Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca sotia ar cistiga de 2, 10 sau chiar 40000 de ori mai bine decit mine, as fi extrem de bucuros.

#74
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View PostGroh, on 03 august 2022 - 20:05, said:


N-as zice ca-s idei din vremuri demult apuse. Asta-i inca norma sociala romaneasca. Si-i corecta dpdv evolutionar. Barbatul trebuie sa fie in stare sa sustina femeia si urmasii sai. Oricat ne-am suci si am cauta explicatii nu avem cum sa ocolim un dat evolutionar.

Ori daca ajungi in situatia in care ea sa castige de t ori mai mult decat tine te afli-n afara paradigmei evolutionare. Si n-am o statistica la indemana, da' pariez ca numarul femeilor care accepta sa stea cu unu' mai putin potent financiar decat ele este al dracului de mic..

#75
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostEv_eee, on 04 august 2022 - 16:53, said:

N aș putea fi în relație cu unul care nu se descurcă financiar. Ah, că se întâmplă să existe perioade în care eu să câștig mai mult, ok. Dar să fie o constantă în viața de cuplu, nu. Mai devreme sau mai târziu tot vor apărea frustrări. De ambele părți.
Deci daca el e inginer si castiga 3K euro net pe luna si tu neurochirurg si castigi 8K euro net pe luna e nasol sau cum ?

#76
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostArhanghelul_Mihail, on 04 august 2022 - 21:23, said:



N-as zice ca-s idei din vremuri demult apuse. Asta-i inca norma sociala romaneasca. Si-i corecta dpdv evolutionar. Barbatul trebuie sa fie in stare sa sustina femeia si urmasii sai. Oricat ne-am suci si am cauta explicatii nu avem cum sa ocolim un dat evolutionar.

Ori daca ajungi in situatia in care ea sa castige de t ori mai mult decat tine te afli-n afara paradigmei evolutionare. Si n-am o statistica la indemana, da' pariez ca numarul femeilor care accepta sa stea cu unu' mai putin potent financiar decat ele este al dracului de mic..

Pai ma doare undeva de statistici.
Inseamna ca sunt norocos:ma incadrez in procentul ala al dracului de mic -)))

#77
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 12.07.2022

View Postro_explorer, on 04 august 2022 - 21:49, said:

Deci daca el e inginer si castiga 3K euro net pe luna si tu neurochirurg si castigi 8K euro net pe luna e nasol sau cum ?

Voi vă gândiți și raportați la prezentul vostru. Păi acum sunteți căsătoriți, probabil, de zeci de ani. Nu mai există nevoia aia de a confirma a bărbatului. Căsătoria a devenit probabil doar un parteneriat business, vă plătiți ratele, școlile copiilor și aia e.

Dar, la început, bărbatul simte nevoia să confirme că poate fi un provider pe care femeia se poate baza. Iar femeia simte nevoia să fie protejată. Și financiar. :)

#78
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Pai și nu poate fi provider pe care femeia se poate baza chiar dacă castiga mai puțin ca ea?

#79
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Femeile: egalitate intre sexe, equal pay, etc etc.
Tot femeile: sa fim protejate, barbatul sa fie provider...?

Oameni si oameni, cupluri si cupluri. Cel mai bine, inainte sa-si aleaga fiecare jumatatea sa intretina niste discutii lungi si interesante despre principii de viata, viitor, cariera, and so on and so forth cu 'the next to be' si cand ajung la 40 de ani sa nu mai fie surprinsi, pe principiul "eu m-am jucat CS:GO toata viata iar ea pare-se ca vrea doar sa-si arate cremvurstii la Navodari, sa saliveze Buhnici"?!

Edited by Immortal, 05 August 2022 - 09:07.


#80
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Postcatalina1, on 05 august 2022 - 08:33, said:

Pai și nu poate fi provider pe care femeia se poate baza chiar dacă castiga mai puțin ca ea?

Pai cum sa fie provider daca el castiga mai putin ca ea?

#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai dupa ce depasesti un venit care sa asigure un trai confortabil, restul e bonus si nu mai conteaza in calculele astea.

Te intreb si pe tine: el castiga 3000 euro si ea 8000 euro. Este vreo problema (in orice tara din lumea asta)?

#82
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View PostArhanghelul_Mihail, on 05 august 2022 - 17:09, said:



Pai cum sa fie provider daca el castiga mai putin ca ea?
Ideea e SA POATA FI provider dacă situația o cere.

Edited by catalina1, 05 August 2022 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate