Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#4339
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdorin_2k, on 08 martie 2022 - 19:27, said:

Așa sa fie. Să nu mai apară continuarea cu alte valuri.
Daca valurile nu mai vin nu mai sunt necesare discutiile separate. Topicurile din seria covid sunt strans legate de starea de urgenta si de alerta, de aia si de atunci au fost create pentru a discuta separat fiind o situatie speciala, fara aceasta nu au rost, se poate discuta generic pe aria indicata Naoto, practic "am invins" pandemia deocamdata, suntem in continuare pe scadere... ce va fi in viitor nu putem estima. Probabil ca daca va mai fi vreodata cazul de vreo alerta va mai fi si un topic specializat Posted Image Iar daca nu atunci vor deveni istorie precum sars 1 si mers.

View Postcumparator, on 08 martie 2022 - 19:17, said:

O, e recomandata... foarte important. De maine poate sa-ti tuseasca in fata in supermarket orice idiot.
Speram in scaderea cazurilor, cu cat mai putine cu atat ai sanse mai mici sa iei din supermarket sau alte aglomeratii.

Eu o sa port masca la interior, afara nu, poate doar cand ma dau cu bicicleta ca ajuta si la poluare si la a reduce suprafata expusa la curentii de aer rece, de fiecare daca cand am dat ture prin parc am mers cu masca si a fost mai fain. Cand e frig biciclistii poarta tot felul de fulare si smecherii mai mult sau mai putin pro dar eu ma multumesc cu masca, e suficienta. Cand se face cald nu va mai fi necesara.

Edited by andreic, 08 March 2022 - 19:42.


#4340
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

Quote

Starea de alertă din România va înceta de miercuri, de la miezul nopții, astfel că măsurile restrictive vor fi eliminate, a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Potrivit acestuia, masca de protecție nu va mai fi obligatorie, nici în spațiile interioare, nici în exterior, operatorii economici vor funcționa fără restricții de oră sau capacitate, se renunță la formularul PLF și, de asemenea, certificatul digital COVID nu va mai fi solicitat la intrarea în România.

https://www.digi24.r...inchise-1864399

Eu stau si ma intreb, pentru ce va mai protesta AUR? Ce mai face madam Sosoaca? Gata, s-a scos masca, dupa doi ani, avem si noi parte de un respiro, campania de vaccinare se domoleste.... Ce pana mea o sa mai zica astia?

View Postandreic, on 08 martie 2022 - 15:42, said:

Pai fa-ti stocul pentru valul 6 Posted Image

Care speram sa nu mai vina.

Eu voi continua sa port masca, pana cand scad cazurile serios, ca mai am stoc suficient. Dupa, ne intoarcem fiecare la vietile noastre. Important ca data viitoare cand mai apare un virus din asta, sa il luam in serios si sa facem ce trebuie, la timp.

Edited by miki07, 08 March 2022 - 19:37.


#4341
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Valul 6 nu mai vine, s-a anulat. Deja scazuse audienta, se lungea pelteaua inutil.Posted Image. Probabil nostalgicii se vor apuca de rasfoit cele peste 10 subiecte Covid ca sa vada cum a inceput, cum a fost...Posted Image

Edited by malmoth, 08 March 2022 - 19:52.


#4342
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmiki07, on 08 martie 2022 - 19:40, said:

Eu voi continua sa port masca, pana cand scad cazurile serios, ca mai am stoc suficient. Dupa, ne intoarcem fiecare la vietile noastre. Important ca data viitoare cand mai apare un virus din asta, sa il luam in serios si sa facem ce trebuie, la timp.
Eu nu-mi mai fac probleme pentru ca sunt bine boostat natural si e un risc redus. Scriam in weekend ca fiu-meu a fost contact direct cu pozitivat (colegi de banca chiar), nu a mai luat infectia de data asta, colegul inca e acasa dar a scapat de febra si ce era mai rau... sa vedem daca vine maine la scoala.

Ideea e ca am o confirmare clara acuma ca imunitatea neultralizanta dobandita natural la Omicron functioneaza si previne infectarea chiar si la incarcare virala substantiala, a stat practic 2-3 zile in aceeasi banca cate 6 ore pe zi, cu masti e drept :)

#4343
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
"Alexandru Rafila: Toate restricțiile - mască, certificat verde, formular PLF - se ridică din 9 martie"

Politrucul asta chiar este medic?
Pe ce studii/concluzii medicale se bazeaza cand elimina restrictiile?
Nu stie ca sunt mii de imbolnaviri si zeci de morti pe zi?

In perioada urmatoare o sa creasca numarul de imbolnaviri si de morti.
Sa multumim ciumei rosii-galbene pentru asta 👎

Edited by gabicen, 08 March 2022 - 20:47.


#4344
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postandreic, on 08 martie 2022 - 19:57, said:

Eu nu-mi mai fac probleme pentru ca sunt bine boostat natural si e un risc redus. Scriam in weekend ca fiu-meu a fost contact direct cu pozitivat (colegi de banca chiar), nu a mai luat infectia de data asta, colegul inca e acasa dar a scapat de febra si ce era mai rau... sa vedem daca vine maine la scoala.

Ideea e ca am o confirmare clara acuma ca imunitatea neultralizanta dobandita natural la Omicron functioneaza si previne infectarea chiar si la incarcare virala substantiala, a stat practic 2-3 zile in aceeasi banca cate 6 ore pe zi, cu masti e drept Posted Image

Eu sper că va fi bine, și eu am 3 doze + Omicron. Am luat și eu contact cu virusul după infectare (de la mama și sora ei) și nu am mai luat o dată. Vedem ce-o mai fi, dar sper să fie finalul.

#4345
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Poststericuta, on 08 martie 2022 - 15:18, said:

Astfel, începând cu ora 00.00, încetează TOATE restricțiile

https://www.mai.gov....MOHQpPJCvXad5u4

In autobuz [RAT,mijloace de transport in comun...] masca mai este obligatorie ?

#4346
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Doar recomandata. Vei pagina anterioara.

#4347
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcristirg, on 08 martie 2022 - 21:09, said:



In autobuz [RAT,mijloace de transport in comun...] masca mai este obligatorie ?
Nu

#4348
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,166
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmiki07, on 08 martie 2022 - 20:59, said:

Eu sper că va fi bine, și eu am 3 doze + Omicron. Am luat și eu contact cu virusul după infectare (de la mama și sora ei) și nu am mai luat o dată. Vedem ce-o mai fi, dar sper să fie finalul.

Spera, speranta moare ultima! Din ce se intampla la granite nu poti sa faci altceva, n-ai cum sa fii caine si sa nu-i primesti pe ucraineni, asta-i o alta discutie ar fi off-topic.
Una din masurile "destepte" luate este urmatoarea:

Quote

consultațiile medicale pentru cei bolnavi de COVID-19 nu se mai acordă și celor neasigurați de la sfârșitul lunii martie.


Tare asta, deci poti sa te imbolnavesti si sa dai mai departe fara probleme, nu se uita nici naiba la tine, doar e boala usoara. Daca ai noroc sa gasesti un loc liber la UPU e de bine, daca e cazul de ATI, fereasca Dumnezeu, ce se intampla? Ti se pune la final factura in brate? Si asa platim pentru toate altele cat nu face, asta ar fi ultima, da' ma rog, statu' roman. Medicamentele pana acum tot din banii tai le cumparai, daca era vorba de un tratament in regim ambulatoriu, statu' nimic, nici macar compensare nu cred sa-ti fi dat.
Eu nu m-as bucura inainte de vreme, deocamdata lumea e ocupata cu alte chestii, va reveni si problema asta in actualitate plus multe alte cheltuieli pe care tot populatia le va deconta cu varf si indesat.

#4349
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,350
  • Înscris: 31.08.2006

View Postgabicen, on 08 martie 2022 - 20:45, said:



Politrucul asta chiar este medic?
Pe ce studii/concluzii medicale se bazeaza cand elimina restrictiile?
Nu stie ca sunt mii de imbolnaviri si zeci de morti pe zi?



                    Ma intreb daca politrucii nostri se mai uita pe worldometers  sa vada zecile de mii de noi cazuri din mai multe tari. Cum naiba sa nu mentii obligativitatea purtarii mastii la interior sau in spatii deschise aglomerate ?

#4350
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View Postmiki07, on 08 martie 2022 - 19:40, said:

https://www.digi24.r...inchise-1864399

Eu stau si ma intreb, pentru ce va mai protesta AUR? Ce mai face madam Sosoaca? Gata, s-a scos masca, dupa doi ani, avem si noi parte de un respiro, campania de vaccinare se domoleste.... Ce pana mea o sa mai zica astia?

Pai i-au trecut deja rusii pe modul de protest pe tema Ucraina.... neutralitate, anti-NATO etc

#4351
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postgabicen, on 08 martie 2022 - 20:45, said:

"Alexandru Rafila: Toate restricțiile - mască, certificat verde, formular PLF - se ridică din 9 martie"

Politrucul asta chiar este medic?
Pe ce studii/concluzii medicale se bazeaza cand elimina restrictiile?
Nu stie ca sunt mii de imbolnaviri si zeci de morti pe zi?
[...]

Din totalul de 101 pacienți decedați, 86 au fost nevaccinați și 15  vaccinați” - 86% nevaccinați.
Dintre cei 695 de pacienți internați la ATI, 621 sunt nevaccinați” - 89% nevaccinați
8 milioane de vaccinați cu schemă completă (din care 2,5 milioane cu și booster).
(Datele de azi - https://stirioficiale.ro/informatii)
DOAR CINE NU A VRUT NU S-A VACCINAT PÂNĂ ACUM! SĂ SE DESCURCE! (cu ivermectină - că uite că iar a apărut pe firmament, arbidol, cu agheasmă, cu becali, etc).
Am făcut și eu Covid acu' la spartu' târgului. Vaccinat cu 3 doze. Cu comorbidități. Am făcut un guturai mai zdravăn cu tuse, strănut și curs nasu'; două zile mai rele, tratament doar cu paracetamol, strepsil, nurofen.
Acum nu mai am nimic. Dacă nu eram vaccinat aș fi fost cel mai probabil cu țeava'n gât...

Edited by sorin40, 08 March 2022 - 22:50.


#4352
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Postfansat, on 08 martie 2022 - 22:20, said:

Ma intreb daca politrucii nostri se mai uita pe worldometers  sa vada zecile de mii de noi cazuri din mai multe tari. Cum naiba sa nu mentii obligativitatea purtarii mastii la interior sau in spatii deschise aglomerate ?
Adineauri m-am uitat pe worldometers si am vazut ca au scazut si cazurile si decesele.

Edited by ovidiu21, 08 March 2022 - 23:08.


#4353
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
a fost contextul perfect sa elimine toate restrictiile, lumea e cu ochii pe Ucraina si refugiati. Rip Covid, ne vedem la toamna, sau poate putin mai incolo, dar nimanui nu ii va mai pasa de noi, doar daca va reactiona si comunitatea europeana..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate