Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa parter - jud.Prahova

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Incep cu o expresie pe care cu siguranta o sa o tot citesc pe aici "Dorel strikes again". N-ai cum sa iti faci casa fara sa te intalnesti cu "Dorel". Asta e viata, trebuie sa invatam sa convietuim Posted Image

Hai sa revenim la treburi mai serioase.

Pe scurt: am facut cu ceva timp in urma o casa mare si confortabila. Totul OK, timpul a trecut, copiii au crescut. Se apropie vremea facultatii, casa devine un pic mare pentru doar 2 suflete. Clar, vine vremea unei case ceva mai mici. Plecand de la ideea ca nu voi mai avea drumuri zilnice la scoala copiilor si activitatea familiei e si va ramane 100% de tip "work from home", vreau sa fac o casa doar pe parter, cu suprafata utila de ~150 metri patrati.  Stiu, e optim financiar P+1, insa prefer confortul parterului ("pas" la urcat scari la o anumita varsta), e ceva asumat. Vreau o casa calda, simpla, confortabila, cu mentenanta redusa, fara automatizari de dragul automatizarilor. O casa normala, cu camara si toate cele. Fara bucatarie open space.


Am cautat ceva timp un teren cu urmatoarele calitati:
  • acces direct la civilizatie (asfalt, apa, gaze, curent, canal, iluminat public, fibra optica). Fara "prelungire retea de utilitati", fara "drumuri private", etc.
  • zona linistita, fara trafic intens. NU in Bucuresti.
  • acces facil la ceva autostrada. Acces la oras in max 30 min de mers batraneste.
  • teren mai mare (acum am util 425 mp). Am descoperit ce misto e sa ai in curte un smochin, o floare, o etc. As vrea mai multi smochini, + multe alte "buruieni" (placerea sotiei).
  • pret decent. Am alergie la credite, mai ales in aceasta perioada.
  • fara planuri de aparitie a unor gropi de gunoi mai mult sau mai putin ecologice. Traiasca netul si motoarele de cautare, informatia e publica, totul e sa stii sa o gasesti.
  • fara zgomote regulate deranjante (avioane, cale ferata etc). Am fost in zonele vizate ziua/noaptea, am vorbit cu bastinasii etc.
  • fara risc de aparitie a unui bloc langa terenul meu.
Am gasit (si cumparat) dupa muuuuuulte cautari un teren de 1300 mp, deschidere 19 metri. In mijlocul satului. Are in fata terenului: asfalt, curent, apa, gaz, iluminat public. Drum cu trafic foarte redus, zona foarte linistita, aproape de autostrada. Acces decent spre Bucuresti/Ploiesti. Canalizatia e in autorizare, am discutat la primarie. Zona neinundabila. Am cerut urbanism la primarie sa vad ce pot face acolo, retrageri, etc. Imi fac socotelile sa vad daca pot cumpara si un lot alaturat de 1400 mp, as avea o deschidere de 40 metri si asta ar fi ideal. O sa am ceva birocratie (de demolat o casa batraneasca, de defrisat copacii crescuti in ultimii 20 de ani, de alipit proprietatile in acte etc) si costuri, dar nimic bun nu vine de-a gata in viata.


In ultimele 2-3 luni am citit cam toate jurnalele de pe forum, m-am pus la punct cu ultima moda in materie de termoizolare, am citit despre "tevi si sarme", IPAT, ferestre, recirculare acm, pompe caldura plus multe si marunte. Sper sa ma ajute experienta primei case si evident contactele pe care le-am pastrat. Imi dau seama cat de multe lucruri nu stiu Posted Image "Dorel" a fost pe multe santiere ..... Posted Image

O sa fie probabil un topic cu progres lent, intentionez sa incep santierul in cativa ani, scoala copiilor e prioritara.

Sa vad daca voi lua si terenul vecinului, asta va influenta alegerile viitoare. Revin in cateva luni pe tema asta.

PS In principiu am constructor (cu el rezolv etapa casa la rosu plus sape/tencuieli mecanizate) plus firma care sa se ocupe de IPAT/sanitare/sarme. Nu am arhitect/diriginte, dar am ceva idei in materie de compartimentare. Toate la timpul lor.

Noi sa traim in pace si sanatosi Posted Image

Attached File  teren.jpg   21.37K   71 downloads

/later edit - titlu modificat la cererea moderatorului.

Edited by don_King, 07 March 2022 - 19:26.


#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Vad ca esti bine documentat, deci spor la treaba!

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
1. Cat a costat terenul?
2. Casa actuala ce faci cu ea, o lasi copiilor? O vinzi cu profit baban? In afara ca e prea mare, te nemultumesc multe la ea?
Daca raspunsurile la intrebarile de mai sus sunt negative, mai merita retraita toata aventura asta? Bine, tu poate construiesti de placere...

#4
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Deja 150 mp suprafata utila e prea mult, eu am trecut prin experienta ta dupa ce fata a plecat la studii in UK, am doar 120 mp (tot parter) utili si nu am ce face cu ei.  Suprafata de 1300 mp este suficienta (am doar 600), i-ati adio de la cei 1400 mp ai vecinului.
Tot din Prahova sunt si eu...

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Multe chestii bine punctate de catre initiator, se vede ca are experienta :)
Subscriu la parerea de mai sus, 150 util e mult prea mult pentru doi seniori.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001

View Poststefan0011, on 07 martie 2022 - 20:12, said:

1. Cat a costat terenul?
2. Casa actuala ce faci cu ea, o lasi copiilor? O vinzi cu profit baban? In afara ca e prea mare, te nemultumesc multe la ea?
Daca raspunsurile la intrebarile de mai sus sunt negative, mai merita retraita toata aventura asta? Bine, tu poate construiesti de placere...

1. Teren 20k, super ok zic eu
2. Copiii or sa isi faca singuri case, noi le-am oferit educatie. Casa actuala e super ok, doar ca va fi nepotrivita pt numai 2 suflete (384 mp). Pt familie si spatiu de office acasa e insa ideala. Gandesc la o casa noua mai mica si mai usor de intretinut.

View Postcorsica, on 07 martie 2022 - 20:54, said:

Deja 150 mp suprafata utila e prea mult, eu am trecut prin experienta ta dupa ce fata a plecat la studii in UK, am doar 120 mp (tot parter) utili si nu am ce face cu ei.  Suprafata de 1300 mp este suficienta (am doar 600), i-ati adio de la cei 1400 mp ai vecinului.
Tot din Prahova sunt si eu...

150mp va include si un spatiu pt birou. Adica vor fi 2 dormitoare (unul pt eventuali poaspeti) plus un birou. In rest cele standard (living, camara, bucatarie etc). Sa vedem ce si cum. Daca nu cer prea mult, poti te rog sa imi trimiti privat o schita cu aranjarea camerelor ?

Edited by don_King, 07 March 2022 - 21:47.


#7
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdon_King, on 07 martie 2022 - 21:39, said:

Daca nu cer prea mult, poti te rog sa imi trimiti privat o schita cu aranjarea camerelor ?
E complicat, casa mea e construita in 1994, intre timp s-au schimbat multe in ale proiectarii.
Stii proverbul: casa dintai sa o vinzi si pe a doua sa o pastrezi.

#8
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
E bine daca ai experienta unei case construite. Poti sa incerci noi greseli.
Apropos, cum si ajuns la suprafata de 150?

14x2 dormitoarele
28-30 living
12-14 bucataria
6+4 baile
12 birou
8 holuri
12 CT & camara
12 birou

Am uitat ceva? Am subdimensionat?
Se pierde ceva cu peretii, dar compenseaza cu dimensiunile ce le.am trecut mai generos, asa....
150 mp mi se pare o suprafata imensa pt 2 pers (chiar si tinere). Nu mai zic de costuri intretinere/incalzire/maintenance.

Baga schite, noi lucram cu materialul clientului.






#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
In aceeasi situatie am fost si eu dar am ales casa parter de 100mp ( dormitoarele is ca sa dormi nu sa crosetezi deci 12mp e suficient), cu open space bucatarie -living , plin cu ferestre de sus pana jos ( atata doar ca eu nu gatesc niciodata in casa, numai afara , indiferent ca ninge si e zapada de 1m sau ploua cu galeata - am o zona acoperita exact pt gatit ) , in casa cel mult niste " taieturi " branzeturi pt o cupa de vin.
Referitor la teren , dpmdv un minim 5000mp e de dorit sau mai mult ( mie nu-mi plac vecinii in imediata apropiere , de aia stau la casa ca sa am intimitate nu sa-mi zornaie unu drujba sau sa aud voci ) . O sa vezi ca o suprafata mare de teren nu este greu de intretinut si chiar iti va face placere sa ai 2-3 straturi cu legume crescute de tine + niste pomi , coacaz, mur si mai cate o sa vrei.

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001

View PostCa Castelul Bran, on 08 martie 2022 - 00:24, said:

E bine daca ai experienta unei case construite. Poti sa incerci noi greseli.
Apropos, cum si ajuns la suprafata de 150?

14x2 dormitoarele
28-30 living
12-14 bucataria
6+4 baile
12 birou
8 holuri
12 CT & camara
12 birou

Am uitat ceva? Am subdimensionat?
Se pierde ceva cu peretii, dar compenseaza cu dimensiunile ce le.am trecut mai generos, asa....
150 mp mi se pare o suprafata imensa pt 2 pers (chiar si tinere). Nu mai zic de costuri intretinere/incalzire/maintenance.

Baga schite, noi lucram cu materialul clientului.

Cu siguranta voi face si erori, sper sa le minimizez cu ceva ajutor primit pe forum Posted Image  

Referitor la suprafete, unele zone vor fi mai mari. Am dressing acum si nu renunt la asta, e foarte util. Baia matrimoniala va avea si dus walkin si cada, si wc si bideu. Tine de confort, asum costuri suplimentare pt asta. Nu stiu inca daca spalatoria va fi in aceeasi arie cu camera tehnica, etc.

Momentan fara schite, daca iau terenul vecinului voi putea pozitiona casa perfect spre sud si multe se vor schimba. Daca nu, va trebuie sa fac casa mai "vagon" cu implicatiile de rigoare.

View PostBaXXXon, on 08 martie 2022 - 01:47, said:

O sa vezi ca o suprafata mare de teren nu este greu de intretinut si chiar iti va face placere sa ai 2-3 straturi cu legume crescute de tine + niste pomi , coacaz, mur si mai cate o sa vrei.

Clar, asa gandesc si eu. Am sa evit pe cat posibil gazonul (trifoi rulez) si o sa am o mica livada. Plus ceva legume si musai flori.
E super fain sa te plimbi dimineata pe trifoi umed, am incercat senzatia si e nepretuita.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
in ce zona? cam la fel caut si eu un teren, dar mai spre valea prahovei, nu in zona poluata dintre bucuresti si ploiesti.

Edited by laffin, 08 March 2022 - 11:03.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Postlaffin, on 08 martie 2022 - 11:03, said:

nu in zona poluata dintre bucuresti si ploiesti.
Ai putea sa scazi de-aici Balteni-Scrovistea, sau Izvorani-Silistea, ba chiar si Balta Doamnei, cred.

#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am batut toata zona din jurul Bucurestiului pana spre Ploiesti, am evitat din start zonele din sudul Capitalei (linie rosie impusa de sotie). Un lot decent (a se citi latime minima la strada plus cele scrise in mesajul de inceput) cu suprafata normala (adica nu 5000mp cu deschidere de 15metri la strada) la un pret acceptabil e dificil de gasit. Sau cel putin a fost pentru mine.

Compromisul a fost un lot plin de copaci/arbusti, care impune cost de defrisare, scos radacini, etc. Cost asumat, asta e viata. Am preferat ceva in mijlocul satului unde sa nu am probleme cu utilitatile, la casa actuala am contorul la 400 metri de casa si vreau sa evit asta.

Terenul e in zona Balta Doamnei si noi suntem multumiti de achizitie. Am gasit loturi mai faine prin Moara Vlasiei, dar la un pret mult mai mare.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcrocko.dilul, on 08 martie 2022 - 12:17, said:

Ai putea sa scazi de-aici Balteni-Scrovistea, sau Izvorani-Silistea, ba chiar si Balta Doamnei, cred.

cu pretrobrazi, cea mai mare rafinarie de prelucrare titei din sv-europei + ecoburn, la o aruncatura de bat.. nu, mersi. fix de asta incerc sa scap.
partea "buna", daca locuiesti 30 de ani in zonele astea (inclusiv Balta Doamnei) poti sa te pensionezi cu doi ani inainte de termen. asta daca nu te procopsesti cu vreun cancer sau leucemie (cea mai mare incidenta din tara in zonele astea).

View Postdon_King, on 08 martie 2022 - 12:54, said:

Terenul e in zona Balta Doamnei si noi suntem multumiti de achizitie. Am gasit loturi mai faine prin Moara Vlasiei, dar la un pret mult mai mare.

succes in noua aventura!

Edited by laffin, 08 March 2022 - 13:09.


#15
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postlaffin, on 08 martie 2022 - 13:06, said:

cu pretrobrazi, cea mai mare rafinarie de prelucrare titei din sv-europei + ecoburn, la o aruncatura de bat.. nu, mersi. fix de asta incerc sa scap.
partea "buna", daca locuiesti 30 de ani in zonele astea (inclusiv Balta Doamnei) poti sa te pensionezi cu doi ani inainte de termen. asta daca nu te procopsesti cu vreun cancer sau leucemie (cea mai mare incidenta din tara in zonele astea).

Vezi ca exista studii legate de poluarea din Romania si nu exista nici o localitate din Prahova in primele 10. In schimb kkt-ul de oras numit Bucuresti, Magurele, Cluj, Brasov, Targu Mures sau Iasi sunt in top. Asa ca mai taie din ele!

PS: pentru initiator. Daca pretul a fost criteriul important, ai luat o decizie buna. Dpmdv pentru Prahova, daca nu vrei oras, sunt cateva optiuni, nu ieftine, dar cu infrastructura peste toate comunele din jurul Bucurestiului, calitatea vietii incomparabila si ajungi rapid in Ardeal, Moldova sau Bucuresti.: Paulesti, Blejoi, Bucov si Cornu.

Edited by anaki, 08 March 2022 - 15:23.
flame


#16
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Acu depinde si unde sunt amplasate statiile alea de monitorizare a 'poluarii'..ca daca sunt puse in mijlocul celui mai tranzitat nod rutier..sau in gura unor furnale ce scot fum de nu vezi dupa el (cum s-a mai auzit si vazut prin Iasi)..e clar ca ies rezultate aiurea. S-au mai vazut cazuri din astea..Dar e clar..sunt si zone super poluate..atat de la noxe,..cat si praf si alte particule din constructii..etc.

Edited by manghels, 08 March 2022 - 14:38.


#17
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Preponderent vantul bate in directie opusa poluatori. Insa nu sunt asa de "sensibil", am rezistat atat amar de vreme langa Bucuresti, o sa scap cu viata si la 30km de "focar". Noi sa fim sanatosi...

Daca nu vrei poluare te muti pe o insula izolata Posted Image

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Postlaffin, on 08 martie 2022 - 13:06, said:

cu pretrobrazi, cea mai mare rafinarie de prelucrare titei din sv-europei + ecoburn, la o aruncatura de bat.. nu, mersi. fix de asta incerc sa scap.
Se vede ca n-ai trecut deloc prin locurile despre care am zis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate