Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4576 replies to this topic

#2503
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,702
  • Înscris: 16.03.2004
Eu încerc să aduc discuția la topic, fiindcă colega, atunci când va reveni pe forum, va fi foarte dezamăgită că voi scrieți off-topic, dar voi nu vreți deloc să vă conformați! Rușine să vă fie și... nu voi fi aici când colega vă va certa, așa cum meritați, dealtfel!

FIȚI ON-TOPIC! VORBIȚI DOAR DESPRE ISUS CRISTOS!

#2504
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 26.01.2007
Nu doar dezamăgită ci poate chiar și mânioasă...

#2505
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T-EkZPsAq4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2506
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Mai este putin si învie Tamuz, v-ati pregatit ouăle rosii? Posted Image

#2507
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

 Elihu_66, on 01 aprilie 2023 - 23:44, said:

Mai este putin si învie Tamuz, v-ati pregatit ouăle rosii? Posted Image
Scrierile apostolului Pavel nu puteau aparea singure. Si nu de Tamuz e vorba.
Avem si noi folclor cu feti frumosi care sunt inviati cu apa vie, dar nu inseamna ca toate sunt povesti.
De 2000 ani e controversa  daca a inviat sau nu isus.
Bineinteles ca paganii au pastrat si obiceiul cu vopsitul  in rosu a oua-lor.

#2508
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Ezechiel 20:18 – "Atunci am zis fiilor lor în pustie: ‹Nu vă luați după rânduielile părinților voștri, nu țineți obiceiurile lor și nu vă spurcați cu idolii lor!"

Ezechiel 20:19 – "Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; umblați întocmai după rânduielile Mele, păziți poruncile Mele și împliniți-le!"


#2509
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

 Elihu_66, on 02 aprilie 2023 - 10:58, said:

Ezechiel 20:18 – "Atunci am zis fiilor lor în pustie: ‹Nu vă luaţi după rânduielile părinţilor voştri, nu ţineţi obiceiurile lor şi nu vă spurcaţi cu idolii lor!"

Ezechiel 20:19 – "Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; umblaţi întocmai după rânduielile Mele, păziţi poruncile Mele şi împliniţi-le!"
Zi-le tu ortodocsilor sau penticostalilor astfel de chestii si vezi ce ocara iti iei de la ei.
unii cu traditia pagana si ceilalti cu bolboroseli . Posted Image

#2510
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. ( Ioan 14)

Edited by GRATEFUL, 07 April 2023 - 13:11.


#2511
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

 GRATEFUL, on 07 aprilie 2023 - 13:10, said:

6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. ( Ioan 14)
Bun, dar ce ai inteles din ce a spus isus ?
Si spune clar "nimeni nu VINE la Tatal decat prin mine ".
Adica ceva de genul, nu biblia ci Eu sunt calea, adevarul si viata.
Banuiesc ca nu iei literal ce spune isus, findca a mai spus si "cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu, are VIATA".

#2512
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 GRATEFUL, on 07 aprilie 2023 - 13:10, said:

6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. ( Ioan 14)
Nu persoana ci Cuvântul.
Atentia voastra se indreapta spre persoana, nu spre Cuvânt, asa cum intelegeau cei care nu voiau sa-l manance. Se gandeau la canibalism.
Si in ziua de astazi crestinii isi asteapta idolul sa coboare din cer, ca in filme, ca sa faca si sa dreaga, neintelegand ca este Cuvântul de fapt. Posted Image

Psalmii 18:30 – "Căile lui Dumnezeu sunt desăvârşite, Cuvântul Domnului este încercat: El este un scut pentru toţi cei ce aleargă la El. "
Psalmii 56:10 – "Eu mă voi lăuda cu Dumnezeu, cu Cuvântul Lui, da, mă voi lăuda cu Domnul, cu Cuvântul Lui. "
Psalmii 56:4 – "Eu mă voi lăuda cu Dumnezeu, cu Cuvântul Lui. Mă încred în Dumnezeu şi nu mă tem de nimic. Ce pot să-mi facă nişte oameni? "

Marcu 7:13 – "Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!”"

Psalmii 46:10 – "„Opriţi-vă şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu: Eu stăpânesc peste neamuri, Eu stăpânesc pe pământ.” "
Isaia 43:15 – "Eu sunt Domnul, Sfântul vostru, Făcătorul lui Israel, Împăratul vostru.”"
Psalmii 82:6 – "Eu am zis: „Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt. "
Isaia 42:8 – "Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu, şi slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea mea, idolilor."
Isaia 43:11 – "Eu, Eu sunt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mântuitor!"

Edited by Elihu_66, 08 April 2023 - 16:40.


#2513
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
Este vorba despre Persoana care a fost randuit de Dumnezeu sa moara ca noi sa fim mantuiti. Credinta in aceasta mantuire este calea care duce la Dumnezeu.

20. Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
21. Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege - despre ea marturisesc Legea si Prorocii -
22. si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta in Isus Hristos, pentru toti si peste toti cei ce cred in El. Nu este nicio deosebire.
23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.
24. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus.
25. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu;
26. pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus. ( Romani 3)

Isus Hristos a murit, nu Cuvantul abstract, prin care suntem mantuiti!

Edited by GRATEFUL, 08 April 2023 - 17:53.


#2514
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Niciun pavelist nu o să intre în împărăția cerurilor.

#2515
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

 Elihu_66, on 08 aprilie 2023 - 23:18, said:

Niciun pavelist nu o să intre în împărăția cerurilor.

Păi bine, dar sunt și creștini care îl resping pe Pavel și acceptă doar cuvintele lui Isus (mai puțini, dar sunt)...

#2516
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 26.01.2007

 heartu, on 08 aprilie 2023 - 23:41, said:

Păi bine, dar sunt și creștini care îl resping pe Pavel
Nici vorbă! :nonobad:
Nici urmă de creștinism în ei.
Doar mândrie poleită cu erezie.

#2517
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Daca am putea sa ne intoarcem in timp si daca am putea sa-i povestim lui Isus despre Cristos, Hristos, crestini si alte minuni, sunt convins ca el ar intreba ce este aia Cristos? Si cine sunteti voi, ca nu va cunosc?

Matei 15:24 – "Drept răspuns, El a zis: „Eu nu sunt trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel.”"

Edited by Elihu_66, 09 April 2023 - 00:28.


#2518
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

 Sfantul Jakob, on 08 aprilie 2023 - 23:46, said:

Nici vorbă! :nonobad:
Nici urmă de creștinism în ei.
Doar mândrie poleită cu erezie.

Păi de contradicțiile dintre Pavel și Isus, ai auzit?! 🤔

 Elihu_66, on 09 aprilie 2023 - 00:21, said:

Daca am putea sa ne intoarcem in timp si daca am putea sa-i povestim lui Isus despre Cristos, Hristos, crestini si alte minuni, sunt convins ca el ar intreba ce este aia Cristos? Si cine sunteti voi, ca nu va cunosc?

Matei 15:24 – "Drept răspuns, El a zis: „Eu nu sunt trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel.”"

"21  Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în Regatul cerurilor, ci doar cel care face voința Tatălui meu, care este în ceruri. 22  Mulți îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profețit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău și n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?». 23  Atunci le voi spune: «Niciodată nu v-am cunoscut! Plecați de la mine, voi, care practicați nelegiuirea!».
  Matei 7:21-23 TLN


#2519
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 26.01.2007

 heartu, on 09 aprilie 2023 - 00:47, said:

Păi de contradicțiile dintre Pavel și Isus, ai auzit?! ��
O, da.
Am auzit.

Dar nu-ți spun de la ce ipochimeni că te apucă bâzdâcii Posted Image

 Elihu_66, on 08 aprilie 2023 - 16:35, said:

Nu Persoana ci Cuvântul.
Cuvântul este Persoana și Persoana este Cuvântul

Ioan 1:14

"Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl."


 Elihu_66, on 08 aprilie 2023 - 23:18, said:

Niciun pavelist nu o să intre în împărăția cerurilor.
Cine va încerca să scoată epistolele sfântului Apostol Pavel din Noul Testament îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea sfântă.
Cuvântul lui Dumnezeu este viu şi rămâne în veac.

1 Samuel 12:15

Dacă nu veţi asculta de glasul Domnului şi vă veţi împotrivi Cuvântului Domnului, mâna Domnului va fi împotriva voastră, cum a fost împotriva părinţilor voştri.


Edited by Sfantul Jakob, 09 April 2023 - 07:14.


#2520
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

 GRATEFUL, on 08 aprilie 2023 - 17:51, said:

22. si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta in Isus Hristos,
Am spus de zeci de ori ca e vorba de neprihanirea care vine prin CREDINTA , in Hristos .
Observ ca omul nu are capacitatea sa inteleaga acel PRIN CREDINTA .
Si ce anume sa crezi , se pune intrebarea .

Multi pe aici tot posteaza intr-un limbaj de lemn fara sa ofere explicatii, si fara sa se inteleaga ceva . . .
Dai frate inainte cu citate cum fac toti ametitii care habar nu au cei aia credinta si in ce consta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate