Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Orange inchide 2G/3G din 2025 (pana in 2030)

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postalexupit, on 13 martie 2022 - 14:23, said:

Mi se pare normal trendul asta. In afara, e mult mai avansat. Pana si eu pe Digi prind 4G peste tot, s-a marit si acoperirea foarte mult in ultimii ani si am semnal si pe unde nu aveam. Ma gandesc ca la ceilalti mai giganti asa, situatia e si mai buna si, crescand foarte mult acoperirea 4G, e normal sa se renunte pana la urma la 3G.
Nu neapărat, Orange și Digi sunt cam la același nivel și singurele rețele mobile care mai contează la noi, fiindcă Vodafone nu stau bine, iar Telekom din ce în ce mai rău. Ok, la capitolul viteze, tot Orange are câștig de cauză, dar vor fi ajunși din urmă și aici, ușor ușor.

Nu renunță nimeni la 2G, cel puțin nu în următorii ani... Are acoperire mai mare spre mult mai mare decât 3G, 4G, nu mai zic de 5G, că pe ăsta mai e mult până să ne putem baza.

Din câte am înțeles, spectrul folosit pe 3G va ajunge în 4G și așa va fi și mai bun, probabil nu va mai pica mai deloc în 3G.

Edited by Vlad_22, 27 May 2023 - 22:19.


#74
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu remarca ca in state e deja 4g/5g only
prin tari ca elvetia au oprit deja 2g si pana in 2025 urmeaza si 3g...

#75
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013

View Postcarmenclara1, on 27 mai 2023 - 06:28, said:

adica operatori trebuie sa introduca suport pentru "aml"
Nu, avem AML in Romania din 2020 (https://eena.org/kno...yed-in-romania/)
Chiar în nota de fundamentare se vorbește despre eficacitatea AML in situația de față:
Attached File  Screenshot_2023-06-01-13-22-10-543_com.google.android.apps.docs.jpg   241.77K   56 downloads

#76
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022
De 2G ar mai fi nevoie câțiva ani dar 3G... trebuia desființat alartaieri.

Edited by echoshoworacle, 01 June 2023 - 13:15.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Orange polonia renunta la 3G

Attached File  C75A0F22-FB9A-4448-A7AD-C5A5754F3520.jpeg   46.97K   110 downloads

#78
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostVlad_22, on 27 mai 2023 - 22:20, said:

Nu neapărat, Orange și Digi sunt cam la același nivel și singurele rețele mobile care mai contează la noi, fiindcă Vodafone nu stau bine, iar Telekom din ce în ce mai rău. Ok, la capitolul viteze, tot Orange are câștig de cauză, dar vor fi ajunși din urmă și aici, ușor ușor.

Nu renunță nimeni la 2G, cel puțin nu în următorii ani... Are acoperire mai mare spre mult mai mare decât 3G, 4G, nu mai zic de 5G, că pe ăsta mai e mult până să ne putem baza.

Din câte am înțeles, spectrul folosit pe 3G va ajunge în 4G și așa va fi și mai bun, probabil nu va mai pica mai deloc în 3G.
Orange si Digi la acelasi nivel?!Care este ala?De calitate in niciun caz, Digi castiga doar la pret.

#79
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostHavoc, on 12 iunie 2023 - 23:04, said:


Orange si Digi la acelasi nivel?!Care este ala?De calitate in niciun caz, Digi castiga doar la pret.
Dacă dorești vorbim concret. Am și SIM Yoxo în tel, pe lângă Digi și știu bine ce vorbesc... Nivelul semnalului e cam tot ăla, pe unde mă învârt, ba chiar zone unde Digi stă mai bine, iar la domiciliu, Digi e peste Orange la calitatea semnalului.

Eu vorbesc doar de modul meu de utilizare, nu generalizez.

#80
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
@Havoc ai Digi?

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur n-are.

#82
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

View Postoddy, on 13 martie 2023 - 19:04, said:



Ar face bine sa bage bani in densificare dacă vor sa renunțe la 2G dar pe praful asta nu-i văd pe nici unii dintre provideri sa renunțe încă la 2G.


BTW am văzut și eu asta și nu-i înțeleg mai deloc, daca pe,asta cu blocajul sub 5 euro ar fi de inteles ca vor bani mai mulți, aia cu blocajul in perioada de gratie este o stupizenie maxima, de vise rele.

Nici eu nu inteleg prostia asta, daca nu ai credit nu poti initia apeluri, consuma trafic de date, doar pentru vocea din 4G care ce sa-ti spun consuma mare trafic, nici macar HD nu este ca la abonament, niste zgarie branza, rusine mare….in conditiile acestei nu fac decat sa te enerveze si sa te faca sa te multi la DIGI cu prima ocazie.Curs vauutar mare, mariri de abonamente pe Banda rulanta, modificari contractuale, pai ei te arunca singuri in brate la DIGI? De Luna aceasta am portat abonamentele copiilor la DIGI pe 2 euro lunar, de test 1 an de zile sa vedem cum se comporta,

#83
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

View Postunu999, on 14 martie 2022 - 10:22, said:



Mi-e greu sa cred ca POS-urile contactless instalate in ultimii 7 ani stiu doar GPRS si nu au macar alternativa conexiunii prin WiFi.
Nu sunt conectate la wi-fi ul clientului din motive de securitate. Oricum, 8 ani e suficient timp sa nu fie o problema pentru banci.

#84
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Sunt tot mai multe POS-uri si cu LTE. Tot vad unele noi cu touchscreen de la BT instalate prin mall-uri. Pana in 2030 au timp sa le schimbe pe toate.

#85
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
La mine nu mai funcționează 3G , semnal este dar nu pot intra pe internet și iniția apeluri.O fi de la cartela problema ? Pe celălalt telefon funcționeaza 3G only.

#86
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
Deci Orange incepe de la anul să închidă 3G...până în 2025 ar trebui sa fie închis, right?

#87
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 29.12.2021
În România, nu a anunțat nimic oficial până acum în legătura cu asta.
În Polonia, știu că a venit cu un comunicat.
Poate că noul CEO va face același lucru și la noi, dar momentan este incertă treaba.
Clar, nu se va opri peste noapte în toată țara, ci mai întâi în urban acolo unde nu-și mai are utilitatea (ex: 3G 900 care o capacitatea foarte mică și netul este aproape inutilizabil raportat la populație).
Zona de RAN-Sharing va fi ultima care va beneficia de acest tratament.
Așadar, shutdown 3G în România este un proces de durată.

Edited by vladut12am, 04 September 2023 - 01:30.


#88
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
si telekom dar si digi renunta la 3G, sigur si orange dar si vodafone vor urma, tind sa cred ca se va implementa la nivel national anul viitor 5G-ul peste tot ( mai ales ca vin si alegerile ) :)

#89
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 28.02.2010
Digi a renunțat la 3G. Au si transmis comunicatul acum cateva zile.

#90
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 29.12.2021
La fel și Telekom.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate