Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1692 replies to this topic

#865
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Cere sticla exterioara de 6mm, este recomandat ca foile din sticla termoizolanta sa nu aiba aceeasi grosime.

#866
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Da, bine ca este recomandat, nu ne spui si de ce? Unii poate nu au nevoie, zic si eu.

#867
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Posttoteudinnou, on 08 martie 2023 - 21:12, said:

Cere sticla exterioara de 6mm, este recomandat ca foile din sticla termoizolanta sa nu aiba aceeasi grosime.
Ai perfecta dreptate pentru un fonic.
Cu riscul sa ma repet iar, sunetul se transmite prin vibrații, esten deajuns una  singura sa fienpe apta frecventa. Dar... ramane un semn de întrebare

View PostSkipMe, on 09 martie 2023 - 02:06, said:


Ai perfecta dreptate pentru un fonic.
Cu riscul sa ma repet iar, sunetul se transmite prin vibrații, esten deajuns una  singura sa fienpe apta frecventa. Dar... ramane un semn de întrebare
Ai de plm. Nici eu nu am înțeles ce am scris 😅

View Posttoteudinnou, on 08 martie 2023 - 21:12, said:

Cere sticla exterioara de 6mm, este recomandat ca foile din sticla termoizolanta sa nu aiba aceeasi grosime.
Sunt baiat bun si ajut. Ca asa îmi place !
Parțial ai dreptate, chiar contează enorm sticla de 6mm in fata celor de 4mm pe exterior  in cazul protecției sa zic asa( am facut si test cu 3.3.1  si spre mirarea mea 6mm ii peste) dar referitor la fonic as merge pe 4-6-4  ii maxim in cazul vibrațiilor. Insa nu stiu ce vrei 😅

Edited by SkipMe, 09 March 2023 - 02:06.


#868
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
credeti ca este ok Planistar+float+lowe4?

#869
marus_0o

marus_0o

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.07.2015
I-am dat mesaj lui conu71, m-a sunat si m-a ajutat. Mersi!

#870
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

SkipMe said:

1678321547[/url]' post='29815239']
Sunt baiat bun si ajut.

Da, dar de silence pare ca nu prea ai auzit, nu prea stii ce este. Tu ai masurat 331 cu pvb si crezi ca stii lucruri despre 442 cu silence, cred ca le confunzi.

Pentru cei care nu inteleg, mi-a spus mie in privat ca 442 silenece nu este ok.

MrCappuccino said:

1678361765[/url]' post='29816407']
credeti ca este ok Planistar+float+lowe4?

Da, este ok, ideal ar fi sa mai fie si altceva pe langa: un argon, un tps sau we, in loc de low-e sa fie planitherm one, dar este ok si atat.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 09 March 2023 - 18:30.


#871
mokep

mokep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.11.2012
Va salut,
Multumim pentru cunostintele pe care le impartasiti cu publicul urmaritor. Posted Image
Am atasat o poza. As dori sa stiu daca acest geam de termopan, respectiv sticla1 are tratament dual protect/4s. pe eticheta scrie doar float 4mm, dar mai jos observatia ca daca se monteaza cu eticheta in interior se ofera avantajele dual protect. Produsul este  Aron 4k 5.0. Multumesc.

Attached Files



#872
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postmokep, on 22 martie 2023 - 08:06, said:

Va salut,
Multumim pentru cunostintele pe care le impartasiti cu publicul urmaritor. Posted Image
Am atasat o poza. As dori sa stiu daca acest geam de termopan, respectiv sticla1 are tratament dual protect/4s. pe eticheta scrie doar float 4mm, dar mai jos observatia ca daca se monteaza cu eticheta in interior se ofera avantajele dual protect. Produsul este  Aron 4k 5.0. Multumesc.
nu oferă protecție solară,este cu low-e ,se montează întotdeauna cu low-e in interior

#873
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Pe eticheta nu scrie “doar float 4mm”, mai scrie si low-e 4mm, ceea ce inseamna ca nicaieri nu scrie dual protect, in descrierea configurarii. Dual protect este denumirea proprie Aplast pentru sticla cu control solar, 4s sau ce mai folosesc ei. Din moment ce nu scrie decat la observatii “dual protect” inseamna ca sticla nu contine depunere de tip 4s “dual protect”. Singurul loc unde scrie dual protect pe eticheta aia este la modul in care se monteaza geamul. Adica, daca la descriere scrie low-e eticheta trebuie sa fie in exterior, daca la descriere scrie dual protect eticheta trebuie sa fie in interior. Asta pentru ca identificarea tipului de depunere nu este chiar la indemana oricui si necesita timp, atunci, in cazul aplast eticheta se pune doar pe sticla float.

#874
mokep

mokep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.11.2012

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 martie 2023 - 09:14, said:

Pe eticheta nu scrie “doar float 4mm”, mai scrie si low-e 4mm, ceea ce inseamna ca nicaieri nu scrie dual protect, in descrierea configurarii. Dual protect este denumirea proprie Aplast pentru sticla cu control solar, 4s sau ce mai folosesc ei. Din moment ce nu scrie decat la observatii “dual protect” inseamna ca sticla nu contine depunere de tip 4s “dual protect”. Singurul loc unde scrie dual protect pe eticheta aia este la modul in care se monteaza geamul. Adica, daca la descriere scrie low-e eticheta trebuie sa fie in exterior, daca la descriere scrie dual protect eticheta trebuie sa fie in interior. Asta pentru ca identificarea tipului de depunere nu este chiar la indemana oricui si necesita timp, atunci, in cazul aplast eticheta se pune doar pe sticla float.

Am inteles. Este nevoie sa intorc sticla, acum avand lowe pe exterior(am inversat-o la instalare)?
Pe calumen.com portal saint gobain simulare structura geam, indiferent daca pun acel tratament lowe pe sticla interior sau exterior a termopanului,  imi indica aceeasi valoare a indicelui Thermal Transmission Ug = 1.1w/m^2k.

Edited by mokep, 22 March 2023 - 10:48.


#875
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Da, dupa “indicatiile” de pe eticheta aceasta ar trebui sa fie “afara” adica in exterior, deci ar trebui intoarsa sticla. Lasa coeficientii, intoarce sticla daca stii si poti, daca nu cheama pe cineva sa o faca.

#876
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna ziua,dorim sa inlocuim tamplaria la o casa construita in 2000. In ce ordine ar trebui executate etapele? Dat comanda la geamuri dupa dimensiuni fixe, dat jos geamurile si pregatit golul? Sau dam jos geamurile, pregatim golul si atunci dam comanda? Am inteles ca cu cat este mai exacta dimensiunea geamului cu atat este mai bine dpdv al puntilor termice. Adica nu se va folosi multa spuma si se va putea monta bine.
Am cerut si o oferta si mi-au dat aceste specificatii. Un pic este derutant pt ca nu se noteaza specificatiile tehnice la fel la toti. De ex: este vreo diferenta intre bagheta dreapta si calda? Nu scrie brandul ci scrie sub brand. Multumesc.
PVC 6 STARS
Alb
44 Planistar Sun 4+F4+LowE1.0 4(Ar+We)
Roto Titan mat
Dem.Greu, Surub 7.5x132, Sp
Toc: Toc Usa 83mm cu garnitura mediana
Prag: Prag Al 20mm usa balcon
Set Fero.: Standard
Cercevea: Cercevea usa intrare desc.int. 114mm
Coeficient de transfer termic
Maner: LG-D-T-s Shield Liege Titan pt SL82
Greutate: 77.78 Kg
Ud: 0.88 W/m²K
Izolate Fonica Rw(C,Ctr): 34(-2;-5)
Performante geam: Ug: 0.50 W/m²K; TL: 0.58; g: 0.31
Rw(C;Ctr): 32( -2;-5)dB
Termen productie: 35 zile
Culoare Interior:
Culoare Exterior:
Culoare Falt:
Culoare Placare:
Spros: ,
Bagheta: Dreapta
Articol Fero.:
Latime gol trecere maxim: 634mm
Profile suplimentare
n 1 x 800 mm Jos 109569 - Profil adaos prag aluminiu 130mm , Alb

Edited by JustMona, 24 March 2023 - 11:02.


#877
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Daca se poate cel mai bine este sa se dea jos ferestrele si usile, sa se pregateasca golurile, masurat si dat comanda. Dar asta presupune cateva saptamani constructia sa ramana fara ferestre si usi. Ofertele de pret obtinute ar fi bine sa fie atasate aici pentru a putea face compartii. Altfe, intre bagheta dreapta si bagheta calda diferenta este ca una face ceva iar cealalta altceva deci nu se pot compara repere care au functii diferite in componenta tamplariei.

#878
mvlpn

mvlpn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2023
Buna ziua,

Este primul meu post, am incercat sa urmaresc atat parea I a topicului cat si aceata parte in speranta ca am sa inteleg cat mai multe - am si mai multe intrebari acum si lucruri care nu le inteleg.

Pe scurt:
- urmeaza sa construim o casa P + 1E (judet Timis - campie)
- urmarim sa fie eficienta (ne este clar ca standardul de casa pasiva e mult peste bugetul nostru) - Caramida 25 + Vata 15.
- la casa actuala ferestrele si usile ne pun problemele cele mai mari asa ca am vrea sa alocam o atentie mai mare in acest caz.
- cateva particularitati care pot face solutia mai complicata :
  • toate geamurile sunt pe stilul acela inalt (hp = 0 la parter si hp = 20 la etaj)
  • avem 2 geamuri destul de mari . Primul 2200 X 2700 compus din 2 ochiuri fixe. Al doilea (iesirea spre terasa) 2200 X 2700 compus din 2 ochiuri - unul fix si unul culisant.

Am cautat cateva firme care imi pot oferi si un montaj "profesional":
- Mi-as dori ca montajul sa fie facut cu folie atat la interior cat si la exterior.
- As vrea sa inlocuiesc solbancul clasic (care simt ca este foarte ineficient - plastic subtire si gol) cu o soltuie de genul acesta in speranta unei eficiente mai bune.
- Bagheta calda
- Spuma speciala (flexibila, celula inchisa) pentru motajul geamurilor.

In momentul de fata am 2 oferte pe care le atasez.

Intrebarile mele :
- Solutiile oferite (Veka Softline 76 MD si Rehau Synego 80) par a fi solutii "nici prea prea , nici foarte foarte". Ofertanti sustin ca abele sunt din clasa A. Cat de important este sa fac saltul catre o solutie mai buna (Veka SL 82 sau Rehau Geneo 86 / alt sistem) ?
- Cat de corecte sunt ofertele de mai sus ? Atat din perspectiva pretului cat si din perspectiva solutiei oferite in conditiile date (geamuri mari/grele)
- Ambi montatori folosesc folii de la Sudal sau Vario Silisto. Sunt ok ?
- Avand in vedere ca solutia cu precadre ridica costul cu aprox. 5000E (cu tot cu montaj) am ajuns la concluzia ca nu este rentabil pentru noi. Ca solutie de montaj am discutat sa fie facut in urmatorul fel : pregatit golul de geam (tencuita caramida), fixare mecanica + montare profil inaltare (cu aplicare silicon), umplere cu spuma a golurilor, montare folii interior/exterior. Este ok ? Pot face ceva mai bine fara a implica o cheltuiala f mare ?
- Apropo de solbanc : Ce opinie aveti legata de inlocuirea lui cu o solutie de genul Blaugelb sau Penosil? Dmpdv imactul termic va fi maricel la costul total de aprox 500 EUR.

Multumesc pentru ajutor

Attached Files



#879
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
lasa un mail aici si il sterg ulterior.

#880
level_up

level_up

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2022
Buna,

Am o nelamurire legata de pachetele de sticla. Am oferta pe Veka 82 produs de Qfort cu pachet 44mm si o alta oferta tot Veka 82 dar cu pachet 52mm produs de Maxima. Qfort zice ca 44mm zice ca e mai eficient pt care are distanta dintre sticle optima, de 16mm, celalalt ca e mai eficient pt ca e mai gros. La fel am diferenta la feronerie. Qfort are Roto NX iar ceilalti Maco. Sunt ferestre normale ca si dimensiuni, tripan cu foi de 4mm.
Multumesc!

#881
level_up

level_up

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2022

View Postmarus_0o, on 09 martie 2023 - 17:07, said:

I-am dat mesaj lui conu71, m-a sunat si m-a ajutat. Mersi!
cum pot lua si eu legatura cu conu71?

#882
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
lasi un mail aici si il sterg eu imediat cum il am.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate