Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Purtati centura de siguranta!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unii au impresia ca daca poarta centura de siguranta vor fi catalogati prostii din curtea scolii sau ceva de genul. Au impresia ca daca nu poarta centura de siguranta vor fi priviti cu respect (?!) de ceilalti. Da...poate  vor fi priviti cu respect de ceilalti inconstienti.

Se moare! Si se moare usor in momentul cand nu ai centura de siguranta si faci un accident. Uneori si la o tamponare mai banala. Risti sa zbori prin parbriz, risti sa iti rupi sternul/coastele/organele interne la impactul cu volanul etc.

Priviti masina asta, nici nu zici ca a fost implicata in vreun accident mortal, si totusi o femeie a murit pt ca nu a purtat centura de siguranta.



Attached File  masina2.jpg   136.74K   259 downloads
„O femeie, în vârstă de 72 de ani, a condus un autoturism pe strada Divizia 9 Cavalerie, dinspre strada Aristide Demetriade, iar la intersecția cu strada Ion Roată a intrat în coliziune cu scoarul despărțitor al celor 4 benzi de deplasare și s-a răsturnat. În urma impactului a rezultat, din nefericire, decesul femeii”, transmit reprezentanții IPJ Timiș
Aceasta nu purta centura de siguranta si a fost proiectata din autoturism in momentul in care masina s-a rasturnat"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txbltKZK5PE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 20 March 2022 - 03:16.


#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Iti arat si eu cateva poze dintr-un accident in care daca aveam centura pusa nu mai scriam aici, Si dintr-un accident in care am avut centura si am avut doua coaste rupte de la airbag-ul din portiera. Accident in care daca nu aveam centura, eram bine mersi.

Ideea e ca accidentele sunt intr-un milion de feluri posibile. Unii au purtat centura si s-au dus, altii nu au purtat-o si s-au dus. Nu incurajez nici purtarea centurii dar nici nepurtarea ei. Doar spun

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai sa nu o dam in conspiratii sau in nestiinta. Este evident ca un accident are un milion de variabile insa este clar ca centura salveaza vieti. Ca in 0.00000001% cazuri centura poate face mai mult rau decat bine nici nu are rost sa discutam atat timp cat procentul este aproape inexistent.

Este cat se poate de clar ca centura a fost pusa cu un scop, s-au facut n teste si cercetari in toti acesti ani. Sa vii si sa propovaduiesti mai pe ocolite nepurtarea centurii de siguranta, imi pare de o inconstienta crasa.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2022 - 04:26.


#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View PostTort, on 20 martie 2022 - 03:42, said:

1.Iti arat si eu cateva poze dintr-un accident in care daca aveam centura pusa nu mai scriam aici,
2.Accident in care am avut centura si am avut doua coaste rupte de la airbag-ul din portiera. Accident in care daca nu aveam centura, eram bine mersi.[...]
Păi pune, să ne luminăm și noi. Mai ales de la al doilea, că m-ai făcut curios vis-a-vis de filmul evenimentelor.
Pe de altă parte, două accidente majore nu pre te recomandă ca persoană să dea sfaturi în privința siguranței, știi? Doar spun...

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

insa este clar ca centura salveaza vieti.
nu poti demonstra acest lucru (nu stiu daca poti intelege)
era si un banc... -uite asta care a purtat centura, pare viu!

Quote

O femeie, în vârstă de 72 de ani,
cifta aia, 72, iti spune ceva?? daca avea 27, mai nurea? nu! pentru ca vedea scuarul si nu intra in el
tu (bine, nu tu personal) cauti cauzele care-ti convin, nu cele reale

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu nu am auzit pe nimeni să spună faza cu proști din curtea școlii vizavi de centură.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Purtatul centurii de siguranță de către alții nu mă afectează în nici un fel.
Totuși consider nepurtarea centurii ca selecție naturală.
Adică un prost mai puțin pe lume, în caz de accident.

View PostTort, on 20 martie 2022 - 03:42, said:

Iti arat si eu cateva poze dintr-un accident in care daca aveam centura pusa nu mai scriam aici, Si dintr-un accident in care am avut centura si am avut doua coaste rupte de la airbag-ul din portiera. Accident in care daca nu aveam centura, eram bine mersi.

Ideea e ca accidentele sunt intr-un milion de feluri posibile. Unii au purtat centura si s-au dus, altii nu au purtat-o si s-au dus. Nu incurajez nici purtarea centurii dar nici nepurtarea ei. Doar spun
Pune pozele de care vorbești.
Chiar vreau să văd cum nepurtatul centurii ți-a salvat viața. Sau cum ai ajuns la concluzia asta imbecilă.

Edited by ericmario, 20 March 2022 - 07:08.


#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022
Cei care au inventat centura de siguranta la autovehicule au stiut bine ce fac.
E foarte important sa ne intre in mental chiar din momentul urcarii sa simtim nevoia purtarii centurii.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pe mine mă afectează, pentru că în caz de, Doamne feri, tanki -tanki bum -bum frontal mă trezesc cu el în mașina mea, și eu, din principiu, nu iau la ocazie.

#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Votez pentru!
Nașul la fică-mea , pe centura capitalei , soare în față , a intrat în depășire (greșeala lui desigur , pentru că nu s-a  asigurat cum trebuie ) și a intrat  in coliziune cu o camionetă transport  marfa. Nu avea centura pusă, masina nu avea  airbag ( prin 2003  s-a  intamplat parcă) .
Soția lui a scăpat (avea centura pusa -- pe corp urme  zdravene de la centura  ( era vara , un  simplu tricou..) , dar in rest perfect teafara),  dar el nu a supravietuit ...  a  dat  puternic cu piptul in volan , lovit si la cap (+leziuni interne) . La  spital s-a  stins . Medicii au spus  clar , ca daca ar fi avut  centura pusă , altul ar fi fost  deznodamantul.
La cum circulă uni , eu parcă  mi-aș pune și cască :)  :)

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa e, centura e degeaba! De aceea o poarta pilotii de avioane, de masini de curse si pasagerii.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2022 - 03:01, said:

Unii au impresia ca daca poarta centura de siguranta

Ca idee, apa  calda s-a inventat de ceva vreme.

Dar e de bine ca se repeta (chiar daca fara efect - la semafor se vad "dummy"uri ca sa "nu mai sune centura").

Recomand pentru orice "sofer" sau "wanna be" cursuri de conducere defensiva. Ba chiar ar trebui puse obligatoriu in lista de cursuri pentru a obtine permisul.

View Postericmario, on 20 martie 2022 - 07:08, said:

Purtatul centurii de siguranță de către alții nu mă afectează în nici un fel.
Totuși consider nepurtarea centurii ca selecție naturală.
Adică un prost mai puțin pe lume, în caz de accident.


Pune pozele de care vorbești.
Chiar vreau să văd cum nepurtatul centurii ți-a salvat viața. Sau cum ai ajuns la concluzia asta imbecilă.

te afecteaza daca te gandesti putin mai mult. sanctiunile pentru lucruri aparent simple ar trebui sa fie drastice.de la o centura, o semnalizare "De bmw", un fortat 'galbenul", etc se ajunge la tragedii.

DIn pacate asta ajungi sa realizezi (Daca esti doar inteligent) dupa "ce te arzi".
Asa ca, daca nu exista bun simts, respectarea legii la SANGE e singura solutie.

in Elvetia te ard pentru 1..2 km/h peste limita. doar ca exemplu.

#13
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
multi traiesc cu impresia ca poti invinge sau schimba soarta...

Quote

Medicii au spus  clar , ca daca ar fi avut  centura pusă , altul ar fi fost  deznodamantul.
care?

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfoxbat, on 20 martie 2022 - 08:31, said:


te afecteaza daca te gandesti putin mai mult.
Vrei să repet?
Bine, o fac: faptul că tu nu porți centura de siguranță, pe mine nu mă afectează.
Ce anume nu ai înțeles?

#15
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

View Postapocalipsul, on 20 martie 2022 - 08:37, said:


care?

Intinerea cu 50 de ani.

Edited by destrug, 20 March 2022 - 08:48.


#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Adauga in titlu "si ochelari".

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postapocalipsul, on 20 martie 2022 - 08:37, said:

multi traiesc cu impresia ca poti invinge sau schimba soarta...

Alții trăiesc ca niște kamikadze.

N-am nici o milă față de idioții ăștia.

#18
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

View Postarab, on 20 martie 2022 - 08:05, said:

Asa e, centura e degeaba! De aceea o poarta pilotii de avioane, de masini de curse si pasagerii.
Mai ales cand merg bara la bara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate