Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Oppo Find X6 Pro, un cameraphone de referinta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Astazi Oppo a anuntat seria X6, iar modelul X6 Pro vine cu suficient de multe camera-oriented features incat sa fie un cameraphone de referinta. Pe langa senzorul foto principal de 1" cu o diafragma f/1.8 (care e cel mai mare dintr-un telefon, dar la egalitate cu Vivo X90Pro +, Xiaomi 13 Pro/12S Ultra), are si camera tele cu periscop cu cel mai mare senzor dintr-un periscop 1/1.56" si cea mai mare diafragma f/2.6, iar focala e una echivalenta 65mm. Si senzorul ultrawide e unul mare fata de cele ale concurentei, tot un senzor de 1/1.56" (toate trei sunt facute de Sony) si diafragma f/2.2.

Oficial modelul nu se lanseaza momentan si in Europa, desi o gramada de vloggeri/influenceri se pare ca l-au primit in teste.

Aici e un rezumat al specificatiilor camerelor de pe site-ul chinezesc, tradus cu Google Translate.

Attached File  oppoFindX6Pro.jpg   336.07K   52 downloads

Attached File  oppo-find-x6-pro2.jpg   171.61K   50 downloads

Eu unul nu ma asteptam sa poata pune un senzor atat de mare intr-un periscop (pana acum cel mai mare de care stiam era de 1/2") si sa reuseasca si sa aiba o diafragma atat de mare la un astfel de senzor ... din ce am vazut camera tele chiar scoate imagini neasteptat de bune pentru un telefon, pe masura specificatiilor camerei tele.

Restul specificatiilor sunt si ele de top pentru un flagship 2023, Snapdragon 8 gen 2, pana la 16 GB RAM, ecran super luminos (2.500 nits se pare ca e un nou record), incarcare rapida la 100W (se incarca complet in 30 de minute), etc.

In mod cert ma tenteaza, din punct de vedere a specificatiilor pare cel mai indraznet cameraphone actual, iar colaborarea cu Hasselblad e si ea bine venita. Bineinteles ca e mai mare decat mi-as dori eu, astept sa vad peste 2 zile ce aduce Huawei la P60 Pro (care va fi mai compact si va veni cu diafragma variabila la camera principala) si probabil voi lua o decizie intre cele doua.

Edited by utopium, 21 March 2023 - 22:43.


#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
de ce nu au mai pus camera microscop?

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Probabil nu exista suficient interes pentru camera microscop.

#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
mda...
una la mana, nu doar hardware-ul face banii, poti sa pui tu cel mai bun procesor, cel mai mare senzor si nspe mii de megapixeli, daca nu e implementat cum trebuie de soft poti sa arunci caramida.
doi la mana, m-am saturat de telefoane chinezesti de nisa cu suport soft 0. mai bine un hamsung sau aifone dar macar la aia stii ca pupi si tu suport, accesorii si service.
Cine pana mea iti repara tie in romanistan, Oppo.
Si faza e ca chinezismele astea s-au scumpit la fel sau chiar mai mult decat flagshipurile concurentei. Nu mai au nimic ceva sa te atraga, Asa ca... Pas

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
4 ani de suport software au anuntat pentru modelul asta daca nu ma insel. Deja l-au testat multi review-eri si au pus si exemple de poze, pare un telefon chiar reusit. Nu stiu de unde ideea ca telefoanele chinezesti nu au suport software, eu am de 3 ani telefon chinezesc si am primit chiar recent un update de software. Si nu a trebuit sa reinstalez/resetez niciodata telefonul pana acum, merge cum trebuie si dupa 3 ani (i-am spart ecranul recent, dar asta e alta discutie).

Sunt scumpe pentru ca sunt mai bune decat cele ale concurentei (daca te referi la americani/coreeni). Ca nu toti inteleg asta, e o alta discutie.

Edited by utopium, 22 March 2023 - 09:54.


#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

4 ani de suport software au anuntat pentru modelul asta daca nu ma insel. Deja l-au testat multi review-eri si au pus si exemple de poze, pare un telefon chiar reusit. Nu stiu de unde ideea ca telefoanele chinezesti nu au suport software, eu am de 3 ani telefon chinezesc si am primit chiar recent un update de software. Si nu a trebuit sa reinstalez/resetez niciodata telefonul pana acum, merge cum trebuie si dupa 3 ani (i-am spart ecranul recent, dar asta e alta discutie).
vrei sa zici ca ofera 4 versiuni de android sau iti da niste reparatii de bug-uri din cand in cand ? Ca e mare diferenta.
La Xiaomi-ul meu de top a venit cu android 9 si cu asta a ramas. Noroc ca am pus eu unu mai la zi. Dar m-am saturat sa caut rom-uri, sa schimb, sa caut pe forumuri, si altele. Telefonul trebuie sa fie ok de cand il iei. Sa nu mai zic ca nu se gasesc huse sau alte accesorii originale.
La Oppo nu e mare diferenta. Si daca gasesti un telefon exotic care se vinde intr-un numar mic de 50.000 bucati, deja te-ai lins pe bot de orice suport.

Quote

Sunt scumpe pentru ca sunt mai bune decat cele ale concurentei (daca te referi la americani/coreeni). Ca nu toti inteleg asta, e o alta discutie.
Mai bune din ce punct de vedere? Ca au pus un senzor mai mare si atat. Oricat mi-ar displace mie Apple ca e foarte restrictiv si scump, deocamdata ofera suport soft excelent, poze si filmare de top, si caracteristici pe care telefoanele chinezesti abia acum au inceput sa le bage, gen rezistenta la apa.
Gaseste-mi mie un telefon chinezesc, co oricefel de senzor care filmeaza mai bine ca aifonul, la stabilitate, culori, low light si tot ce mai vrei.
La Samsung la fel, poate nu vin cu imbunatatiri foarte mari de la an la an, dar macar stii ca la un flagship pupi 3-4 versiuni de android, suport cum trebuie si accesorii originale.
Arata-mi la un Xiaomi sau Oppo sau Oneplus husa originala de la mama ei. Nu mai fac astia asa ceva de cel putin 6-7 ani. Scot 1000 de modele pe an, dar suport soft nema. Iti ia ochii cu hardware impresionant pe hartie si defapt sunt niste petarde. Multe din procesoare scot scor mare in Antutu sau mai stiu eu ce dar pe o perioada scurta ca se incalzesc de le ia naiba. Trebuie sa fie capabile sa mearga la frecventa aia timp lung nu asa de scor mare.
Si degeaba ai senzor mare daca esti limitat de soft. Uita-te la xiaomi 12s ultra, sau 11 ultra, cu ditamai senzorul, dar nici nu au iesit din china, au murit cu androidul cu care au venit, Si poate fac poze bune dar la filmare sunt ok-ish.
La pretul care il dai pe un tel din acesta, iti iei un iphone/samsung de top si timp de 5-6 ani nu iti mai bati capul cu telefonul, cu instalat google camera, cautat pe forumuri si alte chestii dastea.
Eu nici macar o aplicatie de banking nu pot sa pun. M-am saturat de chinezisme. Poate pentru un batran de 60 de ani care vrea un telefon performant si ieftin sunt ok dar eu vreau altceva.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am luat telefon Huawei cu EMUI 10/Android 10 si am primit si 11 si 12 (echivalentul Huawei pt versiunile 11 si 12).

Daca te uiti la Oppo Find X5 Pro iti scrie asa pe GSMArena: Android 12, upgradable to Android 13, ColorOS 13. Iar daca te uiti la X3-ul de acum 2 ani, scrie asa: Android 11, upgradable to Android 13, ColorOS 13.

Deci nu inteleg care e problema si de ce discutam despre Oppo ca si cum ar fi vreun brand exotic, cand ei vand peste 100 de milioane de telefoane pe an si au oferit upgrade-uri si in trecut.

Ma indoiesc ca nu gasesti huse sau accesorii, personal nu folosesc husa/ecrane de protectie/etc oricum, dar telefonul vine in pachet cu husa (cum a venit si Huawei-ul meu, dar pe care nu am folosit-o).

Cat despre rezistenta la apa, telefoanele chinezesti au de mai mult de 5 ani asa ceva, Huawei avea cel putin din 2017, daca nu mai devreme (de exemplu primul Mate avea).

Chiar si pe Huawei-ul meu fara Google Services si vechi de 3 ani am ING, BT Pay, CEC Online si Revolut (+ Edenred pentru bonuri de masa si UpRomania tot pentru bonuri de masa). Deci nu stiu de ce la tine nu merg aplicatiile bancare daca la mine merg chiar si fara Google Services. Si cardurile pe care le folosesc in mod curent la plati (BT si Edenred) imi merg ambele sa platesc cu telefonul prin NFC.

In rest, calitatea foto a chinezestilor de top e vizibil peste iPhone si Samsung, te poti uita pe GSMArena la o comparatie in lumina slaba. Am in casa si Apple si Samsung (Galaxy S), sunt sub P40 Pro-ul meu ambele din aproape toate punctele de vedere (si din aceeasi generatie). La video iPhone-ul a avut un avantaj multa vreme (dat de puterea de procesare), nu stiu daca acum e inca peste device-uri gen Oppo Find X6 Pro. Dar cand senzorii si la camera principala si la tele sunt semnificativ mai mici, diferenta in lumina slaba se va observa usor la calitatea foto.

Daca as fi multumit de ce ofera Samsung sau Apple, le-as cumpara (inainte de actualul Huawei am avut Galaxy S si l-am inlocuit dupa doar 6 luni, desi eu tin in mod normal telefoanele cam 3 ani, deci asta zice tot de cat de "multumit" eram de el), dar daca exista device-uri care ofera mai mult, le voi cumpara pe alea. Din punctul meu de vedere chinezii au 1-2 ani avans fata de Apple/Samsung.

Edited by utopium, 22 March 2023 - 11:50.


#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
nu stiu ce sa zic, sunt de parere ca astea chinezesti nu ofera un suport software foarte bun. Huse pe ebay sau aliexpress gasesti, dar husa originala de la mama lui cu senzor incorporat nu vezi.
La mine aplicatiile bancare nu merg ca am rootat telefonul sa pun alt android mai nou.
Pe Gsmarena toate pozele alea de comparator sunt facute in laborator cu telefonul pe un trepied, nu realife. Si mai sunt si procesate. Conteaza mult cand scoti telefonul si vrei sa prinzi o faza sau ceva repede si merge brici, si alta e sa scoti poza blurata sau nefocusata cum trebuie.
Plus de asta am impresia ca atat pe Gsmarena ca si pe DXomark aia mai si primesc ceva ca sa dea scor mare la anumite telefoane.
Si degeaba ai poze bune daca de filmat e mediocru.
Daca gasesti 4 persoane fiecare cu un model de telefon de test, Apple 14 pro, xiaomi 13, Oppo, samsung s23 ultra sa iesim sa le testam in realitate dupa dam un verdict obiectiv. Deocamdata toti ne dam cu presupusul. Si folosit modul auto nu manual. punem toate telefoanele pe o bara, sa fie aceeasi pozitie si aceeasi imagine, si apasam doar butonul take a picture.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 13:22, said:

Deocamdata toti ne dam cu presupusul.
Dupa cum ziceam, eu am Huawei, Apple si Samsung din aceeasi generatie, deci stiu pe unde era fiecare acum 3 ani. Toate au evoluat intre timp, dar avantajul chinezilor s-a mentinut din punctul meu de vedere. Pentru ca un senzor de 4 ori mai mare la tele (cum are acest Oppo fata de iPhone 14 Pro Max) inevitabil va produce rezultate semnificativ mai bune. Si nu, Apple nu pot compensa din software pentru un senzor de 4 ori mai mic. Poti compensa din software cand senzorul e cu 30% mai mic, nu cand e de 4 ori mai mic.

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 13:22, said:

dar husa originala de la mama lui cu senzor incorporat nu vezi
Pai aia care vine cu telefonul nu e originala? Posted Image Atat Huawei cat si Oppo/Xiaomi vin cu huse de silicon incluse. Toti producatorii mari au 3rd party companies care fac huse "approved/original" pentru ei. Dar dupa cum ziceam eu nu am problema asta ca nu folosesc huse, ma enerveaza, prefer sa risc sa-l sparg, asta e.

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 13:22, said:

nu stiu ce sa zic, sunt de parere ca astea chinezesti nu ofera un suport software foarte bun
Eu n-am problema asta cu al meu si din ce vad Oppo asigura suport chiar ok. Eu tin un telefon 2-3 ani, nu prea imi fac griji de suportul software. Chiar si cand am avut Symbian si Windows Phone care erau pe cale de disparitie a fost suficient suportul pentru cei 3 ani cat tin in mod normal un telefon.

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 13:22, said:

Si degeaba ai poze bune daca de filmat e mediocru.
Depinde ce faci mai des ... dar eu n-am mai avut telefon care sa filmeze mediocru de mai bine de 10 ani. E drept ca am avut doar flagshipuri foto din 2010 incoace.

Edited by utopium, 22 March 2023 - 13:44.


#10
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Nu e destinat doar pentru piata din China? se va vinde si in Europa?

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Teoretic e pentru piata din China, asta nu inseamna ca nu il vor anunta si in Europa in viitorul apropiat sau ca nu se va aduce oricum si aici (cum s-a adus si Xiaomi 12S Ultra de exemplu).

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Pai aia care vine cu telefonul nu e originala? Posted Image Atat Huawei cat si Oppo/Xiaomi vin cu huse de silicon incluse. Toti producatorii mari au 3rd party companies care fac huse "approved/original" pentru ei. Dar dupa cum ziceam eu nu am problema asta ca nu folosesc huse, ma enerveaza, prefer sa risc sa-l sparg, asta e.
in cutie iti vine o petarda de husa. Husele originale care sunt o carca de bani, sunt genul ala carticica, care au senzor/magnet, si cand e inchis iti afiseaza doar ora, cand deschizi se deschide telefonul normal. Si cand vb la telefon poti vb cu husa inchisa. Sunt si copii dar toate sunt varza, nu am vazut copie care sa fie ca originalul.
Se aduce Xiaomi 12S Ultra dar ala cu softul cu care vine moare, doar daca esti meserias si te apuci sa instalezi romuri dubioase.
Si sa dai 5000 lei pe un 12s ultra de pe ali fara garantie fara suport fara nimic, cand la banii aia iei un iphone 14 plus sau un s23 plus si mai raman bani si de ciubuc, fara griji vreo 5 ani, trebuie sa fi masochist rau. diferenta intre ele la poze/film nu e asa de mare incat sa justifice riscul, plus ca la iphone sau samsung ai si protectie la apa si alte goodies-uri. Garantie in tara, nu stai sa cauti pe forumuri ca nu se pupa cu masina sau mai stiu eu ce.

Edited by unpuisor, 23 March 2023 - 11:17.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu de ce insisti cu protectia la apa ... toate flagshipurile chinezesti actuale sunt IP68.

Huawei tocmai a lansat P60 Pro si a aratat deja si husele disponibile, cam toti producatorii au, deci nu stiu ce nu iti convine la huse Posted Image Eu daca as folosi husa, as merge pe aia inclusa, ar fi suficienta, dar dupa cum ziceam nu am nevoie.

Cu suportul software am spus exemplul P40 Pro-ului meu, a primit deja doua update-uri majore de SO (11 si 12, dar ar functiona foarte bine si fara ele, ca n-am remarcat nimic notabil la versiunile noi). Xiaomi 12S Ultra nu il iei fara garantie de pe Ali, il iei de pe Quickmobile, cu garantie 2 ani. Eu cred ca tu cauti motive sa nu iti placa telefoanele chinezesti, dar nici un motiv pe care il expui nu sta in picioare (au garantie, au protectie la apa, au huse, au suport software).

Eu cel mai probabil imi voi cumpara P60 Pro sau P60 Art. Printre altele, la camera tele nu doar ca are senzor mai mare, dar intra de peste 5 ori mai mult lumina decat in iPhone 14 Pro Max. O fi bine, o fi rau? Posted Image Sigur, pentru cei care vor sa gaseasca huse in orice mall, iPhone si Samsung Galaxy S sunt variantele cu mai putina bataie de cap. Pe mine ma intereseaza alte chestii la un telefon care tin de specificatii, nu de cat de usor gasesc huse pentru el.

PS: Mie personal husele "carticica" mi se par groaznice

Edited by utopium, 23 March 2023 - 12:28.


#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
e plin forumul de multi care si-au luat teapa cu garantia la quickmobile.

Quote

PS: Mie personal husele "carticica" mi se par groaznice
inseamna ca nu ai avut una originala. Deobicei alea originale sunt si mai subtiri, si mai rezistente si material mai placut decat la copii/clone.

in fine, fiecare cu parerea lui

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Conceptul de husa carticica nu-mi place, nu husele in sine.

View Postunpuisor, on 23 martie 2023 - 12:43, said:

e plin forumul de multi care si-au luat teapa cu garantia la quickmobile.
Asa gasesti oameni si care au laut teapa cu garantia la BMW/Mercedes. Hai sa nu generalizam fara rost.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View Postutopium, on 22 martie 2023 - 09:54, said:

Sunt scumpe pentru ca sunt mai bune decat cele ale concurentei (daca te referi la americani/coreeni). Ca nu toti inteleg asta, e o alta discutie.

Mai bune nu sunt, pentru că.. Android, cu toate bugurile aferente. Totuși se aproprie și prețul e oarecum mai mic la precomandă pentru că sigur vor oferi un bonus cum au făcut anul trecut când au dat un reno bonus (care a fost numa bun de pus la vânzare).

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 10:27, said:

Multe din procesoare scot scor mare in Antutu sau mai stiu eu ce dar pe o perioada scurta ca se incalzesc de le ia naiba.
Lasă că am iPhone 14 PM  și acum 2 zile se întuneca ecranul în mașină pe facebook de la căldură. Mergea doar waze și streaming în background pe carplay dar mergea în mașină clima și nu poți spune că avem caniculă în România acum.

View Postutopium, on 22 martie 2023 - 11:43, said:

La video iPhone-ul a avut un avantaj multa vreme (dat de puterea de procesare), nu stiu daca acum e inca peste device-uri gen Oppo Find X6 Pro.
Ca să facem o comparație corectă, trebuie să apară iPhone 15.

View Postunpuisor, on 22 martie 2023 - 13:22, said:

nu stiu ce sa zic, sunt de parere ca astea chinezesti nu ofera un suport software foarte bun. Huse pe ebay sau aliexpress gasesti, dar husa originala de la mama lui cu senzor incorporat nu vezi.

Ce senzor în husă? Am găsit pentru Opoo Find x5 pro husă magsafe, spre exemplu. Deci accesorii se găsesc.

View Postunpuisor, on 23 martie 2023 - 11:15, said:

in cutie iti vine o petarda de husa. Husele originale care sunt o carca de bani, sunt genul ala carticica, care au senzor/magnet, si cand e inchis iti afiseaza doar ora, cand deschizi se deschide telefonul normal.
Deci inutilități, eu nici nu cred că husele flip mai sunt de interes astăzi. De ce ar (mai) fi?

Edited by benis, 23 March 2023 - 22:08.


#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbenis, on 23 martie 2023 - 22:06, said:

Mai bune nu sunt, pentru că.. Android, cu toate bugurile aferente.
Mai multe probleme a avut nevasta-mea cu iPhone-ul decat eu si fiica-mea cu Androide.

#18
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 17.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5HT-E0s54Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LEAQ6fUk5i0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by metalactual, 23 March 2023 - 22:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate