Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#829
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 levig007, on 24 ianuarie 2023 - 11:21, said:

adresa de mail, nr telefon pare ca nu se aproba in mesaj.


lasa ce doresti

#830
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Dragilor, am o problema.
Am facut un mic atelier (3,75x3,75), structura din lemn. Bine izolat. Si am pus usa si fereastra din Leroy. Partea neplacuta este  ca se face condens foarte rau pe ele. Tamplaria este Robusto. Sau ceva de genul acesta. Bagheta destul de groasa. Pe geamuri scria ca sunt lowE si cu Ar. Ori eu, cand le-am montat, le-am pus invers, ori am asteptari prea mari. Daca nu pun caloriferul electric sub fereastra, toata partea vitrata face condens. Ce sfaturi imi dati? Cum verific daca am montat geamurile corect? Pot monta tripan pe ramele acestea? Va fi mai bine? Ce e de facut?

Attached Files



#831
levig007

levig007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2022

 conu71, on 24 ianuarie 2023 - 12:28, said:



lasa ce doresti
Am incercat de 3-4 ori...dar mesajele nu ajung daca contin mailul meu sau nr de telefon...:|

#832
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Scrie și tu adresa de mail altfel sa nu o vada ca o adresa, pune un spațiu ceva…

#833
levig007

levig007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2022
@conu71
Detaliez intre timp unde am nevoie de suport/pareri/observatii:

Anul acesta ma apuc de constructia unei case eficient energetic (destul de aproape de casa pasiva pe hartie....vedem ce iese). Astfel doresc sa montez tamplarii bune cu montaj bun in precadre.
In final am ramas cu trei oferte, din care ar trebui sa aleg una.

Prima este Barrier 100 care daca nu ma insel are profile Rehau (13 bucati care include o usa de balcon, si o culisanta de 3 metri, suprafata toatala 35 mp, suprafata vitrata 27.21 mp, Uw=0.74, Ug=0.5, Uf nu l-am primit dar am reusit sa estimez din oferta Uf=0.87); ALB.
Vitraj folosit: 52mm, Lowe4 +Float4+Lowe4 cu termomodul. Nu am dorit sticla 4 season, deoarece unde este cazul o sa avem rulouri exterioare.
Oferta este de aprox 10.000 EUR (am o usa culisanta de 3 metri in oferta)

Kubus - profile Gealan (grupul Veka)
Uw=0.69, Ug=0.5, Uf=0.88
Vitraj 48m, 4XN/WE18N/F4/WE18N/4XN
Oferta 11.000 EUR (am o usa culisanta de 3 metri in oferta)
Marou pe exterior

Veka Softline 82 MD
Uw=0.78, Ug =0.5, Uf=1
Vitraj 48Lowe CLR 4+F4+Lowe CLR4
Oferta 14.000 EUR (fara usa culisanta de 3 m; in acest caz am ramas cu varianta fixa).
Marou interior, exterior.

Mici diferente cred ca mai sunt intre oferte - insa nu ar trebui sa fie semnificativ in afara usei culisante care este inclus numai in oferta Barrier si Kubus.

Dupa specificatii Kubus pare cel mai ok - insa aici din alte parti am primit comentarii ca valoarea la Uf (rama) este prea-prea buna. Comparand valorile primite intre oferte nu mi s-a parut ca este woww mai bun fata de altii: vs Barrier, vs Helios (de la care am mai cerut oferta)...Veka mi s-a parut mai slab din acest punct de vedere... Problema mea este ca certificat numai pentru Veka am primit cu valoarea lui de 1, Kubus - pe net gasesc peste tot 0.88 (insa nu stiu care sunt conditiile aici)...pe Passivehouse institut gasesc niste date cu valori cuprinse intre 0.98-1.42...., Rehau nu am nimic.

Dupa ce trecem de specificatii ramane partea de montaj: in precadre doresc, scociut frumos pe interior , exterior etc.
Ofertantul de la Kubus - stia ce inseamna acest lucru cand am discutat, insa ei lucreaza cu colaboratori externi pe partea de montaj.
Veka - ofertantul stie sa monteze in precadre (are multa experiante). In urma discutiilor cu ei am lasat ideea de usa culisanta pentru ca din experienta nu sunt la fel de etanse ca cele normale. A venit cu niste sfaturi bune la ce sa fiu atent: cat mai multe puncte de inchidere sa fie cat mai etans, geamuri fixe unde se poate, cum trebuie sa fie pregatite golurile inainte de montaj.
Barrier - urmeaza sa am o intalnire ...experienta pe partea de montaj in precadre cred ca semnificativ mai putin vs Veka, vs Kubus.

Urmeaza sa cer o oferta "finala" de la toti 3 pentru exact acelasi tipuri de termopane sa vad specificatiile finale si preturile bineinteles. Aici daca aveti recomandari/intrebari/observatii ce sa le pun ofertantilor. Si sa am intalnire cu Barrier si discutii la telefon si cu ceilalti.
Personal Kubus imi place f f mult. Atat dupa specificatii cat si design. Pe partea exterioare cu izolatie pot sa acopar 100% rama (fara partea de jos).La montaj am niste semne de intrebari dar tot cred ca se poate rezolva cumva.

Multumesc,
Levi

#834
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
eu personal as merge pe kubus, este un profil pe care il stiu din poze(nu am pus inca mana pe un coltar) si este superb. din cauza pretului inca nu am auzit pe multi sa isi puna asa ceva.

culisantele sunt foarte etanse cand ofertezi ce trebuie si cum trebuie.

poti posta aici un nr de telefon sau o adresa de mail pe care le voi sterge dupa ce intru in posesia lor. sunt multe de discutat dar asta o facem telefonic pentru ca trebuie sa aflu mult mai multe informatii decat ce ai postat aici.

#835
levig007

levig007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2022

 conu71, on 25 ianuarie 2023 - 11:08, said:

eu personal as merge pe kubus, este un profil pe care il stiu din poze(nu am pus inca mana pe un coltar) si este superb. din cauza pretului inca nu am auzit pe multi sa isi puna asa ceva.

culisantele sunt foarte etanse cand ofertezi ce trebuie si cum trebuie.

poti posta aici un nr de telefon sau o adresa de mail pe care le voi sterge dupa ce intru in posesia lor. sunt multe de discutat dar asta o facem telefonic pentru ca trebuie sa aflu mult mai multe informatii decat ce ai postat aici.
levente.gergely88 at .......
zero sapte cinci cinci opt .......

Edited by conu71, 25 January 2023 - 20:47.
nr telefon si mail


#836
Costyfelie

Costyfelie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2023
Salutare din nou! Am primit o oferta de bluevolution 92 dar nu o pot posta... Totusi am facut un copy paste la configurtie si pret pentru usa terasa si uitati ce a iesit:
Coeficient de transfer termic: 0.81 W/m²K
bluEvolution 92
Roto NX Titan
Toc 83 mm bE92 (A) Coex
Cercevea Z med 115mm
Toc 83 mm bE92 (A) Coex
Set Fero.: Alversa PS AIR COM M2P
Maner:
Culoare EXT:
Anthrazitgrau

Montant:
Toc:
Cercevea:
Tip drenaj:
Montant pt. Toc 116mm
Picuratori in exterior
Maner usa culisanta pe 2 parti asimetric argint, 2
Marcaj eticheta maner
Tip Bagheta: Design toc
Prag:
Ușă 9 1 2038.24 2038.24
Deschidere spre interior
Vedere din interior
Termopan/Panel
U9 - Ochiul 1 - Lowe 4 - F4 - 4S 4 (52) Argon x 1buc Lmm*Hmm - 999 * 1824
U9 - Ochiul 2 - Lowe 4 - F4 - 4S 4 (52) Argon x 1buc Lmm*Hmm - 1134 * 1959
Ug: 0.50 W/m²K Ψ: 0.080 W/mK Rw(C,Ctr): 0.00 (0, 0) dB
Greutate: 200.19 kg

Suprafață: 5.25 mp Perimetru: 9.2 ml
Etanșeitate la Apă: 8A Rezistență la Vânt: C2/B2 Permeabilitate la Aer: 4
Sub Total:
- usa culisanta pret 2038euro
Va rog, poate ma puteti indruma la o firma care imi poate face o oferta corecta la bluevolution 92 si de asemenea, sa mi dati  niste sfaturi cu privire la configuratie geamuri mai ales pentru cel de la terasa care este pe partea de sud si as dori sa l fac culisant doar daca este destul de rezistent in timp.Multumesc

#837
blual01

blual01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2023
Salutare tuturor. Sunt nou pe forum si va scriu pentru ca sunt in situatie de a-mi inlocui in casa  4 perechi usa de balco-fereastra. Acestea au venit la pachet cu imobilul cumparat si toate usile au aceeasi problema: s-au deformat si nu mai etanseizeaza corect sub nici o forma (au dubla deschidere). Sunt chiar si locuri unde bagi degetul intre toc si usa iar reglarea lor a fost imposibila. In consecinta, am inceput sa caut prin ofertele din piata pentru inlocuirea lor in ideea de a ascapa definitiv de aceasta problema. Si aici am primit cateva oferte (sunt atras de cea pe profil Salamander BluEvolution 92) insa am realizat ca sunt multe caracteristici ale tamplariei pe care nu le inteleg din aceste oferte, si pentru care nu gasesc nici foarte multe detalii explicate asa, "ca la prosti", pe internet. De aceea apelez la cei mai cunoscatori dintre voi, ca sa ma edific daca oferta primita este sau nu ceea ce trebuie si daca nu ce trebuie sa cer ca ansamblul dorit sa fie unul corect configurat.
Configuratia este cea de mai jos, in care nu reusesc sa inteleg termeni precum: Toc 83 mm bE92 (A) Coex, Cercevea Z med 115mm, Cercevea Z mic 80mm bE92 (A) Coex, Toc 83 mm bE92 (A) Coex, Set Fero.: Multi BalF, Standard, Montant pt. Ccv 82mm

bluEvolution 92
Roto NX Bronz
Fara montaj
Toc 83 mm bE92 (A) Coex
Cercevea Z med 115mm
Cercevea Z mic 80mm bE92 (A) Coex
Toc 83 mm bE92 (A) Coex
Set Fero.: Multi BalF, Standard
Montant pt. Ccv 82mm
Picuratori in exterior
Maner usa simetric bronz, Greenteq
Marcaj eticheta maner
Maner Roto fereastra Sekustic 37mm bronz
Tip Bagheta: Design toc

#838
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Vreau sa multumesc lui conu71 ptr recomandarile primite prin telefon! De apreciat ca mai sunt si astfel de persoane care isi pierd din timpul lor ptr a da sfaturi gratuite consumatorilor.

#839
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
Cei noi care nu pot sa imi dea mesaj privat cu nr de telefon pot posta aici nr de telefon sau mailul si il sterg imediat ce il vad.

#840
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.12.2006
Iata sunt si eu la capitolul cum sa alegi tamplaria, geamurile si cum sa intelegi toata marea asta de informatii. Dupa zile intregi petrecute pe net, citind in stanga si dreapta, am vazut si mesajele lui Conu71. Multumesc tare mult, pt timp si rabdare, mai ales ca semnalul GSM la mine a fost varza.

Care sunteti in aceeasi etapa a constructiei casei sau a renovarii, apelati cu incredere la Conu. Nu stiu cum are el timp sa stea in telefon cate o ora sa va intrebe de fiecare geam sau usa. Pe baza raspunsurilor si nevoilor voastre el va ofera solutii care va ajuta sa imbunatatiti, sa economisiti ori sa puteti cere oferta pt produse superioare. Nu va obositi prea mult cu mesaje, trimiteti-i oferta/ofertele pe care le-ati primit si la telefon e mai usor sa le parcurgeti.

#841
Drei46

Drei46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2022
Buna seara,

Am nevoie de un pic de ajutor din partea voastra. Am nevoie sa pun niste geamuri termopan (tripan as vrea) in Bucuresti. Am cerut cateva oferta dar oamenii pe care i-am contactat pana acum ori nu au fost seriosi, ori incearca sa ma jecmaneasca ori oferta lor este putin ciudata.

Pana acum ma rezum la:
Rehau Euro Design 70 - Am oferte de la mai multe firme pt acest model. Ce ma intriga este pretul care difera cat si coeficientul UW.
Salamander Blu evolution 73 - aici nu am deloc coeficientul UW in oferta.

M-ar ajuta daca stiti o firma serioasa in Bucuresti si un sfat intre ce sa aleg Euro Design 70 sau Blu evolution 73

Multumesc,

PS: este prima oara in viata cand imi pun sau ma interesez despre termopane, cunostinte 0.

#842
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDrei46, on 23 februarie 2023 - 19:01, said:

Buna seara,

...........


posteaza aici o adresa de mail.

#843
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.12.2006
In urma discutiilor si recomandarilor lui Conu', am obtinut o noua oferta. Urmeaza o discutie fata-n-fata cu reprezentantul firmei. Ce parere aveti? Ce recomandari aveti? Va multumesc foarte mult!
Deci a refacut oferta cu bluEv 92 in loc de greenev 76md. Si a mai generat oferta cu profil Kommerling 88.

Oferta nu include usa de la intrare (ramane sa discutam curand).

Montaj V1: 1550 cu spuma + membrana lichida (soudal)
Montaj V2: 1830 cu spuma + folii bariere de vapoii (soudal)


BlueVolution 92
alb - 5500EUR +
nuc - 6500EUR
mooreiche - 6500EUR (o fi o greseala?)


Reprezentatul firmei a mai facut o oferta pt Komm88MD Plus Performant 88

Kommerling 88
alb - 5870Eur
nuc - 6500EUR
mooreiche - 7500EUR (o fi o greseala?)


Deci ajung undeva

Total BluEv92:
(montaj v1 - montaj v2)
7050 - 7330eur culoarea alb
8050 - 8330eur culoarea nuc

Total Kommerling 88:
(montaj v1 - montaj v2)
7420 - 7700eur culoarea alb
8050 - 8330eur culoarea nuc

Atasez cele doua pdf-uri.

Attached Files


Edited by CrzdmnD, 24 February 2023 - 18:00.


#844
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostCrzdmnD, on 24 februarie 2023 - 17:57, said:

In urma discutiilor si recomandarilor lui Conu', am obtinut o noua oferta. Urmeaza o discutie fata-n-fata cu reprezentantul firmei. Ce parere aveti? Ce recomandari aveti? Va multumesc foarte mult!
Deci a refacut oferta cu bluEv 92 in loc de greenev 76md. Si a mai generat oferta cu profil Kommerling 88.

Oferta nu include usa de la intrare (ramane sa discutam curand).

Montaj V1: 1550 cu spuma + membrana lichida (soudal)
Montaj V2: 1830 cu spuma + folii bariere de vapoii (soudal)


BlueVolution 92
alb - 5500EUR +
nuc - 6500EUR
mooreiche - 6500EUR (o fi o greseala?)


Reprezentatul firmei a mai facut o oferta pt Komm88MD Plus Performant 88

Kommerling 88
alb - 5870Eur
nuc - 6500EUR
mooreiche - 7500EUR (o fi o greseala?)


Deci ajung undeva

Total BluEv92:
(montaj v1 - montaj v2)
7050 - 7330eur culoarea alb
8050 - 8330eur culoarea nuc

Total Kommerling 88:
(montaj v1 - montaj v2)
7420 - 7700eur culoarea alb
8050 - 8330eur culoarea nuc

Atasez cele doua pdf-uri.
Am revenit doar sa urmăresc răspunsurile la postul acestă.  Dar promit sa revin cu un răspuns în urma lor.

Edited by SkipMe, 24 February 2023 - 23:44.


#845
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007
Mare mulțumesc Conu71 pentru toate detaliile si sugestiile din discuția telefonica. Ai avut răbdare 48 de minute sa parcurgem toate detaliile si mi-am notat ideile tale.
Chapeau!

#846
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,965
  • Înscris: 08.06.2005
Am vazut mai demult o firma straina producatoare de tamplarie aluminiu cred...aveau un sistem de ventilatie la ferestre (nu cel cu grile in toc)...ferestrele se deschideau cativa mm. Practic ramaneau inchise dar nu mai erau etanse...

Nu stiu cum sa caut sistemul pe net. Un sfat va rog. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

Napirai, mmiclaus

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate