Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#1549
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpapagalu_motzat, on 24 ianuarie 2022 - 10:46, said:

Iar daca astia infectatii si reinfectati nu vor opri transmisia virusului , atunci nici un vaccin din lume nu mai opreste.
Corect, vaccinul e un instrument mai mult pentru sanatatea personala dar e insuficient, trebuie si masuri pentru a opri transmisia si pandemima.

#1550
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Ieri 14 000 de cazuri la 32% pozitivare , vreo 42 000 de teste.
Azi avem 12 000 , probabil pozitivarea va urca pe la 38%.
Maine iar un 12 000 ca azi e zi libera.
Miercuri se pleaca de la 25 000 in sus.

#1551
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006
https://www.antena3....iei-626827.html
Are un tupeu de te da jos din picioare! Altu' care are trei oo! Nu-i pasa de nimeni si nimic, unii chiar isi merita soarta daca ar fi sa li se intample ceva. Pan' la Dumnezeu traiesti printre oameni sfintia ta! Ce exemplu dai credinciosilor pe care ii pastoresti?

#1552
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,653
  • Înscris: 10.08.2009

View Postun_el, on 24 ianuarie 2022 - 12:27, said:

https://www.antena3....iei-626827.html
Are un tupeu de te da jos din picioare! Altu' care are trei oo! Nu-i pasa de nimeni si nimic, unii chiar isi merita soarta daca ar fi sa li se intample ceva. Pan' la Dumnezeu traiesti printre oameni sfintia ta! Ce exemplu dai credinciosilor pe care ii pastoresti?
Nu te baga in carantina institutionalizata daca te prindea afara din carantina?
Sau la popchi nu se aplica?

#1553
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003
S-au dublat spitalizarile copiilor. Forme mai usoare per general dar cu risc, saturatii scazute, deshidratare etc... pe unii i-au luat de la scoala temurand si direct la spital, vedeti pe digi24 la stiri cum sunt situatiile in cateva spitale de copii.

Bucuresti 1935 cazuri, indice 10,23‰ creste chiar daca sunt testari putine.

View Postpapagalu_motzat, on 24 ianuarie 2022 - 12:00, said:

Miercuri se pleaca de la 25 000 in sus.
Da, in general cand sunt cel putin 25-26k teste PCR e zi "full" pentru ca testarea PCR e oricum limitata in cifre absolute undeva pana in 30k, nu ai cum sa faci mai mult, nu sunt laboratoare, personal si aparate sa faci mai mult, grosul testelor sunt cele rapide facute in cabinete de medici de famile sau unele farmacii, ei le raporteaza in coronaforms, Nu sunt prinse testele individuale si neraportate la dsp (lumea mai si minte).

Edited by andreic, 24 January 2022 - 14:52.


#1554
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006
https://www.digi24.r...e-acute-1813371

Se schimba declaratiile de la zi la zi. Fara certificat verde dar cu o "vaccinare masiv accelerata, cu adevarat globala" dupa spusele Svenja Schulze, ministrul german al Dezvoltării. Ai zi zau cu limba scoasa! Ce scriam ieri pe aici? Posted Image

View Postandreic, on 24 ianuarie 2022 - 14:50, said:

S-au dublat spitalizarile copiilor. Forme mai usoare per general dar cu risc, saturatii scazute, deshidratare etc... pe unii i-au luat de la scoala temurand si direct la spital, vedeti pe digi24 la stiri cum sunt situatiile in cateva spitale de copii.

Bucuresti 1935 cazuri, indice 10,23‰ creste chiar daca sunt testari putine.


Da, in general cand sunt cel putin 25-26k teste PCR e zi "full" pentru ca testarea PCR e oricum limitata in cifre absolute undeva pana in 30k, nu ai cum sa faci mai mult, nu sunt laboratoare, personal si aparate sa faci mai mult, grosul testelor sunt cele rapide facute in cabinete de medici de famile sau unele farmacii, ei le raporteaza in coronaforms, Nu sunt prinse testele individuale si neraportate la dsp (lumea mai si minte).

Nu-i periculos, asa-i? Pandemia e pe sfarsite! Posted Image Sa nu ajungem, desi cred ca vom ajunge din nou in situatia de acum cateva luni, si nu-i mult de atunci. Cat de repede uita oamenii totul!
Cei care sunteti antivaxeri ce ziceti? Deocamdata doar copii pe care nu prea ai cum sa-i stapanesti, mai incolo si adulti care s-au imbolnavit de la cei mici. To be continued...

Edited by un_el, 24 January 2022 - 15:27.


#1555
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDANANDREI2001, on 24 ianuarie 2022 - 13:31, said:


Nu te baga in carantina institutionalizata daca te prindea afara din carantina?
Sau la popchi nu se aplica?

Se poate face chiar si dosar penal pentru zadarnicirea combaterii bolilor...dar autoritățile locale bag seama ca nu-și asuma.

#1556
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
M-am procopsit si eu cu Covidul zilele astea. Duminica trebuia sa facem o vizita dar sambata dimineata aveam ceva simptome (o usoara racaiala pe gat, dureri de cap). Am facut un test rapid antigenic, iesit pozitiv. Am fost sa fac si un PCR, iesit pozitiv si asta, am primit confirmarea ieri seara.
Aseara am avut un pic de temperatura- 38.3°, am luat un paracetamol si a scazut rapid la 37.3. In afara de febra usoara si un usor disconfort in gat (dar nu durere efectiva) nu as fi zis ca sunt bolnav.
Vaccinat cu 2 doze, zilele astea ma gandeam sa fac si doza 3 dar se pare ca Omicron a vrut sa ma boosterizeze el.

#1557
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postthe_lion, on 24 ianuarie 2022 - 15:43, said:

M-am procopsit si eu cu Covidul zilele astea. Duminica trebuia sa facem o vizita dar sambata dimineata aveam ceva simptome (o usoara racaiala pe gat, dureri de cap). Am facut un test rapid antigenic, iesit pozitiv. Am fost sa fac si un PCR, iesit pozitiv si asta, am primit confirmarea ieri seara.
Aseara am avut un pic de temperatura- 38.3°, am luat un paracetamol si a scazut rapid la 37.3. In afara de febra usoara si un usor disconfort in gat (dar nu durere efectiva) nu as fi zis ca sunt bolnav.
Vaccinat cu 2 doze, zilele astea ma gandeam sa fac si doza 3 dar se pare ca Omicron a vrut sa ma boosterizeze el.

Sanatate multa!

#1558
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
zicea parca Rafila prin decembrie ca certificatul verde va intra in vigoare la trei saptamani consecutive de crestere a incidentei covid .. intre timp au uitat sa mai numere saptamanile, stand tot timpul cu ochii pe sondajele de intentie de vot.

Edited by LeoT, 24 January 2022 - 15:52.


#1559
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Eu astept cu curiozitate Valul 8, as vrea sa vad cum va arata lumea cand va lovi Valul 8, cine nu s-a vacinat o sa regrete amarnic parerea mea, cine n-are bustere o sa isi planga in pumni cand va vedea cum cei dragi in juru lui vor muri la ATI cu tzevile de oxigen infipte in nas dar doctorii nu vor reusi sa-i salveaza in ciuda eforturilor celor din linia intai

#1560
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postandreic, on 24 ianuarie 2022 - 09:39, said:

...
Pe scurt conteaza si numarul de infectati pentru ca asa vei sti cati vor necesita asistenta post covid si oricum, numarul mare de cazuri => posibilitati noi de mutatii.
Atunci de ce nu testam? Ceea ce se face la noi pe baza definitiei de caz e o gluma.

Quote

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.082 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2.....
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (8.465 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.723 la cerere) și 25.285 de teste rapide antigenice.
Stie cineva daca la raportarea cazurilor noi se tine cont numai de testele RT-PCR sau sunt incluse si testele antigenice rapide fara confirmare RT-PCR? Intreb asta pentru ca nu stiu la ce se raporteaza rata de pozitivare, vad ca unii o calculeaza dupa totalul de teste...
Rata de pozitivare raportata la testele RT-PCR e de 91,61%....
Rata de pozitivare raportata la testele facute pe definitia de caz e de 142,72%. Posted Image
Rata de pozitivare raportata la nr total de teste (PCR+antigenice) e de 31,40%.

View Postmariovrs, on 24 ianuarie 2022 - 10:43, said:

... dac liber ....

View Postun_el, on 24 ianuarie 2022 - 10:49, said:

... dacii liberi ..... dac liber .... dacii liberi ...
Sa inteleg ca voi sunteti ultimii daci liberi de pe forum sau, din contra, ca vreti sa evidentiati ca nu?

View PostLeoT, on 24 ianuarie 2022 - 15:51, said:

zicea parca Rafila prin decembrie ca certificatul verde va intra in vigoare la trei saptamani consecutive de crestere a incidentei covid .. intre timp au uitat sa mai numere saptamanile, stand tot timpul cu ochii pe sondajele de intentie de vot.
Si tu il vrei neaparat in vigoare, nu? Altfel nu iti poti confirma alegerile facute!

View Postcriztu, on 24 ianuarie 2022 - 15:54, said:

Eu astept cu curiozitate Valul 8, as vrea sa vad cum va arata lumea cand va lovi Valul 8, cine nu s-a vacinat o sa regrete amarnic parerea mea, cine n-are bustere o sa isi planga in pumni cand va vedea cum cei dragi in juru lui vor muri la ATI cu tzevile de oxigen infipte in nas dar doctorii nu vor reusi sa-i salveaza in ciuda eforturilor celor din linia intai
Dar ce-ai patit? Sau esti din aia cu "morte nevaccinatilor"?

Edited by Lexon, 24 January 2022 - 16:12.


#1561
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcriztu, on 24 ianuarie 2022 - 15:54, said:

Eu astept cu curiozitate Valul 8, as vrea sa vad cum va arata lumea cand va lovi Valul 8, cine nu s-a vacinat o sa regrete amarnic parerea mea, cine n-are bustere o sa isi planga in pumni cand va vedea cum cei dragi in juru lui vor muri la ATI cu tzevile de oxigen infipte in nas dar doctorii nu vor reusi sa-i salveaza in ciuda eforturilor celor din linia intai

Eu astept ca toata lumea sa se vaccineze si sa se ia masuri cu capul care trebuie, nu cu ala de jos care mai tot timpul se uita in pamant. Mai astept ca romanasii sa constientizeze importanta vaccinului si sa mearga sa se intepe, dureaza cateva secunde si te protejeaza de o gramada de complicatii. Raul nu-l doresc nimanui, doar sa fie constienti ca nu traiesc de unii singuri, nevaccinandu-se se pun pe ei in pericol si ceilalti din jurul lor.

#1562
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLexon, on 24 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Atunci de ce nu testam? Ceea ce se face la noi pe baza definitiei de caz e o gluma.
Nu e nicio gluma, se testeaza pe definitia de caz ca si in alte tari.

View PostLexon, on 24 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Stie cineva daca la raportarea cazurilor noi se tine cont numai de testele RT-PCR sau sunt incluse si testele antigenice rapide fara confirmare RT-PCR?
Sunt incluse toate cand se face totalul dar confirmarile sunt bagate separat (vezi la cazuri reconfirmate).

View Postmariovrs, on 24 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Daca vreun dac liber
Smiorcaitii liberi merge mai bine :)

#1563
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLexon, on 24 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Atunci de ce nu testam? Ceea ce se face la noi pe baza definitiei de caz e o gluma
Sa inteleg ca voi sunteti ultimii daci liberi de pe forum sau, din contra, ca vreti sa evidentiati ca nu?

De ce nu testam? Buna intrebare! De ce nu testam GRATIS? Tot zic chestia asta de multa vreme.
Poti sa intelegi ce doresti, chiar nu-mi pasa. Cand mai citezi ceva macar pune tot postul. Ok? Unii din dacii liberi care este pe aici chiar poate nu intelege mare lucru si este destui, crede-ma! Asta pe care l-am citat se exclude. Bine? :naughty:

Edited by un_el, 24 January 2022 - 16:19.


#1564
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postandreic, on 24 ianuarie 2022 - 16:11, said:

Nu e nicio gluma, se testeaza pe definitia de caz ca si in alte tari.
N-are cum. Prea mari diferentele si prea usoare cresterile de la noi.

View Postandreic, on 24 ianuarie 2022 - 16:11, said:

Sunt incluse toate cand se face totalul dar confirmarile sunt bagate separat (vezi la cazuri reconfirmate).
...
Credeam ca primul RT-PCR face confirmarea cazului iar cele reconfirmate sunt cele care au al doilea RT-PCR pozitiv, facut in spital pentru a confirma iesirea din boala.

"Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.068 de persoane au fost reconfirmate pozitiv."

View Postun_el, on 24 ianuarie 2022 - 16:12, said:

De ce nu testam? Buna intrebare! De ce nu testam GRATIS? Tot zic chestia asta de multa vreme.
Poti sa intelegi ce doresti, chiar nu-mi pasa. Cand mai citezi ceva macar pune tot postul. Ok? Unii din dacii liberi care este pe aici chiar poate nu intelege mare lucru si este destui, crede-ma!
Pot sa iti respect opiniile chiar daca sunt pe alta lungime de unda.
Tu probabil consideri ca ar trebui testati gratuit diar vaccinatii. E opinia ta, chiar daca nu are nicio logica, o respect. Asa crezi tu!
Dar chestia cu "dacii liberi care este pe aici chiar poate nu intelege mare lucru si este destui" te incadreaza de fapt pe tine in definitia pe care ai dat-o. Adica, daca tu nu intelegi ca nu ai dreptul sa folosesti termenul "dac" sau "daci" pentru a desemna idiotii, inseamna ca tocmai tu ai putea fi idiotul! Nu considera ca e o jignire, e prezumtiva si conditionata...
Iar daca tot nu esti idiot, zi-mi si mie: de ce consideri ca au ramas dacii liberi in istorie ca idioti? Ce-au facut ei sa merite asta?
Si sa nu te-aud ca strigi dupa moderatori, ca e offtopic, pentru ca tu ai inceput!

Edited by Lexon, 24 January 2022 - 16:42.


#1565
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
CDC a dat publicitatii un studiu amplu legat de imunitate.
Explicatii si ceva comentarii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4zGXX6kDPBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imunitatea naturala e mult peste vaccin ( ptr cine are chef sa se riste ).
In schimb imunitatea hibrida nu e cu mult peste imunitatea naturala.

Ca un comentariu personal - studiul e facut ptr populatia statelor California si New York.
Cred ca rezultatele ceva mai bune in California se datoreaza climei - mai mult soare.

#1566
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,421
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 24 ianuarie 2022 - 10:51, said:


Corect, vaccinul e un instrument mai mult pentru sanatatea personala dar e insuficient, trebuie si masuri pentru a opri transmisia si pandemima.
Buna gluma, de 3 ani incerci sa limitezi raspandirea,rezultatul? Deci nu ai reusit sa opresti raspandirea cu tulpini mai putin contagioase si reusești cu omicron?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate