Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4573 replies to this topic

#1
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014
Vedem ca exista cateva dovezi (marturii) istorice aici:
  #1

ca Omul Isus Hristos nu este un personaj mitic, ci El a existat/ exista in realitate.
Prin urmare, ar trebui sa acceptam ca crestinismul nu se bazeaza pe o  fantezie/ nascocire umana, ci are la baza credinta, increderea acordata invataturilor acestei Persoane reale, care marturiseste despre Sine ca S-a nascut si a venit in lume cu scopul sa marturiseasca despre adevar. (Ioan 18:37)

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poate cineva sa imi explice de ce aceste manifestari de credinta folosesc cuvinte si expresii anacronice?
Exemple:

Marturisesc in loc sa afirm
Nadajduiesc in loc sa sper
Cazna in loc de chin sau tortura
Savarsesc in loc sa fac
Cuget in loc sa gandesc (asta e, totusi, OK: cogito)
Prefac in loc sa transform

Si altele. Dogma cere si pastrarea limbii arhaice? Daca da, de ce nu a ramas Biblia numai in ebraica?

Nu ma lapidati, intreb si eu ca umanoidul.

#3
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 GRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 18:42, said:

Cine este Isus Hristos?

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!
El este Împăratul împăraților și Domnul domnilor, slăvit să-i fie Numele în veci!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yzqTFNfeDnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by penticostalul, 04 November 2021 - 19:11.


#4
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014
Omul Isus Hristos a mai facut o marturisire pretentioasa, zicand:

6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan 14)

Cum credeti ca un simplu om, chiar profet fiind, ar fi putut sa faca asemenea afirmatii?

Adevarul este imuabil, nesupus imperfectiunii si subiectivismului uman!

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 19:16.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 GRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 19:08, said:

Omul Isus Hristos a mai facut o marturisire pretentioasa, zicand:

6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan 14)

Cum credeti ca un simplu om, chiar profet fiind, ar fi putut sa faca asemenea afirmatii?

Lipsa medicamentelor? Sau credeti ca in vremurile alea nu erau d-astia buni de dus la psihopupu?
Intra putin in curtea spitalului 9. Sa vezi cati profeti gasesti acolo..

Edited by mariovrs, 04 November 2021 - 19:13.


#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 danvlas, on 04 noiembrie 2021 - 19:04, said:

Poate cineva sa imi explice de ce aceste manifestari de credinta folosesc cuvinte si expresii anacronice?
Exemple:

Marturisesc in loc sa afirm
Nadajduiesc in loc sa sper
Cazna in loc de chin sau tortura
Savarsesc in loc sa fac
Cuget in loc sa gandesc (asta e, totusi, OK: cogito)
Prefac in loc sa transform

Si altele. Dogma cere si pastrarea limbii arhaice? Daca da, de ce nu a ramas Biblia numai in ebraica?

Nu ma lapidati, intreb si eu ca umanoidul.

Cred ca vine din Evul Mediu....., multe vin pe filiera slavona, candva episcopii erau hirotonisiti la Mitropolii din Serbia, Bulgaria, atunci s-au imprumutat si multe cuvinte din limbile slave. Mai inainte sa se organizeze BOR. Este o presupunere.

#7
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014
Nu doresc sa ducem in derizoriu discutia. Posted Image Nici sa deviem la alte teme ^
As dori sa vorbiti despre Isus. :)

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 19:20.


#8
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
Prietene ! Ești musulman sau ești doar neinformat ? Hai să-ți dau o veste proasta : nu numai ca a existat ci chiar exista in continuare iar la momentul potrivit o sa revină sa mănânce o shaorma cu de toate împreună cu aia care inca il vor mai recunoaste ca deh doua mii si ceva de ani lăsa urme. Dincolo de gluma greșeala pe care o fac toți ,,crestinii,, este sa considere povestea asta ca fiind o poveste iar creștinismul așa ceva ca un fel de traditie .Mai fraților omul ala chiar e viu

#9
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Nu sunt credincios, dar am respect pentru învățăturile lui Hristos, și nu în ultimul rând pentru exemplele pe care le-a dat omenirii. Îl consider un mare gânditor, un filosof, și un ideolog al vremurilor sale.

#10
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

 Manjo, on 04 noiembrie 2021 - 19:19, said:

Mai fraților omul ala chiar e viu
Bineinteles ca e viu, daca a fost inviat de catre Dumnezeu. :)

#11
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

 glassofwine, on 04 noiembrie 2021 - 19:21, said:

Nu sunt credincios, dar am respect pentru învățăturile lui Hristos, și nu în ultimul rând pentru exemplele pe care le-a dat omenirii. Îl consider un mare gânditor, un filosof, și un ideolog al vremurilor sale.

Rolul Sau nu se limiteaza doar la invataturile Lui, ci pe ce a facut in scurta Sa viata de pe pamant. Adica ca a venit sa moara si astfel sa-i mantuiasca pe oamenii supusi pacatului.

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 19:36.


#12
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014
@glassofwine,

45. Caci Fiul omului n-a venit sa I se slujeasca, ci El sa slujeasca si sa-Si dea viata rascumparare pentru multi!" ( Marcu 10)

Imi pare bine ca invataturile Lui iti inspira respect. Posted Image

Isus insa recunoaste ca invataturile pe care le propovaduia El, de fapt erau invataturile Lui Dumnezeu, Tatal Sau, aratand astfel la relatia deosebita pe care o avea cu Originea cuvintelor intelepte pe care le-a rostit.
"vorbesc dupa cum M-a invatat Tatal Meu" (Ioan 8:28)

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 19:56.


#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
o sa te razi , dar, dupa 1950 chiar istorici sovietici (de presupus marxisti si atei) nu contestau ca la baza ;legendei bibloce despre Iisus era un personaj f real ....
Asat devenise o parere comuna prin anii 80 .. peroanajul bibloc (adica ala din Evanghelii) se bazeaza pe amintirea unei persoane reale.;.

AUltima teroie ar fi ca de fapt in legenda Iisus Hristos (adica personajul biblic) sunt imbricate 2 persoane , poate contemporatne dar cam antinomice..
Pe de o parte un .. sa zicem predicatir "popular" (de suuces la public) care se arata empatic cu cei "mici" (sarantoci, slugi, femeie) si in plus milostotiv si inclinat catre iertare .. sa zicem asa Emanuil ben Iosif ...
Si un esenian, poate de rang inalt, mai poutin milostiv, mult mai conservtor si mai puttiun milostiv , care cel mai prbabil el a sfsit crucificat.

Si titi astia au asa i nelamuriew - unde s-a "format"  Iisus, adica Emanuel ? Se pomnerste ca, pe la 12- 14 ani a adus o jertfa in templu.. Apoi .. nimic. Ins ain jurl varstei de 30 de ani reapre iar in Tara Sfanta. De fata asta este un barbat matur, rabi(n) de neconstestat, bun cunosdatir al scripturilor caer3ew ii cointrazice cu succes si pe faerisei. Asta inseama ca a fots format undeva. Unde ? I nici un caz la Iersualim!
Lexandria ? Nu se pomeneste nicic despre proferosii sai !!!

Se pare ca , zic unii .. la Babilon. In imperiul Persan

Cuknea este ca interpretarea stict relgioasa (era Fiul) simplufuca povestea... Interpretarea materialista (era cel puton un personaj storic care a fost hiperbolizat) preinta enorme complicatii de genul unde s-a format (ca rabin) , cine l-a sprijinit , ce "jocuri a facut" (pen ca in isarael si Judeea a face pilitica insemna a face .. religie si invers!)

ar se pare ca ambii - si esenianul si predicatorul au priceput ca cuicnirea directa cu Imperiul Roman era prea paguboasa  ..

Quote


15.  Atunci s-au dus fariseii şi au ţinut sfat ca să-L prindă pe El în cuvânt.
16.  Şi au trimis la El pe ucenicii lor, împreună cu irodianii, zicând: Învăţătorule, ştim că eşti omul adevărului şi întru adevăr înveţi calea lui Dumnezeu şi nu-Ţi pasă de nimeni, pentru că nu cauţi la faţa oamenilor.
17.  Spune-ne deci nouă: Ce Ţi se pare? Se cuvine să dăm dajdie Cezarului sau nu?
18.  Iar Iisus, cunoscând viclenia lor, le-a răspuns: Ce Mă ispitiţi, făţarnicilor?
19.  Arătaţi-Mi banul de dajdie. Iar ei I-au adus un dinar.
20.  Iisus le-a zis: Al cui e chipul acesta şi inscripţia de pe el?
21.  Răspuns-au ei: Ale Cezarului. Atunci a zis lor: Daţi deci Cezarului cele ce sunt ale Cezarului şi lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu.
22.  Auzind aceasta, s-au minunat şi, lăsându-L, s-au dus.


Arătaţi-Mi banul de dajdie. Nu spa atins El de ban. Exact ca un esenian de rang inalt ... Dar  a recoamdnat plata dajdiei ..

#14
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

 Ghita_Bizonu, on 04 noiembrie 2021 - 20:00, said:

o sa te razi , dar, dupa 1950 chiar istorici sovietici (de presupus marxisti si atei) nu contestau ca la baza ;legendei bibloce despre Iisus era un personaj f real ....
Asat devenise o parere comuna prin anii 80 .. peroanajul bibloc (adica ala din Evanghelii) se bazeaza pe amintirea unei persoane reale.;.

Faptul ca si astfel de persoane recunosc existenta lui Isus Hristos este un lucru pozitiv.

In rest, eu doresc sa ma limitez la Persoana Isus Hristos pe care Il prezinta in special NT. Posted Image

Cel ce a avut impact in viata mea, fiind Mantuitorul meu, este Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, NU un oarecare alt om.

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 20:20.


#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 GRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 19:08, said:

Adevarul este imuabil, nesupus imperfectiunii si subiectivismului uman!
Adevărul evoluează în funcție de cunoștințe noastre. Adevărul absolut ar trebui să reprezinte realitatea.
Adevărul Isus este doar o fundătură pentru cine dorește să cunoască realitatea.
A cunoaște adevărul ar fi echivalent cu vreau să-l cunosc pe Isus.
Pe timpul lui Isus au fost mai mulți Isuși care se ocupau cu aceeași treabă.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Singura chestie batuta in cuie despre Isus ( ptiu ...proasta alaturare de cuvinte ! ) este ca a fost un copil din flori . Fecioara a avut de ales , le spune gibonilor locali o poveste cu o raza , in speranta ca va fi crezuta ...sau va fi omorata cu bolovani , cum era atunci obiceiul vis-a-vis de panaramele care participau la emisiunea " buna seara fete , buna dimineata femei " , in afara unei casatorii recunoscute .

#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

 barbu78, on 04 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Adevărul evoluează în funcție de cunoștințe noastre.
Nu cred ca adevarul evolueaza, ci modul de a ne raporta la adevar in functie de informatiile pe care le detinem si modul nostru de perceptie care se schimba.

Adevărul absolut ar trebui să reprezinte realitatea.
Da, ar trebui, faptul ca acum nu vedem acesta este din cauza manifestarii raului in aceasta lume.

Adevărul Isus este doar o fundătură pentru cine dorește să cunoască realitatea.
Gresit.
Apostolul Ioan spune ca “harul si adevarul au venit prin Isus Hristos”(Ioan 1:17)
Si Isus a zis:"Daca ramaneti in Cuvantul Meu, sunteti in adevar ucenicii Mei; veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi."(Ioan 8:31, 32)

Adevarul Isus are capacitatea de a te face liber!
Care este insa conditia?
A ramane in Cuvantul lui Isus! :)

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 20:50.


#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Grateful, eu nu am scris asta!

 barbu78, on 04 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Adevărul evoluează în funcție de cunoștințe noastre.
Nu cred ca adevarul evolueaza, ci modul de a ne raporta la adevar in functie de informatiile pe care le detinem si modul nostru de perceptie care se schimba.

Adevărul absolut ar trebui să reprezinte realitatea.
Da, ar trebui, faptul ca acum nu vedem acesta este din cauza manifestarii raului in aceasta lume.

Adevărul Isus este doar o fundătură pentru cine dorește să cunoască realitatea.
Gresit.
Apostolul Ioan spune ca “harul si adevarul au venit prin Isus Hristos”(Ioan 1:17)
Si Isus a zis:"Daca ramaneti in Cuvantul Meu, sunteti in adevar ucenicii Mei; veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi."(Ioan 8:31, 32)

Adevarul Isus are capacitatea de a te face liber!
Care este insa conditia?
A ramane in Cuvantul lui Isus! :)

Edited by barbu78, 04 November 2021 - 20:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate