Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

Poll: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (45 member(s) have cast votes)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Mitreni (4 votes [8.89%] - View)

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Emma (3 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Ciumbrud Plant (12 votes [26.67%] - View)

    Percentage of vote: 26.67%

  5. Pomfruct (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  6. Zdravan (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  7. Moara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Sosa (3 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  9. Sarusi (5 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  10. Szekely (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 votes [15.56%] - View)

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#271
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostLivia2021, on 31 octombrie 2022 - 17:32, said:

soiuri rustice. ( eventual altoire pe salbatic )
Mulțumesc!

Parerea mea e ca se poate dovedi foarte pagubos faptul ca va cramponati de "soiuri rustice altoite pe salbatic". Din mai multe motive. Intai, ce inseamna pt. dumneavostra un soi rustic? Va referiti la un soi vechi? Sau cu o buna rezistenta la niste factori?
Daca va referiti la acei pomi pe care ii vedeti ajunsi la varste venerabile prin ceva curti ar trebui sa va ganditi la faptul ca lucrurile s-au schimbat destul de mult de acum 50 de ani in ceea ce priveste bolile si daunatorii, toate mizeriile s-au diversificat din cauza circulatiei globale. La asta se adauga clima care nu mai e ce a fost.

Deci un soi asa zis rustic nu va garanteaza ca o sa va bucurati de un pom rezistent la de toate, pe care trebuie doar sa-l plantati si apoi sa-i culegeti roadele.
Vedeti prin vecini ce probleme "medicale" apar la pomi ca sa intelegeti cu ce v-ati putea confrunta. Fiti atent la clima zonei si microclimat si ce factori favorizanti aveti pentru diferite boli.

Portaltoi salbatic...intra pe rod tarziu tare...un par altoit pe salbatic rodeste dupa 6-7 ani. Eu mi-am bagat gheara-n gat ca pitigoiu dupa 7 ani de asteptat primul rod la 2 peri pe salbatic. Nu pentru asteptare ca mi-o asumasem, ci pentru ce surprize am gasit in pomi dupa acei 7 ani. Eram in cautarea unui soi f. vechi, pe care il aveau bunicii in gradina si erau niste pere de vara senzationale. Culmea e ca eu luasem doar 1 din acel soi dar cand au rodit s-au dovedit a fi amandoi acelasi lucru si, bineinteles, altceva decat trebuia. In plus, perele erau vai de mama lor, poate porcii le-ar fi mancat cu placere, eu nu, fara aroma, coaja tare, in fine.

Dupa parerea mea, cand alegi niste soiuri de pom te uiti la calitatile organoleptice ale fructului combinate cu ceva calitati de rezistenta, adica alegi un mar gen Florina, care a ffff bun dupa gustul meu si are si rezistenta la rapan.  La fel si tu, daca ai mancat niste soiuri si stii ca-ti plac, cauti sa vezi daca acele soiuri s-ar descurca onorabil in zona ta.

Cat despre portaltoi...alegi salbaticul doar cand vrei neaparat un anumit soi ca iti place foarte mult si e incompatibil cu portaltoii cu rodire mai precoce. Altfel...viata e prea scurta ca sa asteptam foarte multi ani pentru un pom care poate a fost si etichetat gresit, nici nu cunosti soiul si nu stii daca o sa fie pe gustul tau sau alte situatii.

Edited by claudia313, 31 October 2022 - 19:04.


#272
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,538
  • Înscris: 27.01.2012
O ambitie prosteasca…

#273
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Gurule, ce te framanta in ultima vreme ca esti asa...ghimpos? :)))
Nu cred ca e vorba de ambitie. Doar necunoastere si o imagine incorecta, idealizata, creata de materialele care i-au cazut in mana

#274
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Și asta. Dar și cealaltă.

#275
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Era unu cu nevasta in dedeman si vroia sa cumpere un par Williams. A ales unu destul de bine dezvoltat cu radacini bune. Fara ramuri anticipate.
Nevasta: Cum sa-l iei pe ala? nu vezi ca e numa un bat. Uite asta are si crengi! - Da ala e alt soi  - Si ce daca? tot par e.


#276
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Da gogutule si ceilalti aveti dreptate dar de la postarea #263 suntem off-topic. Hai sa vorbim AICI doar despre experientele noastre cu pepinierele... Restul postam pe "Pomi fructiferi si altele" ...

Edited by cotzi, 04 November 2022 - 20:04.


#277
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am comandat și eu pt prima data 4 pomi de la Pepiniera emma.  Nu am avut niciodată pomi asa bine dezvoltați, și la cei 4 mi-au dat și unul cadou!!
Plus ambalajul excepțional, și în nailon, dar și în pânză de sac, în o grămadă de pânză de sac. Felicitări lor, păcat ca nu mai am loc unde să-i pun în viitor, dar dacă va mai fi nevoie, numai de la ei o sa iau.
Pana în prezent am cam 80 pomi luați de la diferite pepiniere, roman, csaba, Dumbrava c-ta, lebăds - bt, câteva locale, dar repet, marfa de la emma și în general firma asta, m-a incantat din toate pct. de vedere.

Attached Files


Edited by sov, 09 November 2022 - 19:49.


#278
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Zilele astea. Poate ajung pe la Emi, o sa ii spun ca l-ați lăudat 🤭

#279
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Spune-le si din partea mea. Mie imi plac mult amandoi. SI mai ales sinceritatea lor.
SOV, daca te duci la ei te invita sa-ti alegi pomii... Iar cu impachetarea, am mai spus-o, arata dragostea pentru ce vand.

Edited by adip1962, 10 November 2022 - 07:43.


#280
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

View Postparintele, on 10 noiembrie 2022 - 00:03, said:

Zilele astea. Poate ajung pe la Emi, o sa ii spun ca l-ați lăudat 🤭
Eventual și că un cais l-am găsit desprins de la altoi 🙂
Le-am dat un mail de informare, au răspuns prompt ca îmi pot returna banii pe el, sau îmi dau altul la viitoarea comanda. Pt 20 lei mi-a fost rușine sa le dau un cont, iar de comandâ viitoare nu cred ca mai e cazul, nu mai am unde sa mai pun ceva. Dar oamenii au fost corecți.

Attached Files


Edited by sov, 10 November 2022 - 21:11.


#281
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Off topic
SOV este desprins complet?
Daca nu, eu m-as juca un pic. Nu-s sanse serioase, dar... nu-i imposibil:
- ia niste mastic si pune de jur-imprejur
- leaga strans cu banda de altoit. Te duci in sus si in jos cate 5 cm.
- taie altoiul zdravan  sa ramana un 10-15 cm deasupra punctului de altoire (2-3 ochi vizibili)
- planteaza intr-un ghiveci de peste 9 l (cam cat o galeata), cu pamant bun
- baga galeata in casa pana in martie
- uda regulat (la doua saptamani)
- spune o rugaciune si da un acatist, pe care scri numele caisului
Daca intra altoiul in vegetatie la primavara, mai da un acatist! Ca merita! In toamna il plantezi si nu uita sa mai ingrasi pamantul ala.
PS. nu uita sa dai acatistul cu o lumanare aprinsa si 5-10 lei dupa cum e datina acolo la tine...
Posted Image

Edited by adip1962, 12 November 2022 - 17:30.


#282
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
A primit cineva până acum comanda data la 4garden (Ciumbrud)?

#283
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
adip1962 nu a  mai avut șanse, era rupt aproape total, se mai ținea în coajă 🙁
Iar cu acatistele, nici cu astea nu funcționează, le-au aplicat din plin  babutele prin zonă, în zadar asta vară, invocând ploaia 😁

#284
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Pentru ploaie trebuie sa dansezi.. nu merge asa simplu

#285
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007

 Johnny-Erasure, on 13 noiembrie 2022 - 07:40, said:

A primit cineva până acum comanda data la 4garden (Ciumbrud)?
Eu, dar am avut comandați niște trandafiri și niște butași de viță...

#286
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
Am comandat pe la jumătatea lunii octombrie doi pomi și 4 butasi de vita de vie, toate soiuri diferite. Sper sa nu ajungă prea târziu pentru că vreau să-i plantez luna aceasta.

#287
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Eu am primit pomii de la 4garden acum 3 ani pe 8 Decembrie noroc ca in sud la noi am prins timp frumos si i-am plantat, in Ardeal era deja strat de zapada. Pomii insa merita asteptarea, sa te pregatesti de munca suplimentara ca pomii vin infloiati la radacini cu rumegus si etichete deci trebuie sa mai scoti si folia.Spor.

#288
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Eu am primit saptamana asta de la pomfruct si roman. In alti ani am primit si la inceput de decembrie si sfarsit de octombrie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate