Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce chestii interesante/chilipiruri ați găsit în talcioc/anticariate/outlet-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Discuția a plecat de pe alt topic și ca să nu facem off-topic acolo, am zis să postez aici.

Săptămâna trecută a fost a doua oară în viața mea la talcioc. Din cauza ploii, nu am găsit prea multe, doar o tastatură mecanică din asta cu 20 de lei și un MacBook Air de 13 din 2011 cu 150 de lei. Pe ăla nu l-am luat, că nu aveam ce face cu el. De la tipul cu care am fost, am auzit că el a găsit și deal-uri mai bune, dar nu am fost de suficiente ori, cât să-mi fac o idee.

Și că ziceam de outlet-uri, mi-am luat un uscător de păr cu 3,5 lei, care merge ceas și în ziua de azi după 5 ani și ceva de folosite. E o praștie ambulantă, dar îmi usucă repede părul (ce-i drept, al meu e și destul de scurt) și o geacă de toamnă cu 6 lei.

La anticariat nu mă duc, dar cred că @djl abia așteaptă să ne spună ce a găsit el pe acolo.

Voi, ce chestii interesante/chilipiruri ați găsit în talcioc/anticariate/outlet-uri?

P.S.: Nu, nu le vând, mă duc doar de plăcere.

Edited by miki07, 23 September 2022 - 15:14.


#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Arunca un ochi in l8nkul de semnatura mea.. postez regulat anunturi noi

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
stai asa, ai gasit o tastatura care noua e 27 de lei, cu 20 de lei si ti se pare o afacere asa buna? eu sincer as lua-o noua.

on-topic, eu n-am mai fost de multi ani intr-un talcioc, dar nu am gasit niciodata ceva de cumparat. da, sunt multe maruntisuri ieftine, dar pe cat de ieftine, pe atat de inutile…

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
JVC RC-M70  Posted Image

Am dat 200 lei pe el
Se vinde pe eBay de la 300$ in sus

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Păi s-au umplut de ciurcuri talcioacele.   Posted Image

De la un mare second-hand, ieftin C.D.-uri vechi (inclusiv unul din 1983) şi ieftin 2 LaserDisc playere (2 aparate, mai puţin decât cerea un nene pe unul). Discuri, am găsit ieftin pe la cineva, am mai făcut rost de afară la preţuri aşa şi aşa (inclusiv din alea cu A.B.B.A.).
Laser Discul e un disc video mare cât un disc de vinil - mai sunt şi unele de 20 c.m., apărute cam prin 1985+.
Mi-ar plăcea şi un player din ăla cu laser generat de tub cu heliu-neon, dar nu am bani...   Posted Image

De la anticariate, mai puţin, deşi am luat unele cărţi vechi despre electricitate, care s-ar putea să fie unicat pe la noi (au fost în colecţia a 2 profesori). În rest, la oferte, am mai prins cărţi despre domeniile care mă interesează - unele chiar rare. O dată am luat 2 albume din provincie, că cu transport ieşea mai ieftin decât dacă le lueam din Bucureşti.
Din talcioc am luat acel album cu Bucureşti apărut în 1957.
De la un centru de reciclare, ceva reviste "Byte România", foarte interesante - în una (făcută cadou ulterior) am dat de harta reţelei de fibră optică din România lui 1998. Din fericire am scanat-o.
Cu 2 lei am luat suplimentul la Lista abonaţilor telefonici, Bucureşti 1967. Şi asta am făcut-o digital.
O listă a abonaţilor telex 1989... singura de genul pe care am găsit-o. Nu cred că o mai am, dar e în format digital. Şi am dat doar 1 Leu pe ea. Din talcioc o carte de telefoane din 1992, pe care am împrumutat-o cuiva, dar nu mi-a mai dat-o înapoi. Asta e foarte rară şi am primit-o cadou de la o tanti care a zis că a ştiut de ce a păstrat-o - trebuia să-mi dea şi un telefon de ebonită, dar nu mi l-a mai. Bucureşti - Ilfov 1992 e printre cele mai rare cărţi de telefon pentru Bucureşti... mai uşor găseşti unele mai vechi.
Din talciocul care era în Pantelimon am luat un ditamai catalogul de modele de tipar "Vogue" 1961... cu un bon de masă prin 2008. Gros cât o carte de telefoane. De la o tanti am luat diverse reviste de modă, inclusiv unele Româneşti din anii 1964-1968 + 2 "Ana Gabriela" din 1990. Cam 2 la Lei bucata. I-am dat totuşi 20 Lei pe una din 1962 (e şi Florin Piersic în ea). Vindea apartamentul. Îmi pare rău că nu am făcut poză panoramică, că era pe Ştirbei Vodă şi se vedea în zare (terasă mare la ultimul etaj)... din 2014 s-a schimbat mult panorama.
Cea şi cea mai tare chestie, "Memoriu tehnico-economic asupra construcţiei metroului în oraşul Bucureşti", 1953. Cu 30 Lei, de la cineva de la care pleca (venise din afara oraşului). Volumele tehnoredactate le-am dat la metrou, harta a rămas la mine. Asta mai prin 2014 s-a întâmplat. Făcut totul în format digital, că nu se găseşte aşa ceva la liber.
Uneori 30 Lei am dat pe reviste "Arhitectura R.P.R.". Rare. Şi "Arhitectura" din 1965-1972. Le caut, că găseşti chestii interesante despre anumite construcţii.
Dacă fac o listă cu ce caut, are rost?   Posted Image

Edited by djl, 23 September 2022 - 16:00.


#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Intradevar chestii f interesante, pentru maxim 15 oameni

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

 djl, on 23 septembrie 2022 - 15:59, said:

Dacă fac o listă cu ce caut, are rost?   Posted Image

Fă, că facem și noi.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Naijax, on 23 septembrie 2022 - 15:58, said:

JVC RC-M70  Posted Image

Am dat 200 lei pe el
Se vinde pe eBay de la 300$ in sus
se vinde sau se cumpără?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 EMPP, on 23 septembrie 2022 - 16:35, said:

se vinde sau se cumpără?

Unii vand ... altii cumpara

#10
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
In targul de la Polovragi /Gorj care e de Sf Ilie am gasit philips fidelio x2hr fara fir la 70 de lei, noi sunt vreo 900 .
Tot acolo Razer blackwidow chroma rz03-0122 https://mysupport.ra...oma-|-rz03-0122 dar fara un keycap la 20 de lei, sau 30....

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 Naijax, on 23 septembrie 2022 - 16:39, said:

Unii vand ... altii cumpara
avem talcioc in Constanta? unde?

Edited by Y0samiteSam, 23 September 2022 - 19:22.


#12
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Eu sunt talciocar profesionist. Am gasit multe obiecte de valoare dar in ultimul timp sunt tot mai rare din cauza internetului. Acum fiecare pietar stie preturile ca cauta pe net dupa brand si vede cat costa.
De exemplu acum 10 ani gaseai scule nemtesti la preturi de nimic,dar azi preturile sunt aproape ca in magazine ca toti tiganii stiu sa caute knipex,hazet pe google, plus ca alea bune sunt tot mai rare.
Dar mai poti gasi obiecte f vechi de valoare ca la alea pietarul nu mai poate estima pretul dupa google. Ultima mea achizitie au fost niste tavi heavy duty de 7 kg bucata, tiganul le-a estimat pretul dupa kg de aluminiu:)
Am mai gasit menghina forjata heuer in stare ok,dar pretul nu a fost asa mic(200 lei), ceva oala de 50l din inox gros, niste burghie hilti care le-am vandut la pret triplu, o menghina veche zyliss,un harlet cu cap gros si forjat

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am mai ajuns de muuult, de mult, de mult, în talcioc, este cam departe de mine, iar eu nu mă pot trezi devreme.

Totuși, la o urgență, am fost nevoit să merg să cumpăr ceva parchet, așa am ajuns și la tîrgul de la Valea Cascadelor.
Cam nimic în aria mea de interes, totuși, am agățat un C.D. produs în Occident.
15 leuți", nu am stat să mă țzîgănesc", atît a zis, atît am dat.

Acum marile ,,lor " hituri rulează în buclă, cînd merg cu mașina  :proud: :punk:

Attached Files



#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Naijax, on 23 septembrie 2022 - 15:58, said:

JVC RC-M70  Posted Image
De îl ai la avatar  😋

Attached Files


Edited by crisstonne, 23 September 2022 - 22:25.


#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 born2lose, on 23 septembrie 2022 - 15:43, said:

stai asa, ai gasit o tastatura care noua e 27 de lei, cu 20 de lei si ti se pare o afacere asa buna? eu sincer as lua-o noua.

on-topic, eu n-am mai fost de multi ani intr-un talcioc, dar nu am gasit niciodata ceva de cumparat. da, sunt multe maruntisuri ieftine, dar pe cat de ieftine, pe atat de inutile…
Depinde daca te pricepi sau ai diverse Hobby-uri,daca esti la categoria doua mani stangiPosted Image

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 dtd234, on 23 septembrie 2022 - 20:18, said:

...
Am gasit multe obiecte de valoare dar in ultimul timp sunt tot mai rare din cauza internetului. Acum fiecare pietar stie preturile ca cauta pe net dupa brand si vede cat costa.
...
Da, din păcate.  În plus, lumea nu mai merge sa vândă lucruri (de valoare) ca să scape de ele făcând niște bănuți.

#17
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Am gasit castile astea la 30 lei https://altex.ro/cas...d/CASKHXHSCPRD/ la un magazin din Turda care vindea produse resigilate de pe amazon

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Y0samiteSam, on 23 septembrie 2022 - 19:22, said:

avem talcioc in Constanta? unde?

Avem
Langa targul de legume-fructe pe varianta Constanta-Ovidiu imediat dupa ce treci de Jumbo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate