Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Casa parter - jud.Prahova

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#55
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
negociezi prețul, nu calitatea, fără supărare

#56
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Da, n-am intentionat sa aduc problemele mele si pe acest jurnal.
Doar incercam sa subliniez faptul ca initiatorul a intuit bine ca cele mai mari pierderi de caldura (cel putin teoretice) le are prin spatiile vitrate, indiferent de modul de montaj.

#57
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Daca e o sticla buna..scad si pierderile..La montaj..unele chestii se mai pot remedia si pe parcurs..ca sa nu zic..peticeli. Primul pas e bordarea golului de geam cu XPS de 2-3cm macar..iar de acolo treaba devine destul de simpla..Dar doreii nostri sunt in stare sa busheasca si daca golul de geam e super pregatit inainte de montajul tamplariei.

La mine mi=au montat o usa (H2.3 pe 1.6m) si mi-au tensionat tocul pe un colt (sa zicem ca era un pic..torsionat..cat au strans diblurile)...si bineinteles ca o data la 2-3 luni facea implozie sticla..pt ca si ea era tensionata. Dupa ce mi-au schimbat-o de 2 ori..si le-am aratat ca nu e ok montajul la un colt de sus..au remediat montajul tocului si problema a disparut.

Edited by manghels, 10 May 2022 - 14:16.


#58
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postmanghels, on 10 mai 2022 - 14:13, said:

Daca e o sticla buna..scad si pierderile..
De acord cu tine 100%. Ignora pentru moment problemele de montaj. Pe hartie, cel putin, prin ferestre se pierde de 8-10x mai multa caldura decat prin pereti.

#59
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmanghels, on 10 mai 2022 - 14:04, said:

Eu nu am pus benzi de alea..acu 5-6 ani..si nu simt vreun curent pe la geamuri..

Daca faci referire la mine, cred ca m-ai inteles gresit ( poate nu m-am exprimat eu suficient de clar ). Posted Image
Eu am dat cateva exemple de elemente ale constructiei/operatiuni care azi se trateaza diferit de acum 15 ani. Nu am spus ca sunt de acord cu toate ( nici nu sunt ), sau ca pentru toate se justifica efortul ( in principal ma refer la efortul financiar ).  Unele componente/ operatiuni pur si simplu nu ajung sa se amortizeze ( decat daca iti faci casa de foarte tanar, ceea ce nu este cazul meu Posted Image ).

#60
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Postrazvan-softpedia, on 10 mai 2022 - 14:33, said:

Daca faci referire la mine, cred ca m-ai inteles gresit ( poate nu m-am exprimat eu suficient de clar ). Posted Image
Eu am dat cateva exemple de elemente ale constructiei/operatiuni care azi se trateaza diferit de acum 15 ani. Nu am spus ca sunt de acord cu toate ( nici nu sunt ), sau ca pentru toate se justifica efortul ( in principal ma refer la efortul financiar ).  Unele componente/ operatiuni pur si simplu nu ajung sa se amortizeze ( decat daca iti faci casa de foarte tanar, ceea ce nu este cazul meu Posted Image ).

Eu unul am invatat sa pun mult mai mult pret pe confort, decat pe amortizare, pentru ca o casa in care locuiesti nu e ca investitia intr-o afacere, sa te gandesti in cat timp si daca se amortizeaza. O izolatie termica slaba, ferestre de calitate proasta si alte compromisuri de genul asta facute doar pentru ca nu se amortizeaza, duc la un nivel de disconfort in interior (pereti reci, condens, incalzire neuniforma etc). In plus multi calculeaza amortizarea cu preturile energiei din momentul achizitiei, care pot fi 1/10 din cele de peste 5-10 ani, deci calculele respective sunt cam inutile (a se vedea contextul economic actual si preturile la energie).

Edited by nightmare392, 10 May 2022 - 15:27.


#61
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Din experienta unuia care a trecut prin experienta construirii unei case P+2 in trecut pot spune ca cel mai important lucru e sa iesi din santier cu nervii la locul lor. Da, trebuie sa te agiti sa iasa totul cat de bine posibil, dar daca nu iese incerci sa repari si apoi mergi mai departe.

Am trecut prin schimbare constructor cu scandal, "Dorel" pe teren si "tot ce trebuie".

O casa nu o sa iasa niciodata perfect, sau cel putin inca eu nu am intalnit-o. Pe masura ce te documentezi iti dai seama cat de multe nu stii.

Posted Image

Edited by don_King, 10 May 2022 - 15:47.


#62
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View Postnightmare392, on 10 mai 2022 - 15:25, said:

Eu unul am invatat sa pun mult mai mult pret pe confort, decat pe amortizare, pentru ca o casa in care locuiesti nu e ca investitia intr-o afacere, sa te gandesti in cat timp si daca se amortizeaza. O izolatie termica slaba, ferestre de calitate proasta si alte compromisuri de genul asta facute doar pentru ca nu se amortizeaza, duc la un nivel de disconfort in interior (pereti reci, condens, incalzire neuniforma etc). In plus multi calculeaza amortizarea cu preturile energiei din momentul achizitiei, care pot fi 1/10 din cele de peste 5-10 ani, deci calculele respective sunt cam inutile (a se vedea contextul economic actual si preturile la energie).

Eu nu am spus nimic de lucrari sau materiale proaste ( sau de slaba calitate ). Am spus ca, dupa parerea mea, unele lucruri sunt supraevaluate, si la ca mijloc este mult marketing.
Pereti reci, condens, incalzire neuniforma etc, tin deja de domeniul lucrarilor prost executate, cu materiale de calitate slaba.

#63
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Disconfortul poate veni si din lucrari executate bine, cu materiale de calitate: de exemplu niciodata o incalzire cu calorifere (chiar de cea mai buna calitate) nu va fi la fel de confortabila ca o incalzire in pardoseala si o racire cu aer conditionat, chiar de cea mai buna calitate, nu se va putea compara cu o racire in tavan/pereti din punct de vedere al confortului. La fel o pompa de caldura (care poate nu se amortizeaza nici in 15 ani) va fi mai ok decat o centrala cu gaze, la care ai nevoie de aerisire la camera tehnica, senzor de gaze, o teava inestetica prinsa cat se poate de vizibil pe fatada, folosind o sursa de energie care e total dependenta de furnizor (la ceva electric poti produce din surse proprii la nevoie macar o parte: panouri fotovoltaice, eoliene, generator in caz de pana etc, la gaz daca se opreste sau devine incredibil de scump, ce faci?).  Si sunt multe exemple de genul asta.

#64
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postrazvan-softpedia, on 10 mai 2022 - 14:33, said:



Daca faci referire la mine, cred ca m-ai inteles gresit ( poate nu m-am exprimat eu suficient de clar ).  
Nu făceam referire la nimeni anume..doar dădeam exemplul meu. Buleli exista peste tot .. mai mari sau mici..si rezolvările-s pe masura.

View Postdon_King, on 10 mai 2022 - 15:47, said:

Din experienta unuia care a trecut prin experienta construirii unei case P+2 in trecut pot spune ca cel mai important lucru e sa iesi din santier cu nervii la locul lor.
Total de acord.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate