Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima data pe Moldoveanu

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Saptamana viitoare sper sa ajung pe vf. Moldoveanu.

Merg cu un prieten experimentat care a mai fost ,cu cortul etc ,dar  e mai sugubat, in sensul ca nu vrea sa imi raspunda la toate intrebarile si tine multe informatii pt el (probabil vrea sa vada cum ma descurc)

Eu oarecare antrenament am: de 3 ori am urcat pe Ceahlau, iar o data l-am urcat si l-am coborat in aceeasi zi. N-am avut probleme niciodata.

Dar totusi am niste intrebari:

1. Ce mancare /batoane/dulciuri sunt cele mai energizante? Eu o sa car un ruscac de vreo 30 de kg, deci o sa imi trebuiasca.
2. Ce pericole ar fi ( in afara de ploaie) ? Vipere, ursi , alte necuvantatoare?
3. Ce temperatura minima  ar fi aproape de varf ? Ce temp. min. este noaptea pe munte? Alunga frigul doar un pulover de lana?
4. Ce sanse de ploaie sunt? Pelerina de ploaie e musai? Daca am invelitoare pt rucsac , ar fi suficient?
5. Ghetele pt munte am inteles ca sunt cele mai importante. Este neaparat, musai, sa fie cu suport pentru glezne sau merge si o pereche de Columbia Crestwood, dar fara suport? Dar Qechua de la Decathlon , cu suport, ar fi ok? (mi se par de plastic si o sa se infierbante). Bugetul e 300de lei, asta e acum.

Alte sugestii mai mult decat binevenite. Multumesc.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
De unde plecati? Veniti de pe creasta sau urcati direct din vale? Faceti o tura de o zi? Ramaneti peste noapte cu cortul in sa?

1. Merge si sandviciuri. Ca si dulciuri: fructe uscate, batoane energizante.
2. Doar turisti necivilizati. Nu am auzit de urs pe creasta, iar despre vipere, daca le lasi in pace, sunt prietenoase ;)
3. Depinde de vreme. Asteapta-te la temperaturi in jur de 10 grade, noaptea.
4. Asta depinde doar de inmh. Vezi cum e vremea, inainte sa pleci la drum. Pelerina de ploaie + invelitoare rucsac sunt ok, e bine sa le ai.
5. Poti si in adidasi sa-l urci, daca te tine. Ghetele de munte de la Dechathlon sunt suficiente pentru Moldoveanu. Sa fie cu talpa cat mai rigida.

#3
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 16:34, said:

De unde plecati? Veniti de pe creasta sau urcati direct din vale? Faceti o tura de o zi? Ramaneti peste noapte cu cortul in sa?



Nu stiu exact detaliile si traseul. Prietenul asta al meu zicea ca o sa fie vreo 4-5 zile dus intors. Stam si la cabana, stam si la cort, trecem si pe la Balea lac.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand sunt mai multe trasee !

1) Iti recomand sa le cumperi din magazinele specializate , difera destul de mult fata de cele din supermarket .
2) Niciodata nu e rau sa aveti un spray de urs la voi . Atentie si la lasarea cortului departe de voi , mai sunt ciobani care ''completeaza'' .
3) Asta nu poate sti nimeni la momentul respectiv . Mai nou nici meteorologii Posted Image ! Studiaza imbracamintea in straturi .
4) Oricand poate ploua ! Pelerina e un minim daca nu ai echipament dedicat , geaca plus suprapantaloni !
5) Cele mai bune ghete pe care ti le permiti !

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand te gandesti ca prima mea calatorie la +2000m inaltime am facut-o in tricou si adidasi de alergare Posted Image

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
mi se pare in neregula sa pleci 4-5 zile, fara sa stii traseul. esti sigura ca ti-e prieten?
4-5 zile insemna ceva pregatiri, chiar mi se pare in neregula sa nu stii traseul.

#7
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Si eu zic la fel...este foarte important sa stii traseul dinainte ca sa te pregatesti...care e traseul, unde se campeaza, care sunt zonele fara apa...etc. Un prieten nu ar ascunde asfel de informatii "ca sa testeze", muntele poate deveni rapid neprietenos cu cei nepregatiti...

#8
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 TruculMagic, on 19 iulie 2022 - 17:12, said:

Cand te gandesti ca prima mea calatorie la +2000m inaltime am facut-o in tricou si adidasi de alergare Posted Image

asa si eu am urcat Ceahlaul in blugi, ghete de oras, tricou si geaca. iarna, pe zapada. eram leoarca, si fara schimburi. de asta si pun intrebarile astea acum, sa fiu mai pregatit

 Sato, on 19 iulie 2022 - 17:49, said:

Si eu zic la fel...este foarte important sa stii traseul dinainte ca sa te pregatesti...care e traseul, unde se campeaza, care sunt zonele fara apa...etc. Un prieten nu ar ascunde asfel de informatii "ca sa testeze", muntele poate deveni rapid neprietenos cu cei nepregatiti...

Stie el traseul,nu ma-ngrijorez; pt mine orice traseu ar fi, tot munte e...asa ca pe mine deocamdata  ma intereseaza sa fiu pregatit din cat mai multe pct de vedere

Edited by usturoi-copalau, 19 July 2022 - 17:59.


#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca el pateste ceva si este incostient, tu suni la Salvamont si le zici ca esti in Fagaras, sa vina sa te caute, nu?
In 5 zile faci partea de creasta de peste 2000m, de la Bratila pana la Suru, intreaba-l poate treceti si peste Vartopel - Arpasel.
Iar rucsac de 30kg, e foarte greu si mare, poate ai si un ceaun si carbuni acolo. Pe munte conteaza si cum e traseul: una e sa parcurgi Custura Saratii, alta e sa urci de la Balea Lac in Saua Capra.

Edited by vestale, 19 July 2022 - 18:36.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
n-ai cum sa te pregatesti daca nu stii traseul. spre Moldoveanu sunt mai multe trasee, unele sunt mai abrupte, altele mai accesibile.pe unele trasee ai cabane/refugii accesibile, in altele trebuie sa te bazezi doar pe cort.
se poate si din judetul Olt, de lângă Nucșoara.
si, da, 30 de kg e mult, chiar pentru 4-5 zile.

 usturoi-copalau, on 19 iulie 2022 - 17:58, said:

Stie el traseul,nu ma-ngrijorez; pt mine orice traseu ar fi, tot munte e...asa ca pe mine deocamdata  ma intereseaza sa fiu pregatit din cat mai multe pct de vedere

Edited by strongsss, 19 July 2022 - 19:02.


#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu am vrut nici eu sa-i stric entuziasmul ! "Urcarea'' pe Ceahlau , e de fapt o plimbare , pe care o fac si copiii cu echipament minim . Si majoritatea coboara in aceeasi zi .
Am crezut , la inceput ca ar fi tura scurta prin Valea Rea , care pana sus nu e prea complicata ! In schimb traseele celelalte sunt mai complicate !
Nu stie despre echipament , nu stie despre alimentatie , nu are experienta...nu detine echipament nici macar mediu .
Complicat , eu i-as dori sa se razgandeasca si sa inceapa cu trasee mai usoare !

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.turistderomania.ro/tdruplfiles/varful-omu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un varful Omu ar fi ok pentru incalzire?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 July 2022 - 21:10.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mancare: conserve de peste in sos tomat, preferatele mele pe munte. Pateu, ceapa musai, Daca ai o slanina buna te-ai scos, daca nu-i buna mai bine n-o lua. Eu car si paine ca-s moldovean. Unii recomanda paine uscata dar eu nu o suport.  Peste afumat e iarasi bun si tine mult. Daca gasesti la vrac e si mai bun ca-i mai uscat decat ala de la tipla.
Apoi.. paparude: dulciuri, batoane, guma de mestecat,  fructe confiate.

Bre.. intreaba colegul cum faceti ca mancarea pe 4 zile e al naibii de grea.

Temperatura poate sa scada si sub 0 pe timp de noapte. Lejer. Insa in cort n-o sa scada sub 10 probabil. Sacii de dormit sa fie buni, testati. N-ai saci buni, nu te du. De 0grade, sau si mai bine de -10 grade.
Sa ai cortul bun, testat. Izoprene 2 subtiri sau unul mai gros.
Bocancii sa fie testati, sa nu fie noi. Impregneaza-i antiploaie inainte de a pleca. Eu iau si sandale pentru mersul pe creste, unde n-ai urcus si coboras si pentru cazul in care se "sensibilizeaza" picioarele. Nu astepti sa faci bataturi ca te chinui.
Sosete groase sa nu faci bataturi. Sosete mai multe, dar musai 2 perechi groase.
Un prosop mic. Tricou lung sa nu te arda soarele. Eu iau camasa de in cu maneca lunga si cu gluga. Am una speciala. Pantaloni lungi si subtiri.
Haina de ploaie numaidecat, nu risca ca-ti faci plimbarea un calvar. Una foarte subtire sa nu cari de ea. Probabil ca n-o sa ploua dar daca ploua e tare rau. Eu iau si pantaloni de ploaie.
Polar pentru seara si noapte. Insa mie nu-mi place si iau un hanorac destul de voluminos. Nu suport polarul. Insa majoritatea folosesc polar, probabil ca si la tine ar fi bun.
Palarie de soare.
Lanterna de cap, plasturi, briceag. Ia si un powerbank ca-i bun. O cana metalica si cafeaua fac minuni dimineata si nu numai.
Studiaza traseul neaprat sa stii de cata apa ai nevoie. De regula gasesti apa, dar nu e 100% sigur.

Ai grija la pielea descoperita. De-odata te ia cu frisoane si o sa fie nasol. Daca nu ai mai iesit la soare anul asta, mai bine stai 100% acoperit ca o sa te ia tare si n-o sa simti decat cand o sa fii deja ars.

Nu strica o vizita la salvamont sa le aratati traseul si sa va zica cum e cu apa si care mai sunt pericolele. Ei au experienta si stiu din ce motiv unii turisti esueaza. Ia apa dublu ca si cantitate fata de cat iti recomanda salvamontul sa ai la tine.

Aaa. N-ai cum sa ajungi la 30kg rucsacul. Cel mai greu l-am avut la 25kg, dar eu car 2 saltele, car si laptopul cu mine, car un cort greu de 3+ persoane. Si car multe altele, depinde. Cand merg cu serviciul car si aparatura. Cand merg cu copiii, car tot felul de chestii + partea lor de haine si chestii. Ma rog, nu car toate astea in toate configuratiile. Cand merg singur nu car, evident 2 saltele dar pe aia mica o iau ca-mi place confurtul la dormit.

Edited by maccip, 19 July 2022 - 21:26.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca mananci carbohidrati care oricum sunt naspa  ( paine, paste, orez, cartofi, zahar, fructuoza, miere, radacinoase, fructe, fistic, legume cu pulpa groasa cu amidon, etc.), cat si seminte si prea multe proteine - peste 25% din aportul caloric ( proteine din carne, alune, migdale, nuci care au 40-75% lipide si 25-29% proteine) toate sunt trigger de insulina care-ti blocheaza consumul de ketone din lipide (grasimi) si nu doar ca mananci degeaba pt. efort slanina si orice alte grasimi, dar le si pui pe tine peste cele care le si produce organismul din orice mai mananci - din carbohidrati faci glicogen si ce nu folosesti e retransformat in trigliceride ( grasimi) pe care iar le depui peste tot, si pe ficat si alte organe, si in tesuturile adipoase, si in vasele de sange amestecat cu calcar si celule moarte.

Edited by loock, 19 July 2022 - 21:54.


#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
30 kg ? doar asta am vazut si ceva nu e ok....

#16
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Fagarasul nu e un munte pentru "om merge si-om vedea". Poate un traseu Balea - cabana Podragu(dormit) - Moldoveanu - Podragu si retur la Balea sa fie cat de cat ok. Daca nu prea ai echipament, banuiesc ca nici cortul nu e unul ok de pus prin creasta, nici rucsacul unul prea grozav.  Daca te astepti sa mergi 8 ore cu 30 kg in spate, cateva zile la rand o sa fii dezamagit. Sau poate ai o conditie fizica deosebita si ma insel.  Eu am avut rucsac de 12 kg, faceam ceahleaul in alergare si inca imi amintesc oboseala.
Daca cea  mai lunga tura e astazi urcat la Dochia, maine coborat... as mai face alte ture inainte de a merge in Fagaras 4-5 zile. Muntele ramane tot acolo, trasee frumoase sunt multe iar experienta se acumuleaza in timp. Echipamentul potrivit pentru tine tot in timp.  Mersul pe munte nu e doar despre a bifa varfuri.

Edited by andbozo, 19 July 2022 - 22:39.


#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, si in Ceahlau, una e sa urci pe la Duruitoarea pe Cruce Albastra sau din Neagra si alta e sa ajungi motorizat dincolo de Stanile, ideal pana la Vagon si sa urci intr-o plimbare usurica.

#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
30 kg e imens, o tura de 4 zile pe timp de vara ar trebui sa te duca pe la 12-15kg, cu sac de dormit cu tot. Nu lua conserve, sunt grele si te rup. Plus ca trebuie sa le cari inapoi goale, nu se lasa pe munte. Niste slanina, care are o cantitate mensa de calorii pe kg, si multi carbohidrati, care se digera usor si iti ofera energia necesara: porridge, müszli, cereale integrale, orez, paste, fructe uscate, glucoza etc. Minim doi l de apa pe zi, pe care va trebui s-o cari cu tine, sursele de apa sunt rare in golul alpin. Va trebui sa stabiliti de dinainte sursele de unde veti reumple bidoanele.
Nu uita haina de ploaie,  suprapantaloni, ciorapi de schimb (lana, preferabil merino)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate