Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Orange inchide 2G/3G din 2025 (pana in 2030)

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
Nu stiu daca s-a discutat dar am zis sa împărtășesc

https://economie.hot...inale-4g-5g.htm

Edited by Adm, 23 January 2024 - 07:57.
Link updated


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil in RO vor fi ultimii care inchid 3G.

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Oare au peste tot 4g? Cred ca nici 3g nu e in toata Romania!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
Acuma poate nu dar in 8 ani e timp de optimizari, oricum telefoanele mai vechi care nu stiu voLTE o sa fie out.

Edited by andreic, 13 March 2022 - 10:50.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Macar daca ar avea acoperire 3G asa cum se lauda pe site-ul Orange(RO).

Edited by tigerheart, 13 March 2022 - 11:00.


#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si bucata din articol relevanta:
For the other countries - Belgium, Luxembourg, Poland, Romania, Slovakia and Spain - 3G will be switched off by 2025 and the remaining legacy technologies (2G) will be phased out by 2030 depending on each subsidiary’s specific plans (1) .
(1) Each country will have its own specific timeline, which may vary slightly from one country to the other.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce bine că nu mai am contact cu ei. Să se ducă în pustie.

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Relevanta? Nu mai foloseste nimeni 2G/3G.
Si toti operatorii urmeaza sa renunte la 2G/3G oricum.
Mai trist e pentru cei care vor trebui sa schimbe comunicatoarele de la sistemele de alarma si alte chestii.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

 maul, on 13 martie 2022 - 08:45, said:

Nu stiu daca s-a discutat dar am zis sa împărtășesc
https://www.orange.c...mobile-networks
Excelent. Oricum, pasul asta o sa il faca toti operatorii din Romania. :D

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, asta creaza probleme pentru masinile (antice in 2030) care au SIM 3G, la fel pentru sistemele de alarmare, care foloseau GPRS/3G :(

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Znevna, on 13 martie 2022 - 12:00, said:

Relevanta? Nu mai foloseste nimeni 2G/3G.
Si toti operatorii urmeaza sa renunte la 2G/3G oricum.
Mai trist e pentru cei care vor trebui sa schimbe comunicatoarele de la sistemele de alarma si alte chestii.

2G va mai ramane destul de mult activ, pentru voce legacy, voce roaming (volte roaming intarzie sa fie implementat), transmisii date cu debit redus gen alarme/POS-uri etc.

3G se inchide cam peste tot, nu mai e rentabila mentenanta + spectru irosit. In Germania de exemplu nu mai exista 3G.

La cum merg lucrurile in RO, momentan Orange sunt ultimii la capitolul refarming 2100 dinspre 3G spre 4G-5G.
Telekom n-are nici macar VoLTE, nu cred ca ar face fata cu vocea 100% in 2G, noroc ca pierd clienti constant.
Digi vor fi probabil primii care inchid 3G, urmați de Vodafone.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2022 - 12:41.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Znevna, on 13 martie 2022 - 12:00, said:

Relevanta? Nu mai foloseste nimeni 2G/3G.
Si toti operatorii urmeaza sa renunte la 2G/3G oricum.
Mai trist e pentru cei care vor trebui sa schimbe comunicatoarele de la sistemele de alarma si alte chestii.


Sunt foarte foarte multe aplicatii unde se foloseste 2G (POS-uri, sisteme de securitate, IoT, trackere, etc).

2G e mult mai stabil fata de 4G atata timp cat nu ai nevoie de viteza, si acoperirea e mult mai buna (pentru ca frecventele 4G au acoperire scurta).

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Da, asta am zis si eu ca sunt destui care se bazeaza pe 2G, dar pana in 2030 tot vor trebui sa-si gaseasca alte solutii.

#14
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Mi se pare normal trendul asta. In afara, e mult mai avansat. Pana si eu pe Digi prind 4G peste tot, s-a marit si acoperirea foarte mult in ultimii ani si am semnal si pe unde nu aveam. Ma gandesc ca la ceilalti mai giganti asa, situatia e si mai buna si, crescand foarte mult acoperirea 4G, e normal sa se renunte pana la urma la 3G.

#15
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Foarte rau daca inchid 2g-ul, 3g poate sa-l inchida ca oricum nu mai foloseste la nimic, dar in mediul rural inca sunt multe zone in care abia penetreaza 2g, de exemplu la mine in casa abia am un pic de semnal pe 2g, nici vorba de 3g sau 4g, cu chiu cu vai am un pic de 4g doar pe afara prin anumite locuri. Sunt foarte multi batrani care au telefoane ieftine care functioneaza pe 2g, de exemplu mama foloseste un Nokia 1600. Daca opresc 2g ul multe zone o sa ramana fara nici un pic de semnal!

Attached Files



#16
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

 florynsv, on 13 martie 2022 - 14:58, said:

Foarte rau daca inchid 2g-ul, 3g poate sa-l inchida ca oricum nu mai foloseste la nimic, dar in mediul rural inca sunt multe zone in care abia penetreaza 2g, de exemplu la mine in casa abia am un pic de semnal pe 2g, nici vorba de 3g sau 4g, cu chiu cu vai am un pic de 4g doar pe afara prin anumite locuri. Sunt foarte multi batrani care au telefoane ieftine care functioneaza pe 2g, de exemplu mama foloseste un Nokia 1600. Daca opresc 2g ul multe zone o sa ramana fara nici un pic de semnal!

Pana in 2030 mai sunt 8 ani... pana atunci vor lucra la semnal, iar telefoanele la care faci referire vor fi deja iesite din uz.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 Lex404, on 13 martie 2022 - 13:57, said:



Sunt foarte foarte multe aplicatii unde se foloseste 2G (POS-uri, sisteme de securitate, IoT, trackere, etc).

2G e mult mai stabil fata de 4G atata timp cat nu ai nevoie de viteza, si acoperirea e mult mai buna (pentru ca frecventele 4G au acoperire scurta).
2G nu este cu nimic mai stabil decât 4G. Probleme erau la 3G care făcea cell breathing. 4G are un standard și pentru dispozitive cu transmisie de viteză mică (250 kbit/s aprox) și modemurile alea sunt foarte ieftine.

 florynsv, on 13 martie 2022 - 14:58, said:

Foarte rau daca inchid 2g-ul, 3g poate sa-l inchida ca oricum nu mai foloseste la nimic, dar in mediul rural inca sunt multe zone in care abia penetreaza 2g, de exemplu la mine in casa abia am un pic de semnal pe 2g, nici vorba de 3g sau 4g, cu chiu cu vai am un pic de 4g doar pe afara prin anumite locuri. Sunt foarte multi batrani care au telefoane ieftine care functioneaza pe 2g, de exemplu mama foloseste un Nokia 1600. Daca opresc 2g ul multe zone o sa ramana fara nici un pic de semnal!

Asta nu pentru că 2G ar bate mai mult ci pentru ca nu s-au sinchisit să monteze 4G pe sectorul respectiv sau este într-o bandă care nu oferă așa penetrare.
Eu am găsit zone pe Vodafone unde nu aveai 2G dar aveai 4G. Înainte de VoLTE nu puteai vorbi le telefon decât pe whatsapp sau orice alt voip.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 benis, on 13 martie 2022 - 17:05, said:

2G nu este cu nimic mai stabil decât 4G.
De fapt este... 2g-ul merge si cu SNR mic, 4g-ul nu, e vorba de complexitatea modulatiei. Semnalele ambelor tehnologii ajung la fel de departe dar in 4G nu decodezi daca nu ai un SNR minim decent pe cand in 2G merge pana abia mai agati semnal.
Asta intr-o formula fara prea multe tehnicisme inseamna ca 2g-ul la acelasi semnal acopera oleaca mai mult decat 4G-ul, lucru esential in localitatile aflate la limita de acoperire.

Edited by andreic, 13 March 2022 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate