Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 pielea, on 01 aprilie 2022 - 12:19, said:

Ca sa fiu baiat finut, cati dintre voi ar lua una buna rau dar care invarte covrigi zilnic si atat o duce capul? Adica automat apar discrepante, e normal, suntem oameni.

Faptul ca invarti covrigi inseamna ca esti o persoana proasta ? Cunosc persoane cu un munte de bani dar care se comporta ca niste pauri.
La fel si in exemplul dat de tine, atata timp cat tipa este una ok (nu ma refer din punct de vedere fizic) , sa poti purta o conversatie, nu vad nici o problema

Edited by Andreysc7, 01 April 2022 - 12:29.


#38
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Andreysc7, on 01 aprilie 2022 - 12:29, said:

Faptul ca invarti covrigi inseamna ca esti o persoana proasta ?
DA. Daca te-ar duce capul la mai mult clar n-ai mai invarti covrigi.
Aici nu prea exista discutie. Poate doar sa fie lenesa si comoda dar tot spre prostie o da.

#39
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Fiecare vine cu ceva intr-o relatie. Daca exista atat atractie fizica intre cei doi, cat si compatibilitate dpdv sexual, al nivelului de cultura generala si intelectual, anumite interese comune, atunci discutia nu-si are rostul, este irelevant cine aduce bani mai multi.
Atat ca barbat, cat si ca femeie, daca ai lacune la unul dintre capitolele mentionate, trebuie sa compensezi cu ceva. Pot fi bani, ori cu totul altceva.

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

... IT nu poti vreodata sa castigi cat castiga un stomatolog.

Te inseli atat de mult Posted Image

#40
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu am o oarecare experienta din trecut, am sa spun ca a fost o situatie diferita oarecum fata de cea descrisa mai sus, eu fiind mai in varsta cu 5-6 ani fata de fosta sotie, dar ea castiga mai mult decat mine, singurul meu "atu" a fost ca eram in Canada de mai multi ani, si ea dorea sa emigreze. Chestia e ca e o rana deschisa mereu, si nu se va vindeca usor, decat daca poate prin nu stiu ce minune, sotia ar face ca tu sa nu te simti in inferioritate. Dar in cele mai multe cazuri, cred eu, este ca va fi invers, te va pune jos pentru nimicuri, te va trimite sa faci joburi modeste sub capacitatea ta, te va considera inferior, si nu va face un secret din asta nici in fata rudelor ori prietenilor, asa un sarcasm pe aici, pe acolo, spus uneori in gluma, dar va fi o samanta sadita in mintea ta care va creste in timp.
Mie imi spunea ca nu am "umor" ca nu am cumva capacitatea de a lua o gluma, in general gluma fiind eu, cand ea cu maica-sa si cu sora-sa vorbeau despre mine la persoana a treia cu "ala" in loc sa ma adreseze pe nume ... pe urma mi-au dat si o porecla "de casa" cand vorbeau "in cod" intre ele ca chipurile sa nu "ma prind:"
Evident cat de mult poti sa si accepti, iti place fizic de cineva, ai impresia ca ai "prins pe Dumnezeu de picior" si totul va fi numai in roz, si o viata frumoasa inainte. Realitatea e ca dragostea aia fizica se ruineaza extrem de rapid si aproape devine o corvoada pentru cealalta persona, care va incepe sa invoce motive variate ca sa se eschiveze.
Intr-un final desi am avut un copil impreuna, am sfarsit prin a divorta. A fost o mare gresala  sa intru in relatie cu ea, si sa ne casatorim, clar din partea ei a fost un calcul, din partea mea a fost naivitate si dorinta de a avea un viitor usor, ceeace s-a dovedit in schimb foarte costisitor din partea mea, pentru ca am platit si inca platesc suport material pentru copil.Baiatul in curand va face 18 ani de zile, si si-a exprimat dorinta sa vina la Canada, dar nu ca sa stea cu mine, nici de cum, ci doar pesemne sa iasa de sub aripa maica-si, care si in ziua de azi se comporta la fel de manipulativ si abuziv, trece de la vorbe mieroase la amenintari voalate in 4 fraze la telefon...
Deci NU, spune NU de la inceput unei asemenea relatii, ai sa fii o victima sigura, si daca accepti timp indelungat in cel mai bun caz vei ajunge un depresiv alcoolic ori mai rau

Edited by EASTERN_TIME, 01 April 2022 - 12:57.


#41
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 mannick, on 01 aprilie 2022 - 12:50, said:

Te inseli atat de mult Posted Image

Ai selectat doar ce-ti convine. Am zis tehnician IT, nu orice lucrator in IT (cum ar fi programatorii).

#42
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
eu stiu un caz in care tipul ajunsese ceva manager de magazin Lidl si prietena lui lucra in IT. La inceput de relatie, diferentele salariale nu erau asa mari, dar in 3 ani ea castiga de 2 ori mai mult ca el. Intr-un final el s-a despartit de ea pt ca "se saturase sa tot alerge dupa ea si orice ar fi facut, tot in urma ei era" (citat zis chiar de tip).

In rest, in cuplurile cu diferente salariale mari, barbatul e cel care castiga mai mult, dar majoritatea cuplurilor pe care le cunosc au castiguri cam de acelasi ordin de marimi (diferente de maxim 10-20% de o parte sau de alta).

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 Soulstream, on 01 aprilie 2022 - 13:13, said:

[...]Intr-un final el s-a despartit de ea pt ca "se saturase sa tot alerge dupa ea si orice ar fi facut, tot in urma ei era" (citat zis chiar de tip).[...]
Așa-i dacă nu știi/nu vrei să faci și altceva prin casă: o mâncare, un aspirat, niște haine în mașină, hainele proprii în dulap.

#44
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 shiva, on 01 aprilie 2022 - 13:23, said:

Așa-i dacă nu știi/nu vrei să faci și altceva prin casă: o mâncare, un aspirat, niște haine în mașină, hainele proprii în dulap.

Din ce am inteles eu (au trecut cativa ani de cand s-au despartit) era frustrat ca pur si simplu natura propriei meserii nu ii permitea sa castige la fel de mult ca prietena lui. Ca e logica sau ilogica acea frustrare e alta discutie, dar clar era o frustrare care l-a macinat adanc.

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 ambr0zie, on 01 aprilie 2022 - 11:25, said:


Am si eu un prieten, are o functie bunicica in IT, iar sotia, medic, castiga aproape dublu. Nu au discutii pe tema asta.

Conteaza f mult si de unde ai inceput relatia cu femeia. Ca daca a luat-o cand ea era studenta la medicina sau rezidenta si era pe salariul ala de cacat de acum niste ani, in timp ce el castiga mai mult ca ea, e normal. Si e la fel de normal ca lucrurile sa se schimbe, dar sa nu uite fiecare de unde a plecat si unde era cand a inceput totul intre ei.
Daca a cunoscut-o direct medic si direct cu salariu mare, inseamna ca e norocos sau are ceva special, sau chiar nu mai conteaza banii. Dar asta tine de cele 2 persoane si de nivelul de trai. De la un punct in colo, chiar nu mai conteaza ca ea castiga 15000 de lei si el "doar" 10000 de lei.
Deci, e mai complexa treaba.

#46
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Cum sa ma supăr? Dimpotrivă, e foarte bine, am garanția ca sta cu mine pentru cât sunt de frumos, deștept, viril și modest, nu pentru bani.

#47
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Doamne ajuta, sa castige cat mai mult.

#48
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Deloc incomod. Nevasta-mea castiga x 5 (asta ca sa nu zic 6).

Edited by dacibesti, 01 April 2022 - 14:37.


#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E incomod can ea castiga mai mult ca tine si tu nu castigi nimic...

#50
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Banul, ochiul dracului. Aveti grija de sanatatea voastra si bucurati-va de viata. Altii au avut toti banii din lume si tot n-a fost de ajuns (vezi Steve Jobs).

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 pielea, on 01 aprilie 2022 - 12:19, said:

care invarte covrigi zilnic
UN covrig la cluj este 1,5 lei.aș vrea una cu covrigărie în cluj.vezi că-ți umblă mintea mai puțin ca ăleia care învârte covrigi deși te crezi leu

 eiffel, on 01 aprilie 2022 - 14:39, said:

E incomod can ea castiga mai mult ca tine si tu nu castigi nimic...
este incomod dacă n-are obraz.dacă-i o femeie normală nu-i incomod chiar deloc

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

Da, foarte tare doare asta.

#53
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 EASTERN_TIME, on 01 aprilie 2022 - 12:53, said:

[...] Deci NU, spune NU de la inceput unei asemenea relatii, ai sa fii o victima sigura, si daca accepti timp indelungat in cel mai bun caz vei ajunge un depresiv alcoolic ori mai rau

Sa-mi fie cu iertare, da' cam cum ati reusit paralela din relatia dvs cu problema @OP? Faptul ca jumatatea dvs "s-a schimbat", "a manipulat" si, intr-un final, relatia dvs s-a incheiat n-are nici in clin, nici in maneca cu faptul ca prietena @op-ului castiga extrem de bine, data fiind specializarea intr-un domeniu extrem de banos.
Pastrand firu' asta (...) al gandirii, prietena ...prietenului OPului nu se poate cupla decat cu un estetician sau vreun chirurg de top, altfel, nu-i asa, banii ei vor fi mai multi si "asta genereaza probleme". Timp in care, fara sa fim deloc sexisti (/s), un dr stomatolog se poate cupla cu absolut oricine, mai ales daca fata e mai tanara (1) si mai frumoasa (2), pentru ca "asa e firesc".


@all - Te-ai fi gandit ca cei cu jde ani de zile de SP au prins ceva info chiar si fara sa vrea si s-ar mai fi destupat...?

LE: Si, chiar daca ma repet, dpmdv, problema e simpla: focusul e pe sine. Daca 'persoana cealalta' te completeaza, te face sa te simti bine, e all good, go for it. Daca-ti faci alegerile in functie de alegerile "lu Immortalu' de pe SP", atunci poate ca-i fix zero relevanta salariului, problema fiind la ce-i in tartacuta. Hraneste tartacuta, si-o sa-ti fie bine, iar dac-o hranesti extre, de mult intr-un domeniu extrem de cautat, o sa fie si bani.
Si, in meciul "barbatul care castiga mai bine" vs "egalitatea intre sexe", poate ca n-ar fi rau s-alegem corect. again, dpmdv.

Edited by Immortal, 01 April 2022 - 16:55.


#54
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Depinde cat "mai mult", daca tine doar ea cheltuielile e aiurea, dar daca se contribuie aprox. egal e bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate