Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Analfabetismul functional, "noua realitate" a Romaniei

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
386 răspunsuri în acest subiect

#343
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.863
  • Înscris: 15.06.2007

 Beda_Venerabilis, on 29 mai 2022 - 12:15, said:


Ciungă, din câte știu, e în argou - corect e „gumă de mestecat”.
Engleza are o grămadă de cuvinte latine și grecești în lexic, foarte multe vin din franceză. Jeans vine din franțuzescul Gênes (Genova), iar denim din „de Nîmes”.
Toate limbile modifică pronunția cuvintelor străine, e în firea lucrurilor.
la fel si cu sandwich-ul, tot un argou este dupa opinia mea.

"Initially perceived as food that men shared while gaming and drinking at night, the sandwich slowly began appearing in polite society as a late-night meal among the aristocracy. The sandwich is named after John Montagu, 4th Earl of Sandwich, an eighteenth-century English aristocrat. It is said that he ordered his valet to bring him meat tucked between two pieces of bread."

https://en.m.wikiped...g/wiki/Sandwich

Editat de tfmercedez, 29 mai 2022 - 21:25.


#344
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 05.03.2009

 tfmercedez, on 29 mai 2022 - 20:33, said:

Am si eu limitarile mele.. ori daca un bou nu stie sa se exprime, restul ar trebui sa ghiceasca ce a vrut sa zica ala?  Cum adica "nu poseda armele intelectualizate".  Wtf?

Ha, ha, asta mi-a scăpat!
În mod sigur nu au americanii „arme intelectualizate”; bănuiesc că în textul original (probabil rusesc) se vorbea despre „armele (uneltele?) intelectului”. Dar asta se întâmplă când nu verifici textul, te alegi cu eticheta „traducere bovină”.

Chiar mă-ntrebam dacă va sesiza cineva pasajul subliniat de tine.

Tot în acea pagină am găsit cea mai bună (și corectă) descriere a situației din România:
„În acest sens, un inspector școlar, purtător de cuvânt al Inspectoratului Școlar București, declara:
La Colegiul Letea (Bacău) s-a intrat în liceu cu 3,58, la Grupul Școlar din Fieni (Dâmbovița) cu 3,32, iar la Mărăcineni (Argeș) s-a intrat într-a noua cu 3,52. De aici, elevul merge târâș-grăpiș până într-a XII-a, unde termină cu un 5. La Bac se copiază și apoi facultățile particulare îi primesc cu brațele deschise. Termină facultatea la fel, plătind doar taxele și apoi absolvenții nu sunt buni de nimic. De ce trebuie să alimentăm sistemul universitar cu semianalfabeți?”

Semianalfabeți - asta e denumirea pe care ar trebui s-o folosim.

#345
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.863
  • Înscris: 15.06.2007
Acuma, unitatea de masura pentru electricitate, Watt-ul, cum il folosim? KiloWați sau ramane la singular KiloWatt?

 Beda_Venerabilis, on 29 mai 2022 - 21:26, said:


Semianalfabeți - asta e denumirea pe care ar trebui s-o folosim.
Haha, tata avea o vorba: semi-intelectuali.

#346
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Watt, wați.
Asta zice DEX. În română vom avea întotdeauna genul ăsta de probleme, mai ales când traducem și adaptăm din alte limbi.

Din câte am înțeles, româna ar avea o particularitate: tinde să diferențieze foarte clar singularul de plural. Nu mai știu unde am citit sau auzit explicația.
Din cauza asta este preferată terminația pluralului cu i, în loc de e; e seamănă mai mult cu a, decât cu i (la plural).
Exemple: școale s-a transformat în școli, coperte în coperți etc.

Dacă mă înșel, corectați-mă.

#347
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 tfmercedez, on 29 mai 2022 - 21:29, said:

Acuma, unitatea de masura pentru electricitate, Watt-ul, cum il folosim? KiloWaţi sau ramane la singular KiloWatt?


Haha, tata avea o vorba: semi-intelectuali.
Nu e pentru electricitate, ci pentru putere. Macar pe topicul asta sa nu vorbim de mere cand ne gandim la ciocolata.

#348
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.590
  • Înscris: 21.04.2014

 Beda_Venerabilis, on 29 mai 2022 - 21:26, said:


Semianalfabeți - asta e denumirea pe care ar trebui s-o folosim.

Total gresit.

Semianalfabetii sint cei care abia stiu sa scrie si sa citeasca.

Analfabetii functional sint cei care stiu sa scrie si sa citeasca, dar nu inteleg ce a vrut sa spuna autorul. Mai precis, citesc "Povestea unui om lenes", dar in final nu prind tilcul povestii lui Creanga. Sint mai grei de tartacuta, au mintea in colturi, nu-i duce capul, cum se spune in popor.:D

#349
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.334
  • Înscris: 08.01.2021
Voi confundați agramatismul cu analfabetismul funcțional.
Sunt chestii diferite, și un grammar nazi poate fi in același timp analfabet functional.

#350
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 05.03.2009

 honeybee, on 30 mai 2022 - 07:27, said:

Total gresit.
Semianalfabetii sint cei care abia stiu sa scrie si sa citeasca.
Analfabetii functional sint cei care stiu sa scrie si sa citeasca, dar nu inteleg ce a vrut sa spuna autorul. Mai precis, citesc "Povestea unui om lenes", dar in final nu prind tilcul povestii lui Creanga.

Dacă cineva intră la liceu cu 3,5 merită să fie numit semianalfabet, chiar dacă tehnic nu este. Fiindcă, în majoritatea cazurilor, lenea este cauza. Prostul nu poate, leneșul nu vrea să învețe.

Un analfabet poate citi ceva?
Dacă un analfabet este funcțional, înseamnă că poate îndeplini o funcție. Care este acea funcție?

 honeybee, on 30 mai 2022 - 07:27, said:

Sint mai grei de tartacuta, au mintea in colturi, nu-i duce capul, cum se spune in popor.

Exact, adică sunt proști.
Cum am ajuns de la definiții clare, lipsite de echivoc, la ceva atât de interpretabil și stupid? Care este motivul pentru care preferăm expresii complicate, în locul cuvintelor simple?

#351
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Fiindca vrem sa fim so-fis-ti-cati.

#352
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.590
  • Înscris: 21.04.2014

 Beda_Venerabilis, on 30 mai 2022 - 14:51, said:


Un analfabet poate citi ceva?
Dacă un analfabet este funcțional, înseamnă că poate îndeplini o funcție. Care este acea funcție?


Hai s-o luam babeste ! :D

Un stiutor de carte poate scrie, citi si intelege ideile transmise dintr-o opera literara.
Un analfabet nu poate scrie si nu poate citi.
Un analfabet functional poate de bine, de rau, citi si scrie, dar nu are capacitatea de a intelege mesajul dintr-un text. Adica, analfabetismul lui se declanseaza, la propriu, in momentul in care i se cere sa redea cu cuvintele sale, in scris sau oral, ce a inteles in urma lecturii. Practic scrie/spune numai bazaconii, are un vocabular redus si e incapabil sa faca un comentariu, la fel ca un stiutor de carte.

Exemple sint perlele de la bacalaureat. Cauta-le pe cele din 2021, si-ai sa te convingi. :)


 Beda_Venerabilis, on 30 mai 2022 - 14:51, said:


Care este motivul pentru care preferăm expresii complicate, în locul cuvintelor simple?

Diplomatie ? Menajament fata de persoane mai putin dotate intelectual ? :habarnam:





#353
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.932
  • Înscris: 21.06.2016
Opera literară? Sa nu exageram, mai toți sintem analfabeți funcțional cind citim James Joyce.

#354
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 honeybee, on 30 mai 2022 - 18:48, said:



Exemple sint perlele de la bacalaureat. Cauta-le pe cele din 2021, si-ai sa te convingi. Posted Image


In anii '80 (1975 ca sa fiu mai exact), un coleg de-ai mei, la intrebarea "Care sunt personajele din Harap Alb", a zis: Setila, Flamanzila, Gerila, Pasarila (Pasari-lati-lungila) si... Urechila. Urechila nu exista, colegul meu nu a luat bacul in acel an. Dar toata lumea s-a distrat.

#355
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Dacă înveți să citești și să scrii, este evident că nu mai ești analfabet. Ori schimbăm definiția analfabetului, ori o modificăm pe cealaltă. Una din două!

Expresia „analfabet funcțional” poate fi o metaforă, cel mult. Dar nu îți poți baza o reformă educațională pe figuri de stil: analfabet funcțional, analfabet absolut, analfabet funcțional matematic, analfabet funcțional creativ, alfabetizare funcțională și cine știe ce expresii se vor mai inventa.
În loc să simplificăm lucrurile, facem totul pt. a le complica și mai mult.

Mă uitam în urmă cu vreun an la testele astea PISA, la care ar trebui să participe elevi de 15 ani. Și mă întrebam: ce anume i-ar motiva să obțină rezultate cât mai bune?
Aproape totul în România se reduce la șmechereli, furturi, fentarea legilor și a regulilor; corupția e în floare, modelele tinerilor sunt vedete de doi bani găuriți. Aproape nimeni nu mai e interesat de logică, istorie, geografie, limba română și alte asemenea „fleacuri” - nu te ajută la nimic în viață; după care ne întrebăm cum e posibil să avem războaie la graniță.

 ConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 21:05, said:

In anii '80 (1975 ca sa fiu mai exact), un coleg de-ai mei...

N-am mai auzit/văzut de foarte mult timp pe cineva care să folosească expresia asta în mod corect.
Dar am o veste proastă: deja Academia Română o acceptă și pe cea greșită!

#356
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.590
  • Înscris: 21.04.2014
Cum zice Academia ca-i corect: un deget de-al meu sau un deget de-ale mele/de-ai mei ? :lol:

Nimeni nu s-a atins nici macar de un fir de par de-al tau. Suna ca naiba "un fir de par de-ale tale" ! :facepalm:

Ati ajuns la o vorba de-a mea, nu de-ale mele ca n-am mai multe la ora asta ! :yawn:

Cum fac academicienii acordul, daca folosesc aceeasi forma la singular si la plural: un coleg de-ai mei/doi colegi de-ai mei ? :rolleyes:



#357
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Asa am invatat, asa folosesc. De-ai mei, de-ale mele. Indiferent cati/cate sunt. "Un sultan dintre aceia ce domnesc peste vreo limba".
PS. Un deget de-ai mei chiar suna interesant.

#358
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.932
  • Înscris: 21.06.2016
V-ati prostit de tot, colegul este al meu, colegii sint ai mei.

#359
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
OK, ramai cu colegii tai, academicienii.

#360
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.863
  • Înscris: 15.06.2007

 Beda_Venerabilis, on 30 mai 2022 - 22:12, said:

Mă uitam în urmă cu vreun an la testele astea PISA, la care ar trebui să participe elevi de 15 ani. Și mă întrebam: ce anume i-ar motiva să obțină rezultate cât mai bune?
Aproape totul în România se reduce la șmechereli, furturi, fentarea legilor și a regulilor; corupția e în floare, modelele tinerilor sunt vedete de doi bani găuriți. Aproape nimeni nu mai e interesat de logică, istorie, geografie, limba română și alte asemenea „fleacuri” - nu te ajută la nimic în viață; după care ne întrebăm cum e posibil să avem războaie la graniță.



N-am mai auzit/văzut de foarte mult timp pe cineva care să folosească expresia asta în mod corect.
Dar am o veste proastă: deja Academia Română o acceptă și pe cea greșită!

Pentru o pensie speciala, atata lucru poate sa faca si Academia Romana.
Au modificat aia legi ca sa scape de acuziatiile de plagiatura diversi "doctori" din ministere si partide.

Eu cand am zis ca profesorii nu-si dau interesul, ca mai dau si ei cu toporul la radacina au sarit unii ca nu, parintii sunt de vina.
De vina este combinatia socio economica in care traim. Si daca parintii sunt varza,  asta nu este o scuza pentru profesori ca sa fie si ei incapabili inutili sau dezinteresati.
Fenomenul (dupa mine -absurd) de a trimite elevii la ore particulare acasa la dascali numite si meditatii a luat o asemenea amploare, incat a ajuns guvernul sa puna problema impozitarii respectivei activitati.  
Adica bai, sunt scolile degeaba? Nu-si pune nimeni problema ca de ce merg atat de multi copii la meditatii? Ca undeva este o problema? No problemo,  tot ce se vede sunt banii pe care invatatorii ii fac "la negru".

 ConstantinDriga, on 31 mai 2022 - 06:13, said:

Asa am invatat, asa folosesc. De-ai mei, de-ale mele. Indiferent cati/cate sunt. "Un sultan dintre aceia ce domnesc peste vreo limba".
PS. Un deget de-ai mei chiar suna interesant.
eh.. doar Eminescu avea talent de a ciopli ceva din aceasta limba de lemn.

 ConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 00:55, said:

Nu e pentru electricitate, ci pentru putere. Macar pe topicul asta sa nu vorbim de mere cand ne gandim la ciocolata.
dar singularul de la contoare il stii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate