Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut o discutie foarte interesanta pe tema asta cu un coleg de birou. El 27-28 de ani, ea 31-32. El e IT-ist, pe mentenanta, ea medic stomatolog, aparent foarte buna pe ceea ce face.

Colegul zice ca se simte incomodat de faptul ca ea castiga aproximativ de 2 ori si ceva mai mult ca el, lunar. L-am intrebat daca ea il preseaza in vreun fel legat de asta (pretentii de vacante scumpe, sau similar), pare-se ca nu e cazul. Din ce stiu, nu locuiesc impreuna.

Acum, dincolo de situatia amoroasa a celor doi, sunt curios la modul general, de parerea ambelor sexe.

Ca barbat, te-ai simti incomod daca sotia/prietena ar castiga mult mai mult decat tine? Excludem ideea in care esti o lepra nenorocita, si consideram doar cazul in care diferenta tine strict de activitate, ca in cazul de mai sus. Ca tehnician IT nu poti vreodata sa castigi cat castiga un stomatolog.

Ca femeie, te simti trasa in jos de un partener care castiga sesizabil mai putin, chiar daca sunteti compatibili din alte puncte de vedere (personalitate, gandire, hobby, sex)?

Aparent, atunci cand partenera este cea care castiga mai mult intr-un cuplu, statistica arata ca sexul se reduce si rata divortului creste.

Edited by Ann0nyym0us, 01 April 2022 - 08:53.


#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Aici eu chiar nu m-as supara!La mine intotdeauna nevasta-mea a castigat mai mult ca mine,nu cu mult,dar era peste!Banii oricum intra in "cosul" comun al familiei!
Imi vine si o gluma in cap....Daca vine nevasta acasa bucuroasa ca a primit o marire de salariu sau o avansare,nu o pupa pe gura in ziua aia!

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Irelevant cazul acela pentru ca nu locuiesc impreuna. Nu pare o relatie serioasa.
Pe mine nu m-ar deranja deloc.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Eu personal n-am fost in situația asta, cu asa mare discrepanta. Cred ca incomod ar fi poate la momentul cand planuiesti ceva. Cel cu venituri mai mari poate e invatat cu un anumit stil de viata. La... 2500 de euro pe luna net, in Romania, iti permiti sa zbori un weekend pe luna pana in Italia, sa te plimbi prin Roma si sa bei o cafea la Coliseum. La, sa zicem 700-1000E, nu-ti prea mai permiti. Nu cred ca mi-ar fi comod sa compenseze ea mereu cheltuielile.

 Sef-chenko, on 01 aprilie 2022 - 09:13, said:

Irelevant cazul acela pentru ca nu locuiesc impreuna. Nu pare o relatie serioasa.

Poate e fix asta un obstacol in a avansa relatia la punctul ala :scratchchin:

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
vai ce mi-aș dori să-mi dea și mie cineva bani măcar odată

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu are nici o importanta cât câștiga doamna. Cu cât mai mult cu atât mai bine ne este amândurora.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Prost mare ala,nu-si face griji ca altu o are mai marre?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Asta cu "incomod ca are sotia/iubita salariu mai mare" se aplica doar in relatiile nesigure, cu probleme. Sau daca sunt doar iubiti, in perioada in care relatia inca nu e cimentata bine.

Banii sunt doar un subiect, dar se poate inlocui cu orice altceva: ca are masina mai mare, ca parintii sunt mai bogati, ca are prieteni mai apropiati, etc. Nu zice nimeni ca trebuie sa fii de acord cu orice in relatie, dar ori accepti chestiile diferite, ori nu accepti si-ti vezi de drum.

#9
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 09:30, said:

La... 2500 de euro pe luna net, in Romania, iti permiti sa zbori un weekend pe luna pana in Italia, sa te plimbi prin Roma si sa bei o cafea la Coliseum.
Daca iti fac lista de cheltuieli lunare s-ar putea sa constati ca iti permiti o ... laie. Si lista aia nu implica nimic extravagant.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
[...]

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

Colegul zice ca se simte incomodat
Deci el are o problema. Pacat, in loc sa se bucure de viata. Se pare ca filozofia lui de viata e ca ala care are bani mai multi e mai superior si trebuie sa fie musai barbatul. Asta o sa-i aduca necazuri cand o avea familie.

Ar trebui sa ia lectii de la nenea asta: [ https://d1grj1r615atwi.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/12/27154405/ted.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 01 April 2022 - 10:05.


#11
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am fost in situatia asta. Sotia ( pe atunci iubita ), castiga mai mult. Locuiam impreuna.
Acuma sincer depinde cum se pune problema, noi nu am avut treaba, banii erau la comun si sunt la comun.
De ce conteaza care aduce mai mult, atata timp cat fiecare trage pentru relatie, pentru un bun comun.

Am discutat asta si cu alti prieteni, eu am ajuns la o concluzie, daca esti orgolios ca persoana, si iti place lauda etc ( nu generalizez, dar in mare parte din ce am observat eu ), atunci conteaza care aduce mai mult in casa.

Momentan aduc eu mai mult, ghici ce? La fel dormim :-D

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 ceanu1980, on 01 aprilie 2022 - 09:46, said:

Prost mare ala,nu-si face griji ca altu o are mai marre?

Ma gandesc ca, daca nu prea ai altceva de oferit in afara de bani, ajungi sa-ti fie teama ca pleaca Xuleasca la altul cu inca un zero in coada la salaru. Dar daca ea e pe piz banii ei, mai conteaza?

 matrwe, on 01 aprilie 2022 - 09:59, said:

Daca iti fac lista de cheltuieli lunare s-ar putea sa constati ca iti permiti o ... laie. Si lista aia nu implica nimic extravagant.

Discutam aici de o persoana fără copii si eventual fara un credit ipotecar. Si cred ca depinde si de zona.

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Banii salveaza/rezolva relatia? Cu sotia/nevasta mea, am avut nenumarate rasturnari de situatie. La inceput castigam jumatate din salariul ei, apoi castigam intr-o zi cam cat ea intr-o luna (ceva mai mult decat atat). Apoi a inceput ea sa castige mai mult decat mine (dublu), apoi nimic niciunul iar eu salariu iar ea salariu dublu si la 52 de anisori a venit sfarsitul... Cancerul nu negociaza...
Asa ca... banii conteaza mai putin.

Edited by e_bulu, 01 April 2022 - 10:12.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

El 27-28 de ani, ea 31-32.
El e IT-ist, pe mentenanta, ea medic stomatolog, aparent foarte buna pe ceea ce face.
Colegul zice ca se simte incomodat de faptul ca ea castiga aproximativ de 2 ori si ceva mai mult ca el, lunar.
....
Ea e la varsta cand cauta unu (mai) permanent, el e fraierul baiatul gasit (momentan)
Daca ea va gasi un domn mai potent financiar va face schimbul imo Posted Image

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

...
Ca femeie, te simti trasa in jos de un partener care castiga sesizabil mai putin, chiar daca sunteti compatibili din alte puncte de vedere (personalitate, gandire, hobby, sex)?
SIGUR se simte, dar cum ziceam e presata de varsta Posted Image
Daca ea avea 25 de ani crezi ca-i dadea atentie lui de 21 ?
Clar nu !

[ https://media.giphy.com/media/d7ST8haqc6vZTggIbQ/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 01 April 2022 - 10:19.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

Ca tehnician IT nu poti vreodata sa castigi cat castiga un stomatolog.

Sa se simta norocos ca nu-i fortat sa evolueze profesional.

Daca partenera era casier la magazin si se chinuiau cu banii de pe o zi pe alta era mai bine?

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017
Nu m-ar deranja....chiar m-as bucura sa castige mai mult decat mine.

#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

Am avut o discutie foarte interesanta pe tema asta cu un coleg de birou. El 27-28 de ani, ea 31-32. El e IT-ist, pe mentenanta, ea medic stomatolog, aparent foarte buna pe ceea ce face.

Colegul zice ca se simte incomodat de faptul ca ea castiga aproximativ de 2 ori si ceva mai mult ca el, lunar.

Colegul e stupid.
Nu ai ce ii face, asa e din "fabrica".
Redu conversatiile cu el la strictul necesar.
Spre binele tau.

Nu uita, timpul e cea mai pretioasa resursa din univers.
Conversatiile cu el reprezinta timp pierdut.

Edited by marius.bunu, 01 April 2022 - 10:27.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 marius.bunu, on 01 aprilie 2022 - 10:26, said:

Colegul e stupid.
Nu ai ce ii face, asa e din "fabrica".
Redu conversatiile cu el la strictul necesar.
Spre binele tau.

Nu uita, timpul e cea mai pretioasa resursa din univers.
Conversatiile cu el reprezinta timp pierdut.
ce pacat ca nu exista buton de dislike...

Aaah stai, user vechi, daca ai >40 de ani esti alta generatie si nu stii cum e treaba acum.

Edited by sirgoofy, 01 April 2022 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate