Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Este teapa sau nu? Anunt pe olx.

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Oricum, cât timp nu îți dă cineva o țeapă, gen OLX sau nu ți-l clonează, e aproape imposibil ca altcineva sau ceva, să aibă acces la contul tău bancar. Poate doar dacă instalează ceva gen keylogger pe Android și copiază datele pe care le introduci. Dar și așa, la BRD, de ex., device-ul pe care ai app de banking, trebuie activat înainte, de către bancă.

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Îl țin minte. ;)
Un număr de 3 cifre.
Diferit la.... 10 carduri. Hai că nu e greu.
9^3+9*3
Așa e la mine. ;)


#57
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
La 10, deja cam greu să le ții minte, cel puțin în cazul meu. Rețin destul de bine, cifre, ani, valori etc., însă mai uit și eu.

Edited by Vlad_22, 05 September 2021 - 13:04.


#58
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostVlad_22, on 05 septembrie 2021 - 13:03, said:

Oricum, cât timp nu îți dă cineva o țeapă, gen OLX sau nu ți-l clonează, e aproape imposibil ca altcineva sau ceva, să aibă acces la contul tău bancar. Poate doar dacă instalează ceva gen keylogger pe Android și copiază datele pe care le introduci. Dar și așa, la BRD, de ex., device-ul pe care ai app de banking, trebuie activat înainte, de către bancă.

Cand era MyBRD Mobile da trebuia activat de catre banca, acum la YouBRD nu mai este asa instalezi aplicatia pe telefon si iti trimite BRD un cod cu care o activezi.Apoi schimbi tu acel cod de logare.

View PostVlad_22, on 05 septembrie 2021 - 13:04, said:

La 10, deja cam greu să le ții minte, cel puțin în cazul meu. Rețin destul de bine, cifre, ani, valori etc., însă mai uit și eu.

nimeni nu e supraom sa tina minte orice. La 10 e chiar greu. Ma refeream la cei care au 2-3 card-uri maxim.

Edited by LordulCapdeMort, 05 September 2021 - 13:05.


#59
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostLordulCapdeMort, on 05 septembrie 2021 - 13:05, said:



Cand era MyBRD Mobile da trebuia activat de catre banca, acum la YouBRD nu mai este asa instalezi aplicatia pe telefon si iti trimite BRD un cod cu care o activezi.Apoi schimbi tu acel cod de logare.



nimeni nu e supraom sa tina minte orice. La 10 e chiar greu. Ma refeream la cei care au 2-3 card-uri maxim.
Da, ai dreptate, că soră-mea are la BRD și au schimbat app, când a vrut să o bage, la schimbarea telefonului.

#60
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Post-ARA-, on 05 septembrie 2021 - 12:19, said:

Cardul revolut este singurul card care a fost accesat, cineva din Iasi dorea sa se logheze la contul bancar.
Mi-a fost trimis email pentru aprobare.

Aceeasi mentalitate o am si eu, tin 100-150 de lei pe cardul revolut. Avertizare plata.
Deci daca pierd cardul sau cineva copiaza datele, 100-150 de lei.

Platesc cu cardul revolut peste tot, chiar si in Romnia la Supermarket ca ma ajuta sa tin o evidenta a sumelor cheltuite.

Pai si ce faci spre exemplu daca vrei sa cumperi un produs online in valoare de sa zicem 3000 de ron???

#61
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Si eu am primit la fel.
Este escrocherie,i-am dat block din prima.

#62
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmissionnad, on 05 septembrie 2021 - 14:22, said:

Si eu am primit la fel.
Este escrocherie,i-am dat block din prima.

bravo! bine ca ti-ai dat seama la timp !

#63
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006
orice absolvent de 10 clase, facute pe bune se prinde imediat de tentativele jalnice de frauda despre care se discuta constant de parca ar fi cine stie ce minuni!

#64
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Uite ca se întâmplă câte o data în viata pur și simplu sa iti stea mintea în loc !

#65
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View PostLordulCapdeMort, on 05 septembrie 2021 - 13:48, said:

Pai si ce faci spre exemplu daca vrei sa cumperi un produs online in valoare de sa zicem 3000 de ron???
Folosesc cardul ing, oricum la o suma asa de mare trebuie verificare in aplicatia ing si in aplicatia emag si apare confirmare.
La sume mici si pentru cumparaturi externe folosesc Revolut.

#66
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Cand comerciantul NU este inrolat in 3D Secure (si foarte multi de pe-afara nu sunt), sau daca decide sa nu se foloseasca de el (cazul inclusiv eMAG cand e vanzare mare de gen Bleg Fraierday), NU ti se cere nici o confirmare indiferent de suma. Asa ca nu te baza ca iti va cere vreuna. SMS/notificare ca banii au plecat, da, primesti daca ai activat, dar cand o primesti deja bate vantul prin contul tau. La teapa de tipul celei discutate aici chiar iti cer soldul contului ‘pentru verificare’ - ca sa stie sa ii ia pe toti deodata fara sa se chinuie incercand diverse sume, cu ‘fonduri insuficiente’, etc.

#67
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Si cât de fraierastean trebuie sa fii sa le dai soldul?

#68
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Cam atata de fraier? Posted Image

View PostLordulCapdeMort said:

stiam anumite chestii , ideea e ca nu eram foarte atent ca ma uitam si la Formula 1 si vorbeam si cu un prieten care mi-a zis ca asa cere sa dai si soldul pt validare , eu m-am luat dupa el ( n-avea nici el de unde sti ca nu e escroc)


#69
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
In viata mai inveti si din greseli, nu s-a nascut nimenea perfect.

Am o cunostinta care toata copilaria si toata tineretea nu a luat o teapa ca era cuminte, nu juca la pariuri sportive, nu colectiona dalea cu fotbalisti, nu cumpara nimic. Si cand a crescut a inceput sa bage la pariurile sportive.

Astea sunt etape in viata. Eu nu vand nimic prin curier.
Am cumpart produse prin curier si am observat un telefon sigilat vandut de o firma de telefoane/consignatie, cum se numesc ele, amanet. Zicea aluia sa trimita prin curier, platesc transportul. Nu a vrut sa trimita pana nu am acceptat sa ma duc eu la firma de curierat. Mai trimisese colet si cred ca nu acceptase ala coletul, naia stie, treburi romanesti.
Nu mai tin minte ce zicea utilizatorul respectiv, ca mi-a explicat el o logica pentru care trimite doar la firma de curiera, ca mai comandase cineva etc...

Asa ca eu nu vand prin curier. Ce este drept nici nu ma ocup cu asa ceva, cand schimb telefonul mobil ma uit sa-l vand pe cel vechi pe olx.

Edited by -ARA-, 07 September 2021 - 20:40.


#70
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Cel mai simplu, ii zici sa te sune, video, evident persoana din poze nu exista si se va da la fund

#71
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Cum ai pus ceva nou pe OLX, cum primesti mesaj pe WhatsApp dar nu pe OLX. Cele care vin pe WhatsApp le blochez imediat. Numerele +40790373493, +40769145996, +40769192545 si cate or mai fi, toate sunt cu scop de teapa.

#72
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
mai exista cineva care nu miroase tepele astea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate