Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este teapa sau nu? Anunt pe olx.

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cand folosesti OLX-ul trebuie sa uiti ca ai card.

Oricum tot ce cumperi si tot ce vinzi acolo ar trebui facut cu ramburs la curier. Nu are sens sa te incurci cu transfer bancar de niciun fel.

Edited by razor01, 04 September 2021 - 13:52.


#20
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwaterman, on 04 septembrie 2021 - 13:38, said:

Ce roboței bre ca teapa e trasa de indivizi ?
Ești ruda cu Karax ?

Parca pe restul topicelor de tepe nu ai vazut primul mesaj semi-automat "bla bla copy-paste-titlu-exact"
Crezi ca indivizii stau sa dea whatsapuri la fiecare postare noua? Prind un guster care raspunde robotului  si pe urma intra in script mai departe adica dau linkul fals.
La ce foame e, nu m-as mira sa dea lumea cate 300 mesaje pe zi si fara robotei, pe urma se ocupa altcineva de prostul care raspunde.

Edited by solitaryman, 04 September 2021 - 14:17.


#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Cand pui un anunt pe Olx trebuie sa uiti ca ai whatsapp si card.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E clar teapa. Am primit si eu mesaj de acest gen si cand i-am zis ca nu vreau decat cu plata ramburs, nu a mai dat nici un semn de viata.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Sunteti culmea! inainte sa scrieti pe forum verificati si voi paginile companiilor implicate? (olx, Courier).   Pe siteul  FAN Courier sta scris acest titlu de articol:  Un nou atac de phishing vizează FAN Courier și OLX

Edited by stlk, 04 September 2021 - 15:23.


#24
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Post-ARA-, on 04 septembrie 2021 - 12:13, said:

Am un produs la vanzare pe olx si am primit pe whatsapp urmatorul mesaj.
Aparent o persoana interesata de un produs, cu toate ca in anunt este precizat ca nu trimit prin curier mi-a trimis mesaj pe whatsapp, a intrebat repede despre produs, apoi mi-a scris ce scrie mai jos.
Attachment olx.jpg

Asta este procedura olx/fan curier cu trimis un link in care sa iti introduci datele sau cineva dorea sa goleasca cardul bancar?
Ce treaba are OLX cu Whatsup ? De cand OLX isi face tranzactiile pe un software ale unui alte firme ?
Normal ca e tzeapa

2. De cand se primesc banii prin linkuri ? Hello dai IBAN-ul si atat. Ala trebuie sa-ti faca livrearea in cont. Cand apar banii in contul tau atunci a platit.
Ce linkuri ce pisici ce povesti ?

Sa-ti mai spun ca n-ai voie sa divulgi date personale ale cardului bancar cum ar fi numarul si cvv-ul ? Ca astea le pui numai cand faci tu o plata si nu cand trebuie sa primesti ?
Si ca le dai doar unui procesatoru de plati autorizat prin HTTPS ?

Voi la scoala nu ati facut educatia mimima necesare de facut tranzactii ? Ce fel de scoala ati facut ?

Mai lasati tiktokul, counter strike si alte prostii si puneti mana sa va educati financiar. Bare-mi atunci cand auziti de dobanda  sau overdraf sa nu zici ca sunt harti noi de Minecraft.

Edited by YalFa, 04 September 2021 - 15:57.


#25
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
E o mare mizerie care se pare ca prinde, daca se intalneste atat de frecvent. Multi sunt usor de pacalit, habar n-au ca nr cardului se da doar pentru plati, nu si pt incasari.
Naivitatea e in floare, o incaseaza si dupa plang.

View Postrazor01, on 04 septembrie 2021 - 13:52, said:

Oricum tot ce cumperi si tot ce vinzi acolo ar trebui facut cu ramburs la curier. Nu are sens sa te incurci cu transfer bancar de niciun fel.

Asa e cel mai civilizat si normal, dar eu prefer chiar si predarea personala daca e cazul. Scap de bataia de cap cu firmele de curierat si potentiale tepe (bolovani in loc de telefoane)

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Poststlk, on 04 septembrie 2021 - 15:23, said:

Sunteti culmea! inainte sa scrieti pe forum verificati si voi paginile companiilor implicate? (olx, Courier).  
Pe siteul  FAN Courier sta scris acest titlu de articol:  Un nou atac de phishing vizează FAN Courier și OLX

Foarte bine punctat! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 September 2021 - 17:23.


#27
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View Postadisz, on 04 septembrie 2021 - 12:46, said:

Da' tu unde ai vazut sa se ceara asa ceva in acel ceva postat de initiator?


Va pun ochelari ? Cititi poza de la "Fan Curier", nu e greu, de asta multi cadeti in capcana lor...

Uite ca si eu am primit mesaj da nu am dat curs:


Attached File  Screenshot_20210904-185725_WhatsApp.jpg   144.37K   52 downloads Attached File  Screenshot_20210904-185728_WhatsApp.jpg   139.13K   52 downloads


Si nu , nu ma ocup cu asa ceva , decat sa dorm cu grija mai bine dorm linisit;)

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001

View PostStefanRO, on 04 septembrie 2021 - 12:17, said:

E teapa , unde ai vazut tu ca vanzator sa introduci datele cardului + CVV , ca si vanzator dai doar IBAN, eu am avut 2 produse si pe ambele am fost "cautat"de astia ... am si o reclamatie la IPJ pentru tentativa de frauda
Întreb și eu
Ce te aștepți să rezolve?
Ei doar au incercat. Daca pica fraierul: norocul lor.
Au un script ce trimite automat mesaje.
Nu sta niciunul să vorbească pe WhatsApp


View Postwaterman, on 04 septembrie 2021 - 12:19, said:

Poti sa faci misto de el sa ii dai niste date aiurea, un pin - ca va incerca sa goleasca acel card, va intreba soldul, baga un sold imens sa creada ca gata a pus-o.
Fa-l sa te sune, si apoi reclamatie la politie, poate il depisteaza.
Nu se supără nimeni.
Totul e automat.
Doar după ce dai datele cardului te contactează o persoană reală pt autorizare.

#29
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Pusesem si eu un produs la vanzare, dupa 1 ora vad ca 5 au vazut numarul de telefon...ciuciu, n-a sunat nimeni nici a doua zi. Au vazut ca n-am cont de whatsapp asa ca n-aveau cum sa-mi dea teapa.

#30
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View PostSTARTREK1, on 04 septembrie 2021 - 13:22, said:

de cand se face plata prin OLX?

Se poate face plata și prin OLX, dar doar cash la curier și mai târziu (destul de târziu) OLX îți va face transfer bancar.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsags, on 04 septembrie 2021 - 13:17, said:

In POZA atasata de initiator?

Posted Image

Edited by adisz, 04 September 2021 - 18:27.


#32
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View Postdorin_2k, on 04 septembrie 2021 - 18:17, said:

Întreb și eu
Ce te aștepți să rezolve?
Ei doar au incercat. Daca pica fraierul: norocul lor.
Au un script ce trimite automat mesaje.
Nu sta niciunul să vorbească pe WhatsApp



Nu se supără nimeni.
Totul e automat.
Doar după ce dai datele cardului te contactează o persoană reală pt autorizare.


Acel script este introdus intr-un site, el a vazut anuntul  sunt niste pasi , stai linistit , numarul se conecteaza undeva ,este valid alea alea...

#33
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dacă lumea s-ar educa puțin despre ce e ăla un link într-o pagină web, din ce părți e alcătuit și cum se folosește, atunci ar înțelege mult mai ușor care e autentic și care e pentru phishing! Realizez că cer mult prea mult!

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001

View PostStefanRO, on 04 septembrie 2021 - 18:55, said:




Acel script este introdus intr-un site, el a vazut anuntul  sunt niste pasi , stai linistit , numarul se conecteaza undeva ,este valid alea alea...
Niciun număr din astea nu e valid cu SIM real
Sunt numere virtuale
Nu pot fi gasite

#35
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Într-adevăr e teapa. Totuși eu am o intrebare: cum golește teparul contul? Și eu am făcut multe plăti pe internet. Dar de fiecare data când plătesc pe net, după ce bag datele cardului, ma pune sa autorizez cu tokenul! Pana nu autorizez, nu i-a banii de pe card. Deci chiar cu datele cardului , nu cred ca poate lua banii. Trebuie sa autorizezi tu cu tokenul!
Ei cum sar peste autorizarea asta?

Edited by XL700VA, 04 September 2021 - 19:55.


#36
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pur și simplu clonează cardul fizic având acces la toate datele inclusiv codul CVV. Apoi plătesc oriunde cu el sau scot direct de la bancomat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate