Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce chestii interesante/chilipiruri ați găsit în talcioc/anticariate/outlet-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Habar nu am cine e acea persoană. Eu doar am căutat apartament în unele zone pentru a vedea cum arată apartamentele pe acolo - de fapt mai mult ce suprafaţă şi împărţeală au.
Loc, mai aşa şi aşa. Am mai dat din lucruri pentru a face loc altora. Acum stă şi un diatamai tv C.R.T. "Sony", salvat de la distrugere.

#74
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Acum 40 de ani doar barosanii aveau Trinitron. Eu am avut un Telecolor dar toti prietenii din cartier veneau să vadă video color la mine. Se trăgeau TV in banda atunci, sa ai și sonor.

#75
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostRazvan319, on 17 iunie 2023 - 11:44, said:

Acum 40 de ani doar barosanii aveau Trinitron. Eu am avut un Telecolor dar toti prietenii din cartier veneau să vadă video color la mine. Se trăgeau TV in banda atunci, sa ai și sonor.

Am tot auzit termenul ăsta, ce presupunea operațiunea de ”tras în bandă”?

#76
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Este reglaj fin pentru frecventa. Am avut cand eram mic TV Sport luat de bunicul si prindea Tvr-ul in purici si gajaia. Daca auzea perfect nu mai era imaginea de la canal. A rezolvat un reparator cand a fost dus la garantie,nu a durat mult.

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
"Tras în bandă" = adaptat la norma de sunet Est (O.I.R.T.) sau Vest (C.C.I.R.). Norma Est folosea un ecart sunet - imagine de 6,5 M.Hz., pe când cea Vest de 5,5 M.Hz. 'Telecolor', cel puţin 3007 era cu ambele norme la sunet - scrie şi în cărticica lui - eu am unul în colecţie. Cred că în R.D.G. le produceau cu ambele norme de sunet. Fosta Iugoslavie folosea norma Vest şi P.A.L. - România P.A.L., cu sunet norma Est. La televizoarele alb-negru însă abia după 1989 s-au pus ambele norme de sunet. Era un simplu modul, pe care dacă ştiam că e aşa de simplu să-l pun, aveam în 1993-1999 sunte pe unele posturi tv private la tv alb-negru. În 1999 am avut televiziune prin cablu.
Acum 40 de ani abia apăruse televiziunea în culori în România. Poate te mai uitai pe la vecini. Acum 30 de ani, e altceva. Da, erau scumpe. Ăla mic (21" = 54 c.m.), din 2000, care încă funcţionează în sufragerie (viaţă lungă să aibă!), cu sunet mono a costat cam un salariu mediu sau vreo 2 salarii minime şi ceva... Alea mai mari, stereo, nu vreau să ştiu ce preţ aveau.
Salvat din talcioc acum ceva timp o broşură în Germană cu staţiunea Neptun. Anii '70. Şi o carte în Germană, din 1927, cu diverse tehnologii - cine le-a inventat, probabil cum funcţionează (nu cunosc limba)... dar în general nu erau ultimele răcnete în invenţii, deşi la ultimul capitol sunt prezentate şi unele recente. Super intersantă cartea, că are destule poze, inclusiv cu chestii din S.U.A. (cartea se referă la Europa şi S.U.A.).

Edited by djl, 18 July 2023 - 12:43.


#78
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Trasul in banda se facea pentru a avea sonor la anumite posturi.
Asta era filtrul folosit: https://megadinamic....55-mhz/5174.htm

Edited by Adi757, 18 July 2023 - 12:56.


#79
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
Asa ceva...intre altele. Pe linga faptul ca se poate pierde vremea frumos cu o inghetata in mina, uneori se mai gasesc si tot felul de chestii interesante, iar in unele cazuri chiar valori in adevaratul sens al cuvintului. S-a mai intimplat sa fie vindute pe nimic opere de arta cu valoari exorbitante

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Telefon mobil "Benefon" Delta N.M.T. - super telefon (păcat că nu mai există reţeaua) cu 150.000 Lei - circa 5 $ prin 2007. La Capu' lu' 14 la talcioc. De nou, cu tot cu T.V.A. prin 1995 era 1.218 $. În banii din 2007, cam 1.500 $ ar fi fost. Cu 200.000 Lei, cam tot pe atunci, da la cel care era la Al. Castanilor, unde e mall acuma, un "Ericsson" F.H. 212 (tot N.M.T.).
Un telefon pubic cu circa 100 şi ceva Lei în jurul anului 2010.
Era ultima sută de mii de Lei, că prin 2008 luam un contor electric "Ercisson" din interbelic. Folosit în Bucureşti, că era pentru 120 Volţi. Păcat că nu l-am luat.   :(

#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Chestii interesante, nu neapărat ieftine:
1) "Manaulul instalatorului tehnico-sanitar", Ed. Tehnică, 1953. Aflat de acolo unele chestii care mă interesau. Inclusiv informaţii pe care nu le găseam în alte cărţi. Foarte rar. Bine că am căutat pe site-ul unui anticariat;
2) Bicicleta actuală;
3) O carte din 1928 despre producţja şi distribuţia energiei electrice în Germania. Fiind simplă, mai înţeleg din ea. În stare bună e;
4) O machetă de 'Volga' M21. Avea ceva lispă, aşa că acum câţiva ani am dat 10 Lei pe ea.   :yes:
5) Chestii legate de trenuleţe, dar deocamdată nu am cu să le mai întind.

#82
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, se spune "capu' LA 14", te rog frumos :naughty:

#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiam că aşa ziceau. Eu ştiam de Capu' lu' 14.
Am luat de pe un site din Ungaria un catalog de armături sanitare (inclusiv calorifere de uscat prosoape, port prosoape, pahare etc) "Belco" ("Bamber, Leroi" & Co.) să zic maxim 1932-1933. Unele chestii le ştiam, altele sunt interesante. 50 Lei şi cam tot pe atâta transportul. Aş fi vrut un catalog mai complet, dar şi ăsta e interesant - dă câteva poze şi cu fabrica. "Trecutul mă inspiră".
Ar fi super ca pe viitor să găsesc ieftin un apartament deja dotat retro.   :yes:

#84
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
Pe o atmosfera de noapte superba am achizitionat pina la urma un binoclu in miniatura. Cit palma Posted Image

LE: discuri erau girla, n-am avut rabdare

Edited by Zuckerwatte, 09 September 2023 - 09:22.


#85
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Pret bun?

#86
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
20€

#87
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Daca îl puneai să ți semneze CD-urile erai mai câștigat. Pare fratele lui Armin van Buuren.


#88
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
Mi-am adus aminte...incep sa dezvolt o pasiune speciala. Brusc si dintr-o data simt o apropiere fata de vecinii de la 1kmPosted Image

#89
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Un receiver de-ala de pe vremuri, anii '70-'80 Pioneer, Yamaha, Marantz n-au pe acolo ?

Am păstrat un loc gol in sufragerie pentru el.

#90
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostGreuleanu, on 15 septembrie 2023 - 22:59, said:

Un receiver de-ala de pe vremuri, anii '70-'80 Pioneer, Yamaha, Marantz n-au pe acolo ?

Am păstrat un loc gol in sufragerie pentru el.
Ce sa faci cu el? Nu cred ca este functional :)
Bani aruncati si nu e la pret de nimic.Costa mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate