Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Scule, utilaje de stropit pomii. Orice s-a inventat.

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cu a mea (identica cu a ta) cel mai mult am stropit 50 l (5 rezervoare de cate 10 l), fara probleme. O am de 4 ani. Am stropit 10 l pe 7 martie (cuprul) si azi inca 10 (ulei si insecticid), dar am incarcat-o numai inainte de prima stropire. Sta intr-o camara la 8-10 grade. Trebuie sa subliniez ca niciodata nu am avut becul rosu aprins, ci numai pe cel verde si pe cel portocaliu. SI acum, ca am verificat, este la fel. La incarcat cand o pun ma iau dupa becul rosu de pe adaptor. Cand nu mai vad rosu stiu ca este incarcata.

#38
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 cotzi, on 19 martie 2023 - 09:25, said:

..................
E vorba de o Pandora de 16 L albastra cumparata exact acu doi ani din bazar Suceava.
..............

Cat a fost halatul?

Stima.

#39
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Parca 180 lei...

#40
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017

 validoe, on 14 martie 2023 - 10:57, said:

Mi-a ajuns coletul. Aparent filetele sunt aceleasi cu cele folosite si acum 25 de ani (da, mai mari), nu pot sa verific pana nu ajung la tara
Pentru mine ar fi util pentru ca la cea veche am si un cot intre lance si duza, util cand stropesti pe dosul frunzei si o duza de erbicidat cu evantai de 1 metru
In manual ei zic ca bateria cu litiu ar tine cu o incarcare 250 litri de solutie, mult mai mult decat tine spinarea mea
In weekend o testez
Modelul este V-Black Elektron
Cum merge scula? Merita investitia?
A mea tocmai si-a dat obstescul sfarsit. Era de la Garde Tech modelul electric cu 16 litri. Am dat 300 si ceva de lei pe ea acum 2 ani, si am mai si schimbat un maner in primul an. Mi-a scos peri albi.

Edited by Powerup, 01 April 2023 - 20:42.


#41
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Ce sa zic, eu unul sunt incantat
Constructia e solida, ca la cea veche care a luat o gramada de tranteli si lovituri in 25 de ani. Duza reglabila acopera cam tot ce ai nevoie
Duza la care ei ii zic de erbicidat e cam inutila, pulverizeaza prea fin chiar la presiune mica si risti sa afectezi zonele invecinate, jet frontal nu perpendicular pe lance
Eu am folosit-o pe cea veche (duza), vad ca inca mai au modelul ala
Dupa 6-7 pompe bateria pe litiu e tot in zona verde de incarcare. As fi dat mai multe dar ultimele ingheturi m-au scutit de o gramada de munca...
Potentiometrul regleaza fin si precis presiunea, ai acces la el cu pompa in spate

Minus: sorbul e in partea stanga, trebuie sa iti controlezi un pic pozitia corpului ca sa traga si  ultima jumatate de litru de solutie
Sa nu te iei dupa preturile umflate de pe emag, eu am luat-o de la pestcontrol cu vreo 160 lei mai ieftina
https://www.pce.ro/v...k-elektron.html

Tot ei au la preturi absolut decente si duze, lanci, prelungitoare

#42
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
M-am chinuit ceva vreme cu pompe manuale, iei în spate si faci presiune cu tija. S-a rupt tija, ia și sudează, acuma s-a rupt mânerul de plastic, dezastru. Câți bani dai atâția fac.
Am luat de la dedeman un ruris 1700, l-am prins la promo acu două săptămâni cu 230 lei. Acuma e 300. Am stropit de două ori, mi-a plăcut. Am făcut două plinuri, bateria era pe verde, zicea colegul de la dedeman că merge cam 4 plinuri și apoi trece pe galben, tot va merge dar e recomandat să se încarce. Se încarcă repede, cred că a durat o oră până s-a făcut verde ledul de la încărcător. Nu are tija foarte lungă, nu am prelungire, doar multe duze de plastic pentru copaci și una pentru legume. Am dat cu duza cu care a venit, singura de metal, în general aveam nevoie de 4 plinuri pentru a stropi copacii și acuma am folosit doar 2, mi se pare mai economic.

Presiunea oscilează intre 4 și 5 bari pe manometru dacă ții apăsat mânerul. Mai are un potentiometru de reglat dar să mor de m-am prins ce face, nu am văzut nicio diferență. Ăla de la dedeman a zis să îl las în pace. Ok.
Sunt ferm convins că sunt scule mult mai bune care îți eficientizează timpul. La prima impresie eu sunt mulțumit. Am și 2 ani garanție, bateria doar 6 luni.

Edited by craciuncostel, 02 April 2023 - 09:08.


#43
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

 craciuncostel, on 02 aprilie 2023 - 09:06, said:

.... nu am văzut nicio diferență. Ăla de la dedeman a zis să îl las în pace. Ok.
.
Posted Image
Pai da, ca poate il arzi, zicea un coleg ca e deja la al treilea
La a mea i-au pus o fuzibila, sper sa nu fie cazul

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
eu am dat cu pompa de la evotools 50litri si acul de la baterie nu s-a miscat.

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 craciuncostel, on 02 aprilie 2023 - 09:06, said:

...Mai are un potentiometru de reglat dar să mor de m-am prins ce face, nu am văzut nicio diferență. ...

ar trebui să seteze presiunea de refulare.

#46
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017

 validoe, on 02 aprilie 2023 - 07:25, said:

Ce sa zic, eu unul sunt incantat
Constructia e solida, ca la cea veche care a luat o gramada de tranteli si lovituri in 25 de ani. Duza reglabila acopera cam tot ce ai nevoie
Duza la care ei ii zic de erbicidat e cam inutila, pulverizeaza prea fin chiar la presiune mica si risti sa afectezi zonele invecinate, jet frontal nu perpendicular pe lance
Eu am folosit-o pe cea veche (duza), vad ca inca mai au modelul ala
Dupa 6-7 pompe bateria pe litiu e tot in zona verde de incarcare. As fi dat mai multe dar ultimele ingheturi m-au scutit de o gramada de munca...
Potentiometrul regleaza fin si precis presiunea, ai acces la el cu pompa in spate

Minus: sorbul e in partea stanga, trebuie sa iti controlezi un pic pozitia corpului ca sa traga si  ultima jumatate de litru de solutie
Sa nu te iei dupa preturile umflate de pe emag, eu am luat-o de la pestcontrol cu vreo 160 lei mai ieftina
https://www.pce.ro/v...k-elektron.html

Tot ei au la preturi absolut decente si duze, lanci, prelungitoare
Mare domn. Intr-adevar o vazusem la 650 de lei la o cautare rapida. Mersi de link, la pretul asta nu am mai stat pe ganduri, am adaugat si o prelungire pentru lance. Cica ajunge in 2 zile dar nu e graba.

Cred ca potentiometrul va fi mai mult decat util, la cea veche cand functiona bine, era prea mare presiunea si trebuia sa te misti foarte repede ca sa nu irosesti solutia. Imi place ca are suport pentru lance pana o incarci, de cate ori nu ma trezeam ca imi ajunge in noroi capatul cu duza al tijei. E un detaliu minor dar pentru mine conteaza.

#47
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Cand iti ajunge marfa am si eu o rugaminte, m-a intrebat un prieten ce valoare are fuzibila si eu nu mai sunt la tara
Ar trebui sa ai cateva de rezerva, vezi daca scrie ceva pe ele, te rog

#48
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017
A ajuns azi, s-au tinut de cuvant. Scrie asa F5AL 250V.

#49
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
La Pandora cand o pui la incarcat are 3 becuri. Dupa mintea mea unul e low altul e normal si al treilea e high al cu rosu. Nu o incarcasem deloc pana ieri si intre timp de cand am cumparat-o am stropiy de vreo 10 ori cu cate 10 litri ca mai mult nu pun e grea si asa goala cu bateria aia si pompa e mult mai grea decat aia manuala dar e si mult mai mishto ca nu mai dai la manivela ca prostul si face si presiune foarte buna cu potentiometrul inchis. Si la al 11-12 shpelea incarcat am observat ca nu mai pulveriza asa bine ci scazuse presiunea si mergea sacadat, jetul pulsa. Am dedus ca s-a descarcat si am pus-o la incarcat. Si am tinut-o vreo ora si ceva si tot timpul a avut becul galben si verde aprins adica low si normal. La un moment dat am luat-o si am dat restul de solutie care era in ea si isi revenise jetul era fin mergea foarte bine. Acum intrebarea e pana cand se lasa la incarcat pana se aprinde si al treilea led? Ca nu mai stiu ce am facut cu carticica aia si am scos-o cand am plecat acasa si ma intrebam cum e corect pana unde sa o incarc?

#50
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, a mea are un adaptor de gen laptop, cu un led. Cand ala se face verde (din rosu) zic ca s-a incarcat.
Altfel, am lasat-o si peste noapte la incarcat, dar tot ledurile verde si galben erau aprinse.

Edited by adip1962, 05 April 2023 - 06:44.


#51
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
@gabiroa  
Presupun ca e vorba de acumulator cu plumb ca ziceai ca e destul de grea pompa
In cazul asta in primul rand evita sa o mai descarci complet ca nu pare sa aiba protectie la descarcare, daca avea iti taia curentul brusc , nu mai gafaia pana la ultima suflare cand e deja in zona sulfatarii. Doar ii scurtezi viata inutil
Din acumulatorii cu plumb poti sa tragi in conditii de siguranta maxim 50% din energia teoretica inmagazinata, fata de litiu unde merge pana la 90%

In al doilea rand o ora si jumatate mi se pare foarte putin pentru incarcare, am vazut ca incarcatoarele de Pandora sunt de un amper, in teorie poti sa le lasi si peste noapte. (Cum ai lasa bateria auto pe redresor)

#52
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu cred ca-i baterie cu plumb. Si nici nu e asa de grea.
I se pare lui Gabi, acum la inceput. O sa se obisnuiasca... In cei 4 sau 5 ani de cand o am niciodata nu am ajuns in situatia relatata de el, adica cu bateria asa de descarcata. Eu chiar si daca am de stropit doar 10 l, tot o pun la incarcat. Si asa am facut mereu. Nu de alta dar nu am chef de stropit mereu si sa raman cu substanta-n vermorel ca nu mai am baterie, e o varianta care mi-ar strica tot cheful de munca.

#53
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Pe astea de sunt la vanzare pe net scrie ca sunt cu plumb
https://eurounelte.r...versal-vermorel

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Cică sunt cu gel... Bune să-ți faci freza cu ele

Edited by parintele, 05 April 2023 - 08:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate