Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Casa parter - jud.Prahova

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Am platit pe lucrare. Omul a venit cu puzderie de utilaje si a terminat totul intr-o zi.

#38
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Am pus o plasa ca sa delimiez proprietatea la strada.


Attached File  doh.jpg   122.84K   98 downloads

Si am fost intr-o seara cu un laser ca sa fac o ridicare topo la nivel de amator. Concluzii interesante

- nivelul asfaltului este mai mare cu ~30cm fata de nivelul pavajului pus de primarie in fata gardurilor.
- nivelul acelui pavaj este in medie cu 30-60cm mai sus fata de nivelul curtii.
- nivelul curtii este cu 10-15cm mai jos fata de curtile vecinilor

Daca vreau sa urc nivelul curtii trebuie sa aduc cateva sute bune de metri cubi de pamant de umplutura. Pe care sincer, habar nu am de unde sa il iau cat sa nu coste o avere.

ceva idei ?
multumesc

#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007
Intreaba in sat, poate e cineva care se ocupa cu asta, mai ales ca aveti Ialomita aproape...

#40
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Eu am adus vreo 10 masini de balst pentru acelasi scop. Si o sa pun un strat de pamant peste  la final.

Attached Files


Edited by catalin_barna, 11 April 2022 - 17:12.


#41
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu, când a fost nevoie de terasari, ridicari de nivel in curte, am cautat prin șantiere.  Când vedeam un santier nou  întrebam si eu daca nu vor sa-i ajut sa scape de pământul in surplus. Asa cred ca am adus sute de mc de pamant galben curat plătind doar transportul și încărcatul. La sfârșit am adus câteva camioane de pământ negru de pădure și am însămânțat gazon. In ultimii 2 ani am mai adus anual cate un camion de pământ negru pt re-nivelare si reinsamantare pe unde a fost nevoie.

Edited by manghels, 11 April 2022 - 18:16.


#42
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea e buna, am sa discut cu cei care sapa fundatii.

#43
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai prima data fa casa, nu te ingloda in pamant.

#44
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Absolut, daca voi avea sursa de pamant cu siguranta o sa il aduc pe proprietate, dar nu in zona in care voi face fundatia.

#45
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
update important: am facut o oferta ferma vecinului pt bucata lui de pamant. Cred ca am oferit mai mult decat valoarea reala, insa pt mine ar fi ok pt ca as putea mari proprietatea.

daca accepta o sa am mult de munca pana ajunge la stadiu de teren curat (are pe el o jungla plus mizerie plus o casa batraneasca in stare jalnica, acoperis cazut, plin de haine uzate, etc.). Dezastru in 2 vorbe.

In schimb are curent (am vazut contor) si apa (din spusele lui, eu nu am vazut robinet sau similare). Posibil sa fie pe undeva sub vreun maldar de mizerii Posted Image
Va trebui sa schimb firele si sa obtin putere mai mare, dar toate la timpul lor.

Daca cere mai mult decat am oferit ma impac cu gandul ca voi avea ca vecinatate o adevarata jungla, nu o sa se vanda probabil prea curand iar eu nu maresc oferta cu un leu in plus. Asta e , sper sa aflu cat de curand ce si cum.

#46
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cât ? Poate licităm și noi ..online :)



#47
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
eh, asta e confidential.

#48
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Nu e bine asa, oferta trebuia facuta prin cineva necunoscut lui, dar .. prieten de-al tau. Eventual o doamna interesata pt copiii din strainatate.. Trebuia o poveste in functie de tipul vanzatorului.
Genul asta de om, cu gunoaie aruncate pe jos in curte, poate deveni invidios ca tu iti aranjezi, si va aduce si mai multe gunoaie doar ca sa te enerveze.
In fine, poate nu e cazul aici.

#49
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Nu, nu e cazul aici, proprietarul doar a neglijat proprietatea (nu locuieste in zona)
Oricum, "jocurile" nu ar folosi nimanui. Prefer sa aflu cat de curand daca voi lua sau nu acel teren, pentru ca asta influenteaza asezarea casei, compartimentarea interioara etc. Ma pot descurca fericit si cu 1300 mp :)

#50
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
update: cel putin momentan achizitia terenului invecinat se pune pe hold, proprietarul nu e dispus sa vanda.

Urmeaza sa fac un studiu geo sa vedem la ce ne asteptam pt fundatie. In rest, facem munca de documentare pt tot ce inseamna o casa. Mare lucru nu s-a schimbat in ultimii 15 ani, doar preturile sunt diferite.

#51
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdon_King, on 09 mai 2022 - 09:53, said:

Mare lucru nu s-a schimbat in ultimii 15 ani, doar preturile sunt diferite.

Mie mi se pare ca lucrurile s-au schimbat foarte mult in ultimii 15 ani.
Si eu sunt tot la faza de documentare, si citesc jurnalele, mai noi, sau mai vechi, ale unor colegi. Chestii despre care acum 15 ani nu prea se discuta ( termoizolatii mai groase de 20 cm, orientarea casei vis-a-vis de punctele cardinale, termoizolarea fundatiei interior-exterior, benzi la ferestre, etansarea foarte buna a barierelor de vapori, etc. ), azi sunt considerate normale ( cel putin aici, pe forum ).

#52
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Eu ma refer strict ca tehnologie de aplicare a materialelor. De ex e similar ca pui 10 sau 20cm de izolatie. Diferente majore (din punctul meu de vedere) sunt la ferestre.

@razvan-softpedia, lasa-mi te rog privat un numar de telefon, chiar as vrea sa schimbam ceva informatii/contacte, multumesc.

#53
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

View Postdon_King, on 10 mai 2022 - 12:04, said:

Eu ma refer strict ca tehnologie de aplicare a materialelor. De ex e similar ca pui 10 sau 20cm de izolatie. Diferente majore (din punctul meu de vedere) sunt la ferestre.

Ai intuit bine de tot. Diferențele majore sunt doar la ferestre.
Am vreo 60mp de ferestre. Și vreo 400mp desfășurat total. Ferestre cu transfer termic mult peste medie (pacat de montaj), și cu toate astea, pierderile prin ferestre sunt cât toate celelalte la un loc.


In calculul meu sunt utilizate grosimi de 20cm izolație pe fațade, vreo 20cm combinat sub/pe placa, și PIR de 20cm pe terasa.

Attached Files



#54
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Vorbiti de buleli la tamplarie..de parca te trage curentul pe langa benzile alea de etansare..sau cordoanele alea care expandeaza...Eu nu am pus benzi de alea..acu 5-6 ani..si nu simt vreun curent pe la geamuri.. Am stat calare pe ei sa puna macar spuma aia cu spirit de raspundere. Apoi calare pe finisori sa izoleze/inchida si prin interior golul de geam cu XPS de 2-3cm..Izolatia a imbracat tamplaria cam 1.5-2cm..Glafurile int/ext le-am montat eu..si sunt sigur ca nu mai misca nici un fir de aer sau umiditate pe acolo.Am dat panta corect..am izolat cu silicon flexibil..etc.  Mai degraba cred ca am pierderi pe la rulourile montate peste tamplarie..in golul de geam. Daca le puneam cu actionare electrica..cred ca nu mai era nici o problema. Cum nu am sistem de ventilatie..cred ca un fir minuscul de aer prin transfer..prinde bine.

Edited by manghels, 10 May 2022 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate