Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

E incomod ca prietena/soția sa castige mai mult ca tine?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 marius.bunu, on 01 aprilie 2022 - 10:26, said:

Colegul e stupid.
Nu ai ce ii face, asa e din "fabrica".
Redu conversatiile cu el la strictul necesar.
Spre binele tau.
Nu uita, timpul e cea mai pretioasa resursa din univers.
Conversatiile cu el reprezinta timp pierdut.

Posted Image

Hai sa ramanem pe subiect si sa nu extrapolam aiurea.

Edited by Ann0nyym0us, 01 April 2022 - 10:33.


#20
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Daca o prietena/sotie castiga mai multi bani e foarte bine in relatie  . Daca ea aduce grosul inseamna ca nu degeaba e seful casei . Macar nu se isca discutii de ce isi cumpara atatea haine si atatia pantofi.

#21
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Depinde de relatie si...situatie.
Daca eu am minimul pe economie SI o sotie, da, e super incomod - nu din cauza ei, ci din cauza mea.

Din momentul in care totusi castigi ceva bani, din punctul meu de vedere, al unui om care-a avut 'cos comun' in ce priveste venitul inclusiv in cei 2-3ani in care viitoarea (pe atunci) sotie nu a lucrat (relocare, reprofilare, cursuri, etc), ar trebui sa fi eminamente redus mintal sa nu te bucuri la un castig comun mai mare. Si rar mi-a fost dat sa aud idei de nesiguranta/incomodare "la mai bine".

Cand nu e inca sotie, pesemne e de lucrat la 'relatie' mai mult decat orice, iar nesiguranta (incomoditatea?) asta probabil va naste altele. Prietenului i-as recomanda un simplu "carpe diem", atata vreme cat nu-i insurat; gandurile astea incomode vor veni mai tarziu (si mai serios) in viata. Si nu, n-ar trebui sa fie legate de 'care o are mai mare'.

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Sa o luam logic...
Doamna are o varsta, daca nu e urata cu spume sigur a avut (multi) pretendenti pana acum.
Dar nu a acceptat niciunul, asta ce spune ?
Ca ori e "femeie independenta", ori ii place calaria, ... de multe ori poate fi ambele Posted Image
Iar daca e asa atunci colegul tine locul cald pana gaseste pe urmatorul.

Dar na, poti asculta la cei cu exces de naivitate, "Ea ma iubeste pe mine si nu banii"  Posted Image
Asta era valabil in trecut, in 2022 nu (prea) mai sunt femei de genul.
La 32 de ani aia e experimentata, nu mai iubeste pe nimeni ci analizeaza, sorteaza...

Sigur pot fi si exceptii, daca e urata, sau daca are "probleme cu greutatea" se schimba treaba.
Atunci e posibil sa nu fi avut multi barbati interesati.

Edited by sirgoofy, 01 April 2022 - 10:54.


#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 matrwe, on 01 aprilie 2022 - 09:59, said:

Daca iti fac lista de cheltuieli lunare s-ar putea sa constati ca iti permiti o ... laie. Si lista aia nu implica nimic extravagant.

Totusi, e ceva sa iti permiti sa achiti de unul singur facturile la gaze si electricitate, sa recunoastem...

Cat despre bani si femei, sincer sa fiu, m-ar deranja mai mult sa o futa altul decat ca ea castiga mai mult. Posted Image

#24
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Astea sunt griji puerile. Daca in asta sta siguranta relatiei, o sa fie grav mai tarziu.

#25
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 Magicwisewolf, on 01 aprilie 2022 - 10:52, said:

Cat despre bani si femei, sincer sa fiu, m-ar deranja mai mult sa o futa altul decat ca ea castiga mai mult. Posted Image
Putin Off-Topic:
Pe sotia lui Will Smith o poti f**e,nu se supara nimeni. Te ia la palme doar daca faci o gluma despre ea :D

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

 victor29cr, on 01 aprilie 2022 - 10:58, said:

Astea sunt griji puerile. Daca in asta sta siguranta relatiei, o sa fie grav mai tarziu.

Adevarul e ca doar cei 2 din acea relatie isi pot da seama de grijile celuilalt.
Deci nu avem noi cum sa stim sigur.
Daca omul e tensionat pe baza banilor poate ea i-a dat de inteles...

Dpmdv colegul sa nu-si faca planuri pe termen lung cu doamna, are 2 bile negative:
- e mai mic de varsta
- are bani mai putini
Si astea doar din ce ai zis....

Edited by sirgoofy, 01 April 2022 - 11:04.


#27
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

 george_eu25, on 01 aprilie 2022 - 09:10, said:

Aici eu chiar nu m-as supara!La mine intotdeauna nevasta-mea a castigat mai mult ca mine,nu cu mult,dar era peste!Banii oricum intra in "cosul" comun al familiei!
Imi vine si o gluma in cap....Daca vine nevasta acasa bucuroasa ca a primit o marire de salariu sau o avansare,nu o pupa pe gura in ziua aia!

Întâi, să facă niște gargară, să se ”curețe” de mărirea de salariu.

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 sirgoofy, on 01 aprilie 2022 - 11:02, said:

Adevarul e ca doar cei 2 din acea relatie isi pot da seama de grijile celuilalt.
Deci nu avem noi cum sa stim sigur.
Daca omul e tensionat pe baza banilor poate ea i-a dat de inteles...

Dpmdv colegul sa nu-si faca planuri pe termen lung cu doamna, are 2 bile negative:
- e mai mic de varsta
- are bani mai putini
Si astea doar din ce ai zis....

Sa invete sa futa mai bine si sa dea cu mopul, cu aspiratorul, sa spele, sa calce si sa faca mancare. Si sigur nu o pierde.

#29
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Mai poate fi o varianta, sunt unele care-si cauta barbati mai tineri pe care sa-i tina din scurt ... cine stie

[ https://thumbs.gfycat.com/PracticalResponsibleBronco-max-1mb.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 01 April 2022 - 11:11.


#30
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 09:30, said:

Eu personal n-am fost in situația asta, cu asa mare discrepanta. Cred ca incomod ar fi poate la momentul cand planuiesti ceva. Cel cu venituri mai mari poate e invatat cu un anumit stil de viata. La... 2500 de euro pe luna net, in Romania, iti permiti sa zbori un weekend pe luna pana in Italia, sa te plimbi prin Roma si sa bei o cafea la Coliseum. La, sa zicem 700-1000E, nu-ti prea mai permiti. Nu cred ca mi-ar fi comod sa compenseze ea mereu cheltuielile.

La cat e de ieftin un zbor in Italia, iti permiti mai degraba asa ceva decat sa merg in weekend in Romania undeva. Am fost la Sibiu si am facut la fel de mult si am cheltuit la fel de mult ca intr-un weekend la Milano.

O portie de paste bune la Roma sunt 12 euro. O portie de paste mediocre la mine in oras costa 7-8 euro.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

Ca barbat, te-ai simti incomod daca sotia/prietena ar castiga mult mai mult decat tine?
Nu. As avea motive de bucurie in plus.

#32
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu stiu ce sa zic.
In relatiile serioase pe care le-am avut, eu castigam mai mult. Dar asa s-a nimerit.
In doua ocazii, am avut tentative cu femei care, din intamplare, aveau situatie materiala mai buna.
Unul din motivele pentru care au ramas tentative a fost fix diferenta materiala, dar acolo chiar ele bateau apropouri.
Una chiar m-a enervat la la maximum. Avea un serviciu destul de bine platit si lejer (mai mult cu 25-30% decat aveam eu) si mai avea ceva ce eu n-am avut: primise un apartament in buricul targului de la parintii ei.
Eu am stat cu chirie multi ani, da, probabil daca eram mai chibzuit as fi reusit in cativa ani sa strang suma pentru avans si mobila.
Ea inchiriase apartamentul primit, cu o suma mare, ca era ultracentral si frumos si isi cumparase o casa cu credit.
Printre multele subiecte care nu-i conveneau la mine asta era printre primele "uite, eu mi-am luat o casa, tu de ce nu faci credit?"

Din ce am citit, colegul initiatorului are problema, nu femeia. Daca ea ar incepe cu astfel de discutii, eu as incheia rapid, mai ales ca nu locuiesc impreuna.
Pentru ca daca ar face presiuni asupra mea sa gasesc un serviciu mai bun, chiar daca gasesc nu ar opri-o nimeni sa spuna "da, acum ai, dar inainte n-ai avut, eu am cheltuit din banii mei mai mult".
In stilul asta nu faci nimic.
Poate pe femeie nu o intereseaza bilantul in halul asta, mai ales ca jumatate din salariul unui stomatolog nu e chiar minimum pe economie. Si daca ea are planuri de viitor cu colegul (ceea ce nu stim), chiar nu cred ca se gasesc pe marginea drumului oameni din diverse domenii care sa castige cat un stomatolog.

Am si eu un prieten, are o functie bunicica in IT, iar sotia, medic, castiga aproape dublu. Nu au discutii pe tema asta.

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Conteaza ce fel de femeie este, atat.
Aveam o cunostinta care tot era stresat de prietena sa isi gaseasca alt job, sa castige mai mult. Ca nu are si el vreo pila.
Pana la urma s-au despartit, tipa cred ca s-a bagat cu un sef, urat ca naiba. Ne-am intalnit cu ei pe strada si amicul asta mi-a aratat noul ei prieten.

Si cum a fost cu majoritatea bugetarelor care peste noapte s-au pomenit cu lefuri duble, automat au castigat din pix mai mult ca parteneri lor.
Ce erau sa faca partea masculina? Sa divorteze, sa caute alt loc de munca ca are ea leafa mai mare?
Oricum dupa o varsta sunt doar sume si atat. Pe la 40 de ani nu cred ca mai traiesti de la luna la luna, ai ceva bani pusi deoparte.

Cam asta este morala.

#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2022 - 08:52, said:

Colegul zice ca se simte incomodat de faptul ca ea castiga aproximativ de 2 ori si ceva mai mult ca el, lunar.

E idiot .. Timp ca cativa ani sotia a castigat mai mult decat castig eu , insa nu m-am simtit diferit. Noi avem un cont de "economii" comun , in care punem ce ramane necheltuit iar daca vreunu vrea sa isi ia ceva mai scump, isi ia de acolo.
Nu e chiar cont de economii, dar pur si simplu nu prea ai pe ce sa cheltui anumite sume de bani asa ca ii punem la comun. Cu cat se aduna mai multi acolo , cu atat mai bine :lol: , nu conteaza din partea cui vin

Edited by Andreysc7, 01 April 2022 - 11:53.


#35
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.12.2008
Degeaba castiga dublu  femeia toaca tot , din experienta

#36
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ca sa fiu baiat finut, cati dintre voi ar lua una buna rau dar care invarte covrigi zilnic si atat o duce capul? Adica automat apar discrepante, e normal, suntem oameni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate