Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostImmortal, on 01 aprilie 2022 - 16:47, said:

Sa-mi fie cu iertare, da' cam cum ati reusit paralela din relatia dvs cu problema @OP? Faptul ca jumatatea dvs "s-a schimbat", "a manipulat" si, intr-un final, relatia dvs s-a incheiat n-are nici in clin, nici in maneca cu faptul ca prietena @op-ului castiga extrem de bine, data fiind specializarea intr-un domeniu extrem de banos.
Pastrand firu' asta (...) al gandirii, prietena ...prietenului OPului nu se poate cupla decat cu un estetician sau vreun chirurg de top, altfel, nu-i asa, banii ei vor fi mai multi si "asta genereaza probleme". Timp in care, fara sa fim deloc sexisti (/s), un dr stomatolog se poate cupla cu absolut oricine, mai ales daca fata e mai tanara (1) si mai frumoasa (2), pentru ca "asa e firesc".

@all - Te-ai fi gandit ca cei cu jde ani de zile de SP au prins ceva info chiar si fara sa vrea si s-ar mai fi destupat...?
LE: Si, chiar daca ma repet, dpmdv, problema e simpla: focusul e pe sine. Daca 'persoana cealalta' te completeaza, te face sa te simti bine, e all good, go for it. Daca-ti faci alegerile in functie de alegerile "lu Immortalu' de pe SP", atunci poate ca-i fix zero relevanta salariului, problema fiind la ce-i in tartacuta. Hraneste tartacuta, si-o sa-ti fie bine, iar dac-o hranesti extre, de mult intr-un domeniu extrem de cautat, o sa fie si bani.
Si, in meciul "barbatul care castiga mai bine" vs "egalitatea intre sexe", poate ca n-ar fi rau s-alegem corect. again, dpmdv.


All nice an dandy ( totul frumos si dandy ) realitatea e un pic altfel de cum iti imaginezi tu ca decurg lucrurile. Eu vorbesc de mine, de cazul meu, poate generalizez si cumva dau o maniera personala la ideea in sine cum ca ce bine ar fi ca sotiile ori partenerele sa castige de 2-3-4-5 ori mai mult decat sotiii lor.
Eu iti spun clar ca nu vei putea accepta la infinit chestia asta, te va deranja, si nu prin prisma castigului ( Doamne Ajuta sa fie cat mai multi ) ci prin prisma faptului ca cel de langa tine are o optica diferita despre tine, si modul in care esti calificat / tratat, ca o reflexie va fi cumva oglindita si in relatiile cu familia apropiata, si cu prietenii apropiati ori te miri cine cand mergi impreuna la un magazin si te pune intr-o situatie cumva jenanta, in care te da la o parte si ia cumva comanda situatiei si o resolva.
Toate astea sunt ca o picatura chinezeasca, daca nu cumva isbucnesc mai devreme intr-o cearta in toata regula. Eu vorbesc din experienta, tu vorbesti din ce crezi tu ca ar fi si ca ar patzi.
Da fosta sotie este medic stomatolog, avea doua puncte de lucru la momentul cand ne-am cunoscut, si o afacere OK considerand Romania la nivelul din 2004, clar castiga mult mai mult decat mine, avea 3 medici care inchiriau spatiul / 3 cabinete individuale si avea un medic tanar angajat care lucra full-time si 2 asistente pentru cei care veneau la operatii ori erau prezenti full time. ( norma intreaga ) , nu am inteles niciodata cat castiga, fiindca era un subiect TABU, cumva in casa aia toate se vorbeau asa in dodii in prezenta mea, cumva ma simteam exclus din "ordinea de zi" era o casa mare, cu parintii ei ( divortati ) dar care veneau zilnic impreuna "la sediu" din motive financiare care ii uneau, cu femeia in casa, cu un gradinar ( ocazional ) si cu multe rude care se perindau pe acolo ( veneau si plecau ca la gara) dupa ce mancau si erau omeniti cum trebuia.
Deci acolo eu ma simteam ca un "om in plus" un "apendice" care eram "tolerat" sa spun asa, din cauza unei simple clauze ( ca veneam din afara ) si ofeream o oportunitate pe care ea nu o avea la anul 2004. M-am facut "luntre si punte" sa dau bine la familia ei extinsa si la toate afacerile ce le aveau ei acolo, din nefericire eu trebuia sa ma intorc la Toronto sa imi pot tine slujba, pe mine nu ma scuza nimeni pentru faptul ca nu mergeam la munca 1-2-3-4 saptamani, cum putea ea sa o faca din cauza ca banii veneau oricum din alte surse.

#56
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Alo, dar cat credeti ca, castiga doamna medic stomatolog ? Sau ce-o fi..

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEASTERN_TIME, on 01 aprilie 2022 - 18:56, said:


Da fosta sotie este medic stomatolog, avea doua puncte de lucru la momentul cand ne-am cunoscut, si o afacere OK considerand Romania la nivelul din 2004, clar castiga mult mai mult decat mine, avea 3 medici care inchiriau spatiul / 3 cabinete individuale si avea un medic tanar angajat care lucra full-time si 2 asistente pentru cei care veneau la operatii ori erau prezenti full time. ( norma intreaga ) , nu am inteles niciodata cat castiga, fiindca era un subiect TABU, cumva in casa aia toate se vorbeau asa in dodii in prezenta mea, cumva ma simteam exclus din "ordinea de zi" era o casa mare, cu parintii ei ( divortati ) dar care veneau zilnic impreuna "la sediu" din motive financiare care ii uneau, cu femeia in casa, cu un gradinar ( ocazional ) si cu multe rude care se perindau pe acolo ( veneau si plecau ca la gara) dupa ce mancau si erau omeniti cum trebuia.
Deci acolo eu ma simteam ca un "om in plus" un "apendice" care eram "tolerat" sa spun asa, din cauza unei simple clauze ( ca veneam din afara ) si ofeream o oportunitate pe care ea nu o avea la anul 2004. M-am facut "luntre si punte" sa dau bine la familia ei extinsa si la toate afacerile ce le aveau ei acolo, din nefericire eu trebuia sa ma intorc la Toronto sa imi pot tine slujba, pe mine nu ma scuza nimeni pentru faptul ca nu mergeam la munca 1-2-3-4 saptamani, cum putea ea sa o faca din cauza ca banii veneau oricum din alte surse.

Nu stiu daca imi e foarte clara analiza ta.
Mi-e teama sa nu fie deviata de faptul ca nu rezonai cu ea (din diferite motive), si atunci analiza ca "nu e bine ca ea castiga mai mult", nu stiu daca se aplica aici

Eu stiu clar ca nu mi-ar da pace faptul ca ea ar castiga mai mult decat mine.
Nu pot explica de ce.
Consider o nenorocire.
O fi alpha, naiba stie

#58
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
S-a discutat un pic pe subiectul asta, nu gluma.

Sunt intr-o relatie de 14 ani cu acum actuala sotie. La inceput castigam amandoi aproape la fel.
Apoi a fost o perioada cand ea castiga cu MULT mai mult ca mine. Ea avocat, eu programator entry level. Mai mult script kiddie ca sa fie mai clar.
A fost OK, chiar foarte ok.

Dar probabil pentru ca eram si tineri. Cum nu ne lipsea strictul necesar, restul banilor, indiferent de cine ii producea, erau ai nostri si puteam sa facem ce doream amandoi cu ei. Fie vacante, fie mici cadouri, erau ai nostri, nu ai ei sau ai mei.

Cu timpul s-a schimbat situatia, crescandu-mi si mie tariful, si implicit salariul lunar. De 5 ani castig probabil de 3 ori mai mult ca ea, insa tot ai nostri sunt banii.

Cred ca este foarte important si cum privesti situatia financiara.
Daca esti genul de om pentru care banii sunt totul, mereu o sa fie o discutie pe tema asta cu perechea.

Daca te gandesti la binele comun, atunci nu o sa apara probleme.

Ceva v-a unit la inceput, si nu au fost banii(in cazurile fericite :)) )


La polul extrem, am un amic.

El radiolog, ea stomatolog, ca sa fie in tema cu OP.

Desi el castiga FOARTE bine lucrand in UK, cred ca peste 8,000 lire, ea castiga in jur de 18,000 si il distruge pe amicul meu.

Evident, isi pot permite orice chiar si din salariul lui. Insa asta nu e deajuns. Pt el, e o lovitura directa in barbatia lui.

Deci, fiecare cu ce-l doare.

Stiti cum e vorba aia, ca banii nu pot cumpara fericirea. Asta e adevarat doar cand nu stii de unde sa cumperi :)))
Asa si cu cei loviti in orgoliu de salariul sotiilor.

#59
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Stai iu calm, teic it izi.

Edited by Kiddosu, 01 April 2022 - 23:50.


#60
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View Posterror2006, on 01 aprilie 2022 - 18:58, said:

Alo, dar cat credeti ca, castiga doamna medic stomatolog ? Sau ce-o fi..

Cat castiga ? Nu am nici cea mai vaga idee, doar ce pot sa iti soun era ca taica-sau la 3 luni mergea in Germania unde depunea banii intr-un cont bancar de acolo, el lucrase in Germania ca diriginte de constructii civile pe contract timp de 10 ani de zile inainte, si pesemne inca avea cont deschis acolo. Deci ca sa faci un drum de 1000 de km dus pana la Frankfurt la 3 luni trebuie sa ai un motiv destul de serios sa o faci. De asta la divort nu am putut dovedi ca are venituri mari din cauza ca ce declarau la fisc era ridicol, abia daca iesea ceva profit

Edited by EASTERN_TIME, 02 April 2022 - 02:54.


#61
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004

View PostEASTERN_TIME, on 01 aprilie 2022 - 18:56, said:

[...]
Toate astea sunt ca o picatura chinezeasca, daca nu cumva isbucnesc mai devreme intr-o cearta in toata regula. Eu vorbesc din experienta, tu vorbesti din ce crezi tu ca ar fi si ca ar patzi.
[...]


Eu vorbesc din principiu, tu vorbesti, intr-adevar, dintr-o experienta...RATATA. Poate ca totusi ar fi frumos sa lucrezi mai mult la relatiile personale si mai putin in a-i sfatui pe altii ce sa faca, dat fiind, intelegi tu, "experienta" despre care vorbesti? Ca nu-i cea mai pozitiva. E, intr-adevar, un sut in fund, un lucru din care tragi invataminte, dar ma-ndoiesc ca-s cele corecte.

Pe langa cazul prietenului @op-ului, eu am niste baieti de invatat mult mai indeaproape. Si, oricat de impotriva curentului as fi, o sa-i invat sa-si aleaga ce meserie/career path le face cu ochii mai mult, iar prietena/sotia sa fie neaparat una care, deep down, va accepta situatia financiara si cariera lor. Cat despre parerile astea de macho si experienta lui @EASTERN_TIME de pe softpedia, poate-o sa fie un moment sa le explic si despre asta, insa pana atunci consider ca barbatii 'adevarati' (cam intr-acolo da topicul) sunt cei seriosi, muncitori si care castiga bine si nu neaparat cei care castiga mai bine decat jumatatea lor.

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostEASTERN_TIME, on 02 aprilie 2022 - 02:53, said:

taica-sau la 3 luni mergea in Germania unde depunea banii intr-un cont bancar de acolo,

Asta suna ca poveștile pe care le auzeam de la spărgătorii de seminte din fata bodegi de la bunica-mea din sat.
Auzi tu... La fiecare 3 luni mergea ala cu valiza de cash ca sa ii depună într-o banca din Germania. Ca, deh, își permite sa călătorească 1000 de km la 3 luni...
What the fuck?

Sincer (și îmi asum consecințele acestei declarații) cred ca stimabilul @eastern_time pur și simplu și-a ratat căsnicia și viata în general și acum a găsit o cale sa își refuleze frustrările.

#63
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Ce discuții interesante aveți voi acolo la birou. La mine se discută mai mult despre vreme.

În altă ordine de idei, aș fi fericit să câștige nevasta mult mai mult decât mine, ne plătim casa mai repede.
Da știu ai zis că situația asta se exclude. Păi atunci chiar nu are nicio importanță.

View Postro_explorer, on 04 aprilie 2022 - 00:08, said:

Auzi tu... La fiecare 3 luni mergea ala cu valiza de cash ca sa ii depună într-o banca din Germania. Ca, deh, își permite sa călătorească 1000 de km la 3 luni...
Da și mie mi s-a părut amuzantă povestea.
Pare scoasă dintr-un film cu nea Mărin.

#64
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Da, pare scoasa din film, dar tu stiai ca exista caini care miros banii  ? adica cashul ? eu habar nu am avut, dar se pare ca ei stiau lucru asta... tu stiai ca astia aveau legaturi cu lumea interlopa ? eu habar nu am avut, am aflat doar la nunta cand am vazut ce cefe late au venit, si mai ales un incident halucinant care pare rupt din film... cand ne-am intors din periplul teatrul national din Arad - Catedrala din Arad, ca sa mergem la restaurant cu coloana de masini, un sofer turc in apropierea catedralei a intrat in coloana de masini de la nunta, cand au oprit la stop au sarit de pe motociclete si din masini cu arme albe ( lanturi - bastoane de baseball de aluminiu, ori alte arme contondente ) si l-au tras pe ala din cap tractorul de la TIR si l-au bruscat intr-un mod extrem de violent. Astia erau prietenii lor, amicii familiei lor, sefi de baruri, de sali de jocuri, de biliard si pacanele, astia erau cei care aduceau marfa din Germania si o plasau

#65
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Si sa iti mai dau un detaliu, posibil minor dar luat in ansamblu dupa ce am vazut - atat cat am putut vedea, prietena-concubina lui taica-sau dintre toti oamenii din lume posibili stii ce lucra ?

Era vaneshitza la vama Nadlac… cand am aflat incidental ca nimeni nu s-a prezentat cu nume prenume si functie, am aflat din faptul ca a venit mai tarziu la nu stiu ce intalnire din cauza ca lucra in ture de 12 ore, deci ce crezi tu ca pot face la un loc patroni de baruri, firme de masini, de echipamente industriale, stomatologie si radiologie intre altele si un vames ?

#66
gabriel011

gabriel011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.06.2014
Hai sa mai dam un exemplu, eu student la licență, ea încasează primul salariul (Mapn) și urmează visul pe care eu nu l-am putut urma, eu neavând experienta chiar dacă as găsii (și  tot nu găsesc) as castiga cam de 3 ori mai puțin, avem 2 ani și am trăit relația la o distanta rezonabila.. Distanta care în mom de fata s-a mărit la peste 360 de km, ne certam foarte urat, parca ma apasă rău de tot.. Toate.. Voi ce spuneți? Chiar dacă dau la o parte pretențiile salariale.. Rămâne distanta (cca 2 zile pe săptămână ne vedem )  și timpul scurt.. +frustrări din trecut

#67
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu mai sta intr-o relatie care te apasa atat de tare si este conflictiala, chiar la distanta fiind.
N-are nicio legatura cu banii.

#68
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu stiu ce sa zic,sunt cu a mea de 10 ani,de un an a venit si bebele aici in Germania.
Tot timpul ea avut salariul mai mare decat mine,pot spune aproape dublu.
Daca in Romania,ca orice roman faceam pe langa si per total aveam banii egali lunar,aici in Germania ea are cu vreo 70% mai mult ca mine.
Ma deranjeaza acest lucru?Catusi de putin,nu am asemenea frustrari.
Sa castige si de 5 ori mai mult.Banii tot in casa ajung.

#69
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
In societatea romaneasca firesc este ca barbatul sa castige mai mult si sa contribuie mai mult la bugetul familiei. Asa ca exista o presiune din punctul asta de vedere asupra cuplurilor in care ea castiga de x ori mai mult decat el.

#70
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostArhanghelul_Mihail, on 03 august 2022 - 19:33, said:

In societatea romaneasca firesc este ca barbatul sa castige mai mult si sa contribuie mai mult la bugetul familiei. Asa ca exista o presiune din punctul asta de vedere asupra cuplurilor in care ea castiga de x ori mai mult decat el.

Asa e,scade nivelul barbatiei daca ea castiga mai mult.
Astea sunt doar idei din vremuri demult apuse si nimic mai mult.


#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostArhanghelul_Mihail, on 03 august 2022 - 19:33, said:

Asa ca exista o presiune din punctul asta de vedere asupra cuplurilor in care ea castiga de x ori mai mult decat el.
Presiunea aia e doar in capetele proaste si care vor sa ramana proaste.

#72
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
N aș putea fi în relație cu unul care nu se descurcă financiar. Ah, că se întâmplă să existe perioade în care eu să câștig mai mult, ok. Dar să fie o constantă în viața de cuplu, nu. Mai devreme sau mai târziu tot vor apărea frustrări. De ambele părți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate