Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Prima data pe Moldoveanu

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Este o mare moda acum cu urcatul fix pe Moldoveanu.

Daca te intereseaza sa urci pe cel mai inalt varf dintr-o tara iti recomand Vf Musala, e cel mai inalt din Bulgaria, mai inalt ca Moldoveanu si nu are portiuni expuse pe traseu. Are in schimb peisaje f frumoase cu mai multe lacuri glaciare pe langa care treci.

Edited by mdt, 28 March 2023 - 17:05.


#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
Cind aveam vreo 19 ani am urcat pe Modoveau cu 35kg (!) in spate.
Trebuie sa se poata si cu 35 de kg de burta :D

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
Mai frumos e in Retezat pe varful Peleaga.

#58
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Kokosmare, pe langa banda recomand sa faci si niste ture usoare de incalzire, vezi pe unde ai dealuri/munti prin apropiere si incerci sa faci pentru inceput plimbari si apoi le lungesti, cresti altitudinea... astfel iti lucrezi si ligamentele. Fara antrenament corespunzator la ture grele o sa simti din plin diferenta de altitudine.

Noi cum da caldura mai bine luam la pas dealurile de vest, ne stabilim o tinta de aprox 10 Km si mergem relaxati pe drumuri forestiere... apoi trasee montane de 4-5 ore ... si in Iulie- August suntem numai bine apti de Fagaras, Retezat si alte nebunii.

#59
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBursul, on 28 martie 2023 - 20:49, said:

Mai frumos e in Retezat pe varful Peleaga.
Vf Bucura ofera cel mai frumos peisaj din Retezat. Si e foarte usor de ajuns. Pana la Poiana Pelegii ai acces auto.
https://www.google.c...0!7i8704!8i4352

#60
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 28 martie 2023 - 19:48, said:

Cind aveam vreo 19 ani am urcat pe Modoveau cu 35kg (!) in spate.
Trebuie sa se poata si cu 35 de kg de burta Posted Image
Articulatiile nu mai sunt aceleasi ca la 19  ani si mersul pe banda inclinata nu te ajuta mai ales daca dai viteza mare. Si daca ai fost pe Molodveanu, incearca un Negoiu, poste peste Custura Saratii Posted Image
Aduna orele de banda si mergi la 3 saptamani pe munte in ture de o zi de weekend si o sa vezi ca e altceva.

Trasee frumoase sunt multe in Romania, depinde de fiecare cum le vede si le simte si cand, daca e pregatit pentru ele. Daca iti dai sufletul, esti epuizat, conditiile meteo nu sunt bune, ai un bocanc care te bate, un coleg de tura caruia nu ii tace gura, rucsacul prea greu, prea putina apa sau micul dejun nu ti-a picat bine, nu ai te-ai odhniti bine ca cineva a sforait, cu siguranta nu o sa apuci sa te bucuri de ele in totalitate, Dar daca e pentru poza de pe varf si laudat in fata colegilor ca ai ajuns pe cel mai inalt varf din Romania, asta e.
In opinia mea personala parcurgerea Crestei Craiului din Saua Crapaturii pana in Saua Funduri, e cea mai impresionanta dintre traseele marcate, daca combini cu o urcare sau coborare pe Lanturi cumva Posted Image

Edited by vestale, 29 March 2023 - 09:49.


#61
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
E buna si banda la conditia fizica insa nu prea concorda cu rezistenta pe munte.
Pe traseele de munte e altceva.
Pentru cresterea rezistentei in traseele montane mai bune ar fi turele de bicicleta offroad, in general pe dealuri(urcari  drum accidentat). Si asta primavara devreme. In combinatie cu niste ture submontane vei castiga mult pe partea de rezistenta astfel incat vei fi pregatit vara pentru trasee de creasta solicitante. Doar cu banda vei gafai rau de tot la prima tura mai pretentioasa.

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016

vestale said:

1680076086[/url]' post='29863156']
Articulatiile nu mai sunt aceleasi ca la 19  ani si mersul pe banda inclinata nu te ajuta mai ales daca dai viteza mare. Si daca ai fost pe Molodveanu, incearca un Negoiu, poste peste Custura Saratii Posted Image
Aduna orele de banda si mergi la 3 saptamani pe munte in ture de o zi de weekend si o sa vezi ca e altceva.

Trasee frumoase sunt multe in Romania, depinde de fiecare cum le vede si le simte si cand, daca e pregatit pentru ele. Daca iti dai sufletul, esti epuizat, conditiile meteo nu sunt bune, ai un bocanc care te bate, un coleg de tura caruia nu ii tace gura, rucsacul prea greu, prea putina apa sau micul dejun nu ti-a picat bine, nu ai te-ai odhniti bine ca cineva a sforait, cu siguranta nu o sa apuci sa te bucuri de ele in totalitate, Dar daca e pentru poza de pe varf si laudat in fata colegilor ca ai ajuns pe cel mai inalt varf din Romania, asta e.
In opinia mea personala parcurgerea Crestei Craiului din Saua Crapaturii pana in Saua Funduri, e cea mai impresionanta dintre traseele marcate, daca combini cu o urcare sau coborare pe Lanturi cumva Posted Image

Le-am făcut pe toate și sunt sigur ca le-aș face mai repede acum, decenii mai tirziu, deci la 19 ani, din mai multe motive. Primul motiv e cel psihologic, știu la ce sa ma aștept, sunt pregătit, am făcut multi munți între timp. Al doilea e echipamentul care e cu totul altul, și la clima noastră e foarte important și ca greutate și ca confort.
Banda cred ca ajuta foarte mult pentru ca înainte de toate ai nevoie de antrenament cardio respirator, deci practic orice efort de la care transpiri și gifii o ora, doua e un antrenament bine venit.

DanyHiker said:

1680077425[/url]' post='29863215']
E buna si banda la conditia fizica insa nu prea concorda cu rezistenta pe munte.
Pe traseele de munte e altceva.

Eu am un prieten care aleargă maratoane și ultramatoane, dar nu unul sau doua ci zeci de mulți ani, inclusiv sau mai ales cele de pe munte, pe cărări, in noroi, ploaie, zăpada, Bucegi, Slănic etc. Ne rupe pe toți de aici la un loc la urcat pe munte, el poate sa fuga un traseu de peste 50km. Mare parte din antrenamentul lui e făcut pe banda.
Nu e nimic rău sa gifii, te obișnuiești.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 March 2023 - 18:25.


#63
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Felicitari daca le-ai facut/parcurs, dar nu te mai incadrezi in numele topicului: "Prima data pe Moldoveanu" ;)
Mersul pe munte ca antrenament, mai are un avantaj fata de mersul pe banda: respiri alt aer si vezi altceva, te bucuri de alte lucruri.
Daca ajungi sa gafii inseamna ca mergi prea repede, daca transpir inseamna ca esti prea imbracat.
Ca tot vorbim din amintiri, acum 18 ani, urcam adunat intr-o zi si poate 70-80 de etaje pe jos si cu ceva cutii cu bormasina, cabluri si nu gafaiam, cand era de urcat pe blocul cu 10 etaje si fara lift functional. Conditia fizica, capacitatea cardio-pulmonara se formeaza, antreneaza, mentine.

#64
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.03.2023
Cel mai bun antrenament e sa începi cu trasee ușoare încă din primăvară, și sa crești dificultatea treptat. Asta presupune sa stai undeva aproape de munte, sa ai acces la diverse trasee. Eu, aproape an de an, încep cu Valea lui Stan, care e mai mult de plimbare. Diferența de nivel e infima. La fel de bine poți sa începi cu o urcare pe Tampa, sau un drum la Urlatoarea și treptat crești durata și dificultatea în asa fel încât sa ajungi în forma maxima în august, când e cea mai indicata vreme pentru drumeții în Făgăraș.

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
Da stai ca doar nu sustin s amergi pe banda ca soarecele in loc de mers la munte Posted Image
Intrebarea este intre fara antrenament si antrenament pe banda, ca astea sunt alegerile determinate de timp disponibil, distante etc.

Quote

urcam adunat intr-o zi si poate 70-80 de etaje pe jos

Evident, pe termen mai lung, dar in citeva luni nu te poti astepta la transformari majore de la cineva care poate, in cazul bun, pune 4h de antrenament pe saptamina. Majoritatea lucram stind in cur, conducem si acasa stam tot pe scaun sau canapea. Pentru astia deja citeva ore d ebanda pe saptamina, dar facute serios, sunt o schimbare majora.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 March 2023 - 01:26.


#66
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Deja dupa cateva saptamani de antrenament (mers, alergare) se vede o imbunatatire a conditiei fizice, daca ai greutatea in limitele normalului. Nu mai faci febra musculara dupa antrenament, creste rezistenta la efort. Bun, nu te transformi in supersportiv, dar imbunatatirea e vizibila.

#67
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Pana acu am pus banda la înclinații între 6 și 10 grade, viteza 4-5 km/h, mers o ora . Pauza si pe urma alta ora de mers la viteza ceva mai mare dar fără înclinație.

#68
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.05.2023

View Postvestale, on 27 martie 2023 - 19:44, said:

@Kokoshmare ce inseamna antrenament?
@Wotan depinde de la om la om, pentru unii si 10 etaje  de urcat pe scari e foarte greu. Mai ai si o spintecatura, prea expusa pentru altii. Iar stana e a lui Burnei sau Valea Rea.
Tehnic, traseul pe Valea Rea nu pune mari probleme, nici macar spintecatura care masoara 2-3 metri si e asigurata cu lanturi, baza fiind sa nimeresti vreme buna ori sa ai echipament bun.
Problema e la conditia fizica, pentru ca ai vreo 1 300 de metri diferenta de nivel.
Eu, fumator, vajnic bautor de bere, la 58 de ani l-am urcat si coborat in 8 ore fara vreun antrenament special (in august 2021).
Cum bine spune un preopinent, de evitat weekend-ul, cand nici pe Lipscani nu e asa multime de oameni.

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLegolas01, on 15 mai 2023 - 15:58, said:

Problema e la conditia fizica, pentru ca ai vreo 1 300 de metri diferenta de nivel.
Posted Image Posted Image Posted Image

#70
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
In principiu, poti urca in altitudine 250-300m pe ora si cobora 300-400m pe ora pe un traseu normal, fara probleme deosebite.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Dacă ai condiție fizică sa susții acel efort.
Dar dacă gâfâii după ce urcat 4 etaje si esti cu pulsul la 130, e foarte posibil ca orele alea sa se multiplice.
Spinticatura are lanțuri pe cele 2 capete, urcări/coborâri, fix la mijloc e liber. Dar cu atenție, orice om fara probleme, ar putea sa o treaca, în condiții bune de vreme.

#72
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostKokoshmare, on 21 martie 2023 - 22:00, said:

La începutul lui august am si eu planificata urcarea pe Moldoveanu. Nu am mai fost dar ne va ghida un prieten profesionist.
De saptamana viitoare îmi încep antrenamentul ca sunt complet ieșit din forma.

Sa nu mergi in weekend, atata-ti recomand. Am stat la coada ca la shaorma. Sa treci Spintecatura Vistei e al dracului de enervant, caci mai sunt gugumani care nu stiu sau nu vor sa priceapa ca Moldoveanu se poate face-n circuit si nu e nevoie sa te intorci pe unde ai urcat. Mai sunt gugumani care ajunsi acolo au ezitari fiindca nu s-au uitat in prealabil pe traseu si se misca precum ochiu' mortului.

Iar pe varf am stat la coada la facut poze. Ba' mai mult, ne-am certat cu unii care mai, mai nu ne-au aruncat in hau ca sa-si faca ei poze mai repede.

In viata mea nu mai urc pe Moldoveanu in weekend, vara. E ca-n pozele cu aia care se pregatesc sa urce pe Everest. Cozi, cozi, cozi.

LE - vazui ca mergi intr-o zi de luni. Buna alegere Posted Image

Edited by Alecsandru010, 28 May 2023 - 18:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate