Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Involutia Linux

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Nvidia am.

N-am instalat niciodata VM-uri linux e singurul sistem de operare pe masina respectiva si nu am VM-uri in el, lumea practica asta, VM linux tot sub linux, mai am si alte laptopuri vechi cu linuxul de la acea vreme, cand am schimbat am luat laptopuri fara sistem de operare si  am instalat linux.

Pe asta de pe care postez n-am grafica deloc, decat grafica integrata intel, dar poate fi activata accelerarea grafica in mozilla si atunci face prostii, afisaza aiureli, nu am reusit sa fac captura de ecran, dar pare ca pe display apare ce ar fi trebuit sa proceseze in backround.

Problema este ca daca dezactivez optiunea, rebooteaza cu ea activata.

#56
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Am impresia ca nu ai instalat Intel media driver for vaapi care fiind non-free mai mult ca sigur nu e inclus in distributia folosita.

#57
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostArthos, on 25 aprilie 2022 - 19:06, said:

Intel media driver for vaapi care fiind non-free mai mult ca sigur nu e inclus in distributia folosita.
Cred că Linux e singurul (cult/) OS pentru care trebuie să înveți o limbă cu totul nouă. Garantat că va avea succes cu denumiri din astea UwU

#58
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 15.10.2020

View Postserban57, on 25 aprilie 2022 - 20:02, said:

Garantat că va avea succes cu denumiri din astea
Îți pasă atât de mult de succesul Linux încât am senzația că ai cumpărat acțiuni. :lol:

#59
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Denumirea e data de Intel : https://github.com/intel/media-driver pentru driverul propriu

Attached File  HardwareDrivers.png   63.01K   18 downloads

#60
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incercati sa va inflamati mai putin. Nu are rost...
Plus ca exista un regulament pe care ati acceptat sa il respectati.
Daca incep sa sterg posturile inadecvate, tot voi veti suferi.

#61
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostArthos, on 25 aprilie 2022 - 20:19, said:

Denumirea e data de Intel : https://github.com/intel/media-driver pentru driverul propriu

Attachment HardwareDrivers.png
S-au adaptat și ei cum au putut la nomenclatura Linuxului.

View Posthorny_hornet, on 25 aprilie 2022 - 20:11, said:

Îți pasă atât de mult de succesul Linux încât am senzația că ai cumpărat acțiuni. :lol:
Așa e. Am donat 10 lei la fundația Linux, așa că dețin și eu o parte din kernel ;)

#62
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Mea culpa pentru raspuns la troll, era filtrul custom din uBlock dezactivat . Si in incheiere VAAPI e inventia Intel :>

Edited by Arthos, 25 April 2022 - 21:46.


#63
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Dezactivat?! Cam ca atunci când v-am arătat că experiența Fedora e de cacao și ai început să faci spume, cu toate că ziceai că mi-ai ascuns comentariile?
Eu zic să renunți la uBlock, că dezactivează filtre așa de capul lui :>

PS. Interesant că la nici o oră de când ne-a avertizat moderatorul, tu te-ai și apucat de minciunelele tale instigatoare.

#64
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 15.10.2020

View Postserban57, on 26 aprilie 2022 - 07:23, said:

Cam ca atunci când v-am arătat că experiența Fedora e de cacao
Depinde la ce te raportezi. Părerea mea e că e o experiență foarte bună având în vedere că sistemul de operare e gratuit și liber și e doar o platformă de testare pentru o distribuție enterprise. Eu am încercat BSD-uri, deci Fedora mi se pare ultra-modernă. Cui i se pare că Linux a involuat de-a lungul anilor, să ia o distribuție din anii '90 și să o testeze. Eu am amintiri plăcute cu KDE 3, dar am încercat recent KDE 3 (Trinity) și prefer openbox, chiar dacă KDE 3 e mult mai complet/prietenos decât openbox.

#65
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Am pus un package va-api, dar cred ca nu era versiuea potrivita, nu-mi dau seama daca poate genera conflicte cu vulkan mesa driver, sau daca acest driver free merge corect cu grafica intel integrata, procesorul pe care intampin problema este un intel atom arhitectura gemini lake pe 14nm.

Desi lumea spune ca intel a bagat bani in linux sa mearga cu hardwarele lor, din pacate nu merge cum ne-am dori, linux pe platforma AMD n-am mai incercat demult deoarece n-am mai avut, dar poate merita sa incerc sa fac comparatia cu intel.

#66
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Personal cred ca din anumite puncte de vedere linux e mult mai prietenos pentru novici ca MS, in cazul internet banking sau e commerce in MS sunt amenintari permanente, te poti arde grav la buzunar daca nu te ocupi de problema, si nu-i simplu deloc,plus ca mai circula malware care encripteaza partitii, sunt si destui virusi, anumite apliactii antivirus strica fisierele in win 10(m-am fript personal).
Multe dureri de cap!

Linuxul il configurezi odata cat de cat si nu mai umbli la el.

#67
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View Poststdalionutpwr, on 26 aprilie 2022 - 08:40, said:

in cazul internet banking sau e commerce in MS sunt amenintari permanente, te poti arde grav la buzunar daca nu te ocupi de problema, si nu-i simplu deloc
Te protejeaza si de phishing? :)

View Poststdalionutpwr, on 26 aprilie 2022 - 08:40, said:

Linuxul il configurezi odata cat de cat si nu mai umbli la el.
Daca nu ii faci update-uri si nu instalezi nimic e posibil sa atingi aceasta utopie. :D

#68
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2022 - 08:57, said:

Daca nu ii faci update-uri si nu instalezi nimic e posibil sa atingi aceasta utopie. :D

Customizarea în Linux este mișto atâta timp cât nu atingi nimic.

#69
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Poti rula vainfo in terminal pentru a vedea daca integrata folosita e configurata cum trebuie, pentru alte informatii : https://01.org/linuxmedia

Attached File  vainfo.png   214.5K   12 downloads

La Firefox pagina about:support are toate informatiile necesare si evident poti rula din terminal MOZ_LOG="PlatformDecoderModule:5" firefox pentru a vedea in realtime situatia cand rulezi un video de pe youtube de exemplu

#70
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 15.10.2020

View Poststdalionutpwr, on 26 aprilie 2022 - 08:04, said:

Desi lumea spune ca intel a bagat bani in linux sa mearga cu hardwarele lor, din pacate nu merge cum ne-am dori
Eu am instalat și folosit Linux pe multe PC-uri cu GPU intel și nu am avut vreodată probleme, nici nu am avut de instalat vreun driver.

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2022 - 08:57, said:

Te protejeaza si de phishing? Posted Image
Linux nu te face geniu, dacă nu te duce capul. Deci, nu.

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2022 - 08:57, said:

Daca nu ii faci update-uri si nu instalezi nimic e posibil sa atingi aceasta utopie. Posted Image
Eu nu am avut probleme nici datorită actualizărilor, nici datorită programelor. Poate că problema e între scaun și tastatură.

View Postserban57, on 26 aprilie 2022 - 09:04, said:

Customizarea în Linux este mișto atâta timp cât nu atingi nimic.
Practic, zici că modificările sunt mișto dacă nu le faci, în caz că cineva nu observă lipsa totală de logică. Mie mi se pare mișto să fac modificări în Linux.

Mi se pare interesant că eu nu am probleme cu Linux, o fi vreun fenomen misterios. Sau poate avem de-a face cu trolli. Parcă am trăi într-o dictatură unde unii sunt forțați să folosească Linux, cu pistolul la tâmplă.

#71
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Neah, tu esti "exceptia" aia care confirma regula. :)

P.S. Ti-am demonstrat in nenumarate randuri ca tu si Linux-ul nu prea va intersectati.

#72
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 15.10.2020

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2022 - 10:49, said:

Ti-am demonstrat in nenumarate randuri ca tu si Linux-ul nu prea va intersectati.
Nu ți se pare ciudat că expertul are probleme și novicele nu? Poate că expertul nu e tocmai expert. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate