Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Scule, utilaje de stropit pomii. Orice s-a inventat.

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsaimarica, on 01 martie 2023 - 19:16, said:


am comandat și io un vermorel de 16 litri, electric + o pâlnie de erbicidat = 203+8=211
(și-mi dau o lampă de veghe cadou Posted Image )

dar o ciudățenie de marketing „scăpătat”; au o ofertă de pachet! produsele luate separat fac:
vermorel = 203
pâlnie = 8
set duze = 5
total = 216

DAAAR dacă le iei la pachet, te costă = 235,7 lei Posted Image
cred că este o tactică de a taxa mai mult analfabeții/internauții funcționali ...

Attached Files


Edited by gushpi, 06 March 2023 - 11:24.


#20
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Exceptand clopotul ala, eu am primit toate alea impreuna. Adica in pachetul vermorelului... Care pare identic cu al meu doar ca nu scrie Pandora pe mijloc.

#21
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Voi ce duze folositi la stropirea pomilor pentru eficiența optimă cantitate soluție / calitate stropire? Mă gândesc că trebuie folosite anumite duze pentru stropirile foliare, în vegetație, și altele în repaosul vegetativ, cînd stropești numai ramuri.

#22
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Eu stropesc cu duza aia de bronz reglabila tot timpul. Am mutat-o pe vermorelul asta nou electric si merge nemaipomenit face o ceata foarte densa. Probabil ca la stropirile astea mai de iarna-primavara merge si ceva mai grosier ca tot trebuie imbaiat pomul dar acu fiecare cum se descurca e important sa nu improaste solutia aiurea in toate partile ca atunci creste si consumul. Oricum o buna parte din solutie ajunge aiurea dar asta e altfel nu vad cum putem face.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
deja cu duza „originală” nu am viteza necesară de deplasare...
mai am și duze cu 2 capete... păi cu aia tre să alerg prin livadă :P

și-ncerc să fac jetul mai „con” sau sau mai „cilindric” după cum mă duce capul

da, acum - fără frunze - este pierdere mare de substanță... :( , dar n-o fi foc - de abia mai cade și pe pământ unde ucide alte larve p-acolo :)

#24
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Eu duză de bronz nu am primit la pompa Breckner. Am doar de plastic: una tip "floare", care cred ca se folosește la stropiri la nivelul pământului, una conică simplă și una conică dublă. Voi incerca să fac un test de consum de soluție cu fiecare duză, la presiunea maximă.

#25
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Am găsit și duza de bronz. Comandasem și o tijă de 2m, nu am desfăcut-o până acum, și avea această duză prevăzută. Am făcut testul de debit (consum soluție) pentru duzele celelalte. Dacă este cineva interesat: duza floare, cu 5 găuri: 2,2 L / minut, cea conică simplă: 1,33L/min, iar cea conică dublă 1,6L / minut. Pompă electrică Breckner 12L, folosită la presiunea maximă (poate greșesc, dar, din ce am văzut eu pe YouTube cam toate pompele electrice 12L care se învârt ăn jurul prețului de 100-200 lei sunt aceleași, mici diferențe fiind la tija de stropire și duzele aferente). Din variatorul de debit, cu duza simplă conică am reușit să cobor debitul la 1,25 L / minut, fără a vedea o mare diferență în presiunea de ieșire a soluției. Voi face și testul cu duza simplă de bronz.

#26
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postldpe, on 01 martie 2023 - 15:13, said:


Trebuie mentionat ca se poate atasa atomizor la pompa Pandora care face minuni,
Ai folosit? Sau e vreun coleg care a folosit? Merita? In ce sens?
Tocmai ce am comandat si eu o pompa electrica dar asta nu are priza dedicata pentru atomizor
Voiam sa stiu daca merita deranjul cu adaptarea

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Atomizorul se ataseaza la mufa de incarcare . Fiind acumulator pb-acid tip agm la incarcare nu are montaj electronic de limitare , ce intra si iese .
L-am folosit la cineva la care l-am cumparat sa vad cum merge , pulverizeaza ceata fina excelent la distanta mare .
Eu nu am nevoie pentru suprafata mea , nu am pomi, mai mult folosesc pompa la spalat praful de pe masina si geamurile .

#28
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Eu pentru pomi l-as fi folosi in ideea ca poate foloseste solutia mai eficient, nu ma intereseaza distanta
Cu alimentarea ar trebui sa improvizez ceva

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Trimite la aproximativ 4 metri norul daca nu e vant , cine il foloseste il lauda si spune ca si consumul scade fata de diuza cu 3 capete .
Nu trebuie transformat nimic, atomizorul vine cu mufa si cablu 1:1 ce se ataseaza in mufa pompei , fara absolut nici o dificultate .

#30
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nu e vorba de pompa Pandora sau similar, are alt tip de mufa de incarcare
Cel mai probabil si cuplajul furtunului ar trebui adaptat

#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am mai scris asta, dar pe alt topic. Dupa putin de la cumpararea Pandorei am rupt cele doua ajutaje de bronz. Aveam doua tije… Nici nu mai stiu la cate firme am fost… incepi prin a cauta ajutajul, nu gasesti, treci la tija, si apoi ai lua si furtunul… dar constati ca-s diferite! Filete diferite, materiale diferite. Pana la urma am aflat ca pentru Pandora gasesti in toate targurile. Este adevarat.

#32
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Tocmai din cauza acestui tip de comentarii nu am luat Pandora. Regulatoare arse, furtune sparte, scurgeri...
Am scos la pensie vechea Volpi manuala pe care o folosesc de prin '95 si la care inca nu am schimbat nici macar vreo garnitura asa ca am luat tot Volpi
Atomizor nu am folosit niciodata, nici macar nu am vazut cum functioneaza
Eram interesat daca scade risipa de solutie si eventual creste viteza de lucru

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vali, la Volpi cred ca am fost. Daca nu ma insel au un sediu/depozit prin fosta 23 august. Filetele lor sunt mai mari, calitatea se vede cu ochiul liber.
Dar ca sa fiu sincer pana la capat, la Pandora am avut probleme cu:
- ajutajele de cupru. Daca le strangi mai tare se rup (materialul este foarte subtire).
- floricica, ajutajele duble sau triple... s-au dus repede in perioada in care nu am avut ajutaj de cupru. Fiind din plastic se uzeaza repede.
- filetele de plastic de pe conducte/pistol. Daca nu ai potrivit bine filetele le strici si pa, pe acolo va curge solutia
- pistolul propriu-zis. 2 au curs pe langa pistonasul pe care apesi.
Dar nu am avut nicio problema cu rezervorul si pompa, in... 5 ani! Cum o tija medie este 20 lei in orice targ, piese de schimb exista, uite cum Pandora devine o optiune cat de cat acceptabila. Desi nu este vreo calitate.
Dar iar or sa se gaseasca unii sa spuna ca-s carcotas.

#34
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postadip1962, on 11 martie 2023 - 17:51, said:

Vali, la Volpi cred ca am fost. Filetele lor sunt mai mari, calitatea se vede cu ochiul liber.

Mi-a ajuns coletul. Aparent filetele sunt aceleasi cu cele folosite si acum 25 de ani (da, mai mari), nu pot sa verific pana nu ajung la tara
Pentru mine ar fi util pentru ca la cea veche am si un cot intre lance si duza, util cand stropesti pe dosul frunzei si o duza de erbicidat cu evantai de 1 metru
In manual ei zic ca bateria cu litiu ar tine cu o incarcare 250 litri de solutie, mult mai mult decat tine spinarea mea
In weekend o testez
Modelul este V-Black Elektron

Attached Files



#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
duza aia reglabila se geseste pe undeva separat? compabibila cu chinezoaicele.

#36
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 07.09.2004
Am stropit ieri pomii. In total vreo 100L solutie (5 cupru 5 ulei) cu acumulatorul full si inca duce, sa vad poate mai dau azi doua-trei pompe si daca nu trebuie reincarcat, continuu si maine pana il descarc complet. E vorba de o Pandora de 16 L albastra cumparata exact acu doi ani din bazar Suceava. Am venit cu informatia asta pentru ca citisem pe aici, nu stiu daca chiar pe topicul asta, ca acumulatorul tine la vreo 5-6 "pompe"... Poate mai mult, depinde cum ai grija de el. Daca sta mult descarcat sau daca sta chiar peste iarna descarcat si in frig e normal ca isi pierde din capacitate...

Edited by cotzi, 19 March 2023 - 09:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate