Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Involutia Linux

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

View Posthorny_hornet, on 10 aprilie 2022 - 17:01, said:

De amuzament, am deschis o imagine ca să pară că e wallpaper:
Attachment Screenshot_20220410_175144.jpg

După cum vezi, sunt afișate statistici despre sistem în bară (SSD, CPU, RAM, internet).

Toate programele deschise din toate workspace-urile apar în bară dacă deselectezi asta:
Attachment Screenshot_20220410_175315.jpg

Ce probleme mai aveai?
Ma refeream la wallpaper individualizat pentru fiecare workspace.
Candva era posibil in Ubuntu, acum nu mai este posibil in nici un linux

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
@gratzi858: Ce menționezi tu nu ține de distribuție ci de DE (desktop environment/engine/cum vrei să-i zici). Spre deosebire de Windows, poți să schimbi aceste DE-uri, indiferent de distribuția de linux pe care o folosești.
Uite un articol despre DE-uri.

#21
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 18:47, said:

Ma refeream la wallpaper individualizat pentru fiecare workspace.
Candva era posibil in Ubuntu, acum nu mai este posibil in nici un linux
Nu m-a interesat problema, dar ceea ce se vede în acea imagine nu e un wallpaper, ci o imagine deschisă cu feh fără decorații. Încerc să zic că dacă chiar vrei ceva, poți să găsești soluții, deși nu mi se pare o problemă reală. Există și varianta Ubuntu Mate, după cum știi.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 18:47, said:

acum nu mai este posibil in nici un linux
E disponibil, depinde ce DE folosesti. Insa cand ai posibilitatea sa alegi in clar aplicatia la Alt+Tab, ce-ti mai trebuie alte sisteme de referinta?
https://extensions.g...reenshot_15.png

#23
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
Am văzut că există plugin și pentru KDE pentru wallpaper diferit pentru workspace-uri:
https://store.kde.org/p/1197828/

#24
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

[...] avea desktop virtual si puteai pune wallpaper diferit la fiecare, ceva ce mi se pare absolut necesar daca lucrezi cu mai multe desktopuri [...]

Astia care nu folosesc laptop-urile si PC-urile pe post de rame foto destepte, petrec foarte putin timp admirand wallpaper-ul de pe desktop(uri).

View Postshiva, on 10 aprilie 2022 - 16:11, said:

Say what? De când? Cum?

https://blog.chromiu...ability-in.html
Cam de prin 15 martie 2021.

Edited by Znevna, 10 April 2022 - 20:15.


#25
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Ok aveti dreptate se poate pune wallpaper individualizat pe Linux Mint xfce,am testat acum.
Dar pe aceasta versiune nu merge nici un efect. La Mac cand schimb desktop este efect slide si se schimba cu 3 degete pe trackpad.
E bine si asa decat nimic. O sa mai testez

#26
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 20:51, said:

La Mac cand schimb desktop este efect slide si se schimba cu 3 degete pe trackpad.
E bine si asa decat nimic. O sa mai testez
Dacă preferi Mac, de ce insiști să folosești Linux? Sunt curios.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postshiva, on 10 aprilie 2022 - 16:11, said:

Nu mai  stiu. De anul trecut, oricum.
Sunt cam legat de Chrome cu parole și semne de carte, altfel le spuneam pa (celor de la Google).

#28
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

View Posthorny_hornet, on 10 aprilie 2022 - 21:00, said:

Dacă preferi Mac, de ce insiști să folosești Linux? Sunt curios.

Pai oricum o sa folosesc Mac, dar pe alt calc vreau sa am windows si un linux

#29
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Cum sa nu aiba efecte menta cu XFCE? Ai vazut in meniu la settings CompizConfig Settings or some shit like that? Te-ai jucat cu el? Si nici macar nu folosesc menta / XFCE / DE. Pentru efecte and shit ai compiz, te joci cu el pana estdi multimit de ce ai obtinut. Sincer insa efecte and shit sunt useless. PC / laptop il folosesti sa faci ceva nu sa te uiti la nu stiu ce efecte inutile. Dar daca tu vrei, go ahead, ai compiz instalat default.

Edited by echoFourZero, 11 April 2022 - 01:56.


#30
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostYOUR_GOD, on 10 aprilie 2022 - 21:59, said:

Nu mai  stiu. De anul trecut, oricum.
Sunt cam legat de Chrome cu parole și semne de carte, altfel le spuneam pa (celor de la Google).
Stii ca se pot exporta?
Iar parole in Chrome de mult nu mai e o idee buna.

#31
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
La mine, desktop 1 arată întotdeauna așa:
Attached File  desktop.png   261.42K   64 downloads

Desktop 2 arată întotdeauna așa:
Attached File  desktop_000.jpg   523.52K   62 downloads

În desktop 3 fac altceva, posibil să fie LibreOffice, GIMP, un film, un pdf, ce-o fi. M-am limitat la 3 desktops, că nu am nevoie de mai mult. Efecte zero, nu văd sensul să folosesc resurse pentru chestii inutile.

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcosmin_235423, on 11 aprilie 2022 - 05:01, said:

Stii ca se pot exporta?
Iar parole in Chrome de mult nu mai e o idee buna.
Știu! Dar mi se întâmplă des sa las un semn de carte pe telefon și apoi să-l accesez pe PC.
Legat de securitate, parilele online reprezintă mereu un risc. Pentru cele care contează, am autentificare in 2 pași și vorba cântecului, un pas în plus.
Eu intru pe net de pe trei dispozitive. Atât. Le știu după nume, IP și las și o urmă de firimituri.

Eu nu știu cum sa scot animațiile și efectele, alții vor sa le aplice. Linux nu este pentru joaca sau impresionat pițipoance, este pentru muncă, pentru lucruri serioase.

#33
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Eu de asta am renuntat la DE (KDE) si de 7 ani merg doar pe i3 si nu m-as mai intoarce la un DE oricare ar fi el. Pentru productivitate un WM e imbatabil mai ales unul care e tiling. Si nu sunt programator. Anyway sunt persoane care prefera briz-briz-uri si astea inca exista si sub XFCE si sub KDE, trebuie doar ca cei care doresc asa ceva sa stea sa se joace cu compzul pana ajung la un rezultat care sa ii multumeasca. M-am jucat si eu cu compiz, acum ~17 ani si in afara de a trage de cub in toate partile nu am gasit teh real use for it. Dar am cunostiinta care folosea compizul. Nu mai stiu acum daca si cum il foloseste.

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io cel mai mult urasc la linux ca nu are litere la partitii. Imi place sa vad C, D, E, F, G, H. Cu doua puncte. Anyway, Windoze a evoluat la modul ca e practic gratis, deci nu mai exista nici un motiv sa te enervezi cu linux daca nu-ti place :lol:

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMosotti, on 11 aprilie 2022 - 13:24, said:

Io cel mai mult urasc la linux ca nu are litere la partitii. Imi place sa vad C, D, E, F, G, H. Cu doua puncte. Anyway, Windoze a evoluat la modul ca e practic gratis, deci nu mai exista nici un motiv sa te enervezi cu linux daca nu-ti place Posted Image

View Postdtd234, on 11 aprilie 2022 - 17:17, said:

Sa platesti pentru windoza e ca si cum ai plati un boschetar de pe strada sa iti sexeze femeia.

Știți că sunteți off-topic, right? Posted Image

#36
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Nici mie nu imi place in ce directie merge linux. Dar,aici pot fi subiectiv ,dat fiind ca utilizatorul linux nu cauta briz brizuri ( ca mine ) ,ci e bazat pe altceva...
Prima mea intalnire cu linux,fedora 9....oau ,mi se parea un OZN pe un amd 2,5 ghz si 1 gb ram ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate