Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

700 de lei platiti pe 326 consum gaze?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Si chiar nu ai platit mult,  pe 300 si ceva am dat 900 si ceva de ron!
O sa fie din ce in ce mai scump gazul, trebuie sa reducem consumul cumva si sa votam cu cei care pot ingheta preturile si nu caloriferele!
(dar inca nu stiu care sunt acei demnitari... dar stiu S.igU.R.  care nu ii mai votez!  ) Posted Image

Edited by MembruAnonim, 13 January 2022 - 09:20.


#74
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002

 -ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?

E foarte bine, la preturile gazului de acum de piata ai fi platit peste 2000 lei

#75
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,315
  • Înscris: 06.07.2007

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:43, said:


te contrazic. ia fa tu casa cu izolatie fundatie serioasa, interior-exterior. 15-20 la placa 0. 20 pe pereti, 40 in pod. incalzire in pardoseala cu centrala in condensatie. mai baga si o ventilatie cu recuperare de caldura si geamuri decente si zic ca initiatorul dadea de 4 ori mai putini bani. ahh. si fa o casa de 100mp si tine temperatura la 21.5. eu zic ca consuma sub 100mc/luna.
Stii cat il costa ce ai zis tu acolo? Minim 30 000 de euro.
Sa zicem ca face. In cat timp se amortizeaza investia? 20 de ani? Cam asa.
Asta ca sa fiu modest.
In realitate, cu o  asemenea investitie, amortizarea o vor trai copiii lui.

Edited by dan1980_25, 13 January 2022 - 09:28.


#76
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 18.03.2009

 -ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?
Sal!De fiecare data inmultesti cu 2,15 consumul si iti da valoarea facturii.

#77
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,134
  • Înscris: 14.08.2007
Ai scapat ieftin la factura asta ... sa vedem si la urmatoarele daca mai scapi asa de ieftin :D

#78
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 03.12.2001
250mc 972 lei. Engie

#79
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cand vedeti ca e foarte cald in casa crapati putin geamurile. 10-20 de minute e suficient.

#80
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:43, said:


te contrazic. ia fa tu casa cu izolatie fundatie serioasa, interior-exterior. 15-20 la placa 0. 20 pe pereti, 40 in pod. incalzire in pardoseala cu centrala in condensatie. mai baga si o ventilatie cu recuperare de caldura si geamuri decente si zic ca initiatorul dadea de 4 ori mai putini bani. ahh. si fa o casa de 100mp si tine temperatura la 21.5. eu zic ca consuma sub 100mc/luna.
Da bine, și toate alea te costa gazele pe 10 ani.

#81
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,315
  • Înscris: 06.07.2007

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2022 - 09:18, said:

Si chiar nu ai platit mult,  pe 300 si ceva am dat 900 si ceva de ron!

E ca si cum ai spune: m-a prins unul cu puța mica m-a ars in fund. N-a durut asa tare, se putea si mai rau adica in locul lui da fie un negru cu "instrumentul" de 25 si gros ca o lamaie.
Pai mai nene...cand vei plati tu la gaz 20 de lei/mc la aceleasi venituri ca acum, o sa vin sa-ti spun ca nu e rau, ca altii platesc 25.
Cum dracu sa nu fie rau cand platesti exact dublu fata de acum un an?

Edited by dan1980_25, 13 January 2022 - 09:57.


#82
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,112
  • Înscris: 23.09.2005

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:43, said:

te contrazic. ia fa tu casa cu izolatie fundatie serioasa, interior-exterior. 15-20 la placa 0. 20 pe pereti, 40 in pod. incalzire in pardoseala cu centrala in condensatie. mai baga si o ventilatie cu recuperare de caldura si geamuri decente si zic ca initiatorul dadea de 4 ori mai putini bani. ahh. si fa o casa de 100mp si tine temperatura la 21.5. eu zic ca consuma sub 100mc/luna.

Acuma gandeste-te la unul care are o casa neizolata care poate mai necesita si renovari, poate ca omul nu si-a permis.

Chiar crezi ca cineva pentru care sunt o problema aia 700 lei pe luna gazul, isi permite o renovare de genul asta?

Edited by Phobos, 13 January 2022 - 09:52.


#83
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Deja intru in depresie..sac de dormit nu , phoen nu, ramane varianta cu "comasarea"; partea proasta ca nu am decat varianta cu soacra..=> Ca sa evit..
Engie imi mareste de la 2.01lei/m3 la 3.55 lei/m3 din 15 ianuarie '22= e ceva mai acatarii pe piata ?/ raportat la preturile actuale cum este 3.55 lei/m3 ?

#84
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
Solutii sunt: mai inchid cateva camere/etaje din casa de 250mp, living-ul acela de 35mp cu geamuri pe doi pereti poate ramane neincalzit, mai vinde doua din cele patru masini, trece de la bmw la logan, se muta cu chirie la un apartament mai mic.
Evident asa ceva e de neconceput, mai bine vaiete si altii sa plateasca pentru el.
Prapaditii aceia de la tara cu pensii de CAP cumpara lemne (de multi ani) cu 2000-3000 lei pe iarna ca sa faca focul in doua sobe, la doua camarute, iar boierii de pe aici se vaieta de 700 lei. E socant dar situatia e grava in toata Europa, nu doar la ei. Omul ar fi trebui sa invete sa se intinda cat poate fara insa sa se rupa cand se schimba ceva.

#85
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 10.01.2019

 arg, on 13 ianuarie 2022 - 08:37, said:

care ei, care magazi.
Romgaz in mod sigur, cred ca si Engie, poate si altii de la noi, pot inmagazina gaz in stratul subteran de unde si extrag gaze din zacamand. De regula cumpara de la rusi gaz vara cand e ieftin, il inmagazineaza si il scot si vand iarna cand e mai scump. Treaba asta are niste costuri dar mai mici decat diferenta de pret intre vara si iarna. Problema este ca din motive mai putin stiute in 2021 au inmagazinat mai putin gaz decat anii anteriori si s-a intrat in criza energetica cu mai putine rezerve de gaze si atunci necesarul de import de gaze scumpe a fost mai mare. Se pare ca nu doar la noi s-a intamplat asta ci si in alte tari. Probabil la nivel de UE s-a sperat in darea in folosinta a Nord Stream 2 si ai nostri au mers dupa turma.
La cei care pe lunile astea pretul gazelor este mai mic decat cel plafonat in mod normal nu vor fi probleme nici din aprilie in colo cand se va scoate plafonarea, probleme vor fi la cei care deja beneficiaza de plafonare ca la astia gazul se va scumpi. Oricum va scadea consumul ca vine vara, dar faptul ca furnizorul lor are preturi mari nu e un lucru bun si ar tebui sa ia masuri. Cererea si oferta trebuie sa functioneze.

Edited by AlexD2, 13 January 2022 - 10:24.


#86
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003

 vali, on 13 ianuarie 2022 - 09:38, said:

250mc 972 lei. Engie
Cand iti expira contractul? Sunt curioasa ce oferta o sa iti vina, ca la ei pe site e horror oferta.

#87
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Cand iti expira contractul? Sunt curioasa ce oferta o sa iti vina, ca la ei pe site e horror oferta.
Nu are importanta cand expira, mie mi l-au marit in perioada contractuala de pret teoretic  fix..

#88
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 24.09.2017

 dan1980_25, on 13 ianuarie 2022 - 09:28, said:

Stii cat il costa ce ai zis tu acolo? Minim 30 000 de euro.
Sa zicem ca face. In cat timp se amortizeaza investia? 20 de ani? Cam asa.
Asta ca sa fiu modest.
In realitate, cu o  asemenea investitie, amortizarea o vor trai copiii lui.

o sa-ti raspund tie desi au scris mai multi si am mai postat pe pagina 2.

1.ca izolezi cu 10 sau 20 sau 50, manopera tot aia e. masa de spaclu tot aia e, la fel si la lavabila si plasa si etc etc, iti trebuiesc dibluri mai lungi dar cam atat. platesti doar diferenta la material dintre 10 la 20. care e 20 de ron/m2, puteti sa va uitati la dedeman. la fel si in alte parti. izolatia descrisa de mine vs izolatia care o au multi, nu e asa costisitoare, chiar si la pretul de acum. daca as avea chef chiar as veni cu un pret pentru o casa de 100mp, dar na, parca am obosit si eu.
2.nu zice nimeni sa-ti iei termopane ca ale lui buhnici, dar cu cativa bani in plus poti sa iei ceva decent. sunt oameni care pot sa te ajute pe forum, digix si conu71. la fel si montajul, cu un pic de grija iese ceva misto.
3.majoritatea care au case noi au incalzire in pardoseala fiindca nu e diferenta asa mare vs calorifere si e mai ok.
4.ventilatia cu recuperere de caldura iar nu costa mult. dar na, la asta se poate renunta si se poate face aerisire normala.  chiar nu stiu in procente sa scriu cat de mare e economia. cunosc oameni care au, am citit pe forum dar efectiv nu stiu. ei se lauda cu peste 90% caldura recuperata s.a.m.d. dar real mai trebuie vazut.

cum am mai zis, cine cunoaste stie. dar na, voi aveti teoria voastra. succes la facturi. la cei cu case deja facute asta e. se pot face mici ajustari in timp si poate nu trebuia sa-si faca ditamai casoaia, poate e ok si la 2 camere la bloc?  fiecare are situatia lui, nu e nimeni bucuros ca au crescut preturile, dar na? ce faci? stai si te plangi? fie te adaptezi, fie nu...

Edited by bobitad, 13 January 2022 - 10:45.


#89
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Cam mult 700 de lei

#90
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 03.12.2001

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:35, said:

tot noi avertizam oamenii sa mai lase proiectele alea mari de ”casa poporului” si sa faca ceva micut ca oricum copii or sa plece si raman doi oameni in ditamai casa.
ar trebui ca plânsetele să fie însoțite și de suprafața încălzită, anul construcției, starea izolației.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate