Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Involutia Linux

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Am testat recent cateva sisteme de operare linux si toate mi se par ca au involuat fata de ultima data cand am folosit linux, si anume Ubuntu 6 sau 7 nu mai tin minte exact. La acea vreme ubuntu avea un desktop chiar ok, arata bine, si avea desktop virtual si puteai pune wallpaper diferit la fiecare, ceva ce mi se pare absolut necesar daca lucrezi cu mai multe desktopuri, functia este prezenta si pe mac de multi ani.
Nu stiu cum se compara cu Macosul de atunci ca nu aveam mac, dar era mult peste windows 7 si il foloseam in mod regulat chiar daca imi lipseau unele programe de windows.

Deskop de azi de la ubuntu 20, Linux Mint si altele parca este facut de oameni care nu il folosesc. In Kubuntu au adaugat activities care se suprapune cu virtual desktop si poti pune wallpaper diferit dar este atat de prost implementat ca este inutilizabil. De exemplu in activities manager se re-ordoneaza de fiecare data dupa ultimul care a fost folosit. Doar acest aspect il face inutilizabil. Si nici nu are previews de aplicatii in manager. Si  aplicatiile nu se vad care sunt deschise pe alt activity in bara de stare, valabil si la virtual desktop.
Apoi nu exista aplicatii care sa afiseze statistici despre sistem in bara de stare.
Exista doar widgets care la fel sunt inutilizabile ca nu vreau sa inchid toate ferestrele ca sa vad ceva widget.
In mac exista astfel de aplicatii precum istatmenus.

Si interfata la toate este cam inconsistenta fata de ubuntul vechi. Efectele de tranzitie sub cele de la ubuntu vechi cand nici nu existau placi video foarte performante.
Concluzia,in acest moment MacOs pare sa fie la ani lumina de restul. Windows 10,11 macar evolueaza incet incet, dar linuxurile au luat-o in directia opusa si este deprimant pentru ca acum cativa ani desktop linux era foarte ok, dar erai blocat in windows din cauza unor programe windows. Acum este invers, nu mai sunt programe care sa te tina blocat in windows, dar desktop linux a devenit aproape neutilizabil in mod productiv

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Wallpaper, statistici in bara si ce mai spui reprezinta mofturi. Tu ai de lucru cu aplicatii utile, nu admirat culoii si desene.

E o schimbare, se trece la un alt sistem grafic mai bun (se renunta la X11 si intra in scena Wayland) si tot ce se rescrie mai contine si probleme. Dar giumbuslucurile de care spuneai nu e nevoie.

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

Windows 10,11 macar evolueaza incet incet
Si astia au schimbat multe in folosofia lor, aplicatiile UWP vs Win32. De unde si nemultumirea multora.

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2022 - 11:59.


#3
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pai tocmai asta e ideea, ca nu vreau giumbuslucuri cum e widgets cu ceasuri, meteo, si alte inutilitati.
Statistici pentru cpu, disc, in bara sunt necesare pentru ca este bine sa fii informat despre ce se intampla cu resursele in timp ce lucrezi.
Desktop virtual cu wallpaper diferit este esential pentru productivitate.
Daca are acelasi wallpaper sau se re-ordoneaza dupa activitate trebuie sa iti reconfigurezi sinapsele creierului de fiecare data cand treci pe alt desktop

Cei de la windows si-au dat seama de asta si in ultimele actualizari am auzit ca au introdus posibilitatea de a schimba wallpaper la desktop. Nu stiu exact cum este ca nu am testat.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu vad fundalul de pe deskop, stau si comut intre aplicatii. Afisarea permanenta a resurselor presupune consum inutil din punctul meu de vedere.

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2022 - 12:13.


#5
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Probabil nu lucrezi cu multe aplicatii, sau nu lucrezi cu mai multe desktop si atunci nu stii ce pierzi.
Daca ai prea multe aplicatii pe un singur desktop pierzi timp cand comuti intre ele pentru ca trebuie sa distingi care e care.
Dar daca sunt impartite cate 3-4 aplicatii pe cate un desktop este mult mai usor de lucrat cu ele. Si daca au wallpaper diferit sau macar culoare de fundal diferita nu mai ai acel delay ca sa distingi pe care desktop esti

Edited by gratzi858, 10 April 2022 - 12:18.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ba lucrez cu mai multe. Si aleg in cunostinta de cauza (vad imaginea, numele aplicatiei pe care o aleg) nu dupa alte ghicitori.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Și eu am testat acum ani. Nu am avut succes. Am un an și jumătate de Linux Mint, fără Windows și îmi dau seama pe zi ce trece, ce bine gândit este.
Poate ești amator de Windows, nu știu. Eu folosesc Office la serviciu și am reușit sa ma descurc și așa, deși tabelele făcut in aplicația mea, nu sunt compatible cu Office. Dar este ceva peste care pot trece.
Interfața de Mint este funcțională. Nu SF-uri. Poți sa o faci cum vrei. Trebuie da știi ce vrei și cum sa ajungi acolo, dar limita este cerul. Dpdv al interfeței, Mint este un fel de Android. Deci, nu văd ce ai reproșa pe acest plan.
Singurul lucru închis oe care îl folosesc este Chrome, de când Google a blocat sync-ul lui Chromium. În rest, surse deschise și ma simt nelimitat.
Dat, a trebuit sa ma adaptez, dar a meritat.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 10 aprilie 2022 - 11:59, said:

Wallpaper, statistici in bara si ce mai spui reprezinta mofturi.


Chiar asa, numai babele au nevoie de UI in Linux. Aia adevarati fac gauri in tastatura. Posted Image

#9
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2014
Ubuntu 22 a evoluat spre touchscreen-uri+monitoare multiple(sau workspace-uri multiple). S-a ajuns la gnome 42/gtk4. Dark mode sau alta tema.
Și snap-urile au evoluat (cum este uwp-ul la windows).

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
ce treaba are linuxu' cu ui-ul Ubuntu si ce manele cu wallpapere mai zici tu acolo?

Edited by laffin, 10 April 2022 - 14:01.


#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

Încă există Ubuntu cu interfața veche, se cheamă Ubuntu Mate, folosește-l cu încredere. :)
https://ubuntu-mate.org/

#12
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

Cam care e nivelul de cunostiinte GNU / Linux de care dispui pentru a trage concluzia ca exista o involutie in lumea GNU / Linux. Acu' doar ai mentionat 2 distributii din aceiasi familie. Cat despre widgets eu nu vad asa ceva in pozele de mai jos. Dar nici nu imi este frica sa folosesc un WM in loc de DE.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
tu te referi ca aspect din ce vad, nu performanta...
si eu sunt „conservator” iar Ubuntu e departe de conservatorism :)
acuma ubuntu 6/7 a fost mult in urma
interfete gen xfce sau mate chir si enlightement au ramas constante, incearca sa foloseste o interfata mai putin bombastica, pe ubuntu sau nu.
sunt si distributii care nu au facut schimbari mari in interfete...

#14
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postiladi, on 10 aprilie 2022 - 12:56, said:




Chiar asa, numai babele au nevoie de UI in Linux. Aia adevarati fac gauri in tastatura. Posted Image

E clișeu, dar face treaba instant.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

[...]Acum este invers, nu mai sunt programe care sa te tina blocat in windows, dar desktop linux a devenit aproape neutilizabil in mod productiv
Din contră, cel puțin în KDE. Unificarea UI-ului, rezolvare de buguri inervante, trecerea la Wayland - o muncă imensă care se vede. Cu Alt+F2 pot deschide rapid "task managerul" să văd consumul de resurse. Cu Alt+F4 îl închid.

View Postiladi, on 10 aprilie 2022 - 12:56, said:

Chiar asa, numai babele au nevoie de UI in Linux. Aia adevarati fac gauri in tastatura.
Poți strica tastatura și din Windows. Numa' să scrii destul cod.

View PostYOUR_GOD, on 10 aprilie 2022 - 12:49, said:

[...]Singurul lucru închis oe care îl folosesc este Chrome, de când Google a blocat sync-ul lui Chromium[...]
Say what? De când? Cum?

#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Alegi o distributie Linux ca OS pentru home use doar daca esti masochist, as spune idem si work use doar ca aici mai sunt exceptii.

#17
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View Postgratzi858, on 10 aprilie 2022 - 11:44, said:

De amuzament, am deschis o imagine ca să pară că e wallpaper:
Attached File  Screenshot_20220410_175144.jpg   258.68K   95 downloads

După cum vezi, sunt afișate statistici despre sistem în bară (SSD, CPU, RAM, internet).

Toate programele deschise din toate workspace-urile apar în bară dacă deselectezi asta:
Attached File  Screenshot_20220410_175315.jpg   82.41K   96 downloads

Ce probleme mai aveai?

#18
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLensFlare, on 10 aprilie 2022 - 16:43, said:

Alegi o distributie Linux ca OS pentru home use doar daca esti masochist, as spune idem si work use doar ca aici mai sunt exceptii.

De ce spui asta? Sunt economist, nu sunt ITist, nu tin servere. Folosesc Ubuntu pe calculatorul personal. La servici folosesc windows, dar acasa folosesc ubuntu. Nu stiu despre ce involutie vorbiti voi aici, mie imi place ubuntu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate