Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Distractie si antrenament in poligon, de ce nu se poate face?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Aliatul Strategic.  :)

#20
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
daca ai bani tragi cat vrei. sunt poligoane private.

la nevoie mapn o sa cheme tinerii (18-35) la arme si nu va mai fi nevoie de bani, dar sper sa nu ajungem in situatia aia.

#21
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 28.02.2008
Plateste cine vrea sa mearga, evident. Distractia costa,

View Postmirel3003, on 30 martie 2023 - 09:17, said:

Daca le suporti tu ca si persoana, te poti linistiti programa in poligon si mergi si tragi cu ce arma vrei.

Pai asta e problema, ca nu te poti programa, poligoanele sunt inchise pentru public si trebuie sa mergi la alea private.

Eu vad problema mult mai simplu, care nu implica niciun cost din partea statului: sa se deschida poligoanele armatei pentru persoanele autorizate in port si folosire de arme letale. In felul asta nu ai nevoie nici de instructori, pentru ca ai facut deja cursul de arme si munitii si ai promovat un examen, munitia si-o aduce fiecare, la plecare iti faci curatenie si mai dai si 20-30 de lei la stat pentru acces in poligon.

#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate asta nu o sa o vezi la noi prea curand, sunt prea multi idioti in posturile de decizie. Nu ii lasa unii nici pe cei care sunt in activitate, sa se antreneze in poligoanele lor, cu armele personale.

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbaribalu, on 30 martie 2023 - 10:53, said:

Ai fost vreodata la un poligon privat? Ca sa traga 10 pers. simultan este nevoie de 10 instructori care sa ii supravegheze si 10 linii de tragere. Durata de tragere a 30 cartuse cu tot cu instructajul de inceput dureaza in jur de 30 min. sau mai mult, depinde de cat de receptiv este tragatorul la indicatiile de tragere. In 15 min sa tragi 30 cartuse trebuie sa ai deja experienta, asta daca nu vrei sa tragi ca la nunta....

Am fost eu, grup de 12 persoane 3 linii de tragere cu 3 instructori, cu tot cu instructaj in maxim 15 minute am tras fiecare dintre noi cate 20 cartuse,
Instructaj 3 minute, echipare 1 minut (casca ochelari) si 2-3 minute tras 20 cartuse.

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postdem3ntor, on 30 martie 2023 - 09:11, said:

Pe fondul razboiului din Ukraina, de ce nu se fac trageri in poligoanele de instructie si de catre civili, benevol, de curiozitate, de distractie ...?
Te programezi, mergi, sub supraveghere si inveti sa tragi cu arma, eventual sa folosesti echipament militar, comunicatii, corturi, utilaje.
Voi credeti ca razboiul e ca in filmele de actiune ? Numai stai asa...si tragi Posted Image ? De distractie Posted Image ?
Se poate incepe cu sapat santuri cu lopatele portabile , cu marsuri cu rucsacuri de ''50'' de kile , cu alergari in teren greu cu masca pe figura...ca acum toata lumea are masti , cu exercitii de rezistenta la frig...caldura...foame...sete sau mancare execrabila , dormit in aer liber , etc. .
In paralel cu invatat o gramada de chestii , deplasare cu busola , cum sa faci un foc in conditii de umiditate , ce se poate manca in natura , multe !
''Echipament militar''Posted Image , faci tot ce am zis mai sus incaltat cu cei mai prosti bocanci cu 3 numere mai mici sau mai mari...si niste haine total inconfortabile din materiale proaste si groase...prea largi sau prea stramte .
''Comunicatii'' , se poate incepe cu studiul , apoi cu statii CB si Walkie-Talkie faci practica . Mai importante sunt cunostintele despre propagarea undelor , antene si puterea de emisie-receptie a statiilor . Pentru initiati puteti studia Codul Morse !
''Corturi'' puteti exersa pe al vostru...montare/demontare contra cronometru , numai sa va inchipuiti ca cele militare sunt mari , extrem de grele si pline de fiare .
''Utilaje'' ? Ce utilaje ? Mergeti si faceti scoala de soferi profesionisti pe toate categoriile , ca nu va da nimeni tancuri sa faceti trasee Posted Image !
Si cand se devine expert in astea...se trece si la trageri...dar cu arme serioase nu cu pistoale...repet astea sunt numai in filme !

Edited by Alltrack, 30 March 2023 - 11:53.


#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006

View Postmirel3003, on 30 martie 2023 - 11:39, said:

Am fost eu, grup de 12 persoane 3 linii de tragere cu 3 instructori, cu tot cu instructaj in maxim 15 minute am tras fiecare dintre noi cate 20 cartuse,
Instructaj 3 minute, echipare 1 minut (casca ochelari) si 2-3 minute tras 20 cartuse.
Deci oarecum ca la nunta....Posted Image O tragere din care sa inveti cate ceva, nu se face in stilul asta.... dar.... Este simplu pentru instructor, sa iti umple incarcatorul cu 10-15 cartuse si sa tragi cum poti.... Mai greu este sa iti corecteze diferitele greseli, pe care le face unul, care nu a tinut o arma in mana vreodata.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu vad unde ar fi distractia...

#27
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 02.12.2007
Poligoanele militare sunt pentru militari profesionisti. Nu te duci tu acolo sa le ocupi timpul si spatiul degeaba.
Pentru civili exista poligoane private. Te duci si tragi acolo cat vrei sau cat te tine buzunarul.

#28
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Inainte de 1989 exista un program national numit PTAP - Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei, in care intrau toti elevii de liceu, baieti si fete. Cei din treapta I (clasele IX-X) doar se familiarizau cu arma - inclusiv AK-47, iar cei de treapta a 2-a chiar trageau cu munitie de razboi.
Dar, ca sa faci un astfel de program national ai nevoie ori de o dictatura, in care nimeni sa nu miste in front, ori de tineri responsabili, care sa nu se impuste intre ei din teribilism. Cu generatiile de acum, mie mi-ar fi frica sa incerc asa ceva.

#29
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
Ce intrebare cretina: pe banii cui?
Pai, cand incepe un conflict, razboi si te incalta, si iti pune in brate pusca, lansatorul de rachete, volanul la blindata etc - cine plateste? Care sunt sansele de reusita?
Noi platim, statul, cine? ca doar nu ala care ne va ataca.
Ne miram cand ii vedem pe ucraineni ca trag aiurea in tranvai si cer mereu munitie ... pai pe aia i-a luat de la birou, lopata, casa de marcat, stivuitor si i-a trimis la lupta. Cum vor apara tara fara un minim de pregatire?

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdannvlas, on 30 martie 2023 - 12:05, said:

Inainte de 1989 exista un program national numit PTAP - Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei, in care intrau toti elevii de liceu, baieti si fete. Cei din treapta I (clasele IX-X) doar se familiarizau cu arma - inclusiv AK-47, iar cei de treapta a 2-a chiar trageau cu munitie de razboi..
Trageau pe naiba.
Am facut PTAP. Am tras o singura data in poligon cu munitie adevarata. 5 cartuse de 5,6mm cu arma de tir.
In rest am mai tras de vro cateva ori in sala de sport cu arma cu aer comprimat.

AK-47 pana in armata n-am vazut.

Si in timpul lui Ceasca era dramuita munitia de nu se poate.
Nu trageai cate cartuse vroiai.

Nici macar in armata cu exceptia tragerilor din poligoanele speciale - Gen Midia, cand aveai aplicatii nu aveai trageri cu mai mult de 5 cartuse.

Nu ma izic ca trebuai sa vezi unde cad tuburile si sa le predai ca sa fie siguri ca ai folosit munitia.

#31
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
N-am spus ca trageau ca in filmele americane. Eu imi aduc aminte ca am fost la cel putin doua trageri de-astea, una intr-a XI-a, alta intr-a XII-a. Dintotdeauna am urat sa trag cu arma, in armata m-am fofilat cat am putut (aveam o tehnica proprie de "orientare"), dar in liceu n-am reusit sa scap.
Asa e, trebuiau recuperate toate tuburile.

#32
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAlltrack, on 30 martie 2023 - 11:50, said:

Voi credeti ca razboiul e ca in filmele de actiune ? Numai stai asa...si tragi Posted Image ? De distractie Posted Image ?
Se poate incepe cu sapat santuri cu lopatele portabile , cu marsuri cu rucsacuri de ''50'' de kile , cu alergari in teren greu cu masca pe figura...ca acum toata lumea are masti , cu exercitii de rezistenta la frig...caldura...foame...sete sau mancare execrabila , dormit in aer liber , etc. .
In paralel cu invatat o gramada de chestii , deplasare cu busola , cum sa faci un foc in conditii de umiditate , ce se poate manca in natura , multe !
''Echipament militar''Posted Image , faci tot ce am zis mai sus incaltat cu cei mai prosti bocanci cu 3 numere mai mici sau mai mari...si niste haine total inconfortabile din materiale proaste si groase...prea largi sau prea stramte .
''Comunicatii'' , se poate incepe cu studiul , apoi cu statii CB si Walkie-Talkie faci practica . Mai importante sunt cunostintele despre propagarea undelor , antene si puterea de emisie-receptie a statiilor . Pentru initiati puteti studia Codul Morse !
''Corturi'' puteti exersa pe al vostru...montare/demontare contra cronometru , numai sa va inchipuiti ca cele militare sunt mari , extrem de grele si pline de fiare .
''Utilaje'' ? Ce utilaje ? Mergeti si faceti scoala de soferi profesionisti pe toate categoriile , ca nu va da nimeni tancuri sa faceti trasee Posted Image !
Si cand se devine expert in astea...se trece si la trageri...dar cu arme serioase nu cu pistoale...repet astea sunt numai in filme !

Ideea nu este sa ma flagelez, ci sa fiu atras, eu si alti posibil incorporabili in aceasta activitate, dar probabil nu se doresc astfel de progame deoarece se merge pe ideea: "Nu n-i se intampla noua asa ceva"

#33
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 30 martie 2023 - 12:17, said:

Trageau pe naiba.
Am facut PTAP. Am tras o singura data in poligon cu munitie adevarata. 5 cartuse de 5,6mm cu arma de tir.
In rest am mai tras de vro cateva ori in sala de sport cu arma cu aer comprimat.

AK-47 pana in armata n-am vazut.
Am făcut trageri la PTAP începând cu clasa a 7-a de generală. În generală trăgeam în curtea şcolii, era un loc amenajat ca un mic poligon, cu arme cu aer comprimat cu nişte alice micuţe de plumb.
În liceu ne ducea în poligon, trăgeam cu puşcă geco şi cu zb într-a XII-a, posibil şi într-a XI-a, nu mai reţin. Câte 3 sau 5 cartuşe, nu mai reţin, puţine, oricum.

View PostAlltrack, on 30 martie 2023 - 11:50, said:

Voi credeti ca razboiul e ca in filmele de actiune ? Numai stai asa...si tragi Posted Image ? De distractie Posted Image ?
Se poate incepe cu sapat santuri cu lopatele portabile , cu marsuri cu rucsacuri de ''50'' de kile , cu alergari in teren greu cu masca pe figura...ca acum toata lumea are masti , cu exercitii de rezistenta la frig...caldura...foame...sete sau mancare execrabila , dormit in aer liber , etc. .
In paralel cu invatat o gramada de chestii , deplasare cu busola , cum sa faci un foc in conditii de umiditate , ce se poate manca in natura , multe !
Idei de antrenamente https://www.imdb.com/title/tt0119173/

#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAlltrack, on 30 martie 2023 - 11:50, said:

Se poate incepe cu
... facut curatenie pe "sectoare" ... abia dupa ce se stapineste bine aceasta tehnica se trece la celelalte "vicisitudini ale serviciului militar"  Posted Image

#35
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 02.12.2007
@dementor: Vezi ca exista serviciu de rezervisti pentru voluntari https://www.recrutar...o/rezervist.php
Inscrie-te acolo si nu mai latra de aiurea pe forumuri.

#36
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,229
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdem3ntor, on 30 martie 2023 - 09:11, said:

Salut!
Vb cu un coleg:
Pe fondul razboiului din Ukraina, de ce nu se fac trageri in poligoanele de instructie si de catre civili, benevol, de curiozitate, de distractie ...?
Te programezi, mergi, sub supraveghere si inveti sa tragi cu arma, eventual sa folosesti echipament militar, comunicatii, corturi, utilaje.
Oricum, daca incepe razboi va fi mobilizare, de ce sa nu fim si pregatiti?

Distractie e in fiecare zi cand privesti la tv clasa politica. Ce-ti mai trebuie poligon? Te duci sa te bata vantul in freza sa te ninga si ploua, sau te coci de la caldura? Ai de gand ca respectiva "instructie" sa se faca doar cand este frumos afara? In rest ti s-a raspuns de ce si cum nu-i fezabila o asemenea idee. Daca ai de gand sa vezi cum e in armata la urmatoarele inundatii, care inevitabil vor veni pentru ca ce sa vezi, traiesti in Romania, mergi de-i ajuta pe cei de la Pompieri asa cum am facut eu cu multi ani in urma. Tras de furtune, mers in picioarele goale cu apa pana la brau noaptea, in conditiile in care wc-ul era in fundul curtii, iti inchipui ce inseamna asta, plecat acasa la ora 02:00 dimineata. La ora 07:00 m-am intors sa-i ajut, pe vremea aia nu plecau de la inundatie doar pentru ca programul s-a terminat, stagiul militar era obligatoriu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate