Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Analfabetismul functional, "noua realitate" a Romaniei

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#379
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Voi stiti ca pina acum 100 de ani sau cit o fi nici nu exista academia lui peste, da? si cu toate astea limba a fost vorbita si a evoluat. Ca daca era dupa academii (mai ales astea semodicte si politice ca a noastra) acum vorbeam ca neculce.
Limba se schimba mereu de jos in sus nu de sus in jos. Nu vorbim noi cum vrea academia sau chia Pruteanu, ci academia noteaza in papirus cum vorbim noi.
Acum ca asta are niste consecinte neplcute din motive de manelizare sau internetizare e intradevar o problema pe care o inteleg, dar nu ai ce face.
Oricum, e (iar?) ironic ca pe un topic despre analfabetism funtional s-a ajuns la o discutie care nu are nimic de-a face cu anafabetismul functional. Pentru ca unii citesc si nu inteleg despre ce e vorba. Adica sint analfabeti functionali.

Apropo, daca cineva se intreaba ce insemna analfabet functional, e o expresie tradusa cuvint cu cuvint din engleza.

https://www.ncbi.nlm...d social terms.

Sensul s-a mentinut suficient de bine, deci e una din traducerile fericite.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 June 2022 - 02:13.


#380
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 01 iunie 2022 - 02:12, said:

Limba se schimba mereu de jos in sus nu de sus in jos.

Bineînțeles că o limbă se schimbă în funcție de modul în care vorbesc oamenii. Dar asta nu înseamnă că putem vorbi cum ne taie capul.
„Analfabetismul funcțional” ți se pare o expresie venită de jos în sus? După părerea ta, UNESCO, UE și altele sunt „jos” sau „sus”?
Sunt o mulțime de expresii venite de sus în jos. Unele sunt folosite în limbajul popular, altele nu.

Vrăjitorule, cu ce ți-am greșit? De ce ne pocnești cu asemenea articole?
Chiar la început scrie:
„Deși analfabetismul funcțional a fost foarte mediatizat în mass media ultimilor ani, există cunoștințe științifice limitate despre persoanele denumite analfabeți funcționali; definiția, evaluarea și diagnosticul diferențial în ceea ce privește deficiențele numerice și lingvistice aferente sunt rar studiate și controversate.”

„Cunoștințe științifice limitate” înseamnă că nu prea înțelegem cum e cu analfabeții ăștia „speciali” (cu ăia „clasici” e foarte simplu).

Un exemplu de cum nu ar trebui procedat:
Ministerul Federal German al Educației și Cercetării [...] a organizat o strategie națională de reducere a numărului de persoane care nu dobândesc competențe de bază în domeniul alfabetizării. Pentru a explora această problemă, Grotlüschen și Riekmann au construit un sondaj reprezentativ la nivelul gospodăriilor, Level One Study (LEO). Ei au specificat a priori cinci niveluri alfa în LEA (Literalitätsentwicklung von Arbeitskräften; Grotlüschen et al., 2011), cu toate acestea, validitatea acestor cinci niveluri alfa (chiar și a eventualelor limite) nu a fost încă - din câte știm - niciodată evaluată și diagnosticată sistematic. Cu toate acestea, cele cinci niveluri au fost aplicate în LEO. LEA a fost construit pentru a măsura diferitele domenii de competență ale angajaților, inclusiv alfabetizarea, și a avut ca scop sprijinirea învățării și dezvoltării individuale, în loc de a compara o persoană cu o normă socială [...] LEO a urmărit să evalueze persoanele aflate la capătul inferior al spectrului de alfabetizare. Autorii au identificat analfabeții funcționali ca fiind cei care au performanțe de nivelul 1, 2 sau 3 în LEO.”

Deși validitatea acelor niveluri nu a fost evaluată, ele au fost totuși aplicate. Și asta s-a întâmplat în Germania, nu la noi!

#381
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

„Analfabetismul funcțional” ți se pare o expresie venită de jos în sus? După părerea ta, UNESCO, UE și altele sunt „jos” sau „sus”?

Evident ca sint jos, nu sus, ca doar nu sint academii si organizatii lingvistice. Si nici macar nu e vreo inovatie lingistica, e o expresie cu cuvintele din dex.
Binenteles ca am exagerat cu limba de jos in sus, vezi scoala ardeleana.

Quote

Vrăjitorule, cu ce ți-am greșit? De ce ne pocnești cu asemenea articole?

Pai ce treaba ar putea avea analfabetismul functional cu niste detalii lingvistice foarte obscure?

#382
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Mai mult de jumătate din persoanele adulte pe care le cunosc le-aș încadra la analfabeți funcționali; n-au noțiuni elementare de utilizare a PC+ului, nu sunt in stare sa manipuleze cu telefonul un document electronic și să-l transmită prin email unei instituții, nu pot înțelege niste instrucțiuni de folosire a unui device în altă limbă decât cea română și ar mai fi lipsa permisului de conducere pe care unii, mulți, nu-l au din simplul motiv că nu cred că sunt capabili din punct de vedere intelectual să treacă examenul. Desigur, cei cu probleme medicale sau interdicții nu intră aici.
LE
Eu sunt echivalentul modern al celor care nu știau să scrie și să citească în perioada interbelică.

Edited by echoshoworacle, 26 November 2023 - 09:22.


#383
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de ce vârstă au persoanele adulte. Că una e 30, alta e 60-70. Pentru unele persoane mai în vârstă e prea complicat să înţeleagă unele chestii. Iar limbile străine nu erau în general necesare pe vremuri, aşa că şi în cazul în care cunosc o limbă străină, se pot încurca. Iar alţii, consideră că nu au nevoie de anumite chestii.
Eu înţeleg destule. Dar doar cu 2 degete pot tasta şi mi se pare aiureală cum trebuie condusă o maşină cu cutie manuală, adică pentru un schimbat de viteze, atâta polologhie.
Mai nasol mi se pare să nu poţi înţelege informaţia.

#384
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Stai domnule, ce te superi; era doar o constatare statistică nu o insultă adusă cuiva.  Ca un om să fie acuzat că este neinstruit trebuie să poată fi conștient de lucrul asta ceea ce deja...presupune un nivel semnificativ de educație. Eu am constatat târziu să habar n-am de multe, nu cred că mai am timp și putere să recuperez...

#385
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View Postechoshoworacle, on 26 noiembrie 2023 - 09:18, said:

Mai mult de jumătate din persoanele adulte pe care le cunosc le-aș încadra la analfabeți funcționali; n-au noțiuni elementare de utilizare a PC+ului, nu sunt in stare sa manipuleze cu telefonul un document electronic și să-l transmită prin email unei instituții, nu pot înțelege niste instrucțiuni de folosire a unui device în altă limbă decât cea română și ar mai fi lipsa permisului de conducere pe care unii, mulți, nu-l au din simplul motiv că nu cred că sunt capabili din punct de vedere intelectual să treacă examenul. Desigur, cei cu probleme medicale sau interdicții nu intră aici.
LE
Eu sunt echivalentul modern al celor care nu știau să scrie și să citească în perioada interbelică.
Ai dat cu mucii-n fasole de la prima propozitie! si oricum, nu inseamna mai nimic din ce ai enumerat tu!

#386
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Confuzia dintre adjective (care se acorda cu substantivul) si adverbe (care nu se acorda) e frecventa, si nu m-ar mira sa se :legifereze: in urmatoarea editie a DOOM (nu, nu e jocul ala in retea, ci dictionarul care ar trebui sa ghideze corectitudinea limbii romane) :P Multi spun/scriu "analfabeti functionali, bolnavi psihici , detinuti politici etc.

On: intr-adevar, azi cei care nu stiu sa foloseasca cum trebuie un telefon/PC pot fi considerati alfabeti functional, dar ce te faci cu tinerii care invart telefoanele pe degetul mic, dar nu stiu sa inteleaga un text simplu?

#387
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Nu cred ca tytysor asa subtil, ca nu-i Posted Image, cred ca se referea la simpla acordare de gen.

Edited by vrajitoruldinoz, 28 November 2023 - 03:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate