Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Patru milioane dezrădăcinate.

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#73
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

View Postqew, on 11 august 2021 - 11:01, said:


Am vazut si eu o familie de americani, ce s-au mutat in Brasov. Si nu sunt d-aia bogati. Ei vad plusuri mai pe placul lor in Romania decat in SUA. CUm ziceai si tu, suntem oameni diferiti, cu nevoi diferite. Asta presupunand ca trecem peste nevoile de baza(acoperis deasupra capului si mancare) ce se acopera cu bani.
Vremurile s-au schimbat. Negrul nu e atat de negru. SI nu peste tot.
Multi europeni au inceput sa se mute in orasele mari din Romania, unde gasesc si au posibilitati de a trai la fel ca in vestul mult supraevaluat. Vin fie la munca, fie isi intemeiaza o familie si aici raman. La mine in oras vezi din ce in ce mai frecvent cupluri straine sau mixte stabilite in cartierele noi construite.

#74
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020

View PostEMPP, on 11 august 2021 - 08:59, said:

mă uit la unu pe youtube care cară pizza cu bicicleta in olanda si câștigă 1500 de euro pe lună.dacă pentru banii ăia bat calea mânzului își merită soarta

din ăia 4 milioane un milion taie frunza cum o tăiau și pe aici
Subscriu. In loc sa te angajezi la stat cu salar ce incepe de la 1500 euro si sa tai frunza la caini - aia nu au instinct de conservare. Da bah, ceva mita, combina-te cu nu stiu cine, santajeaza, dar la stat te angajeaza !!!

Edited by AztecWarrior, 11 August 2021 - 11:33.


#75
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostAztecWarrior, on 11 august 2021 - 11:33, said:

Subscriu. In loc sa te angajezi la stat cu salar ce incepe de la 1500 euro si sa tai frunza la caini - aia nu au instinct de conservare. Da bah, ceva mita, combina-te cu nu stiu cine, santajeaza, dar la stat te angajeaza !!!

Eu cunosc oameni care lucra la stat, si salariile alea de 1500 de euro cu frecat frunza la caini nu sunt chiar sute de mii de locuri.
Ba chiar in 1500 de euro au insumat salar 3 persoane ce le cunosc si sunt bugetare, si lucra, nu taie frunze la caini.

Generalizarea e un mare minus al romanului. Ii dai un exemplu exceptional: cum a fi chelnerita de la apele romane, si gata, asta inseamna ca toti sunt la fel.

Edited by qew, 11 August 2021 - 11:38.


#76
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 07.05.2018

View Postmarius.bunu, on 11 august 2021 - 11:25, said:

Vad pe motociclistul ala care avea dosar penal din 2014 si care a mai provocat moartea altuia, aruncandu-i casca in cap.
Dosarul lui de 7 ani statea uitat la procuratura.

Vad pe Mario Iorgulescu -care deja era condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare pentru sechestrare de persoane- cum omoara un om cu masina apoi pleaca bine mersi in Italia
de unde dracu il mai scoate.

Vad cocalari care circula pe contrasens pe autostrada si spun senini ca oricum nu platesc amenda, ca mai au o gramada neplatite.

Mafioti din Ndrangheta spunand ca in Olt cu 500 de euro cumpara orice politist, ca e rai la noi.

Lista e lunga.

Normal ca americanii aia vad raiul la noi, ca la ei nu-si permit orice.

Coruptie e și în Germania, Franța, SUA etc.
Oamenii cu influență scapa de condamnări și în Germania, SUA etc. Problema e că nu se afla. In Romania inca exista presa liberă și dreptul la libera exprimare. In vest, scrii și spui doar ce trebuie ca sa pară că totul e roz

Edited by terratec, 11 August 2021 - 16:15.
conținut dublat corectat


#77
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Bre voi țineți cont ca mare parte dintre cei plecați sunt plecați din anii '90-2000. Când România era tara bananiera rău, și nu vorbim doar ca salariul mediu era ceva peste 100 dolari însă Iliescu câștiga iar alegerile și păream ca ne îndreptăm înapoi spre anii' 90. Mulți au plecat fix ca africanii pe care ii înjura acum, însă uita ca în perioada ai România era fix Africa.




#78
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View Postmarius.bunu, on 11 august 2021 - 11:25, said:

Mafioti din Ndrangheta spunand ca in Olt cu 500 de euro cumpara orice politist, ca e rai la noi.


La New York, la 2000 USD amenzi din tichete de parcare, 500 USD e spaga politistului daca vrei ca respectivul sa faca respectivele tichete "disparute". Cred si eu ca e rai la noi.
Eh, viata si meandrele concretului...

Edited by jiovrica-ciobanoiu, 11 August 2021 - 11:54.


#79
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Am vrut sa angajez eu o "dezradacinata" din asta, de se plangea ea singura de conditiile in care muncea.
Cam 33 mil. in lei primea acolo, 30 mil. ii dadeam eu.
Ingrijea o batrana cu Alzheimer, 24/24, manca ce ramanea de la ea(din ce povestea "dezradacinata"), o mai si lovea batrana,  isi vedea copiii si nepotii 7 zile pe an.
Pe langa cele 30 de mil., avea si aici casa si masa, batrana era lucida, avea activitati mici prin curte, nu avea nici pampers.
Am vrut sa fie supravegheata, ca uita sa-si ia medicamentele si de vreo 2 ori au "cules-o" vecinii din curte; se impiedica si cadea, nu mai putea sa se ridice. Era mai bine sa fie ingrijita in casa ei decat la un camin.
Asa ca, avea aceleasi conditii de salariu, avea parte de un batran cooperant, linistit si  era aproape de familie, in satul vecin.
A stat, m-a ascultat, apoi a zis: Nu, nu pot!
"De ce??"
"Nu las eu Italea!"

Edited by der25, 11 August 2021 - 12:01.


#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,002
  • Înscris: 25.06.2007

View Postder25, on 11 august 2021 - 12:00, said:

Am vrut sa angajez eu o "dezradacinata" din asta, de se plangea ea singura de conditiile in care muncea.
Cam 33 mil. in lei primea acolo
Aia era dusa rau cu pluta. Cum naiba sa muncesti pe 700 euro cand in Tarile Nordice poti sa stai pe ajutor social de 1000 sau chiar mai mult?

#81
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu e asa de greu de imaginat. Sunt oameni ce nu prea stiu a gandi singuri sau a se descurca singuri. Pe Italea stie, pe Italea cunoaste, pe Italea ramane. Obisnuinta, comfortul.

Edited by qew, 11 August 2021 - 12:39.


#82
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
.. pentru ca limba, frigul, distanta, prietenii....

Edited by LukRo, 11 August 2021 - 12:40.


#83
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 11 august 2021 - 12:33, said:

Cum naiba sa muncesti pe 700 euro cand in Tarile Nordice poti sa stai pe ajutor social de 1000 sau chiar mai mult?
E, hai sa nu comparam asa. Preturile sunt cam altele prin tarile nordice.
Si cu 1000 de euro in Norvegia e rau de tot. Abia mancarea pe luna o scoti.

#84
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,002
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 11 august 2021 - 12:40, said:

Si cu 1000 de euro in Norvegia e rau de tot. Abia mancarea pe luna o scoti.
Pe voi (sunteti 4) va costa 4000 euro mancarea pe o luna?
Eu zic ca nici cel mai mare mancau nu poate manca de 1000 euro pe luna in No: https://oda.com/no/c...ott-og-kylling/
Mancare gatita, nu la restaurante ma refer...

View PostLukRo, on 11 august 2021 - 12:39, said:

.. pentru ca limba, frigul, distanta, prietenii....
Tu stii ce caldura isi fac nordicii in case?
Distanta e si din Italia si  oricum cred ca prietenii ei nu se mutasera langa ea.

Edited by Karhu, 11 August 2021 - 13:10.
typo


#85
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostKarhu, on 11 august 2021 - 12:33, said:

Aia era dusa rau cu pluta. Cum naiba sa muncesti pe 700 euro cand in Tarile Nordice poti sa stai pe ajutor social de 1000 sau chiar mai mult?

Posted Image Posted Image Posted Image

man, împacă-te cu crudul adevăr.. nu vine nici dracu în iadul înghețat, nici pentru 1000 de euro ajutor social! preferă să moară de foame în italia sau românia
de ce pentru că e cald și bine și frumos..

asumă-ți ca un bărbat alegerea de a trăi pe o rocă înghețată și nu mai încerca să atragi alți bibani că nu o să vină Posted Image

#86
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostKarhu, on 11 august 2021 - 12:33, said:

Cum naiba sa muncesti pe 700 euro cand in Tarile Nordice poti sa stai pe ajutor social de 1000 sau chiar mai mult?
Si zici ca putem muta toata planeta in Tarile Nordice sa stea pe socialul de acolo?

#87
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,002
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFlat, on 11 august 2021 - 13:05, said:

și nu mai încerca să atragi alți bibani că nu o să vină

Parca te vad cum o sa chitai cand fac aia restructurari si te dau aia afara de la job.
Problema e ca nu stii sa faci nimic, poate cel mult pt cleaning te-ai califica.

View Postdexterash, on 11 august 2021 - 13:09, said:

Si zici ca putem muta toata planeta in Tarile Nordice sa stea pe socialul de acolo?

N-am zis, ma refeream strict la cazul amintit.

Decat sa muncesti pe bani putini mai bine stai pe bani mai multi. Sau esti de alta parere?

#88
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostKarhu, on 11 august 2021 - 13:19, said:

N-am zis, ma refeream strict la cazul amintit.

Decat sa muncesti pe bani putini mai bine stai pe bani mai multi. Sau esti de alta parere?
Pai cazul amintit funcționează doar scos din context. Și văd că îți cam place ideea.

Altfel, nu se aplica pentru toată planeta?

#89
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 11 august 2021 - 12:54, said:

Pe voi (sunteti 4) va costa 4000 euro mancarea pe o luna?
Eu zic ca nici cel mai mare mancau nu poate manca de 1000 euro pe luna in No: https://oda.com/no/c...ott-og-kylling/
Mancare gatita, nu la restaurante ma refer...
Eu te-as contrazice aici.
Nu ne costa 4000, ca se gateste la noi. Dar 1000 de euro sigur se duce doar pe mancare.
De cand cu pandemia, preturile s-au cam dus sus...sus. O paine este 3 euro. Un kil de cartofi de import este 2,4-3 euro.
Iar sa nu uitam ca mai trebuie o rata la casa, cateva facturi, niste bani de combustibil, mai cumperi ceva prin casa (detergenti, ingrijire personala, etc)

Din calculele mele noi cheltuim in jur de 3000 euro/luna pentru tot. Uneori mai mult, alteori mai putin...dar in medie anuala 3000 de euro/luna. Nu pun concedii, iesit la restaurant sau chestii de genul. Doar traiul zilnic, cu un confot mediu.

Edited by tehnics, 11 August 2021 - 13:33.


#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,002
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 11 august 2021 - 13:28, said:

...
Si atunci de ce ar cheltui un asistat social 1000 doar pe mancare, daca voi, 4 persoane, cu rate etc etc  cheltuiti doar 3000 pe absolut tot? Posted Image

View Postdexterash, on 11 august 2021 - 13:20, said:

Altfel, nu se aplica pentru toată planeta?
Deocamdata doar pt cei din UE si pt refugiati.
Pana se mai stange surubul...

Edited by Karhu, 11 August 2021 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate