Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#847
Simona-TM

Simona-TM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2023
Buna ziua, am o intrebare, am inchis balconul si am constatat ca am niste cave din lemn lasate si sus si jos, la colturi si la mijlocul balconului- ca niste burlane, nu mari, prin care intra aerul - este normal? ce riscuri sunt si ce pot face?
am contactat firma si mi-au spus ca zugravul sa repare - ce??? nu am intentia sa zugravesc, este uzual asa ceva, in afara de spuma lasata? nu am avut alte geamuri, nu este de reparat decat ce nu au finalizat ei!
deasemenea foliile de schoth cu denumirea firmei, mai ales pe exterior, refuza sa o dea jos, pentru ca "nu i-ati rugat pe mesterii care au montat"!
intentionez sa le fac notificare, am nevoie de opinia dv. Multumesc

#848
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 mircea812, on 26 februarie 2023 - 12:38, said:

...ferestrele se deschideau cativa mm.
Ori feronerie cu microventilație, ori feronerie cu deschidere perimetrală, gen Winkhaus ActivPilot Comfort.

 Simona-TM, on 26 februarie 2023 - 12:57, said:

Buna ziua, am o intrebare, am inchis balconul si am constatat ca am niste cave din lemn lasate si sus si jos, la colturi si la mijlocul balconului- ca niste burlane, nu mari, prin care intra aerul - este normal?
A funcționat cam prost Translate în cazul tău. Sper să funcționeze mai bine când vei traduce răspunsul meu în limba ta.
E necesară o reparație în jurul ferestrei după ce s-a efectuat montajul. E bine să fie scoase lemnele respective. Reparație e în sarcina ta, adică a unui meseriaș pe acest domeniu, plătit de tine. Era de bun simț să îți scoată foliile exterioare unde nu ai acces. Ar fi corect să le dea jos fără alte costuri.

#849
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 SkipMe, on 24 februarie 2023 - 23:43, said:

Am revenit doar sa urmăresc răspunsurile la postul acestă.  Dar promit sa revin cu un răspuns în urma lor.

Ai raspunsul meu aici, https://forum.softpe...page__st__1620.
Sa nu deranjam, zic, ori vorbim la telefon, ori scriem si ne asumam ce scriem.

#850
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 mircea812, on 26 februarie 2023 - 12:38, said:

Am vazut mai demult o firma straina producatoare de tamplarie aluminiu cred...

Schuco au fost primii care au scos acest sistem

#851
kta_dd

kta_dd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
Va salut!
Am si eu problema de etansare si de condens pe toc,in partea de mijloc ,in sectiunea fara gaurile de aerisire unde se aduna si se strange apa.
Profilul este Salamander BluEvolution 92 Round cu geam +T Low-E4 /WE/ Float4 /WarmEdge/ Low-E4 + 2Argon (52) si feronerie Roto NX Titan. Am semnalat aceasta problema celor care au executat montajul ,au venit au schimbat garniturile la una dintre ferestre dar degeaba.....totul este un mister total.
Toata lumea ridica din umeri si nu se gaseste o explicatie pentru fenomen.Montajul a fost facut cu spuma cu celula inchisa si banda perimetrala int/ext de la ROTHOBLAAS.Glafurile au fost izolate perimetral cu extrudat de 5cm  inainte de montaj.Temperatura in casa  este constanta la 23,5 grade iar umiditatea intre 50-55 %
  Astept cu interes o parere sau o idee de rezolvare al "fenomenului."
Multumesc!

Attached Files



#852
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Condensul apare la umiditate relativă mare, temperatură mică și etanșare bună. Dacă nu ar fi etanșare, nu ai avea condensul respectiv, s-ar elimina singur prin aerisire. Se creează o zonă de aer captat între cele două garnituri dinspre interior și care e ceva mai rece. Ce văd eu acolo e că nu sunt finisajele gata, posibil că asta ar ajuta. Dacă și casa e nouă, există umiditate reziduală mai mare, care se va elimina treptat în timp. Probabil că fenomenul apare la dormitoare, unde umiditatea crește peste noapte foarte mult.

#853
kta_dd

kta_dd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai ca nu cred ca de la umiditate este problema.Umiditatea in camere este intre undeva la maxim 55%.Am folosit dezumidificatoare industriale o perioada de timp, inainte de glet si lavabila. In prima poza era imediat dupa montaj,am pus-o sa se vada etansarea cu banda anticondens. Casa este finisata,deja locuim aici iar aerisirea se face regulat dimineata si seara cate 10 min.Aceiasi problema o am la toate cele 12 ferestre…😕😕😕. Am incercat sa scad umiditatea pana la 35% cu un AlecoAir grande D2, dar  este prea uscat aerul si disconfortul destul de mare iar problema cu condensul se mentine.

#854
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 kta_dd, on 28 februarie 2023 - 22:19, said:

Tocmai ca nu cred ca de la umiditate este problema.Umiditatea in camere este intre undeva la maxim 55%.Am folosit dezumidificatoare industriale o perioada de timp, inainte de glet si lavabila. In prima poza era imediat dupa montaj,am pus-o sa se vada etansarea cu banda anticondens. Casa este finisata,deja locuim aici iar aerisirea se face regulat dimineata si seara cate 10 min.Aceiasi problema o am la toate cele 12 ferestre…������. Am incercat sa scad umiditatea pana la 35% cu un AlecoAir grande D2, dar  este prea uscat aerul si disconfortul destul de mare iar problema cu condensul se mentine.

care a fost pozitia de montaj a tamplariei pe glaf? adica la ce distanta fata de ext/int s-a pozitionat tamplaria? din ce  materiale este peretele si termosistemu?

#855
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
care din cele 2  ar fi mai ok?

Attached Files



#856
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 MrCappuccino, on 01 martie 2023 - 16:04, said:

care din cele 2  ar fi mai ok?

Imi place oferta celor de la Tim Group, eventual sa vezi pragul de aluminiu daca doresti la usi. optional - (solbanc daca ai nevoie si adaosuri sub prag usi)

La cealalta oferta,  atata doresc sa iti zic ca ai pachet tripan de 32mm .Posted Image

Iar la una dintre oferte ai usile pe Alb interior - Antracit Exterior , la cealalta ai Antracit interior/exterior.

Edited by SkipMe, 01 March 2023 - 18:14.


#857
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 kta_dd, on 28 februarie 2023 - 22:19, said:

Tocmai ca nu cred ca de la umiditate este problema.
Eu îți garantez că dacă iei termopanul și îl "storci", nu iese apă din el. Apa e undeva în atmosferă. Am avut și eu condens acasă în primul an de locuire în noua casă. Nu a mai apărut ulterior. Casa ta e proaspăt tencuită/ vopsită, e umiditate mai mare, cu preponderență în dormitoare. Cred că va dispărea la anul. Verifică mereu umiditatea. Posibil că e prea puțin 20 de minute de aerisire. La primăvară/ vară, să lași geamurile mai mult timp deschise.

Edited by Digix, 01 March 2023 - 19:05.


#858
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
mai am si această ofertă din partea celor de la Tim Group...Gealan
da..am observat si eu,am sa le spun...multumesc frumos

Attached Files



#859
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 MrCappuccino, on 01 martie 2023 - 19:08, said:

mai am si această ofertă din partea celor de la Tim Group...Gealan
da..am observat si eu,am sa le spun...multumesc frumos
Aici ii vorba și de bugetul pe care dorești sa îl aloci pentru ferestre si usi. Între veka si gealan ca si configurație / profile folosite în ofertare veka este superior la fel și la configurația usilor, balamalele folosite în prima oferta sunt mai bune , mai rezistente . Cel mai ok ar fi dacă ai discuta cu ei sa iti prezinte diferențele dintre cele doua profile,in asa fel poti sa descoperi si diferenta de pret. Iar oferindu-i consultantului mai multe detalii despre construcția/locuinta ta (amplasare/izolatie/etc) acesta poate sa te îndrume către produsul corect.  Baftă !

#860
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
bagheta thermofix(calda) sau cea de aluminiu? m ar costa 150 de euro in plus cea thermofix

#861
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 MrCappuccino, on 02 martie 2023 - 15:36, said:

bagheta thermofix(calda) sau cea de aluminiu? m ar costa 150 de euro in plus cea thermofix
Merita bagheta calda,este o investiție f bună.

#862
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
este ok feroneria Maco?

#863
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 MrCappuccino, on 03 martie 2023 - 20:44, said:

este ok feroneria Maco?
Este perfecta pentru dimensiunea si configurația tamplariei tale. Da-i bataie. Montajul sa fie ok și vei avea o tamplatie super.

#864
MrCappuccino

MrCappuccino

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2022
da...cu siguranta o sa fie cu baietii de la Tim Group...singura dilema pe care o am acum este modelul de sticla,ca si grosike pun cea de 44mm....dar nu inteleg ce configuratie e mai bună la un tripan...doresc mai multa caldura iarna(presupun ca 4 anotimpuri nu e bun)  
Configuratia de acum ar fi Planistar Sun+Float+LowE4..... este ok așa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Y0samiteSam

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate