Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gaming/work setup

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnei-k, on 23 ianuarie 2019 - 19:53, said:

@ro_explorer: Da' kinderu' n-are curiozitati pe sub masa? Ca al meu facea "aerisirea" sistemului pana acum, daca era la vedere...
L-a testat ... a oprit ventilatoarele cu mana, fara nici o satisfactie (ca se invart cu 450rpm) , a tras de cateva piese, nu s-a miscat nik. Robinetul de scurgere a circuitului are si capac infiletat cu simt de raspundere. Si-a pierdut interesul dupa fix 5 minute. Pisica nu se baga ... robotul de curatenie nu ajunge asa sus Posted Image ... totul e OK deocamdata.

Iau in considerare si ceva pereti din plexiglas transparent maimult ca sa previn acumularea de praf ... dar o sa aiba si rol de preventie de bagat mainile pe acolo.

View Postshmu, on 23 ianuarie 2019 - 20:20, said:

kinderu are propriu sistem din ce imi aduc aminte Posted Image)
Am 2 ... unul mare cu sistemul lui si unul mic care ma scoate prematur la pensie.

Edited by ro_explorer, 23 January 2019 - 20:25.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Am pus mousepad sa se potriveasca cu noul setup :) ...

Attached File  IMG_1639.JPG   388.53K   46 downloads  Attached File  IMG_1640.JPG   372.27K   46 downloads

#111
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cool

next step: benzi RGB in spate la monitor sincronizate cu ce se vede pe monitor.

#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
De mult vreau sa imi fac ambilight pentru monitor (am un TV Philips vechi, cu ambilight type 2 si e super).
Chestia e ca nu vreau sa cumpar ceva gata facut (desi e mult mai usor). Am niste microcontrollere si placi de dezvoltare pe acasa (si niste raspberry pi) care someaza. O sa imi cumpar niste benzi LED addresable RBG si am sa fac ceva pe baza de analiza de imagine. Trebuie sa imi tin mintea ocupata :)

Dar asta intr-un episod urmator ... acum sunt ocupat cu altele.

#113
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 11:10, said:

next step: benzi RGB in spate la monitor sincronizate cu ce se vede pe monitor.

View Postro_explorer, on 01 februarie 2019 - 11:47, said:

Chestia e ca nu vreau sa cumpar ceva gata facut (desi e mult mai usor).

Next step - completed, doar ca mi-am calcat pe mandrie (dupa ce am vazut ca trebuie sa lucrez cu niste softuri pentru windows scrise in urss am zis pas) si cum nu le am cu programarea la nivelul ala ca sa fac eu captura de ecran in timp real, m-am orientat spre "off the shelf stuff": NZXT HUE2 ambient ...

Rezultatele sunt foarte "immersive" ca sa zic asa si merg atat in jocuri cat si in filme (in orice aplicatie full screen de fapt):

Attached File  bf5.JPG   355.09K   21 downloads Attached File  d2_1.JPG   292.71K   20 downloads Attached File  d2_2.JPG   301.3K   22 downloads Attached File  movie.JPG   381.71K   22 downloads

Recomand, mai ales daca jucati pe lumina putina si aveti un perete deschis la culoare in spate (al meu e un crem deschis).

Edited by ro_explorer, 14 February 2019 - 20:30.


#114
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010
Frumos! :Posted Image

#115
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
damn.. mai mai ca ma tenteaza.

dar un pic cam scump.

ai idee daca se gaseste si alta solutie gen sa legi banda la placa de baza si sa folosesti alt soft?

#116
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, se poate si din review-urile de pe net merge chiar bine, dar nu e la fel de "profesional" cand vine vorba de software si implementare (nu e chiar plug and play).

Daca ai timp si dedicatie, uite aici un tutorial complet: https://www.instruct...o-and-WS2812b-/
Chestia e ca iesi pe la 50 euro cu solutia DIY, ceea ce face sistemul de la NZXT, la 100euro, sa fie destulde atractiv.

Edited by ro_explorer, 15 February 2019 - 13:34.


#117
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai.. trebe neaparat arduino? nu merge si cu conectorul RGB de pe placa de baza?

#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu prea, ai nevoie de "addresable RGB" ... adica sa poti sa aprinzi un anume led din ghirlanda, cu o anume culoare si intensitate. Un microcontroller iti permite sa faci asta pe cand headerul de pe placa de baza e facut pentru a controla toata ghirlanda odata.

Ca sa aduc niste detalii, pentru poza asta de pe ecran:

Attached File  IMG_1759.JPG   390.32K   20 downloads

LED-urile lumineaza asa:

Attached File  IMG_1760.JPG   338.16K   19 downloads


Asta nu poti obtine decat cu "addressable rgb".

#119
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
a.. da, stiu asta.

dar eu ma gandeam sa fac simplu - o singura culoare Posted Image
ce ma interesa e daca acele softuri stiu sa foloseasca headeru de pe placa de baza, sau trebuie neaparat arduino.

PS: sunt placi de baza cu header pt adresabil, dar a mea nu are.

Edited by shmu, 15 February 2019 - 14:33.


#120
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu pot sa iti raspund la intrebare. Probabil ca cu skillurile necesare poti controla si headerul de pe placa de baza.
Oricum, efectul cu o singura culoare nu se compara cu versiunea asta dinamica, nu e nici pe departe "imersiv" ... e doar lumina de ambianta. E mai bine decat nimic (am avut asa ceva) dar asta e la alt nivel. Din pacate, da, nu e chiar ieftin ca sa zic asa dar pe partea buna insa, e "one time investment".

#121
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cam asa e... ma gandesc.

oricum la cat am dat pana acu pe prostii, ce mai conteaza 100 coco? Posted Image

#122
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postro_explorer, on 14 februarie 2019 - 20:27, said:

NZXT HUE2 ambient ...

Revin dupa catea luni de zile de utilizat HUE2 ambient ... il recomand cu cea mai mare incredere. Functionmeaza ireprosabil de la instalare si acum, cand ajung in fata unor monitoare fara asa ceva imi lipseste de nu pot descrie. Indiferent ce metoda de "ambient light real time" va puneti (DIY sau "off the shelf") merita pe deplin.

#123
nutemint

nutemint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2016
@ro_explorer wow, super tare

#124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E momentul ala cand se schimba hardware Posted Image ...

Attached File  Capture.JPG   29.21K   21 downloads

Attached File  IMG_2487.JPG   429.93K   25 downloads

Sa vedem acum daca mai revin online de pe computerul asta :D ... logging off for upgrade.

#125
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa 2 zile de munca asidua an reusit sa asamblez noile jucarii in sistem.

Instalarea a durat cam 2 ore cu totul (multe multe sarme de re-aranjat. Problema principala a duratei de 2 zile a asamblarii totale a fost sistemul de racire. Din cauza ca noua placa are alt format, toate reperele initiale s-au schimbat asa ca a trebuit sa re-proiectez circuitul de apa si sa inlocuiesc toate furtunele.

Before & after :) - bird-eye view:

Attached File  1_before.JPG   602.31K   48 downloads   Attached File  2_after.JPG   566.79K   53 downloads


Nota: cand se umba semnificativ la sistemul de racire, in cazul ca nu s-a folosit in prealabil ceva antibacterian in apa, sunt sanse mari sa se infunde diverse.
Am demontat de 3 ori blocul de la CPU pe motiv ca "ceva" organic din apa s-a fixat in aripioarele de racire ajungand sa infunde complet circuitul .. 0 flow.
Acum am carpit un pic cu niste alcool in apa (cam 20ml la litrul de apa pe care il are sistemul).


Cu acestea fiind zise ... niste poze ca sa ma laud cu noul setup (am schimbat si locatia biroului de ceva luni (m-a alungat nevasta din sufragerie caci ii deranjam starea zen ... asa ca am ajuns in hol :) ). Cam asa azi arata unealta de pierdut timpul si de distrus viata sociala ...

Attached File  3.JPG   367.54K   53 downloads   Attached File  4.JPG   374.16K   48 downloads   Attached File  5.JPG   365.28K   48 downloads   Attached File  6.JPG   488.51K   42 downloads


Nu am apucat sa fac prea multe benchmarkuri, doar un pic cu SOTR si lucrurile stau bine.

Procesorul e in OC permanent la 4.8GHz (merge super stabil si la 5GHz pe toate nucleele dar lucreaza prea cald pentru a ma simti eu bine asa ca o sa rezerv acel regim daca si cand va fi nevoie).

#126
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Wow ... cum trece timpul ... tocmai am realizat ca nu am mai facut nimic la computer de un an jumate ... wow.
Oricum, am zis sa adaug un update la "blog": am reusit in sfarsit sa schimb monitorul.

De cand cu lucrul de acasa ajunsesem sa adaug inca un monitor QHD de 27" pentru prodictivitate.
Cam asa a aratat setupul meu pe parcursul ultimilor ~12 luni:

Attached File  dual.jpeg   406.8K   14 downloads


De o saptamana insa am lipit monitoarele si ... wow ...

Attached File  work.jpeg   372.67K   18 downloads


Iar experienta in gaming a trecut si ea la "next level" (desi cam plange placa video acum ... dar se tine inca bine):

Attached File  game.jpeg   449.66K   17 downloads  Attached File  cp.jpeg   485.12K   17 downloads


... to be continued ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate