 May 2023 - 20:14.


#42
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014

View Postldpe, on 12 mai 2023 - 19:31, said:


Nu toti sunt identici , fiecare reactioneaza intr-un anumit fel .
Poate nu vreau sa las et din simplul motiv ca-mi place gustul
Cam atitudite de dictator ai asa in alta ordine de idei  , toti trebuie sa fim ca tine ca daca nu...
Eu nu  s un exemplu bun,m am reapucat de 3 ori de fumat. Ar trebui sa fim ca aia care n au fumat niciodata in viata lor sau in cel mai rau caz ca aia care s au lasat aruncind pachetul cu tigari in el.
Nu vrei sa ai mentalul atit de puternic incit sa renunti la vapat. Asta e crudul adevar. La 0 nicotina nu mai e nici o dependenta.
Asa ma minteam si eu pina am hotarit sa ies din lumea fumatorilor si a vaperilor. Si sper sa nu ma mai apuc vreodata

#43
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Scuipatul de sange poate insemna multe, inclusiv varicele ale esofagului adica complicatii cauzate de o insuficienta hepatica cirotica.

#44
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttioopedi, on 11 mai 2023 - 10:13, said:

Da. Toate cele rele.
40 de ani de fumat, 57 varsta. minim 42 buc/zi. Tusea fumatorului. Capacitate limitata de efort. Sputa groasa dimineata. Frisoane cald rece noaptea. Ma scol noaptea pentru tutun. Cateodata am si dureri intercostale.
ETC.

View Poststalker2142, on 11 mai 2023 - 15:23, said:

Incearca experimentul urmator: dupa ce termini pachetul de davidoff schimba cu Marlboro rosu lung, L&M rosu lung sau scurt

tioopedi ai incercat recomandarea, sunt curios daca va functiona la tine.
Intre timp am taiat de pe lista winston (sunt slabe), cat si camel galben (astea sunt tari dar par cam inecacioase)
Poti sa incepi cu marlboro sa te scoata din starea asta, si daca sunt prea tari continui cu LM
Plus cafea dar numai la ibric sau filtru si ceai negru/verde
Fara espresso, capsule sau bauturi energizante (de tip burn, monster)..astea sunt foarte periculoase mai ales in combinatie cu fumatul.

Ca sa iti dau doar un exemplu, fumand astea doua zilnic in ziua 1 am fost la alergat plus exercitii cu corpul liber in parc, in ziua 2 dupa munca seara la sala..dupa un antrenament lung de vreo ora jumate am ridicat o gantera de 45kg de la podea deasupra capului multiple repetari. Daca as fi fumat davidoff, dunhill, sobranie ..nu puteam sa alerg, nu ridicam gantera aia din rastel

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate