Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Purtati centura de siguranta!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
am incercat sa conduc cu bocanci de santier cu bombeu.... era sa ratez pedala de frana ca sunt prea inalti si nu incap intre bord si pedala.... m-am lecuit de condus cu ei.

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postapocalipsul, on 21 martie 2022 - 20:24, said:

e fortat sa afirmam ca tocmai nepurtarea centurii poarta toata responsabilitatea.

Ok, am inteles ca incerci sa demonstrezi ca albul e negru si marea e uscata. Insa incearca sa eviti subiectul asta pt ca s-ar putea sa induci chiar si involuntar altora aceasta idee ca a nu purta centura e un lucru indicat.

#57
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014
ar fi absurd sa incerc sa demonstrez ca exista dumnezeu
sau sa incerc sa conving pe cineva de existenta lui. Posted Image
am incercat sa combat doar abordarea lipsita de ratiune si de logica.
sa diferentiez o certitudine de o posibilitate

Edited by apocalipsul, 22 March 2022 - 08:38.


#58
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
eu o port, ca am dat bani pe ea!

#59
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
@apocalipsul
Aparent nu faci distinctia intre posibilitate si probabilitate ; chiar daca zici ca scopul tau e sa aduci claritate nu faci decat sa introduci dubii legate de o chestiune de mult stabilita de zeci de studii facute dupa rigorile unui studiu stiintific nu dupa pareri anecdotale emise de unu' sau altu' . Chiar daca statistic vorbind poate exista un accident din 10000 in care centura poate agrava intr-un mod nesemnificativ consecintele unui accident probabilitatea e ca in celelate 9999 cazuri sa imbunatateasca drastic sansele de supravietuire sau de a transforma un accident cu rani grave intr-unul cu rani usoare .

Practic nu exista accident in care purtarea centurii de siguranta nu ajuta in cazul unui accident ; ca sa nu mai vorbim de faptul ca nepurtarea centurii intr-o masina dotata cu airbag-uri frontale poate duce la agravarea situatiei daca airbag-ul nu a fost dezactivat (ceea ce e in principiu posibil doar pt. locul de langa sofer pt. situatiile cand acel loc e folosit de un scaun de copil rear-facing ) pt. ca declansarea airbag-ului fara centura poate duce la fracturarea coloanei in zona gatului (si decesul in cele mai multe din aceste cazuri).
Singurele momente cand centura poate provoca probleme sunt post-accident in cazul in care masina ramane rasturnata caz in care e f greu sa te eliberezi (dar aceasta situatie e cu adevarat problematica doar in cazul in care accidentul a declansat si un incendiu si trebuie evacuata masina cat mai rapid) sau in cazurile in care masina ajunge scufundata in apa si la fel evacuarea trebuie facuta cat mai rapid .

Adevarul e ca singurul motiv pt. care unii aleg sa nu poarte centura e ca acesta e un mod de a refula alte frustrari din viata personala ; simt nevoia de a iesi in evidenta intr-un fel (in cazul acesta particular un fel complet idiot cu consecinte cat se poate de grave) in conditiile in care in viata de zi cu zi se simt inferiori celor din jur .

#60
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,982
  • Înscris: 06.04.2007

View Postapocalipsul, on 21 martie 2022 - 18:29, said:

vrei tu s-o dam in misticism si sa-ti spun cauza exacta pentru care a murit iar tu sa nu ma poti contrazice?!?
asa a vrut dumnezeu colegule... cu barbosu nu te pui. poti sa porti 200 de centuri, cand e sa te ia dracu, te ia si din bratele popii...
este absolut falsa afirmatia ca asta e cauza pentru care a murit, ca nu purta centira... absolut falsa...
ti-am explicat si de ce...
...
...
Esti total pe extrema cealalta tocmai prin felul in care pui si sustii ideea ca nepurtarea centurii salveaza vieti. Piate salveaza una si omoara 99

Vezi ca de fiecare data am folosit cuvantul PROBABIL  asa ca te rog nu scoate din context si fii impartial


#61
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014
ai sa fii mirat dar fac foarte bine distinctia intre posibilitate si probabilitate

Quote

Esti total pe extrema cealalta tocmai prin felul in care pui si sustii ideea ca nepurtarea centurii salveaza vieti.
n-am sustinut niciodata asa ceva
problema (mea as spune) e ca nu se introduce acel "poate"...
atata timp cat si tu recunosti ca "pot" exista situatii in care centura te poate omorî
ai vazut reclamele la medicamente? nu afirma nimeni ca medicamentul minune iti atenueaza sa zicem durerea... toti spun ca iti poate atenua durerea... nu-si asuma 100 de procente
asa ar fi normal si cinstit si la centura... sunt perfect de acord ca iti poate salva viata (in anumite conditii si circumstante)
dar nu pot fi de acord ca toti aia care au murit si n-au avut centura ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti daca ar fi purtat-o
un accident se poate intampla sau nu... e o posibilitate... un cutremur major e iminent... tu personal cum constientizezi acest lucru si ce masuri ai luat?

Quote

Piate salveaza una si omoara 99
uite, iti dau un exemplu cu vaccinul ca poate ai memoria mai proaspata...
vaccinul anticovid te ajuta in mod clar si evident... iti salveaza viata... am sa te rog sa le spui asta si celor care au murit fix din cauza ca s-au vaccinat! sa vedem cu ce-i incalzeste...

Edited by apocalipsul, 22 March 2022 - 10:55.


#62
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Ba exact ca nu faci distinctia . O moneda aruncata in aer poate cadea cu marca in sus ; la fel de bine poate cadea cu banul in sus . Acel poate folosit e echivalentul unei probabilitiati de 50% ori aceasta valoare nu poate fi folosita in cazul utilitatii centurii de siguranta sau in cazul vastei majoritatii a medicamentelor .

In exemplul cu cutremurul presupun ca principala pregatire e faptul ca stau intr-o cladire care teoretic a fost construita sa reziste acelui cutremur major posibil in zona noastra (<8 grade pe scara Richter in tara noastra  in conditiile in care cladirile au rating superior )

Cu riscul de a transforma thread-ul intr-un circ ; da-mi exemplu de macar un caz documentat de pacient care a decedat ca urmare directa a administrarii unuia din vaccinurile anti-covid aprobate de FDA/EDA ( nu ma pronunt pt. Sputnik/Sinovac/etc. pt. ca nu m-am documentat in cazul lor si nici autoritatile din tarile respective nu sunt neaparat demne de "incredere oarba" fiind sub tutela unor regimuri autoritare/dictatoriale)

Edited by me_iauras, 22 March 2022 - 11:01.


#63
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014
Nu cred ca e cea mai buna comparatie, centura e de zeci de ani si oricata propaganda ar fi fost, in timp s-a dovedit real ca e mult mai utila decat neutila.
a se preciza: in caz de accident (lucru esential)
ok, de ce vrei tu sa protejezi pe cineva cu japca, impotriva vointei sale?!? gen masca obligatorie, vaccin obligatoriu, centura obligatorie si alte similaritati...
de ce nu lasi tu fiecare persoana sa judece singura ce e mai bine pentru ea si ce nu?
de ce nu vrei sa intelegi ca ce e bine pentru tine, pentru altul poate sa nu fie? (la moful general vorbesc, nu personal)

Quote

O moneda aruncata in aer poate cadea cu marca in sus ; la fel de bine poate cadea cu banul in sus
exact ca la centura, pe acelasi patern, incerci sa ignori complet posibilitatea de a cadea pe muchie, pe cant...
https://evz.ro/incre...lvat-viata.html

Edited by apocalipsul, 22 March 2022 - 11:32.


#64
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View Postapocalipsul, on 22 martie 2022 - 11:08, said:


Touche ; recunosc ca uitasem de complicatiile posibile la AstraZeneca desi si aceste complicatii erau in principiu tratabile daca monitorizarea post-administrare era facuta corect .

Revenind la oile noastre modul cum intentionat alegi sa prezinti situatia nu are treaba cu realitatea ; e ca si cum ai sustine sa renuntam la mancare/apa pt. ca intr-un procent infim acestea pot provoca reactii alergice mortale in cazul consumului lor. Din punct de vedere teoretic acest pericol exista insa prin comparatie cu practic certitudinea ( sau nu daca esti adeptul unor "guru" ce sustin ca ei nu mananca/nu beau apa si totusi traiesc ) de a muri fara nutrimentele necesare proceselor biologice presupun ca alegerea ta este sa continui sa mananci si sa te hidratezi .
Le fel te poti impiedica pe trotuar si cadea/lovi intr-un mod fatal insa probabilitatea este asa de mica incat sunt sigur ca niciodata cand ai iesit pe usa nu ti-ai pus problema ca poate fii ultima data .
Posibilitatea evident ca functioneaza in cazul probabilitatilor non 50-50 insa uzul e in cazul probabilitatilor relativ apropiate ; celor care sunt fezabil realizabile nu celor care reprezinta deviatie statistica .

L.E. Am omis special posibilitatea monedei de a ateriza pe cant pt. ca stiam ca te vei lega de asta ; exact ala e procentul in care centura e daunatoare in loc sa ajute .

In thread-ul asta mai e o problema legata de faptul ca nepurtarea centurii nu afecteaza decat pe cel care ia aceasta decizie ; nu stiu daca e valabil pt. toti (desi sigur majoritatea sunt in asentiment) dar chiar si in cazul unui accident in care nu as avea nici o vina ( nepurtarea centurii vine impreuna si cu alte comportamente riscante la volan ) tot nu as fi la fel dupa stiind ca celalat a murit ( si nu doar atat ci si imaginile pe care probabil greu le-ai face uitate ). Societatea a evoluat  si nu mai accepta carnagiu (fie ca e vorba pe sosele sau in teatre de razboi)

#65
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postapocalipsul, on 22 martie 2022 - 11:08, said:

posibilitatea functioneaza si in cazul unei probabilitati ce nu e egala cu 50%

Da, doar ca in general, daca intelegi satisticile, e bine sa faci alegeri care au sanse mari sa iti ofere un outcome pozitiv. De exemplu, e bine sa te uiti in ambele parti cand treci strada, chiar daca ai verde la semafor. Sigur, poti sa treci si cu castile in urechi si cu ochii in telefon, dar in primul caz ai sanse foarte mici sa mori, in al 2-lea caz ai sanse ceva mai mari sa mori. Atat timp cat nu te costa nimic sa te asiguri, nu vad de ce ai alege sa-ti cresti sansele de a muri. Fie ca le cresti de la 0.0001% la 0.01%, nu are relevanta. In viata traversezi de zeci de mii de ori, s-ar putea ca acel 0.01% sa fie relevant la un moment dat.

La fel si cu centura si orice altceva. Ai sanse sa mori de la vaccin? Da. Ai sanse sa mori de la covid? Da. In functie de care-s mai mari, as alege varianta cealalta. Chiar daca diferentele sunt mici.
La centura e destul de simplu, te omoara (de obicei) la viteze extrem de mari (unde, sa fim seriosi, ai sanse mari sa mori oricum in caz de accident), sau in cazul in care masina arde sau a cazut in apa, care constituie undeva la sub 1% din accidente. Si poti avea un cutter pentru centuri la indemana, daca ai frica asta. Pe langa asta, e si discutie de airbaguri, in cazul mutor masini acesta nu va functiona daca nu e pusa centura, pe buna dreptate, pentru ca te poate omori ala daca esti prea aproape de el cand se activeaza. Deci scapi si de protectia asta in plus.

In state staisticile din 2019 arata cam asa: 91% din utilizatori folosesc centura. In accidente, undeva la 50% din morti NU aveau centura. Ceea ce inseamna ca desi raportul de utilizare a centurii e 9 din 10, raportul celor morti fara centura e 1 din 2. Ce-ti zice asta? Da, asa e, 50% din morti aveau centura, ghinion. Dar asta inseamna ca merita sa-ti asumi riscul?

Exact ce zici mai sus, doar pentru ca exista o sansa ca moneda sa aterizeze pe muchie, nu e un argument sa nu porti centura. Tot timpul va fi o sansa ca ceva sa mearga prost, dar in majoritatea cazurilor e total irelevant pentru alegerea ta. Presupunand ca vrei sa traiesti cat mai mult, ar trebui sa iei decizii in functie de probabilitatile care duc la situatii favorabile. Faptul ca exista si situatii nefavorabile nu fac decizia inutila. Ba chiar opusul. Deci ce incerci sa ne explici nu are sens, decat daca nu intelegi ideea de statistici si mergi pe "eh, poate sa-mi cada oricum o caramida in cap, ce rost are sa ma asigur cand trec strada?!"

#66
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

in al 2-lea caz ai sanse ceva mai mari sa mori.
corect, ai putea sa-i spui asta fetei spulberate pe trecere de politist?
scuza-ma dar nu cred in statistici... de nici un fel, statisticile sunt manipulatoare... daca vrei sa dovedesti ceva, orice, faci o statistica
cum zicea un coleg de curand pe alt topic, daca eu mananc 2 hamburgeri si tu niciunul, statistic amandoi suntem satui... practic insa, nu vad cu ce te incalzeste o asemenea statistica.
iti cresti sansele de a nu muri atunci acolo... dar in general e irelevant, de murit tot vei muri
pentru unii, o incapacitare, o invaliditate e mai rea decat moartea. oricine cred ca ar alege o moarte fulgeratoare decat una in urma unei indelungi si grele suferinte.

Quote

Ce-ti zice asta? Da, asa e, 50% din morti aveau centura, ghinion. Dar asta inseamna ca merita sa-ti asumi riscul?
corect, perfect, n-ai inteles,
eu nu am negat ca centura poate fi utila, nu am avansat faptul ca ar fi inutila...
doar ca nu sunt de acord cu conceptul ca aia care au murit nepurtand centura fix din cauza asta au murit si cu conceptul ca centura iti salveaza viata fara doar si "poate"
atat. faptul ca sunt destui care nu poarta centura si care sunt vii, contrazice cumva asta...

Quote

Presupunand ca vrei sa traiesti cat mai mult
dar nu in orice conditii...

Quote

eh, poate sa-mi cada oricum o caramida in cap, ce rost are sa ma asigur cand trec strada?!"
karma, soarta cum vrei sa-i spui... sau de ce ti-e frica nu scapi... atragi asupra ta energii negative
sunt destui care se chinuie sa aiba o viata sanatoasa, se frustreaza, rup din placerile vietii ca sa moara prosteste si sa nu mai aiba parte si de presupusele beneficii
traieste clipa, ca e ireversibila

Quote

Da, doar ca in general, daca intelegi satisticile, e bine sa faci alegeri care au sanse mari sa iti ofere un outcome pozitiv.
daca te bazezi pe ele si ai incredere... (te mai uiti si la probabilitati si sanse totusi, nu doar la statistici) ca dupa cum am demonstrat mai devreme statistic... suntem satui
totusi trebuie sa mai traim si in viata reala nu doar in statistici... sa mai experimentam si pe pielea noastra... ca bataia in mortal combat nu doare si ne facem o perceptie gresita despre ea

eu n-am incurajat pe nimeni sa nu poarte centura, fiecare face ce vrea dar sa-ti spun o chestie, eu nu port centura niciodata, indiferent de situatie, n-am purtat-o nici inainte in afara tarii, dar persoane care de regula poarta centura atunci cand conduc, cand se suie in dreapta mea, marea lor majoritate nu poarta centura... cu toate ca am centuri jmechere, cu mansoane  Posted Image, le-ai purta de drag

Edited by apocalipsul, 22 March 2022 - 12:13.


#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postapocalipsul, on 22 martie 2022 - 12:02, said:

scuza-ma dar nu cred in statistici... de nici un fel, statisticile sunt manipulatoare... daca vrei sa dovedesti ceva, orice, faci o statistica
Am inteles, atunci nu avem ce discuta. Nu ai cum sa "nu crezi in stastistici", poti sa nu crezi in mass-media si modul in care se manipuleaza statisticile, dar ele la baza fac parte din matematica, nu din religie, tin de legile fundamentale ale universului, nu de credinte interioare. Cu cat le studiezi mai mult cu atat intelegi mai usor cum pot fi manipulate si poti sa vezi de la o posta cand cineva incearca sa te fraiereasca cu date interpretate gresit.
Deci, din pacate, ignoranta in cazul asta iti face mai mult rau decat bine.

Quote

cum zicea un coleg de curand pe alt topic, daca eu mananc 2 hamburgeri si tu niciunul, statistic amandoi suntem satui... practic insa, nu vad cu ce te incalzeste o asemenea statistica.
Din nou, asta nu e 'statistica', e interpretare gresita a unor date. Cum oricine poate vedea asta, la fel poti vedea si tu cum se manipuleaza datele daca inveti mai mult despre ele.

Quote

iti cresti sansele de a nu muri atunci acolo... dar in general e irelevant, de murit tot vei muri
Exact ce ziceam. Ce rost mai are sa te uiti cand treci strada, sau sa opresti curentul cand vrei sa schimbi o siguranta? De murit tot vei muri.
Eh, uite ca unii oameni nu-si doresc asta, si fac ce pot ca sa amane momentul. La asta te ajuta sa intelegi care plan de actiune e mai sigur.
La fel cum tu zici ca ai sanse sa ramai invalid, eu iti pot zice ca sansele sa ramai invalid sunt mai mari daca nu porti centura. Asa ca daca vrei sa eviti si asta, ar fi bine sa porti centura. Tu faci ce vrei, dar eu nu vreau nici sa raman invalid nici sa mor, si e destul de clar ca centura ajuta la ambele.

Cert e ca alegi sa fii ignorant, si nu vreau sa te jignesc dar e definitia a ce-mi spui, ca refuzi sa aprofundezi un subiect si alegi sa tragi singur concluzii bazate pe date insuficiente si experienta limitata. Statisticile sunt fix acele probabilitati si sanse de care vorbesti. Toate intra sub aceeasi umbrela. Probabilitatea de a muri fara centura in caz de accident e mai mare decat cea de a muri cu centura.

Quote

karma, soarta cum vrei sa-i spui... sau de ce ti-e frica nu scapi... atragi asupra ta energii negative
E bine ca nu crezi in statistici dar crezi in energii negative. Cred ca ma voi opri aici.

#68
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View Postapocalipsul, on 22 martie 2022 - 12:02, said:



daca te bazezi pe ele si ai incredere... (te mai uiti si la probabilitati si sanse totusi, nu doar la statistici) ca dupa cum am demonstrat mai devreme statistic... suntem satui
totusi trebuie sa mai traim si in viata reala nu doar in statistici... sa mai experimentam si pe pielea noastra... ca bataia in mortal combat nu doare si ne facem o perceptie gresita despre ea



Disonanta cognitiva la ea acasa ; cum poti spune ca "nu crezi" in statistici insa te uiti la probabilitati . Acele probabilitati in baza caror date crezi ca sunt calculate ; exact in baza datelor brute din tabele statistice .

Ce treaba are un pieton accidentat pe trecere intr-o discutie legata de purtarea centurii de siguranta !!??

Acea teama de a nu ramane invalid ar trebui exact sa fie motivatie in plus sa porti centura ; sansele sa scapi cu rani remediabile vs permanent intr-o masina relativ moderna sunt destul de mari daca alegi sa profiti de optiunile de securitate oferite (care pleaca si a caror eficienta e dependenta de purtarea centurii ca de la premiza asta se pleaca cand sunt concepute sistemele respective ) .

#69
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Ce treaba are un pieton accidentat pe trecere intr-o discutie legata de purtarea centurii de siguranta !!??
ii raspundeam colegului referitor la asigurarea stainga-dreapta cand treci strada pe verde... si nu e doar accidentat pietonul... e chiar omorat
probabilitatile nu sunt date mereu de statistici... se mai bazeaza si pe experienta proprie si pe bun simt si pe analiza... ca nu e cate o statistica pentru orice dilema
statisticile sunt manipulatoare, poti demonstra orice cu o statistica... de fapt e modalitatea cea mai facila de a demonstra ceva
ti-am demonstrat statistic ca suntem anandoi sătui... statistica o dovedeste fara greș... tu o crezi? ce valoare de adevar are aceasta statistica pentru tine?

Quote

sansele sa scapi cu rani remediabile
in cazul unui accident grav... dar sansele producerii unui accident grav care sunt???

Edited by apocalipsul, 22 March 2022 - 13:11.


#70
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postapocalipsul, on 22 martie 2022 - 13:10, said:

dar sansele producerii unui accident grav care sunt???

Depinde de cat de intunecata ai aura.

#71
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 26.01.2014
in aceste conditii, imi dai voie sa pariez pe mine?

era si un banc apropo de statistici
gen... la fiecare 5 minute o femeie e violata

#72
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 10.01.2009
Am avut cativa colegi / colege care nu doreau sa-si puna centura de siguranta cand eram la volan dar s-au razgandit repede cand le-am zis ca nu vreau eu sa le spun rudelor lor de ce au murit si eu nu.
  Copii mici care nu vor sa poarte centura sau sa stea in scaunel sunt usor de convins daca pui o frana brusca de la 10 km/ora.
    In masina cu care car familia pe langa faptul ca poarta toti centuri de siguranta si minorul este prins corespunzator in scaunelul lui incerc sa tin spatiul cat mai curat fara prostii care pot zbura prin masina in situatia unui accindent.
      Am avut noroc ca inainte sa se nasca minorul numarul doi am reusit sa-mi conving sotia sa cumparam o masina suficient de mare incat sa supravietuim si daca intra un Huidu in noi de pe contrasens. La drum lung abia reusesc sa depasesc si sa mentin limita minima de viteza impusa pe acel tronson de drum ca merg la consum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate