Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Casa parter - jud.Prahova

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdon_King, on 08 martie 2022 - 12:54, said:

Terenul e in zona Balta Doamnei si noi suntem multumiti de achizitie.
Sunt nascut in zona aceea dar locuiesc de peste 30 de ani in Brazi, la 10 km de Ploiesti, 50 km de Bucuresti, 4 km de A3, 37 km de aeroport, 75 km de Sinaia, 275  km de Constanta, etc., unde am toate conditiile din lume, doar e printre cele mai bogate comune din tara, cu buget de aproape 10.000.000 milioane de euro, iar despre poluare nu mai vorbiti - nu mai ai este ce a fost candva.
Plus ca ies la pensie cu 2 ani mai devreme...

#20
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
In zona vantul(crivatul) bate cu preponderenta dinspre Vest,Nord-Vest,asa ca nu are cum sa ajunga poluarea din Ploiesti la Balta Doamnei.

#21
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Am niste lucruri la care nu gasesc raspuns, as aprecia un pic de ajutor.

1. In cazul in care vrei sa faci termoizolatia peretilor cu grosime 20cm+, se recomanda aplicarea ditr-un singur strat a izolatiei sau 2 de grosimi similare intretesute ? Daca se intretes, stratul 2 se aplica cu spuma aplicata perimetral sau tot cu adeziv ? Daca are vreo relevanta, intentionez sa merg pe polistiren si nu pe vata bazaltica.

2. Intrebare pt cei care stau la casa: la ce nivel aveti "lumina" in casa (distanta podea finisata-tavan finisat) ?

3. Referitor la impamantarea naturala (si precizez din start ca nu vreau paratrasnet) este suficienta aplicarea tarusilor in groapa de fundare cu platbanda de rigoare sau recomandati legarea "standard" de armatura elevatiei ?

4. Recomandati va rog 2 produse pentru protectia asterelii pe interior - antifoc si anti-vietati (carii, mucegai etc)

5. Pt case pe parter pe teren plat neinundabil, cat ce dimensiune se recomanda pentru soclu ?

6. Exista vreun standard in materie de adancime a canalizarii stradale ? In cazul meu asfaltul este la ~30cm mai sus de cota terenului, as vrea sa fac casa astfel incat sa am cadere "naturala" spre canalizare, fara pompe sau alte complicatii. (canalizarea inca nu e pusa in opera de comuna, e in autorizare)

Caut solutii/produse din gama "raport pret/calitate" foarte bun, nu "cel mai bun de pe piata indiferent de cost". Recomandati ceva ce ati folosit efectiv, nu ce se gaseste neaparat pe prima pagina Google, alea le stiu si eu.

Multumesc frumos

Posted Image Posted Image

Edited by don_King, 09 March 2022 - 14:52.


#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
2. la mine e 2.55 dar cred ca depinde si de suprafetele camerelor; adica daca faci sufragerie de 40 mp. e posibil sa fie insuficient.
4. eu am dat cu Setistop-S, pe ambele parti ale scandurilor, la sol, inainte de montaj. O fi bun, n-o fi...E foarte important sa fie curatata scandura de eventuale urme de coaja.

#23
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
@crocko.dilul, ce suprafata ai acoperit si cu ce cantitate ? se respecta ce scrie pe prospect ?

Edited by don_King, 09 March 2022 - 14:58.


#24
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
2.55 la etaj..~2.75 la parter (diferenta de o caramida)

#25
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
1. un singur strat.
2. 2.75
3. depinde de tipul de sol cati tarusi ai nevoie. Tinta ta este sa iasa masuratoarea sub 4 ohmi
4. Am folosit asta, dar nu pentru ignifugare:
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Postdon_King, on 09 martie 2022 - 14:58, said:

@crocko.dilul, ce suprafata ai acoperit si cu ce cantitate ? se respecta ce scrie pe prospect ?
Nu mai stiu consumul, imi pare rau....stiu ca am folosit un vermorel si am tratat toata lemnaria, nu numai astereala.

#27
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
si eu la fel..cred ca am luat 3 galeti de alea de 20kg..pt o suprafata de 191mp de astereala..cu tot ce inseamna lemnaria de sub ea (popi/capre/pene/alti stalpi, capriori)...Cu astea 3 galeti am dat astereala de cateva ori ..cu vermorelul..doar pe exterior si lateralele scandurilor..inainte de a pune folia si tigla (apucasera sa se traga un pic scandurile ..lemn "uscat"..direct din padure cred..). Pe interior inca nu am dat tot..in pod..Am urcat de Craciun sa iau instalatiile..si totul arata ca in prima zi..Inca se mai vede stralucind acea solutie care cristalizeaza pe lemn dupa ce se usuca...Operatiunea a fost facuta in 2016 cred.

Din alea 3 galeti..mi-a mai ramas o juma de galeata atunci..Eu am diluat destul de putin solutia. Ei recomanda de la 1:4..in jos..parca..Insa pt ignifugare..nu cred ca tine ceva mai mult de cativa ani..(si asta daca scufunzi lemnul in solutie..si-l lasi asa sa traga)..chiar si cu solutie diluata in proportie mica. Eu cred ca diluasem cam 1:2 sau la 3 daca-mi aduc aminte bine..adica un KG praf Tytan la 2-3 kg de apa.

In specificatii zice 1kg la 5mp..si ca recomanda 3-4 straturi..deci..e de joaca acolo..Irigiatii pe acoperis.

Edited by manghels, 09 March 2022 - 15:19.


#28
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
2. 2.58m - pt un living de 25mp pare ok (dar fara lustre care atarna)

4. Setistop - ignifugant si anti de toate. Aplicat abundent, 1:1 cu apa, la vermorel, in 2 maini. L-am luat ieftin direct de la producator (e roman - expediaza prin curier). Vreo 1400 lei acum 3-4 ani pentru 130litri, cantitate suficienta pt o casa pe lemn (15mc cherestea si multi mp de scandura si OSB). Ca ignifugant functioneaza sigur (lemnul tratat aruncat in jarul de gratar se aprinde mai greu decat cel netratat, arde cu flacara mai mica si scos de pe jar se stinge in timp ce cel netratat continua sa arda). Termite si alte "animale" n-am avut sa vad daca le place.

5. Nu stiu daca inaltimea soclului e reglementata pe undeva, dar cred ca ar trebui sa iei in calcul cata apa se poate aduna in curte daca ai o ploaie de 200l/mp in 30min (apa de sus plus cea de pe acoperisul tau plus ce vine de la vecini), chiar daca asta se intampla o data la 100 de ani sau mai rar. Eu l-as face mai inalt decat fundatiile gardurilor si decat nivelul stazii. Sunt un pic subiectiv, desi am casa pe deal. In ultimii 10 ani am avut 2 cazuri in familia extinsa de inundatii in zone "neinundabile" (nici un eveniment de genul asta in istoria locala) cu 0.4-0.6m de apa in case.

6. La mine pe strada s-au dus cu canalizarea la 2.5m sub nivelul strazii. Nu stiu daca asta e standardul (strada e 1km de panta constanta deci nu erau conditionati sa plece sau sa ajunga cu capetele la un anumit nivel). Sub cota de inghet nu cred ca au voie sa urce.

Edited by blue_marlin, 10 March 2022 - 12:19.


#29
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc pt pontul cu Setistop Posted Image

In mod categoric eu o sa pun un sistem de colectare si ducere a apelor pluviale departe de casa (ideal canalizare), asa am si la casa actuala si este foarte eficient. Suplimentar un dren perimetral in zona trotuarului.

Probabil ca o sa inalt curtea in zona casei astfel incat sa o pun pe un mic "delusor" si sa indepartez apa de la temelie, dar asta e deja overkill.

O sa incep sa simulez niste costuri , sa imi dau seama daca ma pot incadra intr-un buget de ~ 1000 euro / metru finisat.Posted Image

#30
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Setistop e Cenusareasa ignifugantelor 😊

Soclul, daca il maresti cu 200-400mm, nu e o mare cheltuiala suplimentara dar va fi una dintre ‘’picaturile’’ care vor mari pretul casei.
Pe plat nu cred ca e nevoie sa iti faci insula in jurul casei. Trotuarele ar trebui sa fie suficiente ca sa impiedice apa sa se infiltreze in solul de sub fundatie (daca apa stagneaza doar cateva ore sau cel mult zile).

Eu, avand terenul in panta, am doar 200mm inaltime spre deal (si 1300 pe latura opusa).
Anul trecut  am avut un pic de noroi pe trotuar dupa o viitura care a surprins pe toata lumea (a venit un val pe strada dupa o ploaie sanatoasa, zona e ‘’neinundabila’’, casa e mai sus de jumatatea pantei, strada taie curbele de nivel la un unghi ascutit).
Vecinii au avut surprize mai mari, unii cu cateva galeti de apa in casa, altii cu ceva mai multa prin garaje si anexe, care aveau cu accesul aproape la nivelul solului si orientat spre deal.
Ploaia torentiala a infundat santurile in dreptul podetelor cu gunoaie si materiale pe care le-a gasit in drum, a facut strada rau, iar raul a sarit peste fundatiile gardurilor sau a intrat pe sub portile caselor din ‘’aval’’. Si astfel ‘’neinundabilul’’ a devent inundabil pentru cei care nu si-au organizat bine curtea si casa.

Daca ar fi sa fac iar casa pe teren in panta tot la un 200 spre deal, deasupra trotuarelor, as ramane, rezolvand problema unor posibile viituri tot prin amenajarea curtii.
Dar pe teren plat e o intrebare buna cat  de inalt ar trebui sa fie soclul astfel incat sa nu intre apa pe usa…
Raspunsul corect ar fi: deasupra nivelului maxim la care ar putea sa ajunga apa in cele mai improbabile conditii 😊
Sunt multe de luat in considerare…

#31
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Am nevoie de un sfat. Daca voi cumpara terenul vecinului voi profita de faptul ca are o constructie pe el (pe cadastru, ca altfel sta sa cada) pentru a cere racordarea la utilitati. Prefer sa rezolv toate utilitatile inainte de inceperea efectiva a santierului, e confortabil sa ai curent de la bun inceput. Stiu ca procedura dureaza luni/ani, asa ca vreau sa incep din timp Posted Image

Vreau sa fiu pregatit pt un eventual viitor luminos (vrabia malai viseaza Posted Image   ): masina electrica, mic prosumator etc. In zona se instaleaza trifazat, as dori sa va intreb CAT CURENT sa cer de la furnizor ? Am posibilitatea de a plati pentru fire mai groase pentru un eventual upgrade ulterior al puterii ?

Daca are vreo relevanta, probabil voi avea pompa de caldura de ~8kW, plus consumatori uzuali prin gospodarie. Plus la un moment dat masina electrica.

Edited by don_King, 17 March 2022 - 09:49.


#32
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Trifazic 20kW.

#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Aprilie update: inteles cu nenea cu utilaj sa scoata radacinile copacilor de pe proprietate. Am cumparat o jungla, era necesar....

#34
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
primii pasi Posted image

Attached File  1.jpeg   417.79K   74 downloadsAttached File  2.jpeg   520.18K   73 downloads

#35
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Din categoria "mult a fost, putin a ramas"Posted image

Attached File  clear.jpeg   336.76K   83 downloads

#36
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Ai plătit la lucrare sau pe oră?
Cât ai plătit daca a fost pe oră?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate