Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Consum centrala peleti, experienta personala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlinaPS

AlinaPS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2021
Bună! Am achiziționat de câteva zile o centrala cu peleti. Știu ca exista câteva criterii pentru a stabili consumul dar nu asta ma interesează. Le știu. As dori sa-mi spuneți din experienta dvs. cam câte tone de peleti ardeți pe an. Va rog sa specificați și zona în care locuiți, suprafața încălzită, temperatura în casa și dacă aveți izolație suplimentara. Cum spuneam și mai sus, știu ca exista criterii dar ar fi interesant sa vedem aici experiente nu specificații. Eu mi-am ales destul de prost momentul pentru schimbarea asta deoarece sunt foarte scumpi peletii în perioada asta. Va mulțumesc.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 12.01.2018
Spune tu zona in care stai sa mu se aptce toti sa-si spuna povestea si tu stai in bahamas

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
Pretul peletilor scade vara si iarna creste, se dubleaza uneori, fata de vara.

In plus nu toti peletii sunt la fel, calitativ vorbind.

Am un prieten care are cazan pe peleti, de la el stiu. Are o casa mare, cu etaj, nu stiu exact suprafata dar cred ca e in jur de 200mp, casa veche, din caramida plina peretii, neizolata, consuma cam 7-8 tone / an.

Acum 2 ani si-a pus vata in pod, de 20 de cm, cred ca 2 randuri, si de atunci consumul a scazut la 5-6 tone/ an.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Consumul meu e de maxim 1 sac pe zi in zilele cele mai friguroase de iarna.
In medie ma costa aprox 3000 ron pe sezon din toamna pana in primavara, la 20 ron sacul inseamna 150 saci de 15 kg deci 2250 kg.
Casa cred ca cat de poate de standard adica casa noua cu etaj, 140mp, 5 camere, izolatie de 10cm, pod neizolat, temperatura medie 23 grade. Locatie Iasi (langa).
Peletii ii folosesc pentru incalzire, apa calda o am din boiler electric, am si serpentina de la centrala pe pereti prin boiler dar baza la apa calda e rezistenta electrica.
Legat de pret nu merita sa faci stocuri, vara e 18 lei sacul iar iarna e 20 lei. La 150 saci inseamna un castig de 300 lei. Nu merita sa investesti 3000 lei si sa-ti bati capul cu depozitarea pentru un castig asa de mic.
Am incercat peleti de pe la toate depozitele si cel mai bine ma impac cu cei de la dedeman marca aia austriaca swartz ceva, seamana la nume cu cei care fac sampon sau vopsea de par. Acei peleti fac cea mai putina cenusa si cenusa e curata. Alte marci ori afuma peretii ori la unii se facea cenusa care se lega de parca aveau plastic in ei.

Edited by Kroghy, 29 September 2021 - 08:07.


#5
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004
Intra pe topicul Centrale pe peleti si gasesti multe informatii legate de consum.

#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Am un vecin, la care am studiat problema, anul viitor îmi instalez și eu. Anul trecut, în lunile ianuarie și februarie, a consumat mai mult de un sac pe zi când a fost ger, dar nu a trecut de 750 lei pe lună, pentru aceste două luni mai friguroase. Are 9 calorifere instalate. Județul Giurgiu, aprox. 40 km sud de București.

#7
AlinaPS

AlinaPS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2021
Stau în zona de munte. Am observat după 1 satamana ca mi-a ars cam 1 sac pe zi. Voi ce ups și baterie folosiți pt situațiile în care se ia curentul? La mine se întâmplă cam des și trebuie sa iau în calcul achiziționarea acestora.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate