Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Oppo Find X6 Pro, un cameraphone de referinta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

 utopium, on 21 martie 2023 - 22:40, said:

are si camera tele cu periscop cu cel mai mare senzor dintr-un periscop 1/1.56" si cea mai mare diafragma f/2.6, iar focala e una echivalenta 65mm
Doar 2 zile a durat suprematia la cea mai mare diafragma pe o camera tele periscop, azi a lansat Huawei P60 Pro care are f/2.1 (dar un senzor ceva mai mic - pe ansamblu lumina echivalenta care intra e cam tot aceeasi).

Edited by utopium, 23 March 2023 - 22:23.


#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 utopium, on 23 martie 2023 - 22:08, said:

Mai multe probleme a avut nevasta-mea cu iPhone-ul decat eu si fiica-mea cu Androide.

Depinde de aplicațiile utilizate, aici e drept.

 utopium, on 23 martie 2023 - 22:23, said:

Doar 2 zile a durat suprematia la cea mai mare diafragma pe o camera tele periscop, azi a lansat Huawei P60 Pro care are f/2.1 (dar un senzor ceva mai mic - pe ansamblu lumina echivalenta care intra e cam tot aceeasi).

Și mai câteva luni și apare iPhone 15 si echivalează. Se pare că toți producătorii merg cam pe aceleași upgrade-uri.

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

 benis, on 23 martie 2023 - 22:27, said:

Și mai câteva luni și apare iPhone 15 si echivalează. Se pare că toți producătorii merg cam pe aceleași upgrade-uri.
Cam greu, in camera tele de pe iPhone 14 Pro Max intra de 5 ori mai putina lumina decat in astea doua, e cam mult de "echivalat" Posted Image

Edited by utopium, 23 March 2023 - 22:32.


#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Il lanseaza in Europa problema e la ce pret.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Sper sa il lanseze, nu vad de ce nu ar face-o.

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
se pare ca a facut gsmarena un test intre samsung, oppo si xiaomi cu senzori mari. Xiaomi s-au facut de cacao rau de tot. De cand apasai pe buton pana face poza... stai.
Oppo se pare ca a fost super ok, dar Samsungul a avut cele mai multe rezultate bune. Adica camera pusa pe auto, din 100 poze, iti da cel mai bun procent de poze reusite. Un senzor mare necesita si o putere mare de procesare. Si un soft pe masura. Cand folosesti telefonul sa faci o poza la repezeala nu stai sa il pui pe trepied, sa faci poza in conditii perfecte. Poti fi in masina, pe bicicleta, in tren, oriunde. Si mai e si zvonul ala ca Oppo si Oneplus vor sa o intinda din europa ca nu au platit niste licente si au pierdut procesele cu astia de la Nokia.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Unde ai vazut la GSMArena testul cu Oppo Find X6 ca eu nu vad asa ceva? Sau l-ai confundat cu Vivo?

#26
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
era vivo dar ambele companii sunt sub acelasi acoperis si cu acelasi senzor principal. E mica diferenta intre ele.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Acele probleme de focalizare inteleg ca au fost la tele ... senzorul principal la Oppo si Vivo e identic, procesorul e acelasi, dar la camera tele difera si marimea senzorului (mai mare la Oppo) si diafragma (tot mai mare la Oppo). Cu cat senzorul e mai mare/diafragma e mai mare, cu atat DOF-ul va fi mai ingust (zone blur din spatele/fata obiectului pe care ai focalizat) si as zice ca poate fi un motiv sa fie diferita viteza de focalizare (as zice ca poate DOF-ul mai ingust ar trebui sa ajute Oppo-ul sa focalizeze mai rapid, pe de alta parte asta inseamna si o miscare fizica a lentilei ceva mai mare pentru a focaliza, deci e greu de zis care va fi avantajat). Vom vedea, mie imi place ce au facut cu Oppo-ul, singura mea problema e ca e prea mare (de aia as prefera P60 Pro), acum sa vedem care vine in Europa si la ce pret. Si sa vedem si review-urile GSMArena la cele doua ...

#28
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
ideea era ca la o firma mai "asezata" gen samsung cu mai multa cercetare pe soft, poate sa scoata rezultate la fel sau apropiate cu un telefon cu senzor mare dar soft nu tocmai bine optimizat.
La fel si cand pui google camera pe un telefon ieftinache si face poze ca un aifon. Tine mult si de soft si cat de bine e implementat pe telefon.
La aifon filmarea e stabilizata super bine din soft, zici ca e filmat cu stabilizator extern, gymbal cand o aparea si la astea chinezesti, xiaomi/oppo/vivo/oneplus/huawei si restul performante identice sau mai bune cu aifon/hamsung, atunci merita sa dai acelasi pret. Nu?

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Cele chinezesti au avut gimbal primele, Vivo au fost primii care au pus un gimbal intern pe un telefon. OIS nu e totuna cu gimbal, iar Apple nu are gimbal. La Apple OIS-ul a devenit "standard" de la iPhone 7 incoace (2016) dar au avut si pe iPhone 6 Plus in 2014, insa Lenovo si vivo au avut inaintea Apple in 2014, ZTE si HTC aveau in 2013, iar Nokia avea si in 2012. Deci cel putin 4 firme chinezesti au avut OIS pe telefon inaintea Apple.

Apple a folosit mai mult EIS decat OIS ca sa obtina rezultate bune la filmare.

Iar la poze Apple nu a stralucit, de fapt au fost doar usor peste mediocrii pana in 2022. Abia la iPhone 14 Pro Max au venit cu performante mai bune, asa ca "a face poze ca un aifon" pentru mine nu e ceva de bine, ci dimpotriva. Ca sa-ti faci o idee, cand mi-am luat eu Huawei-ul meu, cam asta era diferanta (in lumina slaba) fata de iPhone:

Attached File  iphone11ProMaxVsP40Pro.jpg   228.13K   31 downloads

Multi au ramas cu ideea ca iPhone-ul e bun la facut poze pentru ca marketingul le-a bagat asta in cap, dar cand le compari cu flagshipuri foto chinezesti, iPhone-urile iau bataie fara probleme (de multi ani).

Edited by utopium, 30 March 2023 - 22:40.


#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
cand ziceam de gymbal, ma refeream la stabilizator extern gen dji osmo mobile 5-6,
am vazut deja multi care filmeaza la evenimente cu aifonul din mana. Eu fara un dji om nu reusesc sa scot astfel de rezultate, oricat m-as da peste cap.
gandeste-te ca multi nu vor calitate filmare 8k sau lumina perfecta ci vor pt insta/facebook, linkedin si altele unde te uiti pe telefon.
La pozat conteaza si ois-ul si mai multe. Sau cat de stabil e telefonul, mai ales pe lumina slaba unde acolo se vad diferenta. Daca faci poza de pe trepied sau cu telefonul lipit de un perete pt stabilitate...
Telefoanele chinezesti inca nu au reusit performante bune ca nu vor sa bage bani in soft. Ei cred ca daca vi cu hardware bun iei ochii la toti si gata. Si multi pun botul.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic ca vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti. Huawei-urile de top fac poze in lumina slaba muuult peste iPhone (am pus si exemple cu device-urile de la mine din casa in lumina slaba, Huawei vs Apple vs Samsung, avantajul Huawei e mare). Iar OIS-ul isi face si el treaba foarte bine. Mai multi "pun botul" la marketingul Apple :D

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
man, mie nici macar nu imi place apple, nici telefoane nici calculatoare, sunt restrictive, o caruta de bani pe ele si am avut la calculatoare mai multe ecrane albastre decat la windows 98.
Dar vorbesc din ce vad in jur. Cei care filmeaza la evenimente cu telefonul, pe sau fara stabilizator, sau pozeaza tot asa semi profi, vloggeri etc, nu folosesc telefoane chinezesti. Ori apple cam 80% sau restul de 20 samsung ca le sta in gat sistemul de la aia cu marul. Insa nu am vazut xiaomi/oppo/huawei la nimeni. Doar la entuziasti. Ca e fitza, sau ca prefera un sistem stabil si fiabil, asta e.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Aia e problema lor, asta nu inseamna ca nu exista solutii mai bune.

#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
se pare ca cinevaa avut dreptate totusi,
insa la ditamai senzorul sunt probleme de focusare. Adica poti sa prinzi pe unii in focus si pe altii blurati. :)
Se poate evita cu putina atentie.

#35
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 20.12.2021
Am avut Find X2 Pro de care am fost super multumit, de atunci rar am mai vazut un telefon cu camera zoom periscop care chiar sa merite. Find X6 Pro ma face sa ma intorc in tabara Oppo de care am fost foarte multumit. Se pare ca, chiar a luat locul 1 in topul DxOmark https://www.dxomark....ro-camera-test/

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

 unpuisor, on 12 aprilie 2023 - 14:29, said:

insa la ditamai senzorul sunt probleme de focusare. Adica poti sa prinzi pe unii in focus si pe altii blurati. Posted Image
Se poate evita cu putina atentie.
Alea nu sunt probleme de focalizare, ci legile fizicii. Se rezolva (la alti producatori) cu diafragma variabila sau schimband pozitia de unde fotografiezi. Eu astept sa vad daca Xiaomi 13 Ultra vine cu diafragma variabila cum se zvoneste, va fi anuntat in 18 aprilie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate