Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Ricoh sugereaza incetarea productiei in masa de aparatura foto in Japnia

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Acum o dai de-a dreptul pe troleala. E un top de compacte (de fapt, aparate cu obiectiv integrat - ca unele aparate ce apar acolo numai compacte nu-s).
In Japonia, aparatele cu obiectiv integrat se vand in numar mai mare decat cele cu obiectiv interschimbabil. Cam dublu. Nu ma crezi? Uita-te pe site-ul CIPA.

Edited by TS030, 21 January 2022 - 02:30.


#20
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Uite, de ani de zile de cand anunti diverse aparate sau obiective Pentax nu cred ca am vazut un review facut de un fotograf profi unui aparat Pentax. SIngurele reviewuri au fost cele third party ale The camera store sau alti  reviewericare evident erau platiti de Nikon sau Sony sa bage strambe, nu? Nu zic de Tony Northrup sau cine stie ce influencer pe care voi il considerati manjit, ma refer la un fotograf bun care sa stie sa faca niste poze bine editate, sa se poata filma calitativ, cu sunet bun incat produsul final sa inspire incredere, competenta. Gen cum l-a avut Nikon, Olympus pe Bezergheanu, Canon pe Marina Cano, Nikon pe Vincent Munier, Morten Hilmer, etc

ba reviewuri in japoneza, ba amatoriale in germana, ba ceva americani cu sunetul gajait care pozau pescarusi pe plaja cu obiective amatoriale si tot asa.

In atatia ani in care Pentax a fost competitiv, departamentul de marketing nu a putut alege un ambasador mai de doamne ajuta incat sa faca niste materiale de prezentare de top, cum au facut Canon, nikon, Sony, Fuji, si care evident sa aisa in mainstream si sa fie shareuit, ca degeaba stii tu de el si cei de pe pentaxforums

IProblema cea mai mare din punctul meu de vedere nu a fost calitatea produselor sau performanta lor, care sa zicem ca ar fi fost nu cu mult in urma celorlalti, ci insasi comunicarea si diseminarea eficienta si bine editata, rotunjita, a produselor

Vrei sa imi spui ca acei oameni care atatia ani in care au avut resurse de la Hoya, Ricoh, dar nu au putut sa creeze o imagine contemporana si competitiva brandului, vor veni acum sa stabileasca canale de comunicare cu utilizatorii sai sa faca direct sales eficient incat sa duca brandul mai departe ?

Voi in Romania ati avut aparate si obiective in magazin, ati contactat vreun fotograf bun, cunoscut, sa foloseasca cateva saptamani aparatura voastra si sa faca niste materiale frumoase despre ele ?

Edited by nicolaie, 21 January 2022 - 02:42.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
Se pare ca asistam la disparitia Pentax ca si producator de serie. Evident, toti producatorii merg in jos avand in vedere evolutia camerelor de pe telefoane si avantajele evidente ale acestora.

Eu sunt unul care a folosit in trecut Pentax. Chiar profesional. Am castigat concursuri cu Pentax si chiar Pentax la un concurs. Dar nu datorita Pentax.
Ii dau dreptate lui Nicolaie. Comparativ cu concurenta, Pentax avea o gama mai scazuta, calitate decenta(dar nu chiar cea marketata) si preturi exagerate. Ani de zile au avut cel mai lent sistem de autofocus(dar sustineau ca e cel mai precis, haha). Ani de zile au vorbit de FF, in timp ce altii vindeau FF de ani de zile. Reprezentanta in Ro.....praf. Comunicare nasoala, preturi umflate, atitudine superioara.
Toate balbaielile astea s-au adunat - multi au schimbat sistemul... asa ca au ramas cu o baza foarte scazuta de potentiali clienti, doar ultra fanii. Au venit mobilele cu camere si au mai taiat odata...

Imi pare rau, oarecum. Dar imi amintesc cum foloseam flash Sigma, pentru ca cel de la Pentax era cu 50% mai scump - chiar comparativ cu Canon sau Nikon. Sau cum ii invidiam pe cei cu Canon sau Nikon cand in aceleasi conditii, eu eram nevoit sa merg pe focus manual, iar lor le mergea autofocus....

Pacat ca au preferat sa "dispara" - desi aveau varianta sa devina un fel de Xiaomi pe camere foto. Sa vanda produse cu specificatii decente, la cele mai mici preturi; sa merga pe volum, nu pe nisa.
In conditiile actuale - nisa se va tot ingusta.

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2022 - 02:37, said:

Voi in Romania ati avut aparate si obiective in magazin, ati contactat vreun fotograf bun, cunoscut, sa foloseasca cateva saptamani aparatura voastra si sa faca niste materiale frumoase despre ele ?
"Voi... in magazin... aparatura voastra" - insinuezi, mincinos, desigur, ca as fi angajat Focus94? Bravo! Si te-au mai pus moderator!

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Uite ce zice unu' pe DPReview:

Quote

Ricoh/Pentax and PetaPixel false headline
I want to clarify a few things, which puts the announcement in perspective:
1. The announcement is for Japanese market only. The sales pattern will change for Japan only. This is not an international announcement.
- Ricoh Imaging Corporation (President and CEO: Noboru Akabane) will renew its manufacturing and sales structure in Japan on April 1, 2022
2. "Workshop" is an incorrect translation. The actual meaning of the word(which is a Chinese loanword into Japanese) is closer to French word "atelier" which means an artist's studio or graphic design studio. It is just a fancy term for the fact that Pentax will likely make smaller batches of limited editions(with custom features), rather than a mass run of same black body. This means they'll take user input to design these variations and connect with fans. A bit Fuji like model where they put the same sensor/processor generation in multiple cameras, with only difference being form factor.
No they are not shutting down factories, and no, future Pentax cameras won't be made by old men struggling in a garage workshop. No, Pentax won't stop selling at B&H and Adorama.
-  PENTAX has been gaining support from customers mainly through its SLR cameras, and we will expand the range of customisation to further reflect customers' requests and provide studio value.
Couldn't have said it more clearly. Pentax are serious about Monochrome/Astro custom versions.
Tipul nu e pentaxist, apropo.
https://www.dpreview...s/post/65855813

Apropo, ghici cine a mai facut o chestie similara, customizari de aparate samd: Leica.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Pai daca nici de data asta pentax is dommed...eu nu stiu ce sa mai cred.

Drumul DSLR s-a frand brusc si iremediabil la sony, canon, nikon, olympus, n-am vazut sa fie asa de grav. Desigur o parte continua pe alta linie de produse, de ex. ML-uri.

Edited by crokodilu, 21 January 2022 - 11:15.


#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentax e doomed odata la cateva luni, dupa astia. Nu conteaza de cate ori se dovedeste ca s-au inselat, si ca au "interpretat" cu rea vointa; baietii asteapta cu rabdare ocazia urmatoare :rolleyes:

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Din cauza ca stirea negativa este despre Pentax, trebuie sa fie adevarata.

#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Este stire negativa? Intreb si eu...

#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Era o gluma, o ironie...m-ai luat prea in serios.
Daca stirea aia era despre alt producator, nimeni nu comenta asa pesimist.

Uite aici stire:
https://www.dpreview...-in-south-china

Scad vanzarile. Toti producatorii sunt cureaua.

Edited by katran, 21 January 2022 - 11:24.


#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Dar pe fond care este stirea negativa? Sau e ceva negativ acolo?

Edited by crokodilu, 21 January 2022 - 11:24.


#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@katran: Am luat-o ca pe o gluma/ironie; raspunsul nu era pentru tine. De fapt eu as fi zis: "Din cauza ca stirea este despre Pentax, trebuie sa fie negativa".

Edited by TS030, 21 January 2022 - 11:25.


#31
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.11.2005
nu pot sa cred... sunt total devastat... 'mezul, mezilor" a capotat? huh? pai daca e sa ne luam cu ce am vazut aici pe sectiunea foto era balaurul balaurilor...il luai cu tine si facea poze singur din buzunar, e adevarat ca fara blitz dar totusi...
unde se organizeaza ingropaciunea ca vin si eu!
Frate , deci nu pot sa cred, ricoh bre? nu pot sa schimbe tehnologia si sa faca de exemplu, carlige de rufe? sau ceva similar?

Nu e chiar ceva rau, uite aici pe forum mai pot vinde vreo 3 sau 4 borcane..

Edited by Mondeo, 21 January 2022 - 11:28.


#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 21 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Dar pe fond care este stirea negativa?
Ca Pentax inca exista, si-o sa continue sa existe, nenorocitii... :rolleyes:

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTS030, on 21 ianuarie 2022 - 11:02, said:

The announcement is for Japanese market only. The sales pattern will change for Japan only. This is not an international announcement.

E o multinationala atat de mare incat sa adopte un stil pentru Japonia si altul in alte parti?

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
dani.user: incep sa observ un pattern in postarile tale. Dezamagitor.
Si acum au "stiluri" diferite pentru diverse piete. Nu e acelasi lucru sa vinzi in Japonia, Europa, State, China...

#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Stirea asta e din seria...
"Nu mai plange Jane, plansu e de forma,
Jana nu e moarta, Jana se transforma!".


In alta ordine de idei, daca nu e acelasi lucru sa vinzi in Japonia, Europa, SUA, mai au rost topurile alea de vanzari facute de BCN sau cine le face? Ca in conditiile astea, nu reflecta decat o piata locala :D.

Edited by StefanSC, 21 January 2022 - 11:42.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 21 ianuarie 2022 - 11:40, said:

Stirea asta e din seria...
"Nu mai plange Jane, plansu e de forma,
Jana nu e moarta, Jana se transforma!".
Reamintesc ca toti aia mari au ingropat DSLR si s-au transformat in ML. Pentax nu stiu ce face dar pana nu avem un mesaj in engleza si mai clar doar consumam litere pe aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate