Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

sony a90k vs lg c2 vs panasonic LZ980?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu merge scalarea in 21:9 pe sistemul meu. Nu am optiuni in priviinta asta in PS. Dar randeaza perfect in 1440P cu G-SYNC fara probleme. A recunoscut monitorul ca suportand VRR si HDR10. Imaginea e foarte placuta dar cu bare negre (stinse complet) pe margine.

Attached File  Screenshot 2023-02-24 175155.jpg   261.07K   12 downloads


Pe PC insa poti exploata la maxim ce poate monitorul (si placa video, daca ai - amea e last gen deja - o sa vrea un upgrade cat de curand):

Attached File  Screenshot 2023-02-24 175222.jpg   373.5K   13 downloads

#20
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 18:21, said:

TV-ul anterior a fost un LG B6 de 65" si diferenta este ca de la cer la pamant intre ele. LG-urile noi insa sunt la acelasi nivel insa.

:)))) mi-a placut, cute, pai nu e logic ca o sa iau/compar produse din aceeasi generatie?

DESI, nu stiu, chestia dintre C1 si C2 este o anomalie, au fost cam gypsani, nu au facut cine stie ce EVOlutie, dacaa stii cum zic.

2nd amendament :)) cumpara 4090, este Mule, daca asta nu duce, nimic nu o va face.

Eu tintesc pe la rx 6750xt sau Maxim 3070.

Totusi parca as lua varianta DWF si un sistem AMD, pentru a profita de compatibilitate si tech, FSR are un viitor stralucit, poate chiar a cazut DLSS + RSR si SAM pe partea AMD, si ca CPU ceva 8 core X3D, am vazut ca era un fel de Mahomed CPUul din generatia trecuta, ce pot sa zic, s-au gandit tarziu sa implementeze o astfel de tehnologie dar macar ofera un boost colosal de performanta, sper sa fie si in cazul in care nu o sa am vreun 4090 care sa aiba potential bottleneck, adica, sa nu fie CPUul prea puternic si scump inutil, dar nu stiu daca se poate, fiindca o sa duca greul mai mult CPU ul la o rez mai mica cu frameuri mai multe, daca o sa fiu tryhard rau pot modifica rezolutia cu black bars si sa joc la o rez mai mica in schimbul cadrelor mai multe

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 19:09, said:

2nd amendament Posted Image) cumpara 4090, este Mule, daca asta nu duce, nimic nu o va face.
Eu tintesc pe la rx 6750xt sau Maxim 3070.
4090 nu merita. Am sa iau un 4080 la un moment dat, cand o aparea ceva ce nu misca cum trebuie in 1440P 21:9.
Ma uitam la asta: https://www.gigabyte...RUSX-WB-16GD#kf

Momentan am un 2080Ti racit cu apa care merge perfect de peste 4 ani (e luat in octombrie 2018 :D). Inca duce orice joc jucat in detalii maxime in peste 80fps pe monitorul asta.

#22
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Pai si tu ce responsabilitate/contributii ai ? Tu TREBUIE sa il manageriezi, corect? Ii schimbi apa? Adica asta e tot ce stiu de la XMG Neo, care au un sistem de racire pe apa
https://bestware.com...e22.html  E laptopul favorit al lui Jarrod, si pe buna dreptate, il racesti simplu, face liniste, il raceste, ii mareste durata de viata, ii mareste chiar si performanta.

Tu cum ii schimbi apa?  Si am vazut accidente pe net cu astea cu racire pe apa, diferite RIGuri scumpe si aratoase, iti acopera garantia asa ceva? Si nici nu trebuie sa faci TU o prostie, se rupe furtunul, curge apa, ia foc, stuff.

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 19:17, said:

4090 nu merita. Am sa iau un 4080 la un moment dat, cand o aparea ceva ce nu misca cum trebuie in 1440P 21:9.
Ma uitam la asta: https://www.gigabyte...RUSX-WB-16GD#kf

Momentan am un 2080Ti racit cu apa care merge perfect de peste 4 ani (e luat in octombrie 2018 Posted Image). Inca duce orice joc jucat in detalii maxime in peste 80fps pe monitorul asta.

Nu stiu ce sa zic, sunt Jocuri* care la detalii ultra si niste Rays ti-l face sa se sugrume, Unele jocuri au niste system requirements nebune. Si nici nu era a rez aia. Cam care este diferenta de FPS dintre un 1440p normal si rezolutia ta si un 1080p? Daca stii, sunt curios. Stiu ca te situezi intre 1440p si 4k, mai spre 4k dar nu consuma chiar atatea resurse.

Edited by bigpanz3r, 24 February 2023 - 19:33.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu ii schimb apa. Nu am umblat la sistem de 3 ani jumate (in curand 4) de cand l-am asamblat in forma actuala (9900K + 2080Ti complet pe apa). Completez cu apa distilata atunci cand vad ca scade cu 10-20 ml (caci scade usor prin porii sistemului, pierde cam 20-30 ml pe an).
E sistem open loop cu 2 radiatoare alfacool (unul de 280 si unul de 560 la 50mm grosime) si permite operare intr-o liniste perfecta chiar si in load 100% cpu + gpu cu temperaturi de maxim 45 de grade la placa video.

Poti citi despre el (cum a evoluat in timp) aici.
Spoiler

Edited by ro_explorer, 24 February 2023 - 19:39.


#24
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
https://www.pcgarage...k0aAm3oEALw_wcB

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UEiKtm4yTK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiam ca a aparut in Gypsania acest monitor, de Mult timp il vanam... Ce parere ai? Acest Viewsonic sau Zowie vs Alienware QD Oled? Ce ofera un raport mai bun de $/output(performanta?)

Parca e mult mai misto sa dai mai putini bani si sa te bucuri de ceva,ca de o jucarie, decat sa strangi din dinti sa te chinui sa iei ceva dupa care sa te confrunti cu realitatea cruda ca nu e chiar asta de cool, ori plictiseala de jocuri, ori se buleste hardwareul... Si e si chestia de FPS, nu stiu cate cadre poti avea, e Mult mai lejer asa cu un 1080 decat cu un 1440 spre 4k, ce mananca resurse in draci. Asta este o orientare a pietei cel putin, fiindca iti dai seama cum sta treaba, pe viitor o sa stiu si mai bine cum sa aleg un hardware decat daca nu as sapa pe net detalii despre alegeri.

Si cred ca TVurile alea Parca sunt mai mult pt console gamers, ce nu pot sa modifice detaliile grafice si sunt limitati si poate singura alegere pe care o pot face este un ecran bun. E adevarat ca s-au mutat multe jocuri indie pe console in ultima vreme, exista gamepass, ps plus extra, dar daca nu pot juca SCUM si Escape From Tarkov si RTSuri ...

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Te-ai sucit mai rau decat rau.
Nu este nici o legatura intre un ecran FHD tintit catre esports si unul QHD ultrawide tintit catre consum de media si eye-candy gaming de calitate.

Daca banii sunt o problema atunci nimic ce nu se incadreaza in buget nu trebuie luat in considerare. Devreme ce ai deschis topicul cu OLED LG C2 48" si monitor QD-OLED ultrawide 1440p de 34", ambele pe la 1000 euro, credeam ca despre asta discutam.

Monitorul de mai sus nu are nici o treaba cu utilizarea de zi cu zi si este facut STRICT pentru e-sports, unde toata lumea joaca cu detaliile la mionim, fara texturi, FPS cat mai ridicat pentru a avea acel mic avantaj competitiv. Trebuie sa iti pui si problema daca tu faci parte din categoria oameniloor care pot percepe si face diferenta intre latenta unui monitor de 144/165 Hz si a unuia de 240/320. La mine acuitate vizuala si coordonarea ochi-mana se termina la 120 hz de exemplu, orice mai mult de atat fiind doar "fluiditate de miscare" fara a oferi nimic competitiv.

#26
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Problema enervanta este ca nu o sa pot Niciodata sa am in fata ochilor niste produse sa le vad, sa percep cu adevarat diferenta...
Habar nu avem care e diferenta intre Viewsonic/Zowie si Alienware... Si cum adica multimedia?? Cred ca absolut orice normie negamer ar lua un sony sau samsung s95b ca sa se uite la filme, Cine ar lua in Considerare sa ia Alienware? Este niche rau, adica mie mi-ar placea dar e vorba de jocuri, nu exista alt scop, nu prea cred ca e prima alegere a producatorilor de continut either pt ca desi are culori bune si unghiuri de vizualizare si poti imparti ecranul in doua, in domeniul ala este mult Static, acum nu zic, or fi si entuziasti sau oameni cu bani, parveniti sau care au de unde, si ar lua ca e ultima moda si e revolutionar si Arata Bine.

Dar nu cred ca Nelu' Kamatar se uita la un asa ecran :)))

De ce zic asta? Pentru ca mi se pare ca spui ca nu are nicio relevanta nici macar comparatie dintre chestiile astea fiindca n-au legatura, dar nu numai ca au legatura, dar si una foarte stransa, caci servesc aceluiasi Scop.
Adica stii si tu caracteristicile QD Oledului Alien. A, ca este Si Curbat... Dar si acesta este un aspect pentru tryharderi in gaming, fiindca vezi mult mai mult poate si este mai putin stresant, nu mai intorci privirea sau mouseul chiar asa.

Dar ma starneste la curiozitate comentariul tau, implica ca acel Viewsonic ar avea o imagine de cacao si nu te-ai putea bucura de un joc. Oare care ar fi diferenta intre asta si Odyssey G7... si ala are un negru foarte adanc, un contrast mare ce face culorile sa iasa mai in evidenta, iti de iluzia de imagine 3d. Vazui o comparatie intre Alienware si Aorus FV43U, din ce vedeam, arata chiar mai bine VAul, culori mai aprinse, pline de viata.

https://www.youtube....3u vs alienware

Si altii zic ca VAul este cea mai proasta chestie ever, avand cele mai sacaitoare probleme lol, dar sa joc un joc si sa vad ca imi scade luminozitatea, ca vai, saracul, sa nu cumva sa se arda pixelii, pai mama lor, ii ard eu dupa ce dai 5.000-6.000 pe el.

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 25 februarie 2023 - 16:20, said:

Dar ma starneste la curiozitate comentariul tau, implica ca acel Viewsonic ar avea o imagine de cacao si nu te-ai putea bucura de un joc.
1. HDR adevărat exista doar în 2 implementari: OLED și lcd cu local dimming. Orice alta versiune de hdr nu e hdr real din cauza nivelului de negru în zonele neluminoase ale ecranului.
2. Un LCD axat pe timp de răspuns barbar (240hz) duce în overdrive orice pixel, ceea ce alterează calitatea culorii și a detaliilor.

Un oled cu timp de răspuns real, nativ, de 0.1 ms este extraordinar la afișat eye-candy și este foarte bun în gaming în gama 120-175 Hz.
Un lcd extraordinar în gami g la 240-320 Hz e bun doar acolo, fiind sub-standard în eye-candy.

Nu mai zic de rezoluția FHD care e total depășită.

Panelurile VA au contrast și culori superbe dar suferă de ghosting masiv, mai ales la mișcarea pe verticala.

#28
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Am inteles. Elimin complet orice fel de VA atunci si o sa strang pentru OLED, respectiv Quantum Dot OLED.

#29
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Hmmm, tu ai zis ca ai Samsung QD OLED. Cica este extracacat (ca sa pot exprima ce spun) quality check/verification la Samsung... si pe deasupra, kit ca ar fi fost testat, nu conteaza, fiindca oamenii schimba chiar Foarte multe produse, sunt Multi oameni Foarte Enervati si disperati pe net, ce panarama este si Samsung asta... Nebunie. Dai o caruta de bani si nimic.

P.S. Ba frate dar ce naiba toti oamenii sunt asa cringe si subiectivi ca niste copii d-aia mici si zic ca tehnologia de miscare de la compania lor e cea mai buna? Iti jur, am vazut ca parca la aceleasi persoane in aceleasi videouri ce spun aceeasi nenorocita de chestie dar la diferite companii... ce content e si in ziua de azi...  
Ba Sony, ba Samsung...
Si cica Sony are scalarea cea mai buna si poti vedea filme vechi mult mai frumos pe un Sony...
Eu am un TV QLED LG, si eram si continui sa fiu perplex ce bine arata totul, de la filme noi ca Dark, pana pa westernuri vechi. Totul este fluid si chiar 3D. Si Clar. Sincer imi e greu sa vad cam cat de bun poate fi vreun Sony comparativ...

Edited by bigpanz3r, 02 March 2023 - 03:23.


#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu de fapt ce vrei? Ai facut o varza. Nu stiu la ce review-uri te uiti tu dar eu unul consider S95B ca fiind cel mai bun TV pe care l-am avut pana acum, fiind surclasat doar de generatia de QD-OLED 2023.
La monitor la fel (caci despre monitoare vorbim acum): alienware asta de il am eu este cel mai bun monitor avut pana acum. E atat de stralucitor si fain ca trebuie sa il tin in  60% brightness pentru utilizare normala ca sa nu imi pocneasca ochii.

Restul, ce zic reviewerii A si B si C e can can. aca vrei sa iti faci o idee cat de cat realista despre un monitor.tv stai si sapi in avs forums pana te lamuresti. Acolo sunt useri normali si speciaisti de asemena, fara agende si fara sa fie platiti de diverse branduri ca sa fie pro/anti ceva.

#31
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H2GYUsqu8QA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ca am inteles ca daca vreau gaming mai serios sa merg pe alienware, adica, LGul este de locul doi si este o diferenta MARE in Motion Blur, cel putin la Hardware Unboxed. Vreau totul sa fie Crystal Clear daca Tot Dai Un Ban

View Postro_explorer, on 02 martie 2023 - 09:36, said:

. E atat de stralucitor si fain ca trebuie sa il tin in  60% brightness pentru utilizare normala ca sa nu imi pocneasca ochii.



WOW! Nu stiu de ce oamenii sunt asa fitosi atunci LOL... Il tii in True Black 600? Asa are si o calitate vizuala mai buna si culori 12 bit parca, daca ii dadeai drumul la HDR 1000 cica este o experienta inferioara

Ai incercat sa vizionezi filme pe el? Sunt si eu doar curios, atat.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Modul ala se cheama true-back 400 (si este de fapt o certificare - VESA DisplayHDR 400 True Black certification). Asa il tin caci e mai mult decat am nevoie la un monitor.
Filmele se vad grozav, asta daca ai materiale HDR.

Platformele de streaming (gen netflix, prime video, etc) nu transmit HDR si se limiteaza in 1080P pe windows, din motive de pericol de piraterie cica ... asadar nu ai cum sa testezi asta. Cu materiale HDR off-line insa se vede la fel ca la TV - HDR curat.

Si la jocuri, evident - e o placere sa spargi monstri in DOOm de exemplu ...

#33
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aFz6fzwwR-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ASA a ajuns gamingul ? Stiu hackeri si pe PS, dar CHIAR asa, nu o sa pot sa ma simt bine, o sa imi rapeasca niste paduchi singura fericire pentru care muncesti? Simt ca mor...
Stiu eu povestea aia a unui jucator de CS1.6 ce l-a "penetrat" pe un altul de foarte multe ori, plin de furie. Uite, te adunce in aceasta situatie. Lumea asta este stricata si toxica.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Inca vorbim despre monitoare?

#35
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Literalmente vorbind serios, se mai merita cu adevarat sa joci pe PC daca asta este comunitatea? Sau tu nu ai nici o opinie sau o informatie ?

Poate nu stii fiinda poate esti tipul mai casual sau singleplayer gamer, nu competitiv

De asta ziceai?

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu știu la ce te referi, nu m-am uitat la link. Am crezut ca vorbim despre monitoare.

Vezi ca a apărut un lg oled la 240hz, 27", 2560x1440 la vreo 1000 usd.

Edited by ro_explorer, 04 March 2023 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate